Koloniën. Land- en Tuinbouw. Batavia, 24 Januari. «Het waren kleine, gebaarde personen, met hooge mutsen op en zij hadden lange pieken zij riepen ons hier op onzen eigen grond hun «stoij" toe en schoten op ons." Wordt vervolgd. statistieken, door de correctie der drukproeven en door eene ongesteldheid van hem zelven. Arme man roept de liéforme uit. Te Brussel had gisteravond een monster- tneeting plaats, door de 5 Association libéiale" belegd met het oog op het referendum van Zondag over het algemeen kiesrecht. De "vergadering werd wel door 10,000 personen bijgewoond. Door afgevaardigden voor Brussel werden er redevoeringen gehouden. Na afloop der Vergadering werden door duizenden personen de betoogingen op straat voortgezet, tengevolge waarvan er hier en daar botsingen met de politie voorkwamen, die een paar malen een charge moest uit voeren. Er werden twee personen gearresteerd. ENGELAND. Harry Lawson, Gladstoniaanis met een meerderheid van 242 stemmen te Cirencester tot lid van het Parlement gekozen, tegenover Chestermaster (conservatief). De lord-mayor van Belfast heeft tegen as. Dinsdag eene groote vergadering belegd om te protesteeren tegen het home-rule-ontvverp. DEOIiEIES. Bij de Kamer is gisteren ingekomen een voorstel om een belasting te heffen van de winsten, door maatschappijen op aandeelen te maken, n.l, 2 pCt. van inlandsche maat schappijen en 3 pCt. van buitenlandsche, van de winsten in Denemarken gemaakt. B D S L A S D. Uit Petersburg wordt aan de Times ge meld, dat de statistische opgaven toonen hoe de cholera, in weerwil van de heerschende koude, in Rusland weder toeneemt. In de maand eindigende 28 Januaii waren in Podolië 586 ziekte- en 196 sterfgevallen voor gekomen. Van 28 Jan.7 Febr. kwamen er 387 ziekte- en 173 sterfgevallen b*j. De minister van binnenl. zaken heeft alle gouverneurs aangeschreven de noodige voor zorgsmaatregelen te gelasten tegen een moge lijke uitbreiding der epidemie in het a.s. voor jaar. OOSTENRIJK. De Kamer heeft gisteren de verlenging der voorloopige begrooting tot 31 Maait goed gekeurd. ZWITSERLAND. De procureur-generaal, de heer Schnerb, heeft na zijn terugkomst uit Bazel een onder houd gehad met het hoofd van het departe ment van justitie. Indien de Fransche regee ring langs den gebruikeljjken weg een klacht indient, zal het bondsgerechtshof bijeenge roepen worden, en Hassler zoowel als de commissie tot regeling der Panama-groep van den carnavals-optocht te Bazel, in staat van beschuldiging worden gesteld. Overigens schijnt uit het onderzoek nog te blijken, dat Hassler niet zelf het voor den heer Carnot beleedigende opschrift heeft uitgedacht, maar dat hem dit op den rug be- doch haar bijzonder goed stond, al de mannen, die in het hnis warenop een behoorlijken- afstand. Toen de drie ulanen in het voorhuis kwamen, en graaf Hancke haar met een >goeden avond, juffrouw Johanna, nog zoo vroolijk op den laten avond aansprakkleurde zij hevig doch deed aanstonds zeer verschrikt eenige stap pen terugtoen zij hunne bemorste kleederen en gezichten bespeurde. «Heilige Maria 1" riep Zij uit, terwijl hare sprekende oogen met ontsteltenis van den een naar den ander vlogen. «Stel u gerust, juffrouw, 't w niets anders dan een weinig modder, die wij onderweg op gedaan hebbensprak de prins en schudde zich. jMaar wij brengen u waarlijk een halven morgen gronds in huis en mogen n wel om verontschuldiging verzoeken." Johanna had zich spoedig weer van haren eersten schrik hersteldzij bemerktedat de tfeecren BI alleen ongedeerd waren, maar hoe- Vestigd is door twee winkelbedienden, die door den heer Schnerb in verhoor genomen zijn. Naar aanleiding van de betuigingen van leedwezen, zoowel van de Bazeler regeering als van den Bondsraad, heeft de Fransche gezant gisteren