A°. 1893. Zaterdag 25 Februar N°. 8217. Zevenenyeertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. Buitenland soli e Berichten. ABONNEMENTSPRIJS, per knartaai. Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers. 1.85. 2.50. .- 0.10. BTKBA U/ BOTJTRS Vit AA TE 2 S. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantƒ1.10. Iedere gewone regel meer..- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. ENGELAND. Buxton deelde gisteren in het Lageihuis mede dat Martin, Engelsch resident in Swazi land, na zijn terugkeer uit den Kongo-staat een onderhoud zal hebben met de koningin regentes, om haar te verzekeren van de vriend schappelijke gevoelens van koningin Victoria. Deze verzekering zal volstrekt geen staat kundig doel hebben, en niet strekken om de koningin-regentes over te halen tot eene wij ziging in of tot intrekking van den toestand, die bij de tractaten van 1884 en 1890 aan ■de Swazis verzekerd is. De minister Asquith droeg, als eerste stap lot de scheiding van kerk en staat in Wales, de eerste lezing van een wetsontwerp voor, ■waai in bepaald wordt dat het scheppen -van nieuwe beneficien voor de kerk in Wales .gedurende een bepaalden tijd geschorst wordt. Gorst stelde als amendement voor, het wets ontwerp te kenmerken als een» ongelegene -en onrechtvaardige stap, zoolang het parle ment het beginsel der scheiding van kerk •en staat niet aangenomen heeft. Nadat het voorstel-Gorst met 301 stemmen tegen 245 verworpen was, is de wet in eerste lezing aangenomen. In het manifest van den grootmeester der Hellaster Oranjemannen, gericht tot »de Oranjemannen en Loyalisten van Ierland", om te protesteeren tegen Gladstone's Home- rule-ontwerp, staat onder meer het volgende te lezen sïndien wij honderdmaal aan de Boyne geslagen geworden waren en honderdmaal hij Derry ons overgegeven hadden met strop pen om den nek, zouden ons door de over winnaars geene noodlottiger en vernederender voorwaarden kunnen zijn opgelegd, dan die welke deze Home Rule Bill bevat. Wy aan vaarden deze voorwaarden niet. Wij eischen óf voortduring van de Legislatieve Unie tus- schen Groot-Brittannië en Ierland, ófde vrij heid om onze eigene aangelegenheden te be sturen gelijk elk ander vrij volk. Er is geen middenweg. De ervaring van schier honderd jaren heeft bewezen dat het eerste alter natief het krachtigste middel is geweest tot lerlands maatschappelijke» en stoffelijke» vooruitgang. Het tweede zouden wij, be droefd doch moedig, aanvaarden, als den -eenigen uitweg die er open bleef voor een •verlaten en verraden volk. Doch tegen elke poging, om ons eene bastaard-combinatie der foeiden op te dringen, verklaren wij voor God -ons met alle middelen in ons vermogen te zullen aankanten tot in den dood". Hierop volgt eene zeer dringende verma ning om den vrede te bewaieWen niet door •rustverstoring den vijand vat op zich te geven. Aan de Standard wordt uit Bangkok ge- -seiud, dat de wrijvingtusschen Franschen en Siameezen zeer toeneemt. De Fransche consul werd na eene hevige scène met den minister van buitenlandsche zaken genoodzaakt, de hoofdstad te veilaten, terwijl Frankryks poli tieke vertegenwoordiger dei mate gehoycott wordt, dat de premier-minister verontschul digingen moest aanbieden. De eerstgenoemde vraagt voldoening wegens de bejegening van eenige Franschen die uitgewezen werden, ofschoon zij behoorlijk van paspoorten waren voorzien, terwijl een andere Franschman aan de oostelijke grenzen werd mishandeld. Een invloedrijk Fransch afgevaardigde deelde aan den