Binnenlaiidsche Berichten,, SPANJE. De republikeinen triomfeeren volledig te Valencia. Het gerucht loopt, dat de minister van marine ontslag genomen heeft. De volledige uitslag der verkiezingen in de pro vinciën is nog niet bekend. Tal van personen liepen de straten van Castellon af, roepende üLeve de republiek 1" De gendarmerie heeft herhaaldelijk charges uitgevoerd, er werden geweer- of tevolver schoten gewisseld. Verscheidene personen zijn gearresteerd. Patrouilles doorloopen nu de straten. Aan de Standard wordt uit Madrid gemeld dat het dagblad Hl Paëa Maandagavond in beslag is genomen, op grond van een heftig aitikel tegen de koningin en de monaichie. PORIüSAl. Diaz Ferreira is tot afgevaardigde gekozen, evenals de minister van financien. De recht bank heeft de verkiezing van Burray geldig Verklaard. BULGABDE. Een decreet van den vorst bepaalt de ver kiezingen voor de groote Sobranje tot wijzi ging der constitutie op 18/30 Apiil. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 7 Maart. Morgen en overmorgenochtend zijn nog aangewezen voor sectie-onderzoek. Tegen Vrij dagmiddag is de benoeming van een commies griffier aan de orde gesteld. Het vooistel- Donner tot wijziging van de schutterij wet is aan de orde gesteld. Verlof werd verleend, tegen een nader te bepalen dag, tot het hou den van interpellatiën, door den heer Van Kaï nebeek over de vooruitzichten der yerdere behandeling van de beroeps- en bedrijfsbe lasting en het tijdstip van invoering daarvan, en dooi den heer Brantsen van de Zijp over de internationale conferentie tot wei mg der cholera, welke de Gostenryksche regeering schijnt te hebben uitgeschreven. Opgemaakt weid de nominatie van een raadsheer m den Hoogen Raad. Als eerste candidaat werd benoemd de lieer inr. A. M. Stipriaan Luiscius te 's-Hage, met 62 van de 87 stemmen. Tot tweede candidaat werd by de vierde stemming gekozen de heerA. Tel- ders, advocaat-genei aal bg het hofte's-Gra- venhage, met 41 van de 76 stemmen; tot derden candidaat bij de vierde stemming de heer S Lnman Trip, president der rechtbank te Zutfen, met 40 van de 75 stemmen. Morgen te li/s uur zittiug. Zooals bekend is, komt bedoelde conferentie reeds den -11 n dezer te Dresden bijeen. Handels- en fabrieksmerken. In verband nietdeinternationale overeenkomst betreffende de inschrijving van fabneks-en han delsmerken, heeft de regeering het noodig geacht eene herziening voor te stellen van de wet van "1880 op de handels- en fabneksmeiken. Het daar toe strekkende wetsontwerp breekt in hoofdzaak met 'het thans bestaande stelsel, dat eischt de medewerking van het departement vun justitie en de griffiers der rechtbanken. Het houdt voorts tekening met de eventueel© wedermvoe- j jng van octrooien van uitvinding, omdat ook voor dezen tak Van den industiieelen eigendom eene bijzondei e administratie zal worden gevorderd. Om deze redenen Voornamelijk wordt noodig geacht de werkelijke instelling van een afzonder lijk bureau Voor den industneelen eigendom, waar alle daarmede Verband houdende werkzaam heden zullen worden verricht. Naar de betekening der tegeeiing zullen de uitgaten voor het bureau door de te verwachten baten worden ovei troffen. Het depot van meiken in alle toegetreden VI eem- de staten /al gezamenlijk slechts honderd bancs kosten. De weikkring van het bui eau zal zich ook uitstrekken overde koloniën en bezittingen in andere werekideelen, alwaar hulp-but eaux voor den industneelen eigendom zullen woiden tng'l steid. Het recht tot uitsluitend gebruik der gedepo. neerde merken woidt niet meer eikeml, indien meer dan 3 jaren verloopen zijn sedert de ge bruiker h t laatst gebruik maakte van