Biimeulandsche Berichten. comité benoemd en verscheidene afgevaar digden zijn toegetreden. De afgevaardigde Dezerbi, wiens vervolging door de Kamer werd toegestaan, is overleden. PORTUGAL. In de Kamer van afgevaardigden heeft Dias Ferreïra medegedeeld, dat het Kabinet zijn ontslag heeft ingediend. De koning heeft Serpa Pimentel, hoofd der regeneradores, en Luciano Castio, hoofd der progessisten, ten paleize ontboden. Het schijnt dat geen van beiden een Kabinet zullen vormen. Tal van combinatiën worden gemaakt. Seipa Pimentel en Luciano Castro hebben gisteren zeer lang ten paleize vertoefd. Men denkt, dat Pimentel Riburo zaluitnoodigen een ministerie van Pimentel's richting te vormen, daar dit de meeste kans heeft in het parle ment eene meerderheid te vinden. AMERIKA. Het voorstel van Sherman, de schatkist te machtigen 3 pCts. binnen vijf jaar amortisa- bele goud-obligatién te verkoopen om de goudreserve te beveiligen, is door den Senaat aangenomen. De New- York Herald verneemt uit Pana ma, dat een opstand is uitgebroken in Ecu ador. In de provincie Esmeraldas is een bloedig gevecht geleverd. Het gouvernement behield de bovenhand en Verklaarde de provincie in staat van beleg. De New-York Herald verneemt uit Cara cas, dat het ontworpen verbond tusschen Venezuela en Columbia, ten doel hebbende het samengaan van den laatsten staat met Venezuela, teneinde zich te verzetten tegen inbreuken van Engelsche zijde, de eerste schrede zal zijn tot het sluiten van een drie voudig offensief en defensief verbond tusschen Columbia, Venezuela en Ecuador. Met de quaeslie van het Panama-kanaal heeft het verbond niet onmiddellijk te maken. Uit Bogota wordt gemeld dat de gedele geerden van Moncbicourt, liquidateur der Panama-kanaal-maatschappij, en die der Co- lumbiaansche regeering zgn overeengekomen om de overeenkomst, die 28 Februari ten einde liep, tot 5 Maart te verlengen. Dit uitstel is bestemd om de besprekingen ten einde te brengen voor definitieve verlenging, welke, naar het zich laat aanzien, gunstig zullen afloopen. SCHIEDAM, 21 Februari 1898. De gemeenteraad hield hedennamiddag ten kwartier voor twee ure wederom eene ver gadering, welke werd bijgewoond door 18 leden; afwezig de hoeren Schuurman, Maas en De Brug n, eerstgenoemde met kennisgeving. Na goedkeuring der notulen van 7 en 14 Februari j.l. bracht de heer Van Harwegen den Breems verslag uit, namens de waterver- verschings-commissie, van de stappen, door die commissie, ingevolge raadsbesluit onver- •wgld bij den heer Odé, den uitgever van het gedrukt verslag, gedaan om de opname, zoo wel van den veelbesproken brief van den gemeente-architect, als van diens praeadvies op het rapport van den ingenieur Beijerman, te voorkomen. Naar de mededeelïng van den heer Van Harwegen den Breems bestond bij den heer Odé geen bezwaar de bedoelde docu menten uit het verslag weg te laten en was tevens door de commissie geconstateerd, dat voor Verbreking van den samenhang tengevolge dier weglating geenerlei vrees behoefde te bestaan. Alsnu kwamen de volgende stukken, welke overeenkomstig het bepaalde bg art. 10, Ie lid van het reglement van orde, reeds ter visie had de.- gelegen, ter tafel: Van burgemeester en wethouders, een ont- werp-instructie voor de hoofden der openbare lagere scholen, en een ontwerp-instructie voor de onderwijzers en onderwijzeressen aan die scholen; beide werden ter visie gelegd. ter behandeling in eene volgende vergaderir idem het volj aarskohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst jaar 1802/93; zal heden nog worden behan deld; eene missive van het burgerlqk arm bestuur, eene aanbeyeling bevattende ter benoeming van een lid in die commissie ter vervulling der vacature, ontstaan door het verleend eervol ontslag aan den heer J. M. van der Schalk en voortdurende door het niet aannemen der benoeming door den heer S. Rijnbende. Op die aanbeveling, waarmede buigemeester en wethouders zich heliben vereenigd, zijn geplaatst de heeren C, P. van der Schalk en J. M. van der Schalk Jr.; ter visie gelegd, om in eene volgende ver gadering tot eene benoeming over te gaau; het verslag der commissie tot het Verrichten van vaccinatien over 1892, aangenomen voor kennisgeving, zullende het woi den opgenomen in het verslag van den toestand der gemeente over dat jaar; een dankbetuiging van J. L. C. Borghstijn voor zijne benoeming tot onder wijzer 3de klasse aan de burgerschool, aan genomen voor kennisgeving; eeu adres van N. van der Sluijs, sluiswachter aan de groote schutsluis, om eenegiatificatie, eveaals vorige jaren; ter visie gelegd, ter behandeling in eene volgende vergadering. De later ingekomen stukken warenvan de Ged. Stalen dezer provincie besluit, hou