laatste opteeren, opdat er te Madrid eene nieuwe verkiezing plaats hebbe. De einduitslag van de verkiezingen in de provinciën is nog Biet lekend. Waarschijnlijk zal het totaal der verkozen republikeinen 50 bedragen, dat der conservatieven 60, dat der Carlisten en clericalen 16. Verder zal de Ka mer uit aanhangers van het ministerie be staan. Het gerucht van het voornemen van den minister van binnenlandsche zaken om ontslag te nemen wordt tegengesproken. Het verzoek om ontslag van den prefect van Madrid is niet ingewilligd. De minis^r van financiën had een con ferentie met makelaars, die vei klaarden, dat de beursbelnsting niet zonder stoornis van het algemeen belang kon woiden ingevoerd. De regeeiing is bereid op het algemeen tarief concessiën te doen aan Frankiijk. De minister van buitenlandsche zaken en de Fransche gezant hebben eene bijeenkomst met elkaar gehad, waaruit gebleken is dat beiden bereid zijn te onderhandelen over eene handelsovei eenkomst op den grondslag van wederkeerige concessiën. AMERIKA. President Cleveland heeft Zatei dag, by zijne installatie te Washington, eene redevoering gehouden, die algemeen eenen gunstigen in druk heeft gemaakt. Allereerst wees hij op het groot belang van een goeden en geregelden geldsomloop. Ondanks hun kracht en hulpmiddelen kunnen de Veieenigde Staten de onverbiddelijke wetten, welke de geldmarkt beheerschen, niet trotseeren. Door middel eener bedachtzame, afdoende icgeling moet hier genezing komen. In afwachting zal de Uitvoerende Macht alle middelen aanwenden tot handhaving van het krediet des lands en om een linancieeleramp te voorkomen. De uitspiaak der kiezers acht Cleveland eene veroordeeling van het stelsel van be scherming om des beschermens wille. Maar acht de neiging van het volk verkeerd om steeds van het bestuur eener regeering bijzondei e persoonlijke en rechtstreeksche voordeelen te verwachten. Ook het stelsel van premies en subsidies, uttgekeeid door den staat, en het vormen van trusts (syndicaten) zegt hij af te keuren. Het werk der tariefs-herziening dus besloot Cleveland moet worden ter hand genomen met vei stand en niet in een geest van wraakneming. Niet te straffen, maar gepleegd onrecht te heistellen is onze taak, terwijl slechts de noodzakelijkheid om inkom sten te vei krijgen tot instandhouding van het raderwerk der regeering het opleggen van lasten aan het volk mag rechtvaardigen. Het congiesheeft Vrijdag het wetsvoorstel- Chandler aangenomen, waarby aan drie nieuwe categorieën van landverhuizers den toegang tot de "Vereenigde Staten wordt ontzegd, te weten: personen boven 16 jaar, die kreupel, blind of ongeletterd zynpersonen met lichaamsgebieken, waardoor zy ten laste van den staat zouden kunnen komenleden van vereenigingen, welke het leven en den eigen dom van burgers bedreigen. Een telegram van Rio de Janeiro van 4 dezer, door Serzedello, minister van financiën, aan den opperintendant der immigratie te Lissabon gericht, zegt, dat ongeveer 2000 mannen de grenzen van Rio Grande do Sul hebben overschreden. De zaak is van geen ernstige beteekems. De bondsregeering heeft de noodige maatregelen genomen de bonds- troepen zijn vereenigd en trouw aan de regee ring van den bond. In de overige staten der republiek is alles rustig. De Argentijnsche minister van oorlog en marine heeft zyn ontslag ingediend. AFBIKA. De sultan van Zanzibar is Zondagavond aan waterzucht overleden. 250 man van de En- gelsche marine-infanterie werden onmiddellijk ontscheept en voor het paleis opgesteld. Kalif Barghash, zoon des sultans, drong in het paleis door de achterpoort binnen en trachtte alle deuren te barricadeeren. Op de sommatie van den Engelschen consul echter deed Barghash de deuren weder openen en werd toen onder escorte naar zijn huis gebracht. De mariniers houden voortdurend het paleis bezet. De snelle maatregelen door de autori teiten genomen, hebben een sterken indruk op de inboorlingen gemaakt. De waarnemende Engelsche consul procla meerde Hames-ben-Tawain tot opvolger van den oveileden sultan. Binnenlandsche Berichten. