Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Post enTelegraphie. jReeli tzuken. Kerknieuws. Stedelijk Nieuws. Marktberichten. Koloniën. Batavia, 31 Januari. Onderwijs. Armenzorg, V is sch e rij. Friesland, er van regeeringswege voor of gedurende dezen winter niets van dien aard is gedaan, zoodat dan ook de ellende der arbeidersbevolking grooter dan ooit is geweest. ^Tevens spreekt de vergadering haar ver ontwaardiging uit over de houding der over heid en der justitie, die door het laten op treden van een macht van politie en militai ren, en door het in hechtenis nemen en streng straffen van verscheidene onzer partij- genooten, tengevolge van enkele door hen gesproken woorden, het volk in hooge mate verbitterd hebben." 2o. »De vergadering spreekt haar veront waardiging uit over de bekende circulaire van de schoolopzieners in het district Leeuwarden, waarbij de vrijheid van spreken der onder wijzers door een op geen enkel wetsartikel rustende bedreiging met ontslag wordt aan gerand, en vertrouwt, dat de onderwijzers, die tot op dit oogenblik flinke krachten-in onze beweging zijn geweest, niet zullen op houden op dezelfde wijze voor de volksbe langen te strijden." Maastricht. De uitvaart van den pastoor deken Rutten was bijna vorstelijk. Op het Vrijthof waren de straatlantaarns ontstoken en met rouwfloers omhangen. Van de huizen hing de vlag halfstok. Voorop bij den lijkstoet ging een piket marechaussee. Daarop volgden de kinderen der scholen en gestichten, het stedelijke muziekkorps, het Servatiuskorps, 130 geestelijken in ornaat met den bisschop •yan Roermond. De lijkkist werd gedragen door kloosterbroeders, de slippen door leden der kerkfabriek. Achter de lijkbaar volgden leden der Kamers, de commissaris der Ko ningin, Gedeputeerde Staten, gemeenteraad, rechterlijke macht, balie, officieren van schut terij en garnizoen, de katholieke vereeniging, een piket marechaussee. De lijkdienst werd gehouden door den bisschop van Roermond, de lijkrede door den deken van Wijk-Maas- tricht. Het aantal toeschouwers wordt geschat op 12,000. (N. S. Ct.) •Morgen wordt te 's-Hage in ïPulchri Studio" de tentoonstelling van schilderijen en beeldhouw werken van werkende leden geopend. Van den gouverneur van Suriname, jhr. T. A. J. van Asch van Wijck, ontving het koloniaal museum een corjaal, dat hem door het opperhoofd der Saramacca-boschnegers, Abroesoe, aangeboden werd. Verdi heeft niet minder dan 13000 brieven en telegrammen ontvangen, om hem geluk te wen- schen met het succes van zijn opera ïFalstalï" daaronder was ook een telegram van den keizer van Oostenrijk. Behalve die eerbewijzen moet het nieuwe werk den grijzen toondichter, naar men bericht, f76,800 opgeleverd hebben. Voorts ont vangt bij nog percenten van de opvoeringen, 40 percent der opbrengst van de muziekuitgave enz. Voor eetiije fjgii heeft o:è| 's nachts bij 't station Laufer, op den Jura-Simplon spoorweg, 29 schroeven losgemaakt en 12 M rail opge broken, om een trein te doen derailleeren. Gelukkig werd het booze plan tijdig ontdekt en verijdeld. Vermoedelijk schuilen de nog onbekende daders onder ontslagen worklieden. Het snel rijzen van de Donau heeft op vele plaatsen overstrooming veroorzaakt. Te Geigely, bij Paks, kwam het water plotseling, en binnen een paar minuten was het geheele dorp oveistioomd. De inwoners, die bijna allen in hutten met rieten daken huizen, vluchtten naar de kerk en de school de twee