n Woensdag 8 Maart. A°. 1893. N°. 8224. C' KENNISGEVING. KENNISGEVING. evenenveert: gste Jaargang. iï Biiitenlandsche Berichten. o.io. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: T. ODÉ. 'i -A A vy ouniii Abonnementsprijs, per kwartaaL Franco per post, door het geheele Rijk. Afzonderlijke nomrners. f 1.85. 2.50. a BCUKAï: BOTKKBTKAAT, E 2 Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Couiant1.10. Iedere gewone regel meer,-0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. -Collecte ten behoeve van het onder» fïteuntngsfbnds voor behoeftige oud-strtyders. DE Burgemeester VAN Schiedam, ■Gezien een bij hem ingekomen schrijven •van 27 Februari j.l. van hel Zuidhollandsch Comité tot ondersteuning van behoef tige oud-sti-yders, waarin het mededeelt, dat van H. M. de Koningin-Regentes toe stemming verkregen is ten behoeve van dat fonds eene algemeene collecte te houden Brengt ter openbare kennis, dat die col lecte binnen deze gemeente zal plaats hebben op Woensdag den lSn Maart a.s. Moge ieder, waar het geldt een plicht der dankbaarheid te vervullen tegenover zoovelen dier dapperen, die in hun jeugd hun leven voor Koning en Vaderland veil hadden en thans, aan den avond huns levens gekomen, in kommer en ellende verkeeren, zich be ijveren te geven naar de mate zijner krachten, opdat die meer dan 80-jarlgen, waarvan de meesten ten grave neigen, de weinige dagen levens die hun nog geschonken zullen zijn, zoo dragelijk mogelijk zullen kunnen gemaakt woiden. Schiedam, den 4n Maart 1893. De Burgemeester voornoemd VAN DIJK VAN MATENESSE DE Burgemeester VAN Schiedam brengt by dezen ter kennis van de ingezetenen: Dat de kohieren vooi de belasting op het Personeel dos. 10 en U dezer Gemeente, over het dienstjaar 4892/93, door den Heer Provincialen Inspecteur der Directe Belastingen te Rotterdam, op den 3den Maart -1893 executoir verklaard, en op heden aan den Ont vanger der Directe Belastingen, ter invordering zijn overgemaakt. Voorts wordt by dezen herinnerd, dat eenieder verplicht \s tvjnen aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen, alsmede dat heden de termyn van dne maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 6n Maart 1893. De Burgemeester voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. DüITSCHLANl). De Rijksdag heeft gisteren de tweede lezing der begrooting van posterijen ten einde ge tracht. In den loop van het debat brachten de heeren Schulenburg, conservatief, en Mar- -quardsen, nationaal-liberaal, in tegenstelling met de heftige aanvallen van den sociaal democraat Bebel, hulde aan de onvergankelijke verdiensten van den postmeester-generaal, dr. Von Stephan, jegens het postwezen. Bij de verkiezing in het district Liegnitz <roor den Rijksdag heeft de Duitsch- vrijzinnige candidaat Jungfer met ongeveer 5000 stem men meerderheid de overwinning behaald op den bekenden anti-semiet Hertwig de sociaal democraten stemden voor een deel op den Duitsch-vi ijzinnige, maar ook schijnen velen hunner op Hertwig te hebben gestemd. Volgens de Post heeft Bismarpk de laatste dagen aan bloedaderontsteking geleden Nu is hÜ echter al beterende, zoodat zijn lijfarts Schweninger hem weder heeft kunnen ver laten. In ofïïcieele kringen is men zeer verbaasd over het ongehoorde voorval, dat bij de opening van den Landdag van het groothertogdom Anhalt heeft plaats gegrepen. De minister van staat Von Koseritz maakte scherpe aan merkingen op het militaire wetsontweip en op de economische staatkunde der rijksre- geering. Hij verklaarde daarenboven, dat door het sluiten van een handelsverdrag met Rus land groote schade zou worden toegebracht aan de belangen van den landbouw. De gemeentebelastingen te Bei lijn zullen met 70 procent verhoogd worden. In de dag bladen wordt de staf gebioken over het be heer der gemeentelijke financiën, dat zij ver antwoordelijk stellen \oor de zware lasten, die nu weder op de bevolking worden gelegd. De verloving van den elfgroothertog van Luxemburg met de aarts-katholieke prinses Anna van Braganza maakt te Berhjnin som mige sfeien eenen onaangenamen indruk. Zoo schrijft o. a. de conservatieve, ook ten hove gelezen Reichsbote s Men vermoedt dat de elfgroothertog zijne toestemming gegeven heeft tot de katholieke opvoeding der eventueele kinderen, en dat dan het Huis "van Oranje, eertijds eene vaste burcht van het protestantisme, welks laatste rechtstseeksche nakomelingen de hertogen van Nassau zijn, bij zijnen terugkeer in de Nederlanden, waar "Willem van Oranje zijnen heldenstrijd voor het protestantisme gestreden heeft, weder tot het katholicisme zal overgaan. Bij de verzoening, die de Duitsche keizer vier jaar geleden met den toenmaligen groot hertog voltrok, herinnerde hij nog aan het groote gemeenschappelijke evangelische ver leden der beide huizen van Brandenburg en Oranje". F E A N K K IJ K. Irt de Kamer is gisteren de wet op de drukpers behandeld. De afgevaardigde Julien stelde voor, aan artikel 49 eene bepaling toe te voegen, betreffende de voorloopige uitvoe ring. Julien onderwierp het regeerings-ont- werp aan eene critiek, waarop de minister Bourgeois antwoordde. Deze verklaarde, dat er overeenstemming bestond tusschen de regeering en