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. De minister van koloniën heeft aan de Kamer doen toekomen nota's van wijzi gingen in de wetsontwerpen tot wyziging van de regeeringsreglementen voor Suriname en Curapao. De heer JE. Mackay heeft als amendement op het wetsontwerp tot wijziging van art. 469 Wetb. van Burg. Rechtsvordering voor gesteld de derde alinea van het eenig artikel te lezen De deurwaarder is, by hooger bod op een voorwerp dan de waarde, waarop het door hem woidt geschat, bevoegd te vorderen dat hem door den bieder het bedrag worde ter hand gesteld en dit onder zich te houden, totdat het voorwerp is toegewezen. Hetzelfde geldt voor eiken volgenden bieder, met dien verstande, dat voor een bieder die, na aan de vordering voldaan te hebben, later hooger biedt, de voi dering zich alsdan bepaalt tot het bedrag waarmede het latere bod het vroegere van denzelfden bieder overtreft. SCHIEDAM, 7 Maart 1803. De gemeenteraad hield hedennamiddag ten kwartier voor twee ure eene vergadering. Tegenwoordig waren 17 leden; afwezig de heeren Tak, Roeiants, Van der Schalk en Visser, eerstgenoemde met kennisgeving. Na goedkeuring der notulen van 21 Februari j 1. kwamen de volgende stukken, die overeen komstig het bepaalde by art. 10, le lid van het reglement van orde, ter visie hadden ge legen, ter tafel Missive van de Ged. Staten dezer provincie, ten geleide van een afschrift der beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van 2 Februari j.l., alsmede van een uittrek sel uit den daarby behoorenden staat tot vaststelling der rijksvergoeding in de kosten van het lager onderwijs over het jaar 1891, werd aangenomen voor kennisgeving; van burgemeester en wethouders aanbevelings lijst ter benoeming van negen leden der commissie van voorlichting, bedoeld bij art. 19 der verordening op de heffing van eene plaatselijke directe belasting naar het inko men, voor het belastingjaar 1893/94, ter visie gelegd, om in eene volgende vergade ring tot eene benoeming over te gaan. Op deze aanbevelingslijst zijn geplaatst als no. 1 de tegenwoordige leden dier commissie de heerenS. A. Maas, W. A. J. Wittkampf, B. P. Nieuwhof, F. Bijlandt, J. van der Hout, C. M. Knoop, G. W. Snel, J. Hoek(1832) en J. J. Zoetmulder Cz., en als no. 2 de heeren P. Loopuyt, J. T. Beukers, W. F. Tak, D. Henkemans, A. Bosman, J. J. Soudan, Th. ICudders Jr., D. C, Kok en J. F. Rozestraten. Het beredeneerd verslag van curatoren omtrent den toestand van het gymnasium alhier over 1892missive van de com missie van toezicht op het middelbaar on derwijs alhier, ten geleide van het be redeneerd verslag betreffende dat onderwgs over 1892, beide verslagen werden ter visie gelegd tot de eerstvolgende vergadering, zul lende ze tevens worden opgenomen in het gedr nkt verslag der handelingen en in hetjaar- verslag omtrent den toestand der gemeente; missive van de plaatselijke commissie van toe zicht op het lager onderwys houdende mede- deeling der tijdsbepaling van de jaarlijksche examens aan de openbare tusschen- en koste- looze scholen, aangenomen voor kennisgeving dankbetuiging van den heer J. G. Doorman, voor zijne benoeming tot lid der commissie van toezicht op het lager onderwys alhier en bericht dat die betrekking door hem wordt aanvaard, aangenomen voor kennisgeving adres YAh mej. M. M. van Vlaardingen om ontslag als onderwijzeres aan de openbare school voor meisjes alhier met ingang van 1 Ju ni a.s„ welk verzoek, op voorstel van den heer Van Harwegen den Breems, zoo aan stonds aan de orde zal woi den gesteld adres van mevrouw de weduwe mr. A. J. Beukers om afschryving van haren aanslag in de plaatselijke directe belasting alhier ovei het loopende jaar, wegens verkoop van den voor- maligen stoompelmolen ïde Rysthalm" met daarby behoorende pakhuizen en open grond, alles gelegen aan den Buitenhavenweg, wijk B, no. 47, ter visie gelegd, ter behandeling in eene volgende vergadering. De later ingekomen stukken, bedoeld by art. 10, 2e lid zyn Missive van de Ged. Staten dezer provincie, ten geleide van het door hen goeogekeurde kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dezer gemeente, voorden dienst 4892/93 missive van de commissie van toe zicht op het lager onderwijs, het bericht be vattende, dat het examen aan de lierhalings- achool voor meisjes dit jaar zal gehouden worden op 28 Maart a.s.en missive van den directeur der bui geravondschool,houdende kennisgeving dat de overgangs-examens en het eindexamen aan die school zullen gehou den worden op Maandag 27 en Dinsdag 28 Maart a.s.welke alle voor kennisgeving werden aangenomen. Tot behandeling der voor heden aan de orde gestelde onderwerpen overgaande, werd benoemd tot lid der commissie voor het bur gerlijk armbestuur de heer J. M. van der Schalk Jr., de heer C. J. P. van der Schalk had schriftelijk verzocht niet in aanmerking te komen; aan N. van der Sluys, sluiswachter aan de groote schutsluis, werd evenals in vorige jaren, op zijn verzoek, een gratificatie toe gekend van f 150, welke hem per kwartaal, voor zoover hij in functie is geweest, zal worden uitbetaald. De ontwerp-meu we instructie voor de hoof den der openbare