het merk. Het bui eau Zal de bevoegdheid hebben om de inschrijving te weigeren van een merk, geheel of in hoofdzaak overeenstemmende met dat, het welk voor dezelfde soort v»n waren reeds ten name van een ander was ingeschreven, of door een ander Vroeger is ingezonden, en van een merk, dat in strijd is met de goede orde of de zeden. Voorgesteld wordt het verzoek tot inschrijving en het Verzet bij do rechtbank te s-Gravenhage te doen behandelen. Eene nieuwe bepaling beoogt, belanghebbenden op goedkoope wijze desverlangd te doen inlichten of zeker merk is ingeschreven, doorgehaald, enz. In verband met de noodige voorbereidende maatregelen voor de inrichting van het bureau wordt voorgesteld de wet op 21 Augustus as. in werking te doen treden. SCHIEDAM, 8 Maart 1898. De Koningin-Regentes heeft f 50 doen toe kennen nan den Nedet 1bond van oud-onder- officieren. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal Vrijdag 10 dezer niet plaats hebben. »De Tweede Kamer, zoo schiijft men uit Den Haag aan de Zutph. Ct., heeft zich de geheele week met afdeel mgsondeizoek bezig gehouden. En ondertussehen wordt de stapel ontwerpen, die de regeeiing bij de Kamer aanhangig maakt, van dag tot dag grooter, zoodat men zich onwillekeurig afvraagt, of er niet veel monnikenwerk wordt verricht met het oog op de ontbinding, welke van de aan neming van het nieuwe kiesrecht het gevolg moet zijn. Uit het thans verschenen voor- loopig verslag over de kiesrechtontwerpen wordt men aangaande de kansen van aan neming of verwerping niets wyzer. Alle mo gelijke opinies van ^enkele", ?i verscheidene", »vele" en Meer vele" leden woiden in dat verslag veidedigd, maar het blijkt nu dat ik goed was ingelicht, toen ik in een vorigen brief schreef, dat niets zou blijken van een meerderheid voor of tegen. Maar opmerkelijk is het, dat de tegenstanders van de ingediende voorstellen het ook weer op schier geen enkel punt eens zijn over 't geen voor hunne meening in de plaats zou moeten komen van 't geen thans wordt voorgesteld. Het schijnt zelfs dat er bijna evenveel tegenvoorstellen als tegenstanders zijn. De een wil een belas- tingcensus, eeu tweede een woningcensus, een derde een capaciteitenstelsel, een vierde een allegaartje van allerlei waarborgen kortom, tal van tegenvoorstellen worden op een rijtje eerbiedig in overweging gegeven, maar de minister kan er uit de Verste verte niet uit opmaken, hoe hij zyn ontwerpen zou moeten "wyzigen om op veler steun te kunnen reke nen zonder aan den anderen kant den steun waarop hij thans kan rekenen, weer te verliezen." Het gewijzigd ontwerp der bedrijfsbelasting zal, volgens den Haagschen correspondent der N. Gr. Ct., deze week wel komen, want het is gei eed en op de zwakke punten ga- heel omgewerkt. Naar ik vernam, zegt de correspondent, wil de minister van financiën de belasting nietgebjk elders is gemeld met 1 Augustus e.k., maar eerst met 1 Mei 1894 invoeren, blijkbaar met de loffelijke bedoeling om dan gelijktijdigmet zijne verdere voorstellen, ook tot wijziging van de per- soneele belasting, tegen dat tijdstip gereed te zijn en alzoo zijn geheele planvoor zoover het nauw verband houdt, op eenmaal uit te voeren. Het is niet onwaarschijnlijk dat, zoo het gewijzigd voorstel in de volgende week de Kamer bereikt, de week van 13 tot 18 dezer aan het tweede onderzoek zal worden besteed. Inmiddels is er dan voor de laatste dagen vóór het Paaschreces allicht een en ander van de pas onderzochte voor stellen voor afdoening gereed, waarmede de Kamer tot 24 Maart zich kan bezighouden, evenals met het voorstel-Donner, heteenige wat nog zal kunnen worden behandeld. Zoo zal dan blijken