Biiinenlaiulsclie Berichten. koningin Nathalie naar Rusland in verhand staan met eene verloving van koning Alexan der met eene Russische prinses, AMERIKA. Cleveland heeft Donderdagmiddag Lake- wood verlaten en kwam te 6'/s uur te Was hington aan. Bij zijn vertrek uit Lakewood werd hem door 2500 dames een afscheids groet gebracht. Te Washington werd hij met geestdrift ontvangen. De Senaat heeft zijn amendement op het civiele budget betreffende de uitgifte van 3 pCts, obligatiën ingetrokken. De tegenwoor dige wet staat de uitgifte van 4 pCts. obli gatiën toe, tot welke uitgifte waarschijnlijk weldra het nieuwe bestuur zal overgaan. Het Huis van afgevaardigden der Ver- eenigde Staten heeft Donderdag alle amen dementen, welke de Senaat had aangenomen op het ontwerp tot beperking van den ter- mijniiandel in landbouw- en mijnproducten, verworpen Volgens berichten uit New-York te Londen ontvangen, heeft de Hawaische kroonpreten- dente, prinses Kainlani, na hare landing op Ameriknansch grondgebied, een manifest tot het volk uitgevaardigd, waarin zij de hoop en het vertrouwen te kennen geeft dat het vrije volk der Amerikaansche Unie weigeren zal het werk af te breken, dat het christelijk Noord-Amerika voor zeventig jaar op Hawai verricht heeft. De dagbladen begroeten de prinses persoonlijk met sympathie, doch hare Engelsche opvoeding pleit tegen haar, om dat men haar van Engelsche sympathieën verdenkt. SCHIEDAM, 4 Kaart 1893. De »Vereeniging tegen Bedelarij" hield Donderdagavond hare algemeene vergadering, waarin verslag werd uitgebracht door den secretaiis, en door den penningmeester reke ning en verantwoording werd gedaan, waaruit bleek dat het nadeelig saldo bedroeg f S403'/s. Het concept-reglement, dat aan de leden was rondgezonden, werd met geringe wijziging goedgekeurd en liet bestuur, bestaande uit de heeren J. C, H. Kramers, president, J. Lechner C.Szn., secretaris, en W. J. van "Wagtendonk,penningmeester,werdherkozen. Het belangt ijk verslag van den secretaris laten wij hier in zijn geheel volgen: Zoo heb ik u dan verslag te doen van het geen door de »Vereeniging tegen Bedelarij" in het afgeloopen jaar, haar eerste levensjaar, is gedaan. Ik begin met u te herinneren, dat in de openbare vergadering van 7 Januari 1899 aan de ontlei teekenaars der u bekende circulaire van November 91 werd overgelaten het be- stuur samen te stellen. Nadat 5 hunner de eerste werkzaamheden regelden, werd het weldra gevormd door de sZij waien gisteravond bij de smederij, maar hebben zich na dien tijd niet weer laten zien." tNu Dat 1 niet ophouden en zet uw werk voort." Met deze woorden reed de graaf weg en begaf zich naar de grens. Hier ontmoette hij een patrouille en vernam van deze, dHt de Russen zich niet ver van daar gelegerd haddenzij brachten hem naar een plaats, vanwaar hij, in weerwil van de grauwe lucht, hunne voorposten kon zien. Eenige Kozakken reden langs de grenspalen hielden een oogenblik stil en vervolgden daarna op hun geraak den weg; het waren gebaarde kerelsdie er goedhartig uitzagen en kleine ruigharige paardjes bereden. Eenigen van hen wuifden de patrouille met de hand een groet toe°f riepen deze een onverstaanbaar woord toe; daarna verdwenen aij in het dichte boscb. Zooveel was dus zekerde grens was thans dicbt bezet Een uur ver stonden op gelijkmatige afstanden de wachtposten dar Russenzooals de aan- heeren J. C. H. Kramers, I. Lechner en W. J. van Wagtendonk. De vereeniging telde toen 200 leden. Sedert hebben 4 leden voor het lidmaatschap