Biimenlandsche Berichten. SCHIEDAM23 Februari 1893. De 4e luit. A. L. Maas, van het 3e reg. vesting-artillerie, wordt met 1 October voor den tijd van een jaar werkzaam gesteld onder Taad heeft besloten om door tusschenkomst van den bondsraad deswege zijn leedwezen aan den Franschen gezant te betuigen. De vertooner van een ongepaste toespeling op president Carnot (de gemaskerde droeg een door het hoofd der republiek ondertee- kende cheque van 500 000 francs op den rug) is een zekere Hasler, zoon van een beambte aan het Bazeler gezondheids-departement. De liberalen hebben in het kanton Tessino bij de verkiezing voor den uitvoerenden raad met een meerderheid van 800 stemmen ge zegevierd. KUSLANB, De minister van binnenlandsche zaken heeft aan den Rijksraad een voorstel toege zonden tot opheffing der Israelietische kerke raden. als schadelijk voor de belangen des rijks. Bij geruchte wordt uit Petersburg pan de Standard gemeld, dat den emir van Bocharn is te verstaan gegeven, niet naar zijn land terug te keer en, maar zich, tegen eene schade vergoeding van 5 miliioen roebels en een jaargeld van 100,000 roebels metterwoon in de Krim te vestigen. ITALIË. In den Senaat is Vrijdag, vóór het begin der beraadslagingen. Giuseppe Verdi, die. ge!' k men weet, ook lid van dit lichaam is, toegesproken door prof. Moleschott, die den componist, sdoor wien de eigenaardigste der dichters in de ware wereldtaal, de taal der tonen, werd overgebracht". ïgeen officïeelen gelukwensch. maar de innige, echt Itaünansch gevoelde hulde van den Senaat" bracht. Ook de voorzitter van den Senaat sprak een woord van hulde tot den beroemden toondichter. In de Kamer had Maandag de interpellatie van den heer Barzilaï plaats, welke Zaterdag door hem was aangekondigd naar aanleiding van het, naar zijn inzien, weinig bevredigende antwoord dat de minister van buitenlandsche zaken, Brin, had gegeven op zijn vraag be treffende de deelneming van een ÜOStenrijk- sche prinses en twe-3 ministers aan een congres, waar wenschen voor het volledig her stel van den paus en zijn gezag werden geuit. Op deze interpellatie verklaarde de heer Brin, dat hij niets had te voegen bij de Zater dag door hem afgelegde verklaringen, waarom hij weigerde de interpellatie te beantwoorden. Het incident was hiermede afgeloopen. In de Kamer van afgevaardigden heeft de republikein Costa gisteren gezegd, dat de ver klaringen van den minister van buitenland- scho zaken in de vorige zitting gedaan, het bewijs leveren dat Italië weinig geëerbiedigd wordt in het buitenland, terwijl de verklarin gen, door den minister-president Giolitti gisteren afgelegd bewjjzen dat de binnen- landsche staatkunde van Italië in het slijk ligt. Cavazzi gaf te kennen, dat hij lliet begrijpt hoe de regeering hare verklaring, dat zij licht prins in zijn recht was; hij, die anders nimmer om een antwoord verlegen was, zweeg daarom opnieuw hij wist niets te antwoordenhij rookte slechts sterker dan te voren en trok nog dieper rimpels in het voorhoofd. Prins Looz wilde den indiuk zijner woorden niet verminderen hij zweeg eveneens en zoo zou ten laatste de stilte pijnlijk geworden zijn, indien zij niet juist de smederij waarvan "Wij in het begin van ons verhaal gesproken hebben, genaderd waren. Deze bood een gewenschte aflei ding aan. #2je eens hoe zonderlingsprak luitenant Von Parschner, szij zijn daar nog aan het werk Men vernam inderdaad het door den wind voortgedragen geluid van den hamer en zagen het roodachtige licht, dat door de geopende deur viel. Bij het naderbijkomen bespeurden zij voor den vuurgloed donkere gestalten dia zich' ge lijkmatig heen en weer bewogen de vronw, die ju ketting van den blaasbalg trok, en den smid, die door zijne krachtige hamerslagen op het wil verspreiden over het bankschandaal, over een te brengen is met het vertragen van het onderzoek der administrateurs. De minister van finaucien protesteerde tegen de woorden van Costa. Na uitvoerige ophelderingen van den mi nister-president en nadat nog verscheidene leden het woord hadden gevoerd, is het inci dent geëindigd zonder dat eene motie inge diend werd. De politie te Rome heeft 20 anarchisten gevangengenomen, die verdacht worden van medeplichtigheid aan het neerleggen van bom men met ontplofbarestoffen in de laatste dagen. De paus heeft een lichte verkoudheid ge vat. De ontvangst der Hongaarsche, Argen- tijnsche en Uruguaysche pelgrims is uitge steld de paus ontving gisteren echter den Franschen gezant ten gehoore, die hem de geluktvensehen van president Carnot kwam aanbieden. In den