dat de kieswet met vóór den zomer het ontwerp van nadere voorbereiding zal kunnen worden en bevestigt zich deihalve mijn steeds volgehouden voor spelling, dat de grpote hervorming niet voor begin 1894 in openbare behandeling zal komen. Het voorloopig verslag is van dien aard, dat een onveranderde handhaving van 't ontwerp-Tak wel ondenkbaar is we heb ben een tweede editie en een nieuw onderzoek in de afdeelingen te wachten, met verslagen en antwoorden. Dat alles kon onmogelijk in 1893 afloopen. Voorloopig dus zullen de nieuwe kiezers nog geen last hebben van de politieke agitatie. In het Maartnummer van het Maandblad tegen de Vervalschingen van dr. P. F. van Hamel Roos wordt mededeeling gedaan van eene schandelijke, brutale wijze van verval- sching van Hollandsche merken en producten in Amerika Het betreft onze likeuren en spi ritualiën, die nagemaakt en met valsche etiquetlen in den handel worden gebracht. In het genoemde maandblad komen een paar afbeeldingen voor van eene kruik en eene flesch, zooals er by duizenden dagelijks o. a. te Chicago van de hand gezet worden, geduld met een slecht nagemaakt vocht hetgeen natuurlijk tot ernstig nadeel zoowel van de reputatie onzer zoo terecht beroemde likeuren als van de finaneieele belangen an handelaars en fabnkanten dezer artikelen strekt. Op een etiquet, dat op de ffesschen vooikomt, staat te lezen, dat de daarin bevatte jenever met de meeste zorg opzettelijk voor den export naar de Amenkaansche markt vervaardigd is welke verklaring de onderteekening draagt van de firma J. A. Vendt Zonen te Schiedam, Al dit fraais is zuivere leugende bedoelde firma bestaat niet, en de fabriek werkt niet in Holland, doch in Jersey-City. De Nederlandsche Kamer van koophandel te Londen heeft besloten, haar krachten te blijven inspannen tot opruiming van de hin derpalen, die nog steeds in den weg staan aan den handel in vruchten en groenten tusschen Nederland en Engeland. Betieffende Neei lands aandeel in de vracht vaart op Huil, gaf de heer Boissevain de belangrijke verzekering, dat het voortbestaan van de iZeeuwscheStoomvaart-Maatschappij", dank zij de krachtige hulp van eenige parti culieren, maar vooral ook den steun van een der rijkste en machtigste maatschappijen in Nederland, verzekerd is. Toch blijft het be stuur het betreuren, dat, door gemis aan billijke samenwerking deze vrachtvaart ver lies blijft opleveren. De Kamer telt thans 100 leden in Enge land en 200 in Nederland. Het bericht als zouden de gehuwde mare chaussees niet voor bevordering in aanmerking kunnen komen, is onjuist. Wel bestaat er eene bepaling, dat de gehuwden niet voor den titulairen graad van brigadier in aanmeiking kunnen komen. De "Westlandsche stoomtram-maatschappij heeft zich bereid verklaard, hare lijn door te trekken tot den Hoek-van-Holland en te doen aansluiten aan den spoorweg HoekBotter dam en met haar materieel den dienst tot den Hoek te exploiteeren, mits haar de kosten van aanleg en onteigening (geraamd op een geza menlijk bedrag van f 110.000) vergoed worden en zij kosteloos gebruik moge maken van de gronden of bermen, aan het rijk toebehoorende. De directie heeft zich met voorstellen van deze strekking tot den minister van water staat enz. gewend en bij dezen Veel belang stelling gevonden. Op vooi waarde dat ook de provincie en de betrokken gemeenten bijdra gen, is hij bereid zijne medewerking te ver- leenen tot het verkrijgen van een rijkssubsidie. "Wat den kosteloozen afstand van gronden en bermen betreft, dit kan, naar de minister meent, een punt van nadere overweging uit maken als eenmaal beslist is, dat de plannen tot uiUoering komen. De j> Vereeniging tot