Letteren, Kunst en Wetenschap. van het verbod van invoer van vee uit de, drie noordelijke provinciën, die thans reeds, sedert geruimen tijd viij zijn van het mond en klauwzeer, evenals van andere besmette lijke ziekten onder het vee. De Kamer van koophandel te Deventer besloot adhaesie te schenken aan het adres der Zaandamsche Kamer aan de Tweede Kamer, waarbij afschaffing van het plakzegel wordt verzocht.. Naar onze correspondent te Berlijn seint, wordt in een officieuse tnededeeling in de bladen van gisteravond bericht, dat de nieuwe verbinding tusschen Berlijn en Londen oter den Hoek-van-Holland en Harwich met den 1 en Juni in exploitatie gebracht wordt. Hier uit kan worden afgeleid, dat derhalve het Duitsche spoorwegbestuur besloten heeft, zich met de inlichting der treinen voor dezen dienst te belasten, wat tot dusver nog niet vaststond. (AT. S. Ct.) De maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen wenscht met ingang van 1 Maart a.s. in te voeren eene speciale reëxpeditie- vracht voor het vervoer van gist afkomstig uit Londen, en wel ad fr. 15 per 1000 KG voor het parcours (Vlissingen-Haven-Achel). (2V. S. Ct.) Op 1 Maait treedt in werking een nieuw tarief voor het vervoer van reizigers en bagage in rechtsti eeksch verkeer tusschen enkele stations der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen eenerzijds en stations der Oosterstoomtramweg-maatschappij anderzijds via ZeistDiiebergen. Het tarief van 1 October 1890 treedt gelijktijdig buiten werking. Volgens ambtsberichten van den genees kundigen inspecteur \oor Zeeland en westelijk Nooid-Brabant, zijn in den loop dezer maand verschillende gevallen van pokziekte waar genomen te Breda TilburgPrinseuhage Teteringen en Made en Drimmelen. Uit dien hoofde en daaibij in aanmerking nemende, dnt de ziekte in België, vooral te Turnhout en omliggende dorpen zich meer en meer uitbreidt, heeft de commissaris der Koningin in Noord-Brabant de burgemeesters ter kennis te brengen van de ingezetenen en deze er op te wijzen, dat tot wering en beteugeling van die terecht gevreesde ziekte, inenting en herinenting de meest afdoende middelen zijn. Door de vereeniging van geaffecteerdenbij de brandweer te Rotterdam is een voorstel aangenomen, waai bij ten ernstigste verzocht wordt aan de brandweer een reddingsbrigade te verbinden. Donderdagnacht, te ongeveer 2 uur, ont ving de agent der Zuidhollandsche redding- maatschappij te Brielle telegraphisch be richt, dat op de Maasvlakte een stoomschip was gestrand. Onmiddellijk maakte onze ■wakkere schipper B. 'tHart zich gereed om met de overige bemanning de reddingboot zee te doen kiezen. Te 6'/s uur arriveerden zij bij het gestrande stoomschip, dat bleekte zijn de Ariadne, geladen met looderts en stuk goederen, komende van Rotterdam en be stemd naar Antwerpen. Een gedeelte der equipage was te 2 uur reeds opgenomen door de reddingboot van den Hoek-van-Holland. Het bleek nu dat het stoomschip water inkreeg, zoodat de overige equipage, waaronder de kapitein, te 9 uur werd opgenomen door de blazerschuit van L. Nieman van Maassluis. Zeer zeker had de bemanning onzer red dingboot de zelfvoldoening mogen smaken hen op te nemen, ware het niet dat genoemde blazer gelegenheid geeft, behalve de beman ning, ook hunne goederen te bergen. De reddingboot van Maassluis was ook spoedig aanwezig. Nader wordt gemeld dat eenige inventaris- goederen van de Ariadne zijn geborgen en te Maassluis aangebracht. Kapitein, stuurlieden en machinisten ver trokken per bergingstoomboot Nepiunns weder naar boord. De berging-maatschappij, gevestigd te Rot terdam, heeft een contract gesloten tot het bergen van de lading en het afbrengen van het schip. Vele vaartuigen zijn naar de strandings plaats vertrokken, om de goederen naar Maas sluis te vervoeren. De toestand van vrouw Alikot, die bij den noodlottigen brand op de Geldersche kade te Amsteidam ernstig gewond werd, is nog steeds zorgwekkend. Zij is bijna voortdurend buiten kennis, zoodat de geneesheeren in het gasthuis het ergste vreezen. Het spreekt wel vanzelf, dat men de arme vrouw, die nog niets van het gebeulde weet, met het oog op haar toestand, onkundig heeft gelaten van het vreesdijk lot, dat drie harer kinderen getroffen heeft. De man woidt gelukkig veel kalmer. Het jongste kind is bij de ouders der vrouw op genomen. Uit Amsteidam wordt aan de N. S. Ct. gemeld In drie lijkwagens, gevolgd door twee rouw koetsen, waai in de vader, grootvader, broeder en zwager van Alikot en enkele andere naast- bestaanden gezeten waren, zijn beden voor middag de dl ie kinderen, die bij den brand op de Geldersche kade op zulk een noodlottige wijze om het leven kwamen, begraven. Uit de woning der grootouders, in de Nieuwstraat, ging de treurige stoet, die door duizenden nieuvvsgieiigen omstuwd of gevolgd werd, nog voorbij het afgebrande huis op de Geldersche kade en daarna door verschillende straten in het westelijk deel der stad, de Lange Tuinstraat o. a. door, naar het R.