A°. 1893. Zondag 26 en Maandag 27 Februari. N°. 8218. Tweede Blad Feuilleton. v enenveert i gste Jaargang. AAN DB GRENS. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Buitenlamlsche Berichte 11. CDUR A ABONNEMENTSPRIJS, per kwartaal. Eranco per post, door het gelieele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. 2.50. 0.10. BUJlBAt: BOTAKSTKAAT, Eïï, ADVERTENTtEpnus: \an -110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedeie gewone regel meer.-0.10. DRIEMAAL geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. P R A a K K IJ K. De uitslag der verkiezing van een voorzit ter van den Senaat is, dat van de 249 uitge brachte stemmen van onwaarde werden ver klaard 20, zoodat de volstrekte meerderheid ■115 bedroeg. De heer Ferry verkreeg 148 stemmen, de heer Magnin 26, De Kerdrel 39, diverse andere personen 4. De heer Ferry is mitsdien verkozen. De linkerzijde juichte dien uitslag toe. Met algemeene stemmen heeft de Kamer gisteren aan de regeering een derde twaalfde -Op de begrooting toegestaan. De Kamer heeft art. 1 van het tegenont- weip-Faure, tot heffing van een recht op beursoperaties a comptant en op tijd, verwor pen. Art. 1 van het regeeringsontwerp, een recht heffende van operaties op termijn, werd vervolgens aangenomen evenzoo art. 2, het bedrag van het recht bepalende. Vervolgens werden ook art. 3, omtrent de coulissiers, en -art. 4, omtrent de wijze van heffing, aangeno men evenzoo de artt. 5 en 6, de toepassing dezer wet stellende op 1 Mei a.s. De Kamer verwierp het voorstel, ook den handel in levensmiddelen en handelswaren te belasten, en nam het regeeringsontwerp, om trent de belasting van beursoperaties, aan met 436 tegen 41 stemmen. De Kamer heeft geweigerd het voorstel, om ook de Senaatsleden bij algemeen stemrecht te kiezen, aan de orde te stellen. Na de zitting van den Senaat heeft Jules Ferry een langdurig bezoek gebracht aan president Carnot, welke samenkomst een niet te miskennen vriendschappelijk karakter droeg. Na eene beraadslaging van 2% uur heeft liet hof van cassatie te Parijs gisteren het beroep in cassatie, door Charles de Lesseps, Fontane en San Leroy ingesteld, verworpen. De Estafette, het orgaan van Jules Ferry, gaf gistermorgen, in een door zijn hoofd redacteur Peyrouton ondei teekend artikel, een antwooid op de beschouwingen der ochtendbladen van Donderdag, met name op de beweringen dat het candidaat-stellen van Ferry als een daad van meer of minder vij andschap moest worden opgevat tegen Carnot en Ribot. Men weet op het 'Elysée, ant woordt Peyrouton, evengoed als in het hotel van de Place Beauvais (binnenlandschezaken), dat de candidaat der republikeinsche partij- groepen in den Senaat vóór alles een politiek van orde is toegedaan en zeer stellig besloten is, de openbare machten te ondersteunen in hun taak om den republikeinschen staat te organiseeren en te bevestigen en iets verder wie heeft ooit den bekwamen senator der Vogezen, hetzij vóór of na zijne verschijning in den Senaat, gemengd gezien iu een dier intriges of camarilla's, waarop een lichtzinnige pers van tijd tot tijd het lichtgeloovige publiek onthaalt? Y/aar zijn de daden van Jules Ferry, zijn redevoeringen of geschriften, waar van de bedoeling verdenking zou hebben kunnen opwekken? Van eerzuchtige bedoe lingen is bij hem dan ook geen sprake en zijne verheffing op het voorzittersgestoelte van den Senaat zal het tijdperk openen eener krachtige samentrekking van alle constitutio- neelgezinde machten tegen de vijanden der openbare orde. DUITSCItLAND. De Rijksdag heeft Donderdag, na een uit voerig debat, waarin de minister Von Boet- ticher betoogde dat het toelaten van vrouwen tot het eindexamen van middelbare scholen tot de bevoegdheid der verschillende bonds- regeeringen behoort, een voorstel van den heer Baumbach om vrouwen toe te laten tot het examen voor het verkrijgen van acade mische graden van de agenda geschrapt. De Rijksdag heeft gisteren het overige ge deelte der rijksbegrooting van binnenlandsche zaken goedgekeurd. In den Pruisischen Landdag brak de heer Lubrecht Donderdag een lans voor de onder wijzers der lagere school, die met hun in komen van 750 mark 'sjaars lang niet kun nen toekomen en vaak het lot van den ge wonen werkman moeten benijden, terwijl zij, vooral ten platten lande, de vaste steun van staat en kerk zjjn, en dat ook moeten blijven. De minister van onderwijs antwoordde, dat nog in den loop dezes jaars een ontwerp tot verbetering dier karige bezoldiging zal wor den ingediend. De Berlijusche correspondent der N. B. Ct. schrijft van gisteren Hedenmiddag is de bekende .