eenige steenen gebouwen maar ook die werden spoedig overstroomd. Weldra stonden alle huizen diep onder water. Verscheidene menschen verdronken, o. a. ook een moeder met vijf kinderen. Zeshonderd menschen daar m den omtrek verkeeren nog aanhoudend in gevaar. De Russische regeeiing gaat voort met het verdoopen van plaatsen in de Oostzee-provincién. Reval zal voortaan Kolyvan en Narwa zal Ivangorod heeten. De Standard verneemt uit Ottawa, dat daar een verschrikkelijke winter heersclit. In de westelijke staten van Canada zijn vele treinen ingesneeuwd en menschen zijn er doodge vroren. De thermometer daalde in sommige plaatsen tot 50°, 60° onder vriespunt Fah renheit. Langs de iCanadian Pacific" heerscht een erge steenkolennood, daar er geene vracht- treinen rijdanvele fabrieken staan stil. Uit Guatemala wordt bericht, dat de Carnpi- don-vallei oveistroomd is. Zes dorpen zijn verwoest en hondeiden menschen hebben het leven ver loren. In Oost Pondoland (Zuid-Afrika) heeft de schaarschte van graan groot gebrek veroorzaakt. Op verscheidene plaatson dreigden reeds in De cember hongersnood onder de ongelukkige inboorlingen, die geen ander voedsel konden krijgen dan eenige plantenwortels en kruiden. Hst bijzotder telegraafkantoor te Ammerstol is voortaan ook gedurende de maand Maart op werkdagen open van *7t/a tot 11 Va uur voor-en van 12Va tot 2ij3 en 41/3 tot 6'/a Ullr namiddags (spoortijd). Overigens blijven de diensturen on veranderd. (Stct.) Naar wij vernemen, zal hetEngelsch-Duitsche postverkeer hij liet in exploitatie komen der lijn naar den Hoek-van-Holland langs do nieuwe internationale vetbinding worden geleid, en wel de post voor Noord-Duitschland via Salzbergen en die voor Zuid-üuitschland via Nijmegen Kleef. (N. R. Cl.) In de Portugeesche kolonie Mozambique, aan de oostkust van Afrika, zullen telegraaf lijnen aangelegd worden. Britsch Bechuanaland en Maschona-land laten voortaan briefkaarten en briefkaarten met antwoord betaald toe. Aan het verslag omtrent Atjeh, loopende van 3 tot en met 18 dezer, is het volgende ontleend Groot-Atjeh. Onze postenlinie, zoomede de meeste werkzaamheden buiten de versterkingen, als alang-alang snijden, corveeen, kappen enz., weiden nu en dan door vijandelijk geweervuur verontrust, doch slechts in zeer geringe mate en zonder eenige voor ons nadeelige uitwerking. Het kostte weinig moeite om dat vuur telkens tot zwijgen te brengen. Eene commissie van officieren en ambtenaren begaf zich naar het eiland Web, teneinde eene ptaats uit te kiezen voor onze vestiging aldaar en alles wat daarmede samenhangt. Onderhoorigheden. Oostkust. Op den 2en dezer werd een Europeesch fuselier in de onmiddellijke nabijheid onzer versterking te Edi door een met een rentjong pewapenden Atjeher, afkomstig uit de 22 Moekimb van Groot-Atjeh, die zich ten doode had gewijd, aangevallen en doodelijk verwond. De dader deed geen enkele poging om te ontvluchten, maar bleef zijn slachtoffer achtervolgen, totdat hij door eenige te hulp snellende militairen werd neergeschoten, Noordkust In de landschappen der Passi streek is de politieke toestand gunstig te noemen In den vroegen morgen van den 8en dezer werd onze versterking te Segli door een twintigtal Atjehers beslopen, die, bijtijds ontdekt, met een kartetschot werden verjaagd. Langs het strand bleven echter nog eenige tegen hel maanlicht afstekende gestalten zich bewegen, waarop mede vuur werd gegeven. Bij het aanbreken