A°. 1893. Zondag 26 en Maandag 27 Februari. N°. 8218. Eerste Blad. evenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: f. ODÉ. Biimeiilanüsche Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal1.85. Franco per post, door het geheele Rijk- 2.50. Afzonderlijkenommers - O 10. BBUKAl'! BOTKKITKAAT, E 2» 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer..- 0.10. DRIEMAAL geplaatst wordt tegen TWEEMAAL berekend. SCHIEDAM25 Februari 1893. Een man, die in Frankrijk in den laatsten tjjd op den achtergrond was geraakt, en wiens naam bij de laatste gebeurtenissen niet was ge noemd, en dat beteekent wat in de tegen woordige republiek is eensklaps weer te voorschijn gekomen't is de heer Jules Ferry, door zijn tegenstanders, de radicalen, de Tonkinees genoemd, bij gelegenheid, dat de Fransche wapenen in Tonkin nu juist niet zeer voorspoedig waren. De heer Ferry is een ma» uit éen stuk, die zyn tegenstanders duift staan; welnu, wel niet met een groote meerderheid, maar door de vereeniging van enkele groepen in den Senaat, is hij tot voor zitter van dit hooge staatslichaam gekozen, nadat zijn voorganger, de bejaarde heer Leroyer, wegens zijn hoogen leeftijd, zijn gewichtige functie had nedergelegd. In dit aftreden zochten velen weer iets van Panama, doch dit is tot heden niet gebleken. Jules Pen y is van de Panama-epidemie totaal vrij gebleven, enzoozeeris men van zijne eerlijkheid overtuigd, dat men reeds van hem spreekt als van toekomstigen president derFransclie repu bliek. Of de heer Carnotzal blijven tot zijn da gen veivuld zijn, is nog zoo zeker niet. De ont hullingen eu hoe velezijn ei al nietgeschied? schijnen nognietaan het einde te zijn.Thans is er een in aantocht, waarin de heer Carnot zou "betrokken zijn, en die betrekking moet hebben op een som van eenige inillioenen, die de maatschappij het sCrédit Foncier" aan de regeering zou hebben verstrekt, zeker voor staatkundige doeleinden, met welk feit de heer Carnot bekend moet zijn geweest. De Fransche financieele maatschappijen zijn wel zeer edelmoedig in het wegschenken van groote sommen aan de regeering, maar ook in dit geval zal er wel een of andere weder dienst voor zijn gevraagd. Ziedaar, wat de volgende week ons belooft. Mag men echter den voorzitter der Fransche Kamer van af gevaardigden, den heer Casimir Périer ge- looven, dan is de naarn Carnot gelijkluidend met eerlijkheid. Dit verzekerde genoemde heer op een door hem bijgewoond landbouw- feest te Marcilly, waar hij de gebeurtenissen, die Frankrijk thans beroeren, besprak. Het algemeen stemrecht, zoo zeide hij ook, zou de berekeningen der staatslieden omverwer pen en een streng oordeel uitspreken over hen, die misdreven hebben. De eer der Fransche vlag zalniet bezoedeld worden, de laster zal neer komen op de hoofden van hen, die daaruit een wapen willen smeden. Inderdaad, fraaie woor den, maar die onbezoedelde eer der Fransche vlag hadna het gebeurde der laatste maanden, maar niet aangeioerd moeten worden. En wat het oordeel van het alge meen stemrecht aangaat, dit zal werk genoeg krijgen, als ten minste de heer Andrieux, die zooveel weet, aan zijn bedreiging gevolg geeft, een lijst met ruim honderd namen van afge vaardigden publiek te rnaken, die aan de Panama-geschiedenis nietvreemd zijn gebleven, dat wil zeggen, die daarvan hebben gepro fiteerd. Gladstone's wetsontwerp met betrekking tot Ierland is bij de eerste lezing aangenomen. Nu is daarmede de definitieve aanneming nog wel niet verzekerd, maar 't is toch reeds veel. De beste rede, die tegen genoemd ontwerp