be dankt, zijn 3 naar elders vertrokken en is 1 overleden, terwijl i zich voor het lidmaatschap heeft aangemeld. Het ledental is daardoor nu 193. Terwijl het bestuur in de onfwerp-statuten, die deel uitmaakten van de zooeven genoemde circulaire, de leiddraad voor zijn handelen vond, heeft het een reglement ontworpen en u daarvan het concept doen toekomen bij de oproeping tot deze vergadering. Om goede begrippen omtrent armenzorg ingang te doen vinden, deed het bestuur aan de leden uitreiken het lezenswaard geschrift van dr. H. U. Meyboom, getiteld jiArmen- zorg", uitgegeven vanwege de ^Maatschappij tot Nut van 't Algemeen". Teneinde het vlagen van inlichtingen naar bedelaars en behoeftïgen gemakkelijk te ma ken, werden daartoe formulieren aan de leden verstrekt. Veel heeft dit echter niet mogen bij dragen om de vereeniging al aanstonds als informatiebureau te laten dienst doen. Er werden slechts 39 informatiën verstrekt, een getal dat verblijdend zou zijo, als er uit mocht worden afgeleid, dat weinig onbekenden zich om een aalmoes of onderstand bij de inge zetenen hadden aangemeld; doch een getal dat klimmen moet, als men weet, dat er nog vaak wordt gegeven zonder de minste bekend heid met den behoeftige. Terwijl gunstige rapporten omtrent oude of ongelukkige lieden een geregelde of tijde lijke toelage tengevolge hadden, mag met vol doening worden gewezen op een enkel geval, waar het gunstig iapport aanleiding gaf tot verschaffen van afdoende hulp, waardoor het gezin voor armoede bewaard bleef. Voorts moest 7-maal worden gemeld, dat misbruik van sterken drank, 5-maal dat lui heid, onbekwaamheidof oneerlijkheid, 3-maaI dat wanordelijkheid en onreinheid hoofdoor zaken waren van de ellende, waarin het be trokken gezin verkeerde, en 40-maal dat de persoon die onderstand had gevraagd noch op het bevolkingsbureau noch aan het opgegeven adres bekend was. Eenige malen werd naar aanleiding van dit bedrog in de couranten een waarschuwing geplaatst. Het is hier de plaats om met bijzonderen lof te gewagen van de toewijding en nauw gezetheid, waarmede de heer F. Bijlandt het bestuur steeds ten dienste stond om de gege vens voor deze rapporten te verzamelen, en voorts dank te betuigen aan hen die de ver eeniging met raad en daad hebben gediend. Het register waarin de rapporten zjjn ge boekt ligt voor ieder belangstellend lid ter inzage. Het bestuur meende het doel der vereeni- voerder der patrouille den graaf berichtte de Polen zouden dus van nu aan moeten strijden, indien zij do grens wilden overtrekken. Na eenig nadenken verwierp de graaf zijn eerst genomen besluitom aanstonds met dit bericht naar Wiecelowiec terug te keerenhij besloot eerst naar de stad te rijden. De reden van dit besluit was in den grond der zaak eigenlijk dezehij vreesde dat, als hij Martha ontmoettede schoone droom weer zou ver vliegen en zij zou herroepenwat zij hem gisteravond onder den invloed van den wijn gezegd had. Hij ging vooi bij de smederij en bereikte Kra- kau, zonder dat hij juist wist, wat hij daar wilde doen. Het paard vuerde zijn ruiter zonder dat deze het bestuurde, door de welbekende straten en begroette met oen luid gehinnik de kazerne, waarin de stal was. Daar steeg de graaf uit den Jadel, bemerkte toen dat hij honger had gebruikte haastig een ontbijt in een restaurant en bezocht in de Slakowskastraat een bloemisterij. ging niet voorbjj te streven, door een land- looper, een zestiger, zonder middel van be staan en zonder vaste woonplaats, die als lijder aan vallende ziekte in het ziekenhuis hier was opgenomen, bij zijn ontslag daaruit een passagebiljet te vei strekken op de stoomboot naar Leeuwarden, waar hij meende wel terecht te zullen komen. Hij was daar te voren in de strafgevangenis gehuisvest geweest en had misschien daarom nog betrekking op die stad. Intusschen raakte onze gemeente van hem bevrijd. De vereeniging verleende haar tusschen- komst om het echtpaar Hompes, bekende bedelaars, waarvan vooiat de vrouw een diep beklagenswaardig schepsel was, in het St.