aan Lachenal verklaard, dat de Fransche regeering, ondanks de ernstige beleediging, groote gematigdheid wil toonen en om hare vriendschappelijke gevoelens jegens Zwitserland te bewijzen, geen aan klacht tegen de schuldigen zal indienen. Een commissie uit den Nationalen Raad van Bern heeft zich vereenigd met het voor stel van den Zwitserschen Bondsraad, om voor de spoorwegen, post en telegraphie, den Middeneuropeeschen tijd in te voeren. In de commissie werd het denkbeeld geopperd om de tijdquaestie een onderwerp voor een alge meene volksstemming te maken. ITALIË. In de Kamer heeft Giolitti gisteren, ten aanzien van de quaestie-Bonghi, verklaard, dat de regeering het advies van den staats raad wenscht in te winnen en eerst daarna op de interpellatie van Bovio en Denicolo kan antwoorden. De paus is licht verkouden zijn genees heer ried hem gisteren te bed te blijven. SPANJE. De onderhandelingen over de handelstrac- taten met Duitschland en Portugal vorderen goed. BULtt AB IJ E. De te Sofia verschijnende Svoboiiahet offi cieus orgaan van den minister-president Slambouloir, is thans begonnen met de toe gezegde openbaarmaking van eene gansche reeks bescheiden, welke elk voor zich als een bewijs te meer gelden voor Ruslands kuiperijen in dat vorstendom. A M E B I K A. Aan de Times wordt uit Philadelphia ge seind, dat in den Senaat de oppositie tegen de annexatie van Hawaï toeneemt De suiker planters duchten de concurrentie van Hawaï. Aan de Times wordt uit Buenos-Ayres ge seind, dac Donderdag het decreet gefeekend is voor de mobilisatie der nationale garde. Uit San Francisco wordt van gisteren gemeld Heden schoot een 73-jarig man, Ratcliffe geheeten, den bekenden millionnair John Mackay uit een pistool in den rug en joeg daarop terstond zich zelf een kogel in de borst. De toestand van Mackay is gevaarlijk, maar de wond wordt niet absoluut doodelijk geacht. De reden van dezen aanslag is tot dusver onbekend. CHINA. Uit Shanghai wordt aan de Standard ge meld, dat China niet slechts voorgesteld heeft Pamir met China door een telegraaflijn te verbinden, maar er ook een resident benoemde van denzelfden rang als zijne vertegenwoor digers in Thibet. wel zij er zoo bemorst uitzagen, toch in een goede luim schenen te zijn. Zij greep dienst vaardig als altijd een van de vele lampen, die steeds in de voorzaal stonden, stak die aan en wilde de heeren voorlichten. «De heeren willen zeker naar hunne kamers gaansprak zij, en daarbij zweefde een lachje om baren mond. «Ja zeker, juffrouw Johanna, want als wij zoo binnenkomen, zullen de dames even hard schrikkenals gij zoo straksantwoordde de graaf en sloeg het knappe meisje, in weerwil van zijne liefde voor Martha, met een zekere, licht verklaarbare belangstelling gade. «Wij hebben onderweg een klein avontuur gehad." Het meisje, dat de oogen nedergeslagen had, zag bij deze woorden levendig op. «Schrik niet. maai" als het hier in den om trek niet spookt, dan zijn wij nog geen kwartier geleden midden onder de Kozakken geweest." «Kozakken Hiert" riep Johanna en zag den graaf half ontsteld, half ongeloovig aan. Uit Makassar seint men van 21 Januari aan de Java-Bode Het oorlogsschip Java is eergisteren van zijn tocht naar Dobo op een der Aroe-eilanden terup- gekeeid, waar bet tegen de oproerlingen heeft geageerd, met het gevolg dat de laatste 40 doo- den kregen en van de Java 14 man, onder welke eene luitenant, gewond werden. De Java gaat spoedig naar Amboina. De posthouder, die op Nieuw-Guinea op 141 O. L. "was geplaatst, is met zijne oppassers door de bevolking weggejaagd. Genoemd blad bevat te dezer zake nog het volgende Met oproerlingen worden de Heden bedoeld die niet lang geleden de huizen van verscheidene Chineesche en andere handelaren te Dobo hebben afgeloopen. Blijkbaar