is gehouden, was die van lord Churchill, ofschoon ze niet van hartstocht was vr^j te pleiten. Dat hij de plannen van den heer Glad stone afschuwelijk noemt, kan er doordat hn ze het »groote verraad" noemt, is erg, maar dat hij de protestantsche Ieren in Ulster aan spoort, desnoods de wapenen op te vatten, als deze plannen werkelijkheid verden, gaat toch wel wat ver. Ulster moet vechten 1 maar dat is de burgerooi log De heer Churchill sprak verder als zijn overtuiging uit, dat het I Fagerhuis Gladstone's ontwerpen zou aanne- men, doch hij hoopt, dat dan het Hoogerhuis voor Engelands eenheid zou opkomen. "Wat de pers aangaat, staat de Times voorop in de bestrijding, eu dat in termen, welke een fatsoenlijk blad zich moest schamen. Dtiitsehland heeft ook zijn rurnoerigen tijd, en de rijkskanselier Caprivi rust niet op rozen. Er werd in den Rijksdag beraadslaagd over den nood van den landbouw, en wat de con servatieven op dit punt willen, is \an den meest behoudenden aard. Dit bleek uit een vergadering, die door meer dan zes duizend leden van den Duitschen landbouwersbond werd gehouden. Volgens deze heeren is de handelspolitiek der tegenwoordige regeering een verdei lelijke politiek. Men weet, dat met Rusland onderhandelingen worden gevoerd over de graanrechten dat die tot een resul taat zullen leiden, vreezen de leden van den bond, vreezen ze zoozeer, dat zij, als Duit- schers nogal op de penning gesteld, verklaar den gaarne te zullen toestaan wat de regeering eischt in het belang van de landsverdediging, als zij dan ook maar den landbouw beter beschermt dan ze tot nu heeft getoond met het sluiten van handelstractaten. Ook heeft een deputatie den keizer om gehoor verzocht, teneinde de belangen van den landbouw te bepleiten. De keizer prees het in haar dat ze zich onmiddellijk tot den landsvader had gewend; hij droeg den landbouw een goed hart toe, en deze werd niet beter beschouwd dan als het land een krachtig land was; dus men moest de regeering in haar planuen omtrent de landsverdediging steunen. En ondertusschen had Caprivi het iu den Rijksdag hard te verantwoorden. Ook hij is openhartig, maar zijn openhartigheid is van een andere soort dan die van Bismarck. Hij zou wel willen heengaan, maar om den keizer en het rijk zal hij »seine verfluchte Pflicht und Schuldigkeit" doen. Hij wees er op, dathet bespreken \an den landbouwnood op hetzelfde oogenblik in den Rijksdag en in het Huis der afgevaardigden voor hem een bedenkelijk ver schijnsel is. Hij vreest, dat er meer achter schuilt, dat de conservatieve partij tegen hem ageert, maar hij zal op zijn post blijven. In Spanje heeft het ministerie Sagasta ver- kiezingeu uitgeschreven. Naar Spaansche zeden vallen die altijd uit ten gunste van het ministerie, en de wijze, waarop dit resultaat verkregen wordt, is vanouds bekend. Nergens worden van regeeringswege de kiezers meer bewerkt door de regeering dan in Spanje, waar hoogere en lagere ambtena ren aan het werk worden gezet, om het be oogde doel te bereiken. Vroeger ging dit goed, doch er begint een kentering te komen. Zoo wel in Spanje als in Portugal neemt het aantal republikeinen gestadig toe, en de om standigheden begunstigen die aangroeiende partij. De toestand der geldmiddelen in Spanje is in éen woord treurig; de belastingen zijn hoog en kunnen niet hooger opgevoerd wor den; een redmiddel scheen dus de verlaging van de burgerlijke en militaire ambtenaars traktementen, en meer dan alle politieke vra gen den mensch warm maken vermag zulks een aanval op zijn beurs. Welnu, de Spaansche