correspondent van de Standard mede dat de herhaalde Siameesche beleedigingen ernstige gevolgen kunnen hebbenSiam onderschrijft gaandeweg zijn eigen doodvon nis. Fiankrijkbegint de font der bezetting van Tongkin in te zien, waar de Franschen voort durend blootstaan aan den guerilla der Chineezen, terwijl een Fransch beheer van Siam veel gemakkelijker geweest ware. In middels spuwt de Fransche persin Tongkin vuur en vlam tegen Siam en dringt op eene militaire demonstratie in de Mekongvallei aan. F R A N K K IJ K. De Kamer heeft Woensdag de nieuwe patentwet met 379 stemmen tegen 54 aan genomen. De Kamer hervatte gisteren de beraad- slazingen over de begrooting en in verhand daarmede de belasting op de beursoperaties. Yves Guyot stelde voor, dat voorstel naar een commissie te verzenden. De Kamer besloot tot het behandelen dezer motie. Guyot erkende, dat zijn motie overeenkwam met een ver daging van het gouvernements-voorstel, dat 2. i. niet ernstig onderzocht was. Guyot's voorstel werd met 426 tegen 88 Stemmen verworpen. Tirard verdedigde het regeeringsontwerp, dat, naar hij zeide, voor namelijk ten doel heeft toezicht te houden op degenen die in de coulisses werkzaam zijn, dat zijn meest vreemdelingen. Lamarzelle zou bepaald willen zien dat de wisselagenten en tussclienpersonen Franschen moeten zijn. De Kamer besloot tot de behandeling der artikelen van het wetsontwerp over te gaan. De Figaro heeft een vriend van Ferry ge ïnterviewd, die eene groote heteekenis hechtte aan diens verkiezing tot voorzitter van den Senaat. De radicale bladen zyn woedend over zijne candidatuur. De royalistische bladen melden, dat de graaf van Parijs zijne jaarhjksche gift van 15,000 fr. voor den St.-Pieterspenning thans weer aan Feo XIII heeft doen toekomen. De regeering heeft eene handelsovereen komst gesloten met Canada, waarhij aan zekere voortbrengselen van dit land, met name het hout, de voordeelen van het mini mum-tarief worden toegekend, terwijl Canada aan een aantal Fransche artikelen, in dezelfde evenredigheid, op het algemeen tarief ver mindering van rechten toestaat. Daartoe be hoort inzonderheid de wijn, waarvoor eene verlaging van 30 pCt. woidt toegestaan. Canada verbindt zich bovendien tot eene subsidie voor een pakketbootdienst tusschen heide landen. I) U I T S C II L A S D. De Itcichsanzeiger meldt, dat de keizer bij de ontvangst eener deputatie van den land- bouwbond der oosteljjke provinciën, welke hem den wensch der jongste vergadering kwam overbrengen, geantwoord heeftEven als ik steeds het welzijn van het gansche land voor oogen houd, wensch ik ook vung de moeilijkheden, welke den landbouw thans drukken, uit den weg te ruimen. Maar eerst op den langen duur zal zulks mogelijk zijn. Vóór alles hebben wij behoefte aau vrede en de vertegenwoordigers van den landbouw zullen daarjoe kunuen medewei keu, door de voorgestelde legervei sterking goed te keuren. De regeering houdt rekening met het moge- lyke om te gemoet te komen aan de wen- schen van den landbouw, waarin ik, evenals mijne voorvaderen, een beproefden steun voor het ryk zie Moge de landbouw aan zijue traditiën getiouw blijven". Bij de behandeling van het artikel zijner begrooting, rakende den algenieenen gezond heidstoestand, verklaaide de staatssecretaris Von Boetticher gisteren in den Rijksdag, dat het onderzoek op lijken van choleialyders heeft aangetoond dat de cholera-bacil daarin tenietgaat, aangezien de grond als zuiveraar wei kt. Wat de lijkverbraudiug belieft, de/.e is geen onderwei p van