behartiging der stoom- vaartbelangen in Nederland" zal Donderdag te Rotterdam haar 25e vergadering houden. Onder de mededeehngen, die behandeld zul len worden, komt o. a. voor de afschaffing der scheepvaartrechten te Utrecht en aanleg van een kade aan de Leidsche vaart, in ver band met het Merwede-kanaal. Volgens de opgaven van het bureau «Veri tas" zijn in Januari verongelukt 76 zeil- en 23 stoomschepen, waaronder éenNed. zeilschip. De op voorstel van mr. Koning gestichte partijdie reeds in tal van gemeenten in het noorden des lands afdeelingen heeft gevestigd, heeft thans hare statuten vastgesteld. Daaruit blijkt, dat de vereeniging den naam zal dra gen van sBond van Orde door hervorming" en ten doel heeft de zedelijke en stoffelijke opheffing van hen, die gebukt gaan onder de bestaande maatschappelijke misstanden. Alle achttienjarige Nederlanders, die de statuten der vereeniging onderschrijven, kun nen lid worden. In elke gemeente kan slechts éen afdeeling zijn. Minstens 25 personen kunnen zich daar toe vereenigen. Deze afdeelingen zijn, behou dens hare verplichtingen jegens de vereeni ging, volkomen onafhankelijk. Elke afdeeling met minder dan 50 leden heeft het recht éen afgevaaidigde ter algemeene vergadering te zendenvan 50 tot 100 leden twee, en vervolgens toor iedere 100 leden éen" afge vaardigde meer. In de 2de helft van November en verder zoo dikwijls het bestuur dit noodig acht, wor den de afdeelingen ter algemeene vergadering bijeengeroepen, terwijl de afdeelingen ook het recht hebben het hoofdbestuur uit te noodigen een algemeene Tergadering uit te schrijven. Het hoofdbestuur bestaat uit minstens 15 leden, die voor den tijd van 5 jaar gekozen worden. De gelden tot dekking van de noodzakelijk te maken onkosten worden gevonden uitr vrijwillige bijdragendoor andere baten; door een van de afdeelingen te heffen contributie van leden, die in den hoof del ij ken omslag op een inkomen van boven f 600 zijn aange slagen, en door eene contributie van de alge meene leden. De vereeniging wordt geacht op te houden te bestaan, als de laatste afdeeling tot 15 leden is ingekrompen. De heer 1. L. C. A. Meijer te Helmond vindt het jammer, dat de commissie voor de vereen voudiging der spelling over haar voorstel en bloc wil doen stemmen en geen splitsing" heeft gemaakt tusschen paragrafen over de spelling en niet over de verbuiging. Men kan voorstander zijn van het eene en tegenstander van het andere gedeelte. Hij raadt in liet Weekbl. de Amst. aan, dat zij, die in dit ge val verkeeren, dit in het schrijven aan dr„ KoIle"wijn vermelden. De liölnische Zeitung gaf in haar den 4n Maart verschenen nummer haren lezers een uitvoerig verhaal der inneming van Breda door de in het turfschip verborgen soldaten van Prins Maurits, welk roemrijk feit dien dag juist 303 jaar geleden was. De Anna Paulowna, vroeger wachtschip te Rotterdam, sedert een paar jaar logies- schip voor de jongens van de marine zal thans definitief worden buiten dienst gesteld, daar het schip te oud is en niet meer voldoet aan de meest bescheiden eischen. Te Rotterdam is een zeldzaam natuurwon- dertje aangekomen: een miniatuur-menschje, zoo klein als wij nog nooit een dwerg zagen, zegt de Waasbode. Het is een meisje, aan welks gelaatstrekken zeer goed te zien is, dat zij den leeftijd van zestien jaar heeft bereikt, en toch is ze niet hooger en veel smaller dan een kind van een jaarze kan rechtop onder eene gewone tafel doorloopen, en is niettemin uitstekend geproportioneerd,4 lenig, verstan dig en vlug. Ze spreekt vlot de drie moderne talen en noemt zich prinses Pauline". Het

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2