beett de Java eene landings divisie aan wal gezonden ter tuchtiging, waaruit ïich liet groot aantal dooden en gewonden ver klaren laat. Als oostelijke gtens van ons gebied op Nieuw- Guiuea is bij beriuit van 30 Juni 1848 vastge steld eene denkbeeldige lijn die van 141°0. L. op de zuidkust tot 140° O. L. aan de noord kust loopt. Niet lang geleden werd besloten aan onze zuidelijke grens een posthouder te plaatsen, waarmee de bevolking echter, gelijk thans blijkt, geen genoegen heelt genomen. Het is daar dat op 1 Februari 1892 te Sileiaka onder de Tugeri- I'apoea's door den posthouder van Patam (op Halmaheira) een Nederlandsch wapenbord werd geplaatsthij vond daar een Engelschman, den heer Montague, die den inlanders duidelijk maakte wat men bedoelde en van hen de belofte ver- kieeg, dat zij de Nederlandselie vlag zouden hijschen, telkens als er een schip in zicht kwam. De heer Montague ging met de Camphuysmee teiug naar Ternate en gaf aan den resident de noodige inlichtingen omtrent de Tugei i's. Later werd onder goedvinden van de regeering beslo ten m het zuidwestelijk deel van Nieuw-Guinea eene Roomsch-kathoheke missie te vestigen, ter wijl er tevens een posthouder zou woiden ge plaatst. De Zee-officier, die bij het tuchtigen van de Aroe-eilanden door de Java eene wonde ontving, is de luitenant ter zee 2e klasse C. H, van Aspe- ren. De wonden zijn bijna alle door lansen en pijlen toegebracht, vier der manschappen zijn zwaar gewond, de anderen licht. De tuchtiging had plaats aan den Achterwal en de landings divisie werd daaibij geholpen door hulptroepen van den Voorwal, die ook wel zware verliezen zullen hebben geleden. Da commandant van de Java acht de tuchtiging afdoende. Het oorlogsschip Java gaat naar Poeloe Thurs day, waar met een Engelschen gemachtigde zal worden overlegd wat te doen, teneinde de in vallen der Tugeri-Papoea's uit ons deel van Nieuw-Guinea op het Eugelsche gebied aldaar te doen ophouden. Nu onze posthouder aldaar is weggejaagd, zal er wel handelend moeten wor den opgetreden. In de Aljehsciie Ct. van 28 Dec. kwam een bericht voor uit Segli, dat Toekoe Djohan, zoon van Toekoe Tjihik Tjoenda, daar Groeng-goeng was gegaan, om eene samenkomst te hebben met Nja Makam, teneinde deze over te halen de noord- en oostkust van Atjeh onveilig te maken. Thans wordt uit Medan, dd. 22 dezer, aan de Java-Bode geseind Nja Makam bedreigt weder de residentie Oostkust van Sumatra. Pleden ver trekken detachementen naai" de tabaks-onder- nerningen in Beneden-Langkat. Op ultimo December 1892 waren er in de koifie-inkooppakhmzen op Java geleverd 692,996 pikols gouvernementskoffie. In Januari 1892 «Barmhartigheid 1" «En die wij dientengevolge aanvielen." «Er is toch geen ongeluk gebeurd 1" «Zooals gij ziet, alles is goed afgeloopen maar onze kleeren hebben het moeten misgelden." «Mij dunktdat wij toch den majoor het voorgevallene moeten mededeelen," sprak luite nant Von Parschner nu. «Gij hebt gelijk. Maar hoe ziet ge er zoo ontsteld uit, lieve juffrouw vroeg de prins. «O, niets, bet was de schrik, het plotse linge de Kozakken 1" mompelde het knappe meisje ontroerd en kleurde. «Nu, wij zullen wel zorgen, dat de langge- baarde personen u niets doenstelde graaf Hancke haar genist. «Zij zullen in het vervolg de grens wel ontzien. Wilt gij wel zoo vriendelijk zijniemand naar binnen te zenden om den had men den oogst geraamd op 489,417 pikols, zoodat de oogst 203,279 pikols is meegevallen. Men schrijft van Buitenzorg dat het bericht dat de heer Van Nunen dikwijls ten paleize komt, een canard is. De «HolIandscheM aatsclrapf ij van Lauw hield gisteren te 's-Gravenhage haar 56ste alge meens vergadering. De aanwezige afdeelingen brachten 487 stemmen uit. Allereerst kwam aan de orde het verslag omtrent den stand der onderhandelingen over de oprichting eener leerhoeve voor zuivelbe reiding. Het lid van het hoofdbestuur, de heer Korte- weg, las het rapport voor. Ter vermijding van een overijld besluit wenschte het hoofdbestuur alleen machtiging aan de algemeene vergadering te vragen: do. tot het aanvragen van subsidie aan rijk en provincie tot het aanstellen van een ofmeer zuiveleonsulenten. 