-Ca- tharina-gasthuis te Grave een goede huisves ting te bezorgen. Het b es tuur maakt met genoegen gewag van de welwillendheid, waarmede deze bemoeiing bij de burgerij is ontvangen. Het ziet daarin een spoorslag om in deze richting verder te gaan en stelt reeds hier een paar plannen van gelijke strekking in uitzicht. Dit verslag had wellicht nog de besteding van een anderen stumper, Jan Huike, bijge naamd 2>de schuddebol", kunnen vermelden, als de pogingen van het bestuur niet waren afgestuit op 's mans onwil. Maar, zal men vragen, is dan de wil van iemand met zulke bekrompen geestvermogens niet te leiden? Niet gemakkelijk, zoolang de familie, bij wie hij inwoont, eer tegen, dan meewerkt. Toch zullen de pogingen worden herhaald. Het bestuur heeft getracht werkgevers en werknemers tot elkaar te brengen en, al was het op bescheiden voet, de vereeniging als arbeidsbeurs te laten dienst doendoch dit is vrijwel mislukt. Op een oproeping bij ad vertentie tot werkgevers gericht om opgave te doen van opengevallen werkplaatsen, ont ving het bestuur niets, zoodat het niet ïaad- zaarn werd geacht werkzoekenden op te roepen. Eensdeels zal dit uitblijven van elke opgaaf wel zijn toe te schrijven aan de wijze, •waarop in den regel het arbeidspersoneel in dehoofdindustriewordtaangesteld.d.i. buiten den patroon om; anderdeels zeker, omdat er niet lang behoeft te worden omgezien naar gegadigden voor een betrekking. Er werden enkele advertentiëu ten behoeve van werkzoekenden geplaatst, en deze bleven ten deele niet zonder gevolg, doch dit is van te weinig belang geweest om het als een succes te vermelden. Het bestuur blijft evenwel bereid om werk gevers en werknemers op hun verzoek be hulpzaam te zijn. In navolging van andere plaatsen, waar dit met goed gevolg werd ondernomen, be sloot het bestuur tot aanschaffen z.g. bede larij-bordjes, die hier in dezen, ginds in genen vorm den beroepsbedelaars aanwijzen, waar zjj vruchteloos een aalmoes zullen vragen. Da Toen bij deze weer verliet, vloog er op eens eene donkere schaduw over zijn gelaat. Nog geen vijftig schreden van hem verwijderd hield een rijtuig stiL waar juist een slank heer uit steeg, die in een pels gehuld was. Graaf Hancke herkende in hem den heer Ton Garczinslri. Deze veidween in een huis en het rijtuig reed weg. Tegen den middag kwam graaf Hancke, veel langzamer lijdende dan hij vertrokken was, op het landhuis terug. Zijn eerste blik viel bij het nader komen op Maitha von Bordowski en graaf Xaverij Tardowskidielangzaam naast elkander voortloopende, van de brouwerij naar het huis gingen. Hij gevoelde een steek in het barl, en eene hevige jaloersohbeid over meesterde hem. Het meisje zag open bleef staan toen zij graaf Hancke bespeurde. Zij noodzaakte daardoor ook haar begeleider, die, uit vrees van zich met modder te bespatten, op de teenen over de hier en daar uitstekende steenen liep, te blijven staan. j v O i onze, voorzien van het opschriftuLtd der Ver. t. Bedelarij" en het randschrift