-k. kerkhof sDe Liefde", waar een dichte drom belang stellenden bijeen was. Zoowel hier als langs den geheelen weg werd de orde onder de menigte door een voldoend aantal politie agenten be waai d. Op het kerkhof werd niemand, dan zjj die daaibij tegenwoordig moesten zijn, toegelaten, en dat daaiaan strikt gevolg werd gegeven, daarvoor zorgde de hoofdinspecteur Boas en een paar inspecteurs. De vader scheen ter nauwernood het groote drievoudige verlies te beseffen. Meer dan eens moest een zachte aandrang op hem worden uitgeoefend om den geopenden grafkuil te verlaten. De groot vader gaf herhaaldelijk door weeklagen aan zijn verkropt gemoed lucht. Gisterochtend kwart voor vijven brak een hevige brand uit in het meubelmagazijn van Gebr. Van Houtum, op de Reguliersbreestraat te Amsterdam. Bijna op hetzelfde oogenblik, waarop de brand opgemerkt werd, stond het gebouw in vlammen, zoodat, na het alarmee ren van de brandweer, het eerste werk van de onmiddellijk uit het politie-bureau Halve maansteeg toegeschoten agenten was, om de bureD op te schellen. Zoo hevig greep het vuur dadelijk om zich heen, dat voor den heer Van Houtum, die met vrouw, drie kinderen en een dienstbode de bovenste verdieping van het huis bewoonde, de gelegenheid om langs de trap te ontvluch ten afgesneden was. Een dikke, bedwelmende rook belette hun dat. De dienstbode was den brand het eerst ge- waargeworden. Zoo uit het bed was ZIJ de familie gaan waarschuwen, voor wie ook geen tijd overschoot om eenig kleedingstuk aan te schieten. Den toegang naar beneden ver sperd ziende, dreef de heer Van Houtum allen naar boven, waar men door een dakvenster in de goot van het belendende perceel no. 41 kwam. Voor een steil oploopend dak geplaatst was echter ook hier de toestand gevaarlek. Gelukkig werden de menschen, die in de Regu liersbreestraat stonden, de vluchtelingen spoe dig gewaar en maakten de inmiddels aan het werk getogen brandweer en de politie er opmerkzaam op. Twee brandwachts en een viertal agenten trapten de deur van de voor perceel M staande schutting open en vlogen naar boven. In het dak werd een groot gat gemaakt, en zoo werden gelukkig de vrouw, de oudste twee kinderen en de dienstbode behouden op den zolder gebracht. De heer Van Houtum met het jongste kind, die inrmddels bezig was geweest om een zich in het dak bevindend zolderluik te openen, kwam op hetzelfde oogenblik door middel van dit naar binnen. De geredden, die allen op bloote voeten waren, werden dadelijk lief derijk opgenomen door de familie Volmary, den bakker aan de overzijde. Enkele lichte sch tammen uitgezonderd, had gelukkig niemand bij den gevaarvollen tocht eenig letsel bekomen. De eveneens in nachtgewaad gevluchte bewoners uit de onmiddellijk aangtenzende perceelen Amstel 48 en Halvemaansteeg wer den in het politiebureau opgenomen. Terwijl dit alles gebeulde, woedden de vlammen voort, ondanks de zee van water, welke de brandweer, zoo van voien als aan het achtergedeelte van het gebouw (door de Schuitenvoeidersgaug), naar binnen wierp. Na een uur krachtig spuiten verminderde het vuur en begon men den brand meester te worden, welk tegen halfzeven gebluscht mocht worden genoemd. Hetgehcelegebouw is van onderen tot boven uitgebrand. De mooie meubels op de verschillende verdiepingen zijn door het vuur en het water èen zwarte, groe zelige massa geworden. Alles, wat niet ver brandde, is zoogoed als geheel waardeloos geworden. Door de opening van de geheel verdwenen groote spiegeliuit van het benedenmagazijn is het tooneel der vet woesting geheel te over zien. De brandkast, die in liet kantoor op de tweede verdieping stond en alle boeken en geldswaardige papieren bevat, is ongeschon den gebleven. Gebouw en inboedel waren verzekerd bij de Utrechtsche assurantie-maatschappij. Een oorzaak voor den brand is niet op te geven, evenmin als de juiste plaats, waar de brand ontslaan is. De brandweer vermoedt echter, dat het vuur in het kantoor begonnen is. Te negen uur Donderdagavond (in het gebouw wordt niet gewerkt) was het maga zijn gesloten en waren de bedienden naar huis gegaan. Te elf uur was de heer Van Houtum thuis gekomen en ook hij had ner gens eenig onraad bespeurd. Gelukkig behoeven