brief, dien de paus heeft ontvangen van den president der Fl'ansche republiek, betuigt deze Zijn diepen eerbied voor Leo 5CIII "Wenscht hij hem hartelijk geluk met zijn jubileum en uit hij de beste wenschen voor zyn welzijn en dat van de kerk. De paus heelt daarop den heer Carnot teruggeschieven dat hij getroffen is doorde toespraak, die de president onlangs gehouden heeft tot de twee nieuwbenoemde Fransche kardinalen. De paus heeft ook aan den Franschen gezant naar den gezondheidstoestand van den heer Carnot gevraagd en betuigd dat hij de grootste sympathie had voor Frankrijk. Te Rome hebben de vrijmetselaars hij wijze van protest tegen het pauselijk feest een maaltijd gehouden van 300 couverts. O. a. zaten 30 Kamer- en 10 Senaatsleden daarbij aan. De tot de orde behoorende mi nisters en vice-ministers hadden, evenals de oud-minister Crispi, zich verontschuldigd. De grootmeester hield eene democratische rede voering. De plotselinge dood van den afgevaardigde Dezerbi heeft, zooals wel te denken was, de gedachte doen ontstaan, dat hü, om te ont komen aan de gerechtelijke vervolging ter zake van het bankschandaal, zelfmoord ge pleegd heeft. Doch daarvoor bestaat geen grond. Volgens vele eensluidende berichten is hij aan eene hartkwaal gestorven, waaraan hij al lang lijdende was, By zijne begrafenis hadden er hartroerende tooneelen plaats. De zoon, die het lijk volgde, viel herhaaldelijk in zwijm. Toen het lijk uit het sterfhuis werd weggedi agen, riep hij>Moordenaars, gij hebt mijn vader gedood 1" PORTUGAL. Het nieuwe ministerie is samengesteld als volgt: Voorzitter en buitenl. zaken Hintze Bibeirobinnenl. zaken Franco Castello Bran- C0; justitie Antonio Azevedo 001 log kolonel Pimentel Pinto financiën AugustoFuschim; aanbeeld de schitterende vonken heen en weer deed vliegen. Ook voor de deur en daarin ston den verscheidene wenschen. »De arme duivels laten het zich zeer moeilijk vallenik denk, dat het bij twaalven is." De prins haalde zijn horloge te voorschijn, ver lichtte met zijn sigaar de wijzerplaat, en ant woordde laconiek»Nog een kwartier er vóór". ïHoe zoudt gij het vinden, indien wij beproef den in een draf over te gaan T' sik heb zulk een grooten haast niet, Von Parschnerhier is het spreekwoord van toepas sing die langzaam gaatgaat zeker wij komen nog vroeg genoeg te bed." Daarom zeg ik het niet, maar 't is moeilijk zoo lang stapvoets te rijden, wanneer men het koud heeft." sGij vergeet ten eerste uw sigaar en ten tweede de gedachten, 'die u zeker inwendig het hartverwarmen.'In''Weerwil dat'zij de pokken beeft gehad-'Is de blonde Meta een •magneet, die aantrekt eiïVétWarmt, niet waar sAha nu kont ik alzoo aan de beurt 1" marine de kapitein ter zee Neves Eerreira; openbare werken Bernardino Machado. De nieuwe ministers zouden gisteravond hun eersten ministerraad houden en heden hun programma aan de Cortes voorleggen. BULGABDE. Uit Sofia wordt gemeld, dat de groote Sobranje tegen 1 Maart (oude tijdrekening) bijeengeroepen zal worden om goedkeuring te verleenen op de wijzigingen der constitutie. Er zal voorts aan de vergadering eene ver hooging van de civiele lijst en een jaargeld voor de toekomstige gemalin van prins Ferdinand gevraagd worden. AMERIKA. Reuter seint uit Washington, dat de Kabi netsraad besloten heeft geen schatkistbiljetten uit te geven, zooals was voorgesteld. Volgens het officieele bulletin heeft de schatkist thans 7.228.468 dollars goud beschikbaar, waarvan 3,500,000 naar Europa verzonden moeten werden. Hedenmiddag ten twee ure werd door burgemeester en wethouders ten raadhuize alhier aanbesteed het dempen en rioleeren van de grachten in het Broers\eld, de Kerk straat, de Kreupelstraat, de Baan, de Niéuwe- buurt, de Laan en de sloot langs het zieken huis en het weeshuis, en het leggen van een lioolin den Singel, met bij behoorende werken. Hiervoor waren de volgende *19 ïnschrij- \ings-biljetten ingekomenJ. Pinster alhier voor f57,790; I. C. Maassen en E. Dorsman te Ylaardingen f53,330; A, de Groot Cz. te Heukelom- f53,100; B. van der Hoeven en A, den Braber te Vlaardingen f 52,900M. van der Spek te Rotterdam f49,494; C. Zanen Hz. en P. Zanen Cz. te Ammerstol f49,422; I- Hoek alhier f48,800; A. den Engelsen te Lage-Zwaluwe f47,700; C. van der Vlies alhier f47,690; P. J. Dubbelman te Dordrecht f46,986; C. de Ruiter te Zoeterwoude f46,370; L. Brand Dz. te Giesendam f44,986; F. Kley te Dordrecht f43,900; J. H. Stelwagen te Rotterdam f42,500; G. Key te Rotterdam f40,910; A. Torenvliet te Rotterdam f40,000; A. Korteweg te Den Haag f39,760; Neder- landsche