sgeen. ondersteuning zonder onderzoek" werden den leden kosteloos aangeboden. Met leedwezen moet hier worden vermeld, dat slechts 80 van deze bordjes zijn geplaatst, een getal, dat zeker niet in staat is om den bedelaars te toonen, dat velen in Schiedam ernst maken met de leus der vereeniging. Er wordt dan ook nog geen ernst mee ge maakt. Of de zwerm bedelaars met of zonder patent, die geregeld onze stad bezoekt, grooter of kleiner is dan verleden jaar, is moeilijk na te gaan. Maar te groot is ze zeker, en dit komt omdat men hun geeft. Onder dit volkje, dat soms op onbeschofte wjjze een aalmoes vordert, dat een weigering vaak meteen vloed verwenschingenbejegent, dat er heel wat minder arm en meewarig zou uitzien, als het eens behooilijkgewasschen en geschoren was, dat per spoor of tram komt en keert, is waarlijk zooveel ellende niet; want waartoe zoudeir dan hun leugenachtige verhalen dienen Zoo dikwijls wij navroegen, zoo dikwijls bleek het opgedischt verhaal ge logen. Wij zijn toch geen plattelandsbe woners, waar men dit ras vreest en met de aalmoes zijn veiligheid tracht te koopen De praktij keu dezer lieden in groote steden nog meer als middel van bestaan gebruikt, zijn in wetenschappelijke geschriften besproken, in humoristische bladen met pen en potlood geparodieerd en nog eiken dag werpt men, werpen misschien leden van deze vereeniging geld weg, dat voor de leniging van werke- iijken nood kon zijn besteed. Waar het bestuur aandringt om lid te worden van onze vereeniging, daar roept het ieder lid toemaak ernst met het beginsel. En het is toch geen verkeerd beginsel, het staat de liefdadigheid niet in den weg. In tegendeel, het wil haar bevorderen. Het wil het bedrog in den weg staan als dekmantel van zooveel zedeloosheid, luiheid, onreinheid, drankzucht en ontucht niet in de hand werken. En het is toch geen hard beginsel, het staat de menschlievendheid niet in den weg. Integendeel, uit menschenliefde voortgeko men, moet het menschenwelzijn bevorderen. Het wil kinderen, van onderwijs verstoken, niet zien door weer en wind gejaagd; het wil zuigelingen, gehuurd of in eigen gebruik, niet langer vermoord zienhet wil ongeluk kig en en misvormden niet in karretjes heb ben rondgereden of het ongeluk geëxploiteerd. Dat en zooveel meer, zijn de vruchten van lichtvaardig verstrekte giften. Ieder, die zóo geeft, is schuldig voor zijn deel. Maar het beginsel bevordert ook krachtige hulp voor hen, die het verdienen, in de eerste plaats voor de door de natuur mtsdeelden. Hierto-- m de vereeniging slechts middelaar ster zijn, maar dit is reeds veel, en ieder, die meewerkt, tot zulke hulp, sticht nut! Graaf Tardowski zag er bijzonder ontstemd, zelfs eenigszins ontdaan uitook zijn das Zat niet zoo onberispelijk netjes als gewoonlijk, Martha keek een weinig hoogmoedig en knor rig, voordat zij den officier ontdekte. Terwijl zij zich nu met een veelbeteekenend lachje tot graaf Xavetij wendde, zeide zij een weinig ruw tot hem ïZiedaar komt iemand aanhij is een vreemdeling, maar een man. Neem een vooi beeld aan hemgraaf. Er is niets dwazers en ver velendere dan een jaloersche minnaar". Zonder zijn antwoord af te wachten, keerde zij zich om en wenkte met hand en oogen plotseling zeer vriendelijk en voorkomend ge- ■woidenden adjudant toe. Het deed haar genoegen, te zien dat deze kleurde, en juist te meer, daar zij wist, zonder hem aan te zien, dat graaf Xaverij op hetzelfde oogenblik ver bleekte. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 6