dende goedkeuring van het raadsbesluit van 7 dezer tot verdediging in rechten dezer gemeen te tegen de door de stearine-kaarsenfabriek nApolSo" tegen haar ingestelde vol dering, in zake den aanslag dier fabriek in de plaatselijke directe belasting dezer gemeente over het dienstjaar 1892idem twee missiven ten ge leide vao goedgekeurde raadsbesluiten tot wgziging der gemeentebegrooting -voor 1893, werden alle voor kennisgeving aangenomen eene missive van het college van brand meesters alhier, met beredeneerd verslag van den toestand der brandweer en den staat der brandbluschmiddelen over 4892zal tot de eerstvolgende vergadering ter visie worden gelegd, terwijl het verslag zal worden opge nomen in het verslag van den toestand der gemeente over 1892. Tot behandeling der voor heden aan de orde gestelde onderwerpen overgaande, wer den tot leden der plaatselqke commissie van toezicht op het lager ouderwijs benoemd de heeren A. A. Beekman en I. G. Doorman. De rekening van het beheer der fondsen, herkomstig van de vernietigde gilden alhier, over 1892, bedragende in ontvangst f420.06l/j, in uitgaaf f 208.75, sluitende dus met een voordeeiig saldo van f 211.31 Vs, werd op voorstel van burgemeester en wethouders goedgekeurd. Tijdens de behandeling dezer rekening waren de voorzitter en de heer Loncq, leden der commissie van beheer, op grond van art. 24 der gemeentewet, niet in de vergaderzaal aanwezig en bekleedde de heer Loopuyt tijdelijk het voorzitterschap. Op de vragen hoe groot het kapitaal der vernietigde gilden was en welke bestemming aan dat kapitaal werd gegeven, respectievelijk door de heeren Hoogendam en Visser gedaan, ant woordde de voorzitter, in de vergaderzaal teruggekeerd, wat de eerste vraag betreft, met eene verwijzing naar de rekening zelf, en wat aangaat de bestemming van het kapitaal, dat daarvoor oude werklieden in het gasthuis worden gealimenteerd. Het volj aarskohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, over het dienst jaar 1892/3, tot een bedrag van f21,232,30, werd met algemeene stemmen en zonder resumtie vastgesteld, teneinde het aanstonds ter goedkeuring aan de Gedeputeerde Staten dezer provincie te kunnen inzenden. Na vaststelling van dit eerste kohier der nieuwe belasting, gevoelde de heer Van Har wegen den Breems behoefte, een woord van dank te wijden aan de commissie, die met 200 buitengewone voortvarendheid het kohier bad samengesteld, welke woorden door de verga dering werden toegejuicht. Vervolgens meende de heer Van Harwegen den Breems bij burgemeester en wethouders een goed woord te moeten doen voor de ambte naren, die tengevolge der inkomstenbelasting buitengewone werkzaamheden hadden moeten Verrichten, en aan wie hij daarom ook gaarne eene buitengewone belooning toegekend zag. De voorzitter verklaarde dit onderwerp zeer gaarne bij het dagelijksch bestuur ter sprake te rullen brengen. De vergadering ging daarop eenigen tgd over in comité-generaal, waarna zij in openbare zitting, zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming eene beslissing nam op de adressen van C. Gips en Zonen te Dordrecht, lo. om het terrein waarop de sieephelling geyestigd is, voor vijftien, twin tig of vijf en twintig jaar aan hen te verhu ren 2o. met verzoek om vóór 25 Februari 1893 te mogen vernemen of de raad bereid is met hen te onderhandelen over het tegen taxatie overnemen der opstallen van die sieep helling. Overeenkomstig het praeadvies van burgemeester en wethouders besloot de raad aan de adressanten te melden, lo. dat op hun verzoek wat betreft het verhuren, vooreerst nog niet kon worden beslist en 2o. dat de gemeente voor het oogeriblik niet tot de overname genegen is. Op een vraag van den heer De Groot of het dempen en rioleeren van het Broersveld niet in verschillende perceelen had kunnen worden aanbesteed in het belang der Schie- damsche werkbazen en werklieden, antwoordde de heer Loopuyt, dat dit, met het oog op den samenhang van al die werken, naar het oor deel van den gemeente-architect niet mogelgk was. De heer De Groot, die in het deskundig oordeel verklaarde te berusten, diong toen op eene spoedige toewgzingaan, die, naar de heer Loopuyt wederom ver klaarde, zeer zeker zou geschieden, ook met het oog op een spoedig totstandkomen van het werk, in het belang van den gezondheids toestand. Ten slotte behandelde de raad nog art. 2 der ontwerp-verordening, regelende de pen sioenen en wachtgelden van de gemeente ambtenaren. Aanleiding tot uitvoerig debat gaf een daarop voorgesteld amendement van den heer De Grootdat, voor de toepassing dezer verordening, de gemeente-politie als ge meentelijke instelling zal worden beschouwd. De heer Van Erpecum verklaarde zich een