van den dag werden 3 lijken van Atjehers gevonden. zoomede een aantal wapens van verschillenden aard. Nauwelijks was deze verkenning afgeloopen, of er viel een kanonschot uit de vijandelijke ben- ting, vHet Veertje" genaamd, met het gevolg, dat het projectiel in onze versterking terecht kwam. De vijand bleef daarna eenigen tijd door vuren, hetgeen van onze zijde werd b aatwoord. Verhezen weiden door ons niet geleden. Te Telok Setnawé had op den 14den dezer een treurig voorval plaats. Een Europeesch ser- gezant met een Europeesch en een Inlandsen fuselier werden op weg naar de pisser, even nadat zij een paar niet in Telok Sernawé thuis behoorende Atjehers waren vouibijgegaan, door dezen van achteren niet de klewang aangevallen beiden Europeanen vierden doodelijk vei wond en gaven eenige oogenbhkken later den geest. Een der mooi denaars, die naar de zeezijde trachtte te ontsnappen, werd neet geschoten de andere werd door de bovollring=patroui)!es achter volgd. Nadere belichten ontbreken. Bij het op 2 Maart te 's-Hagogehouden exa men is voor de nuttige hand wei kun geslaagd mejuffiouwJ. C. van Wassenaar, verpleegde in het weeshuis der hervormden te Schiedam. Voor 20 vacante rijksbeurzen, ieder van f300, hebben zich aan de rijkskweekschool voor onder- wijzeis te Deventer aangemeld 20 sollicitanten. Te Groningen is het kosteloos verstrekken van brood en koffie deze week geëindigd. Gedurende dezen winter weiden 53,356 poitien uitgereikt. Voor de rechtbank te 's Giavonhaga liaJ zich te verantwoorden J. W. G. A. G. aldaai, een van die houders van huizen tot vei koop met recht van wedermkoop, die diefstallen in de hand werken door alles op te koopen wat hun aange boden wordt, zondei naar de herkomst te vragen. Aan beklaagde, op vvien de politie reeds lang het oog had, was ten laste gelegd het opkoopen van een gouden kruis, afgezet met pareltjes, en een zilveren armband, welke vooiwelpen hij wist dat van diefstal afkomstig waren, omdat hem daarvan kennis was gegeven met verzoek die sieraden bij tekoopaanbieding aan te houden en mededeehng te doen aan den bestolene. Beklaagde bekende kennis gektegen te hebben van de gestolen voorwerpen. Deze waren hem echter beschreven als sieraden van goud en zil ver en de in judicio aanwezige voorwerpen waren van doublé en z g. nieuwzilver (hoofd zakelijk koper), zoodat hij geen flauw vermoe den had, dat het door hem gekochte kruis en de armband de bedoelde sieraden waren. Niet temin had de bekl., volgens een getuige, de voor werpen weer voor goud en zilver van de hand gezet, hetgeen de bekl. echter pertinent ontkende. Het O. M., wijzende op de herhaalde inbra ken, die in de laatste helft van het vorig jaar daar ter stede plaats hadden, en op de verden king van heling, waaronder deze beklaagde reeds geruimen tijd lag, bracht hulde aan den inspecteur-rechercheur, den heer P. Rietdijk, wien het na veel moeite gelukte een deel der gestolen voorwerpen in handen te krijgen ten huize van beklaagde. De ten laste gelegde heling achtte het O. M. wettig en overtuigend bewezen en vorderde de veroordeeling van den bekl. tot 2 jaar gevangenis. De toegevoegde verdediger, mr. H. M. J. Wes- terouen van Meeteren, in hooidzaak dezelfde verdediging voerende ais bekl. had gedaan, achtte de kwade trouw van zijn cliënt niet bewezen en concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging, daar hier geen strafbaar feit is gepleegd. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft H. Pouts- ma, uitgever, en zes anderen, te Sneek, die door de rechtbank te Leeuwarden waren vrijge sproken van deelneming aan samenscholingen schuldig verklaard en veioordeeld ieder tot 3 weken gevangenis. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft Woensdag J. Penders, beschuldigd van het vervaardigen en uitgeven van valsche munt, die daarvoor door de rechtbank te Maastricht tot5 jaar gevangenis werd veroordeeld, tot eene ge lijke straf veroordeeld. VLAARDINGEN. Gisteren kwamen alhier binnen 2 schepen, te zamen met 19 ton zoute- visch en 2 ton leng. NIEUWEDIEP. Door 70 korders werden gisteren alhier 3 tot 10 mandjes kl, schol en 1 tot 2 manden schar en door trekkers 60 tal ha ring aangevoerd kl. schol gold f 3 50 a 3 25 per mandje, schai f2.50 per mand en haring f4 sl 3.50 per tal. SCHEVENINGEN. Gisteren kwamen alhigr 2 schuiten aan, die hun visch verkochten een dezer had veel kleine schol. Er werd besteed voor: tarbot f 4—12, tong f 0.40—1.15, griet —1.85, rog f 11.15, alles per stuk binnenlek schol f3.754.50, buitenschol f810, kleine schol f4.757, braad f3.504.25, alles per mand. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoeld 207 zalmen, die voor f 0.90 tot 1.10pet Va kilo weiden verkocht GOR1NCHEW. Ut) vorige week was da zalmvangst op de Beneden Waal, hoenel niet zé» ruitn als in het begin van Febmari, toch zeer bevredigend. Met de zegens kon wegens den hoogen waterstand der mier niet gevischt wor den, toch worden in het traject tnsschon Tiel en het vischwater dezer gemeente 326 stuks zalmen gevangen. De middelbare prijs der zalm bedraagt 80ct. per Va kilo. ■Ned.-Herv. Kerk. Beroepen: te Winteiswijk (vacature—dr. Simon van der Aa) ds. C. G. M. Quack, te Laren (Geld.) te Marssum ds. P. Bruining, te Knijpe; te Lutten a/d Dedemsvaart ds. G. Broekhui zen, te Doeveren c. a. Bedankt: voor Katwijk a/d Rijn door ds. G. Boersma, te Heemse (O.). BURGERLIJKE STAND. Oeboren1 Maart. Geei'truidaen Josina, dochters van L. van der Spuij en A. Hoogen- boezem, Maasdijk. - 2. Maria Hendrika, dochter van W. Kuling en A. C. Jonker, Nieuwe Singelstraat. Antonius Arnoldus, zoon van A. Veringmeier en C. J. Baumhoër, Nieuwe Singelstraat. 3. Alida Maria, dochter van C. van Kampen en J. M. Vleesch, Konijnenbuurt. Ondertrouwd 2 Maart. J. Hoek en S. Blijstra. C. L. H. Winkelman en J. Ver schoor. Schiedam,, 3 Maart. Kogge en Gerst zonder handel. Moutndin noteeringder makelaars f8,75. Jenever Amsterd. proef f 12.75per heet. Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling f 1.40 per ketel. Delft, 2 Maart. De graanmarkt verkeerde heden bij eenigen handel in eene zeer kalme stemming. Westlandsche tarwe f6.50 a 7.25, Zeeuwsche f6.75 a 8.25. logge f5.a 5.75, Zeeuwsche t 5, a 6.25. Chevalier-gerst f5.25 a 6.Westl. zomer- f3.90 a 4.50. Korte haver f3.50 a 4.50, lange f 2.75 a 3.50, Duivenboonen t 6 50 a 7.Paarden- boonen f6.a 6.50. Bruine boonen f9. a 12.Groene oiwten f8.75 a 12.50. Witte erwten f 6.a 6.50. Koolzaad f 8.75 a 9.75. Aan de stadswaag gewogen van 24 Febmari 2 Maart: 179 achtsten en 109 zestienden vaten boter, wegende te zamen 4670 kilogram. Prijs f 62 a 72 het vierde, f 1.55 a 1.80 het KG. Vette koeien le qual. van f 190tot 230,2e qual, van f135 tot 170 kalfkoeien 1 equal, f 180 tot 200, 2e qual, f 125 tot l60;,vaarkoeienlegiiak van f130 tot 170, 2e qual. van f70 tot 100; vette

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3