de zaken niet stil te staan, daar kantoor en magazijn tijdelijk zijn overgebracht naar het oude gebouw op het Rembrandtplein 22. (N, v. d. D.) Te Oude- en Nieuwe-Pekelais huis aan. huis een biljet "verspreid, waarin beweerd wordtdat de directeur van de fabriek Union", G. B. Drentb, drie arbeiders ontslagen had om hunne beginselen en dat daarom de anderen het werk hadden gestaakt. Een berichtgever van de Frov. Oron. Ct. zegt hiervanZijn wij goed ingelicht, dan loopt de strijd, zooals wij Donderdag schreven, niet direct over beginselen, maar over daden van geweld, door de diie genoemde arbeiders op voorstanders van de sPartij van Orde" gepleegd. In de Arnli. Ci. kwam deze week het bericht voordat een leeraar aan de am bachtsschool te Arnhem benoemd was tot lid van de ^Académie parisienne des inven- teurs, industriels et exposants", met toeken ning der groote gouden medaille. Naar aanleiding daarvan schrijft de heer H. B. Goettsch, dat ook op den 19n December 1892 als zoodanig met toekenning der medaille d'or (bronze doié) grand modèle benoemd was, maar daarvoor bedankte. Daar de heer G. niets uitgevonden heeft, kwam hem de zaak verdacht voor en heeft hij een onderzoek ingesteld. Er werd toch gevraagd toezending van 58.50 fr. voor diploma, cliché en gratis toezending van hun tijdschrift, en de heer G. meende daaruit te moeten opmaken, dat het ook hier weer een bedriegerij gold. Kralingen. De commissie uit de burgerij, benoemd om een advies te geven over het voorstel om de gemeente met Rotterdam te vereenigen, heeft een vergadering gehouden, waarin het rapport ten gunste eener vereeni ging met algemeeoe stemmen werd goed gekeurd. Amsterdam. Gisteravond ongeveer 11 uur werd brand ontdekt in de stoom- brood- en meelfabuek 3>De Haan", staande op het eiland Marken achter de perceelen der Maikensiraat, te midden van een der dichtst bevolkte buur ten. De brand nam spoedig zoo in lievigheid toe, dat in korten tijd de geheele fabriek in lichtelaaie stond en een prooi der vlammen werd. De portier bekwam ernstige kwetsuren en een siangenvoerder werd zwaar gewond. Het hoofdgebouw der fabriek was op beurs» polis verzekerd voor f 243,000. Wapeningen, Behoudens éene herstem ming is de gemeenteraadsverkiezing alhier voorshands achter den rug. Alleen zjjn herkozen de beide wethouders, de heeren J. P. H. M. L. van Dam van Brakel en J. van Gijtenbeek. Deze beide heeren waren candidaten van de vrijzinnige kiesvereeniging" sDe Grondwet", terwijl ook de heer J. van Gijtenbeek èn door de anti-revolution- naire èn door de Roomsch-katholieke kies vereeniging candidaat was gesteld. De heer Van Dam was door de anti-revolution- naue kiesvereeniging niet gesteld als candi- daat, daar op het door die vereeniging ver spreide biljet m diens plaats met vette letter het woord nNiemand" was gedrukt. Beide heeren werden echter met bijna algemeene stemmen gekozen. Behoudens de beide wethouders, is geen der vrijz. candidaten gekozen, en is door de beide andere kiesvereemgingen in vereeniging de overwinning behaald. Bij deze veikiezing blijkt intusschen alweder, dat de steun door de R.-kath. aan de anti-rev. Vei leend, grooter is dan de steun, dien de anti-rev. aan de R.-kath. schenken, daar de R.-kath. candidaat niet dadelijk gekozen werd. doch in herstem ming komt met den heer A. Bosch. Naar metvrij groote zekerheid wordt mede gedeeld, zullen de heeren Van Dam en Van Gijtenbeek de benoeming niet aannemen, en bestaat daardoor de kans dat het anti-revolu- tionuair element nog versterkt wordt. Als gevolg van een en ander wordt ver zekerd, dat eenige der notabelste ingezetenen onzegemeentemetterwoon gaan verlaten.O.D.) 0p Woensdag 1 Maart e.k, des avonds te 7Vs uur, zal de af deeling 's-Gravenhage van ^Toonkunst" in het gebouw voor kunsten en wetenschappen doen uitvoeren Mendels sohn's i«Elias", met medewerking van de dames Pia von Sicherer en Huhn, en de heeren Sistermans en Wulff. De reis van het a*capella koor van den heer Dan. de Lange blijft een triomftocht. Woens dagavond zong het gezelschap voor een overbe zette zaal onder den bartelijksten bijval te Luik. Dien eigen avond vertrok 't net den nacht trein naar Parij», waar 't Donderdagmorgen aankwam. Des avonds trad het koor op m den Cercle. Over den uitslag semt onze correspondent te Parijs ïDe Lange's koor beeft in den Cercle een ongeëvenaard succes behaald. Drie nummers vierden gebisueard; ook van de oud-Nederland- Eche volksliederen werd eene herhaling gevraagd. De leider werd tal van malen teruggeroepen". (iï, v. d. IX)

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2