aannemingsmaatschappij te Gouda f38,945 en H. Wienlioven alhier f37,278. Het doet ons genoegen, te kunnen mede; deelen dat burg. en weth. onmiddellijk na de aanbesteding, de uitvoering van dit werk aan den laagsten inschrijver, onzen Stadge noot den heer H. Wienhoven, hebben toege wezen. riep de luitenant in een goede luimimaar bij mij heeft h»t geen uitwerking. Ik begrijp, dat een Poolsch meisje en een Duitsch jonkman evenmin bij elkander passen, als een muildier en een paard." sFreule Von Bordowski is niet bier, daarom bedank ik Uit haren naam voor de vergelijking. Maar holla 1 wat is dat f Een eigenaardig gediuiseh dicht vóór ben be woog den prins tot dit plotseling afbreken van bet gesprek. Zij waren dicht bij de plaats waar de weg naar Wiecelowiec kromde; de straatweg was aan beide kanten door dichte pijnboomen omzoomd, en maakte hier juist een bocht. Zij hoorden de takken kraken, alsof er een hert doorheen brak, en daartussclien het gettappel van viervoeters. Thans sloop haastig een schaduw over den weg en verdween als een spooksel in de dichte stofsneeuw. Onwillekeurig grepen de ulanen naar de sabel, graaf Hancke hield reeds de revolver in de hand om te schieten, ï't Schijnt wel, dat wij op het punt zijn, het de bevelen van den chef van den generalen staf te 's-Gravenhage. Bij de behandeling van hoofdstuk V der staatsbegrooting van 1893 werd in de Tweede Kamer gewezen op de onvoldoende vervoer middelen in verscheidene gemeenten voor het transport van zieken, gewonden, dren kelingen enz., en de wensch uitgesproken, dat daarbij meer gebruik zou worden gemaakt van de raderbrancards, zooals die bij het leger in gebruik zijn, hetgeen naar men meende in sommige gemeenten reeds plaats vindt. Naar aanleiding hiervan heeft de minister van binnenlandsche zaken de commissarissen der Koningin in de onderscheidene provinciën verzocht naar de aanwezigheid en den staat van bovenbedoelde vervoermiddelen in de ge meenten hunner provincie een onderzoek m te stellen, en verbetering daarvan, is die noodig, zooveel mogelijk te bevorderen, en wijders te worden bekendgemaakt met de uitkomsten van dat onderzoek en met hetgeen naar aan leiding daarvan door hen zal zijn verricht. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch Indiè van 21 dezer, wordt de gouvernements-koflie-oogstop lava voor dit jaarthans geraamd op 154,506 pikols. In de Dinsdag alhier aan het departement van waterstaat gehouden vergadering van het landbouw-comité zijn tot leden van het dagelijkschbestuurgekozen de heeren Sickesz, Bultman, Van Weel, Fontein de long en Merkelbach. Langs telegraphischen weg is gisternamid dag, namens de regeering uit Den Haag, bij de politie te Rotterdam de aanhouding ver zocht van den door het Panama-schandaal bekend geworden Arton. Men meent met zekerheid te weten, dat hij uit deze gemeente met een der stoomschepen, langs welken weg ook, zal trachten te ontkomen. Een chefvan het departement van justitie begaf zieh, tot het geven van nadere inlichtingen naar die- gemeente. De commissaris der Koningin in Limburg' heeft bij Provinciaal Had no. 16, met het oog op de te Herstal en Liers uitgebioken trichinose-epidemie, in het belang der volks gezondheid gewaarschuwd tegen den fraudu— leusen invoer van varkens, en een verscherpt toezicht bevolen. Het koninklijk landgoed sOranje-Nassau- Oord", te Renkum, heeft eene belangrijke verfraaiing ondergaan. Door het sloopen van de boerderij werd door het openvallend ter rein aan dit lustoord reeds een schoon aan zien gegeven. Thans zijn de daarbij gelegen uitgestrekte bouwlanden nagenoeg geheel tot plantsoen aangelegd en bepoot met heesters en opgaand geboomte, terwijl het geheel door sneden is met rij- en wandelwegen. eenigen heeren opstandelingen lastig te maken," aldus verbrak prins Looz de diepe stiltedia gevolgd was, terwijl de anderen nog met inge houden adem luisterden. »Ik bid u, vergeet toch niet, wat de geachte heer majoor ons voor zulke gelegenheden zoo dikwijls en zoo dringend op het hart gedrukt heeftslechts geene onvoor zichtigheden, geen onnoodig bloedvergieten. En nu. voorwaarts, want wij kunnen hier toch niet eeuwig blijven." In een gesloten frontde ordonnans achter aan, zetten de officieren zich opnieuw in be weging. Nauwelijks hadden zij dit gedaan, toen het links en rechts in het bosch begon te kraken, alsof zij onzichtbare begeleiders hadden. Hun toe stand begon ieder oogenblik kritiek er te worden; onwillekeurig trokken de jonge mannen de teugels vaster aan. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2