Tweede Blad. Feuilleton. A°. J893. Zondag 5 en Maandag 6 Maart. N 8223. Zeyenenyeertigst© Jaargang. Buiten!andsche Berichten. u L a i E. AAN DE GERENBl Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: ODE. SGHIEDAiSCHE Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. BIIKBAT: BATE KI'? KA AT, B 2 ff. ADVERTENTIEPRIJS: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant 1.10. Iedere gewone regel meer..- 0.10. DRIEMAAL geplaatst wordt tegen TWEEMAAL berekend. Bij de -voortgezette beraadslaging in de Kamer van afgevaardigden over de herziening der grondwet gehouden, bestreed Van der Kindere, een gematigd liberaal, het algemeen stemrecht. Hij gispte op enkele punten het regperingsstelsel, dat overigens op vrijzinnige grondslagen berust. In elk geval betuigde de spreker zijne instemming met het tweeledig vereischte van huisvestingen lager onderwijs. Nog maakte hij op andere punten eenig voor behoud en drong ten slotte op het noodzake lijke van een vergelijk aan. De beraadsla ging duuit voort. Tengevolge van de overwinning van Dha- nes op de Arabieren in den Kongo besloot de regeering van den onafhankelijken staat on middellijk uitvoering te geven aan repres sieve maateegelen tegen de Ai abieren. Kapi tein Deponthier en eenige andere officieren zijn vertrokken om de leiding der expeditie te aanvaarden. Zij zullen (maar dit wordt -door Reuter onder voorbehoud medegedeeld) hun hoofdkwartier vestigen te Basoko. F R A N K R IJ K. De 5oÜeiZkondigt nieuwe onthullingen over Panama aan, vooral over het geschil tus- -sche» Reinach en Herz. De heer Clémenceau houdt in de Justice vol, dat hij nooit eenige pressie heeft uitge oefend op den heer De Lesspps, wat Figaro ook moge beweren. Wel heeft hij, in tegen woordigheid van den heerRanc, met den lieer De Freycinet een onderhoud gehad over het gevaar dat een krach der Panama-maatschap- pij voor de republiek na zich kon sleepen, terwijl men zich juist in een boulangistische crisis bevond, en heeft hij ook met den heer De Lesseps gesproken van de gevaarlijke hou ding van baron Reinach. Verder is de heer Glémenceau echter niet gegaan. Het gerucht dat Arton te Weenen zou gevat zijn wordt tegengesproken. UDITSCnLASl). Aan den Russischen gezant graaf Schu- walow werd gisteren het antwoord van Duitschland op de Russische voorstellen be treffende het sluiten van een handelsverdrag ter hand gesteld. ESeEUO. De radicale afgevaardigde Labouchere heeft Donderdag bij het Lagerhuis een voorstel ingediend, om te bepalen dat na 1 Januari 1895 alle leden van beide Huizen van het Parlement zullen moeten worden verkozen. Bestaat er op dat tijdstip geen bij volkskeuze samengesteld Hoogerhuis, dan zal het Parle ment alleen uit een Huis der Gemeenten be staan. Alle door dat Huis aangenomen ont werpen zullen kracht van wet bezitten, be houdens de koninklijke goedkeuring. Een tweede voorstel van denzelfden afge vaardigde strekt om te bepalen dat alle mi nisters leden van het Lagerhuis moeten zijn. Eene deputatie van 70 personen, waar onder Pickard, Dilke, Burns, Ti liet, Wilfrid, Lawson en andere afgevaardigden zijn gister namiddag door Gladstone ontvangen. Ver scheidene redevoeringen werden gehouden, waarin gewezen werd op de noodzakelijkheid tot het invoeren van een vvettelijken werk dag van acht uren. Gladstone antwoordde, dat de regeering niets kon doen in deze aangelegenheid, totdat er eene groote eenstemmigheid daaromtrent zou bestaan tusschen de werklieden zeiven, maar dat hij zich niet zou verzetten tegen het indienen van een ontwerp tot invoering van den achtuurs-werkdag. Het gedurig weer opduikende gerucht, dat de hertog van York eerlang met prinses Victoria May van Teek, de bruid van z\)n overleden broeder, zou worden verloofd, wordt opnieuw ten stelligste tegengesproken, met de bijvoeging, dat er althans in de koninklijke familie niets van bekend is. OOSTENRIJK. De Uatm verneemt uit Buda-Pest, dat een bloedig oproer is uitgebroken te Szogoszli bjj Debreczin, tengevolge van de toepassing eener nieuwe marktverordening. De gendar men gaven eenige malen vuur. Een persoon werd gedood en velen werden gewond. De orde werd eerst hersteld, toen versterkingen waren aangekomen. RUSLAND. Betreffende het bericht, dat een Russisch eskader in den loop van den zomer een Fransche haven zou bezoeken, zegt het orgaan van het ministerie van marine, de Kronstadsfcyi Wohtrik, dat de Fransche bladen dit als een beslist feit vermelden, behoudens de min dere of meerdere waarschijnlijkheid, welke Fransche haven zou worden aangedaan. In werkelijkheid echter is omtrent het bezoek niets bekend. ITALIË. De Kamer heeft gisteren met 143 tegen 112 stemmen de overzeesche postovereen- komsten goedgekeurd. De zaak tegen den heer Cucciniello, direc teur der Romeinsehe succursaal van de bank van Napels, en tegen diens kassier d'Ales- sandro, is naar het hof van assises verwezen. Indien koningin Victoria te Rome komt, zal liet Vaticaan bij haar aandringen op de benoeming van een Engelschen ambassadeur bü den Heiligen Stoel. De volgende lijst van bijdragen aan de St.