\ntisemiet Ahlwardt uit de gevangenis ontslagen. Een groot aantal geestverwanten wachLe hem op en begeleidde hem, onder de tonjn vaneen bijzonder voor deze gelegenheid gecompo neerde Ahhvardt-Triomf-marsch naar de feestelijk getooide Qermania-zaal, waar hem eenige vurige bewonderaars op de schouders naar de tribune droegen. Met grooten ophef verklaarde hij, dat hij zijne door eene rust van 4 maanden in de gevangenis gelouterde kracht tot zijn laatsten ademtocht zou besteden aan de bevrijding van Duitschland van hetjoodsche juk, ook al zou men hem ook nog langer achter de tralies zetten. Zijn verdediger, Hertwig, thans ook antisemitisch candidaat voor den Rijksdag, en het lid van den Rijks dag Werner reikten hem onder plechtige eeden de hand tot het broederlijk verbond, dat onder het zingen van antisemitische liederen plechtig gesloten werd. Ahlwardt begeeft zich naar het district Liegnitz, waar Hertwig in hei stemming is met den Duitsch- vrijzinnigen candidaat. Bleichróder heeft o. a. 100,000 mark aan de armen van Berlijn vermaakt, welke som wegens den heerschenden winternood ter stond betaalbaar is gesteld. De weduwe vandr. Schliemann heeft diens vroegeren mede-arbeider, prof. Dórrfeld, opge dragen nieuwe uitgravingen van Troje te ondernemen, waarmede met half April een begin gemaakt zal worden. Bij de begrafenis van baron Gerson von Bleichróder te Berlijn die geheel volgens den den Israëlietischen ritus plaats had was de keizer door graaf Eulenburg, het ministerie door You Berlepsch, Von Böttieher en Hoffmann, het corps diplomatique o. a. door den Britschen, Russischen, Nederland- schen en Zwitserschen gezant vertegenwoor digd. Onder de kransen waren er van Bis marck, van al de leden der familie Rothschild, van sir Edward Malet enz. Het was een in drukwekkende en te gelijk schitterende uit vaart. Alleen de geestelijken spraken, zoowel in 't sterfhuis als op de begraafplaats. B L a I E. De heer De Smet-de Naeyer was Donder dag in de zitting der Kamer tegenwoordig en onmiddellijk na de opening vroeg hij het woord, om zich te rechtvaardigen wegens het talmen met de indiening van zij" rapport omtrent de gedachtenwisseling der commissie van XXI over het kiesrecht. Hy protesteerde tegen de onwelwillende opmerkingen, welke enkelen zich ten aanzien van hem hadden veroorloofd, en verklaarde dat het rapport Dinsdag gedrukt en in de handen der leden van de Kamer zal zijn. De verschijning was vertraagd door het verzamelen van eenige Roman van JOHANNES VAN DEWALL. 39. 11 [ct schijnt wel, dat het hier spookt," sprak ■graaf Hancke met een ongeduldige beweging; hij was driftig en thans bijzonder slecht ge luimd. «Willen wij er op losgaanen zien wie wij voor ons hebben 1" «Goed zoo, graaf! Zoo bevalt ge mij riep de prins, on zijn paard de sporen gevende, •vloog hij in galop vooruit. De anderen volgden hem. In het volgende oogenblik zagen zij tweo donkereeigenaardig gevormde schaduwen zich voor hen uit spoeden, kleine gestalten met kooge mutsen reden op kleine wild uitziende paarden; een luid jstoij" weerklonk aan hunne zijde, daarna knalden verscheidene schoten, de kogels floten, doch zonder te treffen. Ten laatste schoot graaf Hancke tweemaal en toen was het plotseling doodstil. De ulanen lieten, alsof het afgesproken was, hunne paarden op eens stilstaan en zagen elkander aan. «Op mijn woord, het waren Kozakken 1" riep de luitenant. «Inderdaad En de kerels zijn nu op eene als van de aarde verdwenen. Deze heidenen ontzien noch de grensnoch onskeizerlijke officieren." «Er floot mij een kogel vlak langs bet hoofd." Alle drie begonnen nu op eens hartelijk te lachen, want in weerwil van de nachtelijke duisternis zagen zij, dat hunne witte mantels, tengevolge van het harde rijden bijna zwart van modder waren. «Ten minste toch een avontuur 1" zeide de prins. «Jaen bovendien eendat zeer veel uitwerking heeft gehad 1 Indien wij thans zoo uit den strijd met die drommelsche Russen terugkeeren en met eervolle teekenen voorzien voor onze dames verschijnen, mijne heeren, wie weet, wat er dan geschiedt «Juist maar willen wij niet liever gaan zienwaar de kerels gebleven zijn T' vroeg graaf Hancke met vuur. «Laat ze loopen broederantwoordde de prins, «wij hebben genoeg voor de goede zaak gedaan. De dappere bewoners van de Russische steppen zijn hier vreemdelingen en kennen de grenspalen en de uniformen van keizerlijke offi cieren nog niet. Zij hielden ons voor opstan delingen en deden slechts hunnen plicht, ook zelfs indien zij ons gedood hadden." «Wat zij zeker niet zouden hebben nagelaten, alc zij in grooter aantal waren geweest, of als aij ons niet voor talrijker hadden gehouden dan wij zijn." «Zooveel te beter 1 Bedenkt, wat ons wacht 1 Op 1 Naar WiecelowiecEn daar wij er toch eenmaal zoo vuil uitzien in galop mijne heeren Inderdaad galoppeerden de heeren weldra ia de beste stemming op het landhuis toe en matigden eerst hunnen draf, toen zij in de nabij heid er van kwamen. Toen namen zij den stap aan om naar de regelen der rijkunsthunne paarden afgekoeld in den stal te brengen. Toen de drie officieren voor de stoep van het huis stilhieldenwerd de deur geopend. Maar niet Peter was betdie als gewoonlijk door het getrappel der paarden en het gekletter der sabels geroepenhun te gemoet kwam maar de knappe Johannaeen arme bloedver wante van de familie, de goede geest van het huis, gewoonlijk onzichtbaar, tusscben de dienstmeiden en wasscben verborgen of in da keuken druk aan den arbeid. Dit frisscheblonde en schoone meisje was reeds den officieren op den eersten dag van hunne inkwartiering in het oog gevallen. Jammer, dat zij zoo teruggetrokken leefdeZij was eenigszins verlegen en hield door hare houding, die te gelijk waardigheid en verlegenheid uitdruktej

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 5