lagere scholen, alsmede die voor de onderwijzers en onderwijzeressen aan die scholen worden hierop achtereenvolgens door den laad goedgekeurd, waarna de raad ten einde bracht de behandeling der ver ordening, regelende het gebruik en de bescherming van gemeentegrond en gemeente eigendommen te Schiedam, welke verordening ten slotte met 15 tegen 2 stemmen werd goedgekeurd. De toestand, waarin het zooge naamde brandpad achter het Hoofd verkeert, maakte daarbij een onderwerp van bespreking uit, en gaf den heer Van Harwegen den Breems aanleiding om bij burgemeester en wethouders op behoorlijke verlichting van dit pad aan te dringen. Aan de bewoners zal, zoo besloot de raad, een maand tyd gelaten worden, om dat pad in overeenstemming te brengen met de bepalingen van deze veror dening. De raad verleende vervolgens aan mej. N. M. van Vlaardingen het door haar gevraagd eervol ontslag als onderwijzeres. Thans achtte de heer Van Harwegen den Breems het tijdstip gekomen om de commissie voor de strafverordeningen te herinneren aan het raadsbesluit van 30 Augustus 1892 waarbij een speciale verordening, de wate ringen en slooten betreffende, naar die com missie was gerenvoyeerd, met verzoek eene geheele verordening op de openbare gezond heid te willen inaenden, waarop de heer Hoo- gendam de waterververschings-comrnissie vroeg, hoe het met haren arbeid stond. De heer Van Harwegen den Breems, verklaarde, wat dit laatste punt betreft, op het oogen- blik namens de commissie geene verblijdende raededeeling te kunnen doen. Ten slotte hield de raad zich nog eenigen tijd bezig met de behandeling der pensioen- verordening, en verwierp na langdurige be raadslaging een amendement van den heer Elzevier Dom, om de bepaling, dat aan den ambtenaar, zoodra hij den ouderdom van 70 jaar vervuld heeft, ontslag wordt verleend, uit de verordening te lichten. De heer Schuurman wees er op, dat die bepaling reeds een onder deel uitmaakte van het oud-Romeinscherechts systeem, en dan ook in de pandecten is te vinden, terwyl zij later in alle wetgevingen, ook in die op ons hooger ondeiwijs, is over genomen. Art. 5 van die verordening is nu goedgekeurd, zoodat er thans nog 26 artikelen ter behandeling overblijven. Nadat de openbare zitting was geëindigd, bleef de raad nog eenigen tijd met gesloten deuren bijeen. Bij de gisteravond aan de stedelijke gas fabriek gehouden inschrijving voor de levering van gaskolen gedurende 1893 benoodigd, waren ingekomen de \olgende inschrij"vingen: H. C. Mauritz te Duisburg a f 0.62'A per hectoliter voor Duitsche kolenVan Nievejt Co. Rotterdam voor fÖ.58Vs per hectoliter voor Engelsche kolenVermeer Van den Arend te Rotterdam voor f 0.59'/s per hecto liter voor Duitsche kolenKampf en Hol lender te Ruhrort voor f 0.64 per hectoliter voor Duitsche kolen; W. Hoven Zoon te Rotterdam voor f 0.54 voor Engelsche kolen; Gofton Young Co. te New Castle voor f 0.54Vioo voor Engelsche kolenen Ber- nardus Hagedoorn Zoon te Amsterdam voor f0.57,l/ioo der le soort en f0.5669/ioo der 2e soort Engelsche kolen. Aan de laagste inschrijvers, de heeren W. Hoven en Zoon te Rotterdam, werd de levering opgedragen. De winkeliers, die het vorig jaar aan den raad een adres inzonden, houdende het ver zoek de kermis weder binnen de stad te doen opbouwen, hebben zich dit jaar met gelijk verzoek gewend totburgem. en weth.r tot wier ressort deze zaak behoort. Zondagmorgen is de ooievaar aangekomen op zijn nest boven de moutery aan de Vijgen- steeg alhier. De heer J. A. S. Engering, wiens café restaurant reeds gunstig bekend is, heeft daaraan eene gelegenheid tot logies verbonden- De logeervertrekken, die naar de eischen des tijds zijn ingericht, bieden hun, die hier ter stede nachtverblijf verlangen, eene uit muntende gelegenheid aan. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 4 dezer bedroeg: by de Nederlandsche Bank 4,080,347.72. en Vj de betaalmeesters- 4,579,581.96- Te zamen 5,659,899.68 By de Tweede Kamer is ingekomen een ontwerp van wet, houdende bepalingen op de fabrieks- en handelsmerken. Door den minister van marine wordt, in verband met de handelsbelangen, een onder zoek ingesteld in hoever het mogelijk is de zej|_ schoeners van den loodsdienst te vervangen door stoomschepen. De jaarletter voor de branding der schepen en vaartuigen, bij meting voor het recht van patent in het dienstjaar 1893/94, zal zijn de letter N, aldus afgebeeldn. hr.' mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, die thans benoemd is tot burgemeester van Haarlem, heeft, naar men aan het jy.v. d. jj^_

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2