-Pieterspenning wordt door de bladen open baargemaakt Frankrijk 2,251,000 francs; Oostenrijk 4,500,000 ;Engelanden Schotland 4,200,000; Ierland 48,000 Duitsehland 350,000 Italië 200,000; Argentijnscherepubliek en Uruguay 150,000; Mexico 200,000overige Amei ikaan- sche republieken 300,000; Spanje 480,000; Turkije 50,000; Brazilië 100,000; België 100,000. Te zamen 5V3 millioen frs. SPANJE. Tengevolge van eene tusschen Sagasta en Canovas gesloten o\ereenkomst heeft laatst genoemde het comité der conservatieve partij te Madrid uitgenoodigd voor de liberale can- didaten te stemmen. Te Madrid zullen dien tengevolge de conservatieven geen candidaten stellen, teneinde met vereende krachten de keuze van republikeinen en ultramontanen te beletten. R U M E N I E. De handelsconventie met Zwitserland is gisteien geteekend. Het aftreden van den primaat-aartsbisschop wordt bevestigd. S E R T I E. De geruchten aangaande eene ministerieele crisis worden tegengesproken. Alleen Zal Alkovitch, minister van openbare werken, Stoianovitch als minister \an binnenl. zaken vervangen. De regeering heeft besloten den metropo- litaan Clement voor hoogverraad te doen ver volgen, wegens zijne preek waarin hij de bevolking aanspooide, tegen vorst Ferdinand en zijn regeering op te staan. Naar men zegt, zou de reis van de ex- Roman van JOHANNES VAN DEVVALL. 41. Hij joeg onstuimig door de groote vlakte om de nevels uit zijn brein te verdringen; zijn -gelaat was bleek en zijne oogen stonden strak. De ruwe vvind, die langs zijne wangen zweepte, •en de ïegen, die hem koud in het gezicht sloeg, deden hem weldadig aande snelle beweging was een genot voor hem. Maar de rust zijns gemoeds kon hij door deze wilde jacht niet -wedervinden want de liefde zetelde als een ■werkzaam vergift midden in zijn hart. Welke machten er in ons hait wonen, weten wij nietvoordat wij beproefd worden. Eerst wanneer de stormen over ons houfd woeden wordt het openbaarof de zuilen waarop wij -staan, stevig zijn, en ook de onbeduidendste anensch heeft aanspraak op onze belangstelling. als hij met zijne hartstochten en zijn lot strijden moet. Spoedig werd de ruiter door het dichte woud gedwongen een weg te kiezeneerst scheen het, alsof hij dien naar Grawolin wilde inslaan, doch plotseling bezon hij zichwendde het paard, joeg een eind teiug en sloeg daarna de richting naar den straatweg in. Er was eene gedachte bij hem opgekomen gisteravond had hij de Kozakken daar ont moet en nu wilde hij onderzoeken, of hij nog sporen van hen of wel van het gevecht kon ontdekken. Dit was meer eene opwelling van zijn militair gevoel, dan het gevolg van een bepaald besluit want wij weten waarvan Zijn hart en hoofd vervuld waren maar hoe dit ook zij hij ver volgde zijn doel met denzelfden haastzoodat hij reeds na een kwartier de plaats bereikte waar gisteravond de ontmoeting plaats had. De sporen der paardenhoeven waren door den regen uitgewischt, maar graaf Hancke vond toch nog iets, wat hem belangstelling inboezemde. Reeds van vetre bemerkte de graaf, ho» zwermen kraaien onder oorverdoovend ge schreeuw ut een kring rondvlogenen thans bespeurde lnj in de verte midden op den weg een groot zwart voorwerpwaarmede twee personen zich bezighielden. Met veibazing herkende hij epn dood paard, door twee vagebonden reeds half van de huid ontdaan; het was, naar het uiteilijke te oor- deelen. het paaid van een Kozak. De belangstelling van den ulaan was hierdoor «ogenblikkelijk opgewekt. sWat doet gij daar?" vroeg hij terwijl hij nadeibij galoppeeide,aan debeide aime drommels, die de bloederige messen opstaken en zoo angstig naar den otficier opzagen, alsof hij hen op eene onrechtvaardige handeling betrapt had. sPadamdonogmijnheer de officier 1 Neem het niet kwalijk 'tis een dood paard wij willen hem de huid afstroopen, want wij zijn arme hedensprak de een terwijl hij naar zijn smerige muts greep. )De lederhandelaar geeft er een kleinigheid voor," voegde de ander er bij en kuste de laars van den graaf. vWanneer vondt gij het paaidï" ondervroeg deze verder en leed met belangstelling om het doode lichaam been. »Van morgen m de vroegtemijnheer. Jeremias Majewskide smid zeide onsdat hier een dood Kozakkenpaard laggister avond Was het doodgeschoten. Toen zijn wij hierheen gegaan, om de huid te halen." Een onwillekeurig »Ah" ontsnapte den offi cier; hunne kleine ontmoeting had toch nog een klein gevolg gehad. ïHet schot zit hem in den rug," zeide nu de tweedeterwijl hij alle kiacht inspande om bet om te wentelen. vInderdaad liep de graaf, toen hij het gat, waardoor de kogel ingedrongen was, bemerkte, en voegde daarna, meer tot zich zelfsprekende, er bij D Dal zal Looz en "Von Paischner interes seeren. En hebt gij die Kozakken nog gezien 7" vroeg hij vervolgens. Beiden schudden het hoofd.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 5