republikeinen hebben zich vereenigd en zullen zich door de officieele bemoeiingen der regeering met de verkiezin gen niet laten beetnemen. Dat is voor de regeering een bedenkelijk verschijnsel. SCHIEDAM, 25 Februari 1893. Wij vestigen de aandacht onzer lezers ep achterstaande advertentie van den heer J. D. Kramers, agent voor Schiedam en omstreken der nPeinture-Bogaerts". De portretten in olieverf kleuren, bewerkt naar photographieën, welke wij in den laatsten tijd meermalen in de gelegenheid waren te bezichtigen, mogen zeer goed geslaagd heeten en het verwondert ons daarom dau ook niet, dat de heer Kramers voortdurend meerdere bestellingen ontvangt, te meer daar de prijs zeer gering is. De gebroeders E. en M. Cohen, die reeds door de goedkoope uitgave van verschillende meesterwei keu duizenden in den lande aan zich hebben verplicht, hebben thans een onder neming op touw gezet, aan wier succes rede lijkerwijs niet kan worden getwijfeld. Ze geven thans de tien voornaamste werken van den onovei troffen romaaschrij ver Walter Scott in 10 deelen, tegen den uiterst lagen prijs van een gulden per deel. We ontvingen de eerste aflevering van het werk jrivanhoe", keurig gediukt en voorzien van zeer goede illustratien, en bevelen de kennismaking daarmede den beminnaars van degelijke lectuur dringend aan, verzekerd, dat ze de kostbaie onderneming van de heeren Cohen zullen steunen. Bij kon. besluit is aan B P. W. Verweyde, inspecteur der posterijen in de provincie Zuid- Holland te 's-Gravenhage, op z'yn verzoek, eer vol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem aan den lande bewezen. Dijkgraaf en hoogheemraden van Delfland hebben den Haagschen gemeenteraad in over weging gegeven om voor rekening der ge meente te nemen een gedeelte der kosten, verbonden aan het maken eener afsluiting van den Schieboezem tot afscheiding van Delfland en Schieland. Burgemeester en wethouders van Den Haag meenden, dat getracht moest worden om tegenover dat subsidie o. a. te bedingen I. Betere regeling wat betreft de werken der "watervervcrsching. E. Meer zekerheid wat betreft de demping van gi achten, grootere vrijheid van beweging bij uitvoering van werken, waartoe vei gun ning van dijkgraaf en hoogheemraden noodig is. III. Waarborgen dat de belangen der water- verversching inderdaad zouden gebaat zijn bij de" totstandkoming van de voorgenomen afscheiding. Het antwoord van dijkgraaf en hoogheem raden luidde ten aanzien van de vraag sub I, dat zoowel de ontworpen schutsluis in de Schie als het bestaande waterververschings- werk in geen andere handen kunnen zijn, dan in die van het bestuur, dat den boezem beheert. Betrekkelijk demping van grachten ver- klaaiden zij zich bereid om, voor zooieel de belangen van Delfland dit toelaten, mede te werken, maar dat in elk bijzonder geval toe stemming tot afwijking van bestaande bepa lingen en keuren zal moeten vei leend worden. Omtrent punt III verklaarden zij, dat op dit oogenblik geen waarborgen zijn te geven omtrent behoeften die in de toekomst kunnen ontstaan, doch tevens, dat het nieuwontworpen boezemkanaal len doel heeft verbetering voor de afwatering op den boezem voor een ge deelte van het hoogheemraadschap, geenszins vermeerdering van uitloozingswerken. Burg. eu weth. adviseeren, met het oog op deze antwoorden, geen subsidie te geven. Naar aanleiding van vertoogen van het landbouw-comité en anderen worden door onze regeering stappen gedaan bij de Duit- sche regeering, om oplipffing 'e erlangen

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1