2o. Zoodra toestemmend daarop antwooiil is verkregen, over te gaan tot het aanstellen van een of meer consulenten, en cursussen te laten houden in verschillende streken. 3o. In eene volgende vergadering van een en ander rapport uit te brengen en definitieve voorstellen in die richting te doen, welke op grond der daarbij verkregen gegevens gewet tigd zijn. Na discussie werd dit voorstel aangenomen. Het voorstel van het hoofdbestuur in zake de benoeming van afgevaardigden der maat schappij bij het Nedeilandsch landbouweomité werd aangenomendal van Leideu om verande ring te brengen in de wijze van beoordeeling op de algemeene tentoonstellingen, werd ver daagd tot de volgende vergadering. Tot lid van het hoofdbestuur voor Zuid-Hol land, in de plaats van wijlen mr. Van Oudheus- den van Acbttienhoven (aftieding 31 December 1894) werd uit de ingekomen voordrachten ge kozen de heer P. J. A. de Bruijne te Zwijn- dreclit, met 324 stemmen en voor Nooid-IIol- land, in de plaats van jhr. J. B. van Merlen, die bedankt heeft, de heer Zijp Hzn. te Twisk, met 260 stemmen. Daarna kwam aan de orde het voorstel van het hoofdbestuur, om jaarlijks bij de algemeene vergaderingen in de betiokken afdeeling, zoo mogelijk eene tentoonstelling te houden beur telings in elke prcvincie met subsidie van het hoofdbestuurde tentoonstelling om de 5 jaar te vervangen door eene algemeene tentoonstelling. De afdeeling Rotterdam, Schiedam en omstre ken stelde voor te besluiten, dat als het pro gramma en de inrichting- der tentoonstelling veranderd werd, jaarlijks eene tentoonstelling te houden: het voorstel van het hoofdbestuur aan te houden, in September 1894 een tentoonstelling in een groote plaats van Zuid-Holland te hou den, om later in buitengewone vergadering een definitieve beslissing te nemen. Het hoofdbestuur bestreed dit voorstel. Na de sluiting der uitvoerige discussie bleek dat het vooistel-Rotterdam niet voldoende Wordt ondersteund, waarop het door de afgevaardigde wordt ingetrokken. Het "voorstel van het hoofdbestunr (jaarlijk- sche afdeelingstentoonstelling en 5-jaartijksche algemeene tentoonstelling) werd aangenomen met 429 tegen 30 stemmen. Het hoofdbestuur beeft zich bereid verklaard bet in te dienen regeerings-ontwerp op de grond belasting in de afdeehngen der maatschappij te doen behandelen en te waken tegen het op leggen aan te zwaren druk op den landbouw. In verband hiermede is met algemeene stem- majoor te roepen, indien deze nog in de gezel schapskamer is?" In het oude huis schenen de muren ooren te hebbeneer Johanna op dit verzoek nog jets kon antwoorden, werd het in de lange, balf duistere gang levendig. Men hoorde haastige schreden naderen, het mompelen van stemmen, het gekletter van sporen en het ruischen van zijden kleederen; men zag den weerschijn van brandende lampen, die gedragen werden, langs de muren zweven. Onmiddellijk daarop kwamen allen haastig aanloopen en naderden met vra gende verschrikte gezichten Martha het eerst zij had haar kleed van voren opgetild, zoodat men de kleine fluweelen schoentjes en de zijden kousen kon zienwaarin hare kleinenette voetjes staken hare oogen schoten vlammen en haai" mond was half geopend, zoodat men de schit terend witte tanden kon zien. Zij greep, zonder iets te zeggen, den graaf bij den arm en keek hem strak aan.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 6