sterk tegenstander van het beginsel, op grond dat de politie-beambten niet door den gemeenteraad benoemd worden, waarom hg meende dat de zorg voor hunne pensionnee- ring aan het rijk behoorde overgelaten te worden. Hij werd daarin echter op gronden vooral van gemeentebelang en ook van billgk- heid ten sterkste bestreden, in de eerste plaats door den voorzitter, die daarbij een lans brak voor de aanspraken van een zoo deugdelijk georganiseerde politie als de onze, en door den voorsteller, den heer De Groot, zelf. Het amendement werd ten slotte met algemeene stemmen op éen na, die van den heer Van Erpecum, aangenomen. Een tweede amendement van den heer De Groot om ook de schutterij in hetzelfde voorrecht te doen deelen, kon geen ondersteuning vinden. Na de aanneming van het gewijzigd art. 2, zonder hoofdelijke stemming, ging de ver gadering tot nadere bijeenroeping uiteen. de hooge vereering onzer R.-k. stadgenooten voor het hoofd hunner kerk. Eene fraaie etalage in den winkel van de firma D. M. Zoetmulder Co. van 's pausen busie omgeven door groen en bloemen trok zeer de aandacht. Het R.-k. parochiaal armbestuur alhier heeft ter gelegenheid van het jubilé van den paus een extra bedeeling gehouden, bestaande in steenkolen en eene verdubbelde wekelijk- sche toelage aan de door genoemd bestuur bedeelde armen. Naar wij vernemen, heeft de heer jf_ PijttersenTz., lid van de Tweede Kamer, door de afdeeling Schiedam van het uNederl. Werk liedenverbond" daartoe uitgenoodigd, zich bereid verklaard, op een nader te bepalen dag alhier te spreken over Kamers van arbeid. In de herstelplaats van stoom- en andere werktuigen van de firma Ingelse Co. aan de Westvesl alhier is Zaterdagavond inbraak gepleegd. Door het verbrijzelen van een Paar ruiten heeft de dader zich toegang tot de werkplaats weten te verschaffen, en heeft hij de machine erg beschadigdook wordt de manometer vermist en een pakje verpakking. De politie heeft in de nabijheid van de werk plaats twee personen gezien, die zich op hare nadering snel verwijderden en zich aanhaar oog heeft weten te onttrekken. De politie begaf zich daarop naar een der firmanten, die haar mededeelde dat dien dag een der werk lieden ontslagen was, op wien dus verdenking viel, nog te meer om de zonderlinge w^"Ze waarop, hg zich des nachts ongeveer halftwaalf naar zijn woning aan de Lange Nieuwstraat begevende, dit deed doorzijn weg te kiezen door de Plantage, waar hij zich nu achter een boom, dan weder achter een boschje ver school en eindelijk, meenende niet bemerkt te worden over de sloot sprong en ijlings zijn woning binnenstormde.) De politie, die hem in 't oog gehouden had, hield zich schuil, doch niet zoodra was hg zijn woning binnen of zij arresteerde hem en bracht hem naar het politie-bureau aan de Markt. Hij ont kende echter het misdrijf gepleegd te hebben en werd daarom weder op vrije voeten gesteld. Hedenmorgen te 7'/j uur is brand ont dekt in het pakhuis van vleeschwaren van J. J. Swinkels aan de Westvest, die onder de leiding van de brandmeesters Van Rgkevossel en Noordijk door hen en eenige burgers jg gebluscht. De oorzaak is onbekend. De vloer, eenig houtwerk en een paar manden verbrand, terwql er ook schade aan vleesch waren is toegebracht. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 18 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank 4,794,343.11)/* en bg de betaalmeesters- 1,759358.54 Ter gelegenheid van het gouden bisschops- feest van paus Leo XIII hadden onzeRoomsch- katholieke stadgenooten Zondag van hunne kerken, gestichten en uit hunne woningen de nationale vlag ontplooid met den pauselijken wimpel, wat aan onze stad een feestelgkaan- zien gaf. In de R.-k. kerken werd een plechtige mis opgedragen, feestzangen gezongen en feestredenen gehouden, welke getuigden van j Te zamen 6,553,701.65'/* De commissie van rapporteurs uit de afdee- lingen uit de Tweede Kamer ter voorbereiding van het openbaar debat over het aanhang);? wetsontwerp tot wijziging van de wetgevin op het faillissement en de surséance van fog. taling is met haar taak gereed. Binnen eenige dagen mag de schriftelijke gedachteirwisselïng tusschen Kamer en Regee ring (het voorloopïg verslag, de besprekingen der commissie met den minister van justitie en de memorie van antwoord) worden te g®. moet gezien. Gisteren is verschenen het antwoord van den heer Donner op het voorl. verslag der Tweede Kamer over zgn voorstel betreffende sehutterijdienst op Zondag. Aan de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal is door den Hoogen Raad toegezonden de volgende aanbevelingslijst voor de vervul ling der vacature in genoemden Raad, ont-

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2