rijkszorg. "Wetjschelijk achtte de minister het, dat heter de hand worde gehouden aan het hegraven van ge storven dieren. De Rijksdag heeft gisteren het handelsver drag met Egypte hij dei de lezing goedgekeuid. Freiheir Stumm, lid van den Rijksdagen, sedert de fabrieken van lvrupp in eene ven nootschap op aandeelen zijn veranderd, de grootste pat ticuliere fabiïkantin Duitscliland, ligt ernstig ziek aan eene nier-ontsteking. Zyn toestand was gisteren bedenkelijk. ZWITSERLAND. De Staatstaad van het kanton Bazel heeft den Bondsraad verzocht zijn leedwezen aan den Franschen gezant te betuigen over het gebeurde bij de carnavalsfeesten. ITALIË. In de Kamer is de vooiloopige begrooting van ontvangsten der schatkist tot den 31n Maart veilengd. In antvvootd aan Filopanti zeide de minister Giohtti, geen kennis te diagen van oproerige Kreten, door pelgrims in de basiliek geuit. De bedevaat ten zijn liet bewijs van 's pausen vrylseid. Italië zal de wetten van den staat doen eerbiedigen. De Kamer verwierp na discussie met 197 tegen 92 stemmen een voorstel-Agniui, om de handelingen van het ministerie ten op zichte der banken m handen eener commissie te stellen. Het dagblad Patria, het blad van de radicale partij in de Kamer, raadt het gouvernement aan zijn vrijheid tegenover Oostenrijk te hernemen. Bij de ontvangst der onder geleide van mgr. Richard komende Fiansche bedevaait- gangers zeide de paus, die nog een weinig vei kouderj bleek te zijn, dat Frankrijk den Roomsch-katholieken instellingen hare vrije ontwikkeling moet laten, en verooi loven moet dat de ouders hunne kinderen in Room'che scholen laten opvoeden. Wij willen niet de opslorping van het burgerlijke gezag, maar alleen dat de uitoefening van den godsdienst in Frankrijk vrij zij. De paus ontving gisteren de pelgrims van Uiugnay, Argentinië en Hongarije, henevens de afgetaardjgden van de Fransche katholieke werken. Het Bulletino delta Finanza verzekert, dat de geneesheeren elke gedachte aan zelf moord hij Dezerbi 'uitsluiten. POBIDGII. De minister Ribeiro heeft gisteren in de Kamer het programma der regeering ont vouwd. Zij kent de moeilijkheden van den toestand. Er worden aangekondigd eene am nestie voor politieke en pers-misdrijven ont werpen tot wijziging der wet op de druk pers, waarhij aan d»ze viyheid gegeven zal woiden; tot lieiziening der wet op de ban ken, teneinde de regeeiiog een meer afdoend toezicht te \eischaffen; tot bervoiming van de gemeentebesturen. Ten aanzien der staats schuld is de regeering voornemens, zooveel te betalen als met de middelen der schatkist overeen te brengen is. De regeering zal deze aangelegenheid zorgvuldig onderzoeken en Jiaie aandacht vestigen op alles wat er voorgevallen is. Zij is niet voornemens nieuwe belastingen te scheppen zondereen vooiafgaand onderzoek der begrooting, zonder herziening en betere verdeeling der bestaande belastin gen en zonder ingrijpende vermindering der uitgaven. In geen geval zal zij belastingen of accijnzen vehoogen die op de arbeidende klasse drukken. Het gerucht bevestigt zich, dat het ontwerp van den minister Diaz Ferieira, betreffende de buitenlandsche schuld, zalworden opgegeven. De Cortes zijn voor eenige dagen verdaagd. RüMENIE. De Kamer heeft gisteren met 87 tegen 27 stemmen de wet op het beroeps-onderwijs aangenomen en een krediet van 7 millioen tot uitvoering er van toegestaan. A M E B I K A. Tengevolge der verkiezing van een demo- cratisclien candidaat tot senator in den staat

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1