de commissie van rapporteurs. Het amendement-Julien werd met 285 tegen 245, het geheele ontwerp met 266 tegen 222 stemmen aangenomen. Het verzoek valt Andrieux om eene ver volging te mogen instellen tegen E. Arène is afgewezen. Daarop behandelde de Kamer het ontwerp betreffende de beleediging van vreemde sou- vereinen en buitenlandsche gezanten. De heer De veile verklaarde, dat de taak der regeering moeilijk zou worden, indien de Kamer het voorstel verwierp. Tot nu heeft men geene groote moeilijkheden gehad, maar het zou wel eens anders kunnen worden. Eene betaalde pers zou het land in moeilijk heden kunnen brengen. De bh. Millerand, Millevoye en Pelletan verklaarden zich tegen het ontwerp. De Senaat heeft beraadslaagd over het door een zijner leden, den heer Moms, ingediende voorstel tot het vervolgen van personen die een valsch getuigenis afleggen. De heer Monis verklaarde zijn voorstel, na de wijze waarop het geschonden was, in te trekken. Toen nam de heer Trarieux het over. De heer Guerin, als rapporteur, rechtvaardigde de door de commissie van rapporteurs aangebrachte wijzigingen. Met 200 tegen Bi stemmen is het voorstel aangenomen. Eene door den Boulangnist Miilevoy aan gekondigde interpellatie tot den minister van justitie over de gerechtelijke en parlementaire gevolgen, die ontstaan kunnen uit de tus- schenkomst van vei scheidene parlementsleden in de Panama-zaak, voornamelijk die van Clémenceau, De Freycinet, Floquet en Rane, is op verlangen der regeering uitgesteld tot na afloop van het proces wegens de omkooping van parlementsleden. De minister van marine heeft gisteren bericht ontvangen van den kapitein ter zee, commandant in den Indischen Oceaan, van de schipbreuk van het postschip La Bourdon- nais28 personen van de bemanning hebben daarbij het leven verloren. De Rstafettezegt, dat de minister-president Ribot van alle prefecten rapporten heeft ontvangen over den staatkundigen toestand in de departementen. De algemeene indruk is dat de laatste gebeurtenissen geen ver andering gebracht hebben in de stemming der gemoederen. De republikeinsche geest is er niet door verzwakt. De tot een syndicaat vereenigde beambten der banken der beurs zonden aan den Senaat een protest tegen de beursbelasting, zooals zg door de Kamer is aangenomen. ITALIË. Het besluit van den Duitschen Rijksdag, waarbij 20,000 mark verhooging geweigerd werd voor het Duitsche gezantschap op het Quirinaal, moet op vele afgevaardigden een slechten indruk gemaakt hebben, vooral daar het samenvalt met de betuigingen van hulde aan den paus. Naar men zegt, is ook de minister van buitenlandsche zaken, de heer Brin, er zeer over ontsticht. Volgens de Ojsinione zou Brin vertrouwe lijk aan de Vereenigde Staten hebben ge vraagd, het plan voor een congres voor te bereiden alvorens eene nieuwe muntconfe- rentie te Brussel bijeen te roepen. Aan de Temp* wordt mt Rome gemeld, dat het dossier der enquête-commissie heden aan den heer Giolitti zal overhandigd worden. De regeering zal dit dossier openbaarmaken. Wat betreft de lijst van afgevaardigden by de bankzaken betrokken, zal de minister-pre sident de Kamer zelve laten beslissen of zij die lijst openbaargemaaktof alleen aan eene commissie medegedeeld wil zien. Er is in Ferra di Paleo een conflict ont daan tusschen de openbare macht en het volk, by gelegenheid der verkiezingen. Er zijn twee menschen gedood en verscheidene gewond. Er hebben 20 airestatien plaats gehad. De paus zal twee weken rust houden en geen audiënties meer geven, daar zijn genees- heeren hem herhaaldelijk gewezen hebben op de buitengewone vermoeienissen waaraan Z. H. zich blootstelt. SPANJE. Behoudens eenige onbeduidende standjes werden de verkiezingen in de hoofdstad ge regeld en zonder stoornis gehouden. In de noordelijke voorstad werden ongei egeldheden veroorzaakt door de i epublikeinen, die een optocht hielden en sieve de republiek I" riepen. 13e orde werd hersteld door de gen darmes, die eenige belhamels in hechtenis namen. Men is bezig met het openen der stembussen. Tot dusver zyn gekozen zes liberalen en éen clericaal. De Oorreo meldt, dat ongeregeldheden zijn voorgekomen bij Quincinela hij Burgos. Er werd sieve de republiek!" geroepen. In den omtrek van Motei ill had een botsing plaats tengevolge van de verkiezingsbeweging. Er vielen dooden en gewonden. De gendarmes herstelden de orde. De republikeinen wonnen te Madrid 4000 stemmen, de socialisten 1100, de clericalen 1000 stemmen. De republikeinsche club te Madrid is om ringd door menschendie ieder gunstig resultaat met gejuich begroeten. Volgens de laatste opneming zegeviert de geheele repu- bliket sche lqst te Madrid, zoodat 6 1 epu blikeinen en 2 monarchalen zijn gekozen; onder de republikeinen behoort Zorilla. De katholieke lijst is totaal geslagen. Te Saragossa zijn 2 republikeinen, i con servatief enl ministerieel gekozen; te Valencia 2 republikeinen en 1 conservatiefte Sevilla is Castelar gekozen. Een der bladen meent, dat het aantal revolutionnaire republikeinsche afgevaardigden 28 zou bedragen. De republikeinsche afgevaardigden, te Madrid en in de piovincie gekozen, zullen voor da i' M

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1