Gemengde Ber chten. PER TELEGRAAF. Land- en Tuinbouw. Post en Telegraphïe. Onderwijs. V i ss che rij. kralingsche7 VEER. Gisterochtond wer den ter ma' kt alhier aangevoerd 250 zalmen, dia voor f 0.85 tot 1.per Vs kilo werden verkocht Kerknieuws. te komen en eenheid in genoemd onderwas te verkrijgen, de taak op zich genomen aan belangstellenden nadere toelichting te ver strekken om het programma van de ver- eischten tot het verkrijgen van een bewijs van bekwaamheid als meester of gezel, zoo als die is vastgesteld door de sMaatschappjj tot bev. van Nijverheid" en sArti et Indus- triae" en hare deskundigen. In een rond schrijven, dat de vereischten bevat voor hen, die den graad van meester of gezel in het timmervak wenschen te verwerven, worden beknopt maar duidelijk de eischen met duide lijke toelichting medegedeeld. Belangstellenden kunnen een exemplaar daarvan aanvragen bij de commissie, waar van de heer E. von Saher, directeur dei- school voor kunstnijverheid te Haarlem, voor zitter is. Thans zijn opnieuw drie adressen uit Zwolle en omstreken verzonden, voorzien van 160, 148 en 145 handteekeningen, waarbij de tusschenkomst der Koningin-Regentes wordt ingeroepen, om de heropening van de Duitsche grenzen voor den invoer van vee te verkrijgen. Uit "Winterswijk en van de zijde van het be stuur der gemeente Zwolle zijn pogingen aan gewend om tot een gunstige beslissing te komen. Bovendien zijn nog verzonden aan des minister van binnenlandsche zaken drie adres sen uit Zwolle en omstreken, voorzien van 103, 96 en 126 handteekeningen, met het ver zoek de Nederlandsche grenzen open te ver klaren voor den invoer van vee uit Duitsch- land. De sluiting van de drie noordelijke provinciën voordeninvoer van veeuit de andere provinciën vinden adressanten ongewenscht. De firma Johs. Enschedé Zonen te Haar lem heeft ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan barer lettergieterij, op 9 dezer, een gedenkschrift uitgegeven, veisierd met een aantal houtsneden, portretten van de vroegere firmanten, enz. Bij het samenstellen van dit prachtwerk, dat een voorbeeld is van boekdrukkunst, kreeg men in handen de oude bescheiden, in het archief der firma aanwezig. Bij het naslaan van die stukken bleek 't den samenstellers meer en meer, dat die niet alleen betrekking hadden op hun eigene let- tergieteiij, maar dat zij de bronnen konden wezen voor een geschiedenis van het bedrijf gedurende de 18e en 19e eeuw. Langzamer hand kwam dan ook het denkbeeld bij hen op, de aanteekeningen, die zij gaandeweg verzamelden, te boek te stellen en zoodoende een bijdrage te leveren tot de geschiedenis van de typographic in ons vaderland. Te meer gevoelden de samenstellers zich daartoe aangespoord, omdat geschiedkundige werken over onze Nederlandsche lettergieterijen ten eenenmale ontbreken. Immers, na een ver- geefsche poging van de Gebr. Ploos van Am- stel in 1768, heeft niemand zich aangetrok ken gevoeld een beschrijving van dit belang rijk onderdeel van het boekdrukkersbedry f op zich te nemen. De herdenking van het 150-jarig bestaan hunner lettergieterij was voor de hh. loh. Enschedé en Zonen het aangewezen tijdstip, om dit voornemen uit te voeren en een over zicht te geven van den loop der gebeurte nissen in verband met hun eigen zaak, maar tevens daaraan vast te knoopen de geschie denis van andere lettergieterijen, die met de onze in betrekking zijn geweest of daarin zijn opgegaan. Deze geschiedenis is thans te boek gesteld in dit groot formaat prachtwerk, 200 blad zijden dik, gedrukt op zwaar papier en met tal van oude, typige houtsneden van C. v. Noorde (1768) en anderen versierd. Behalve hierdoor wordt de tekst nog opgeluisterd door reproducties van titelvignetten, door in hun t\jd beroemde en thans ook nog zeer ver maarde stempelsnijders vervaardigd; letter proeven van de >Duytse" Schriften, door loan Michael Fleisehrnan, konstig letter-stempel- snyder, in de jaren 17391762 gemaakt. Verder vindt men er proeven Syrisch schrift met punten, gesneden in 1772; schrijfletter, Javaanseh schrift en dessendiaan Japansch, gegraveerd door I. H. Hiibnerdubbel paragon Arabische lettertypen ven G. Schlegelmiich, Balineesche karakters en andere buitenge wone typen. De tekst is in drie hoofdstukken verdeeld: De lettergieterij in de 18e eeuw; die in de eerste helft der 19e eeuw en die in de tweede helft der 19e eeuw. De wensch van de samenstellers van dit belangrijk en merkwaardig Werk, dat het ook buiten den engen kring hunner firma belang stelling zal kunnen wekken, zal ongetwijfeld in vervulling komen. Bij de stoomvaart-maatschappij mZeeland" bestaat het plan, in den loop van den zomer met een harer stoomschepen een of meer tochten te organiseeren naar het Engelsch kanaal. Ook zullen op bepaalde, vooruit te annon ceeren dagen, speciale zeer goedkoope biljetten beschikbaar gesteld worden om per dagboot naar Engeland te reizen en op die wijze het publiek in de gelegenheid te stellen voor zeer weinig kosten Londen of andere deelen van Engeland te bezoeken. Een bezoek aan Noorwegen enz. staat ook op het piogramma. Deze tocht zou echter van Engeland uitgaan. Engelsche visschers hebben van de Pernis- ser sloep Bastiana Huilerdina ontvreemd 40 lijnen vischwant, 5 baaklijnen en 5 jonen. De bekende amateur-roeier I. I. K. Ooms, beroemd door zijn overwinning in de Henley- regatta, zal, naar de Ned. Sport mededeelt, in de gelederen der beroepsroeieis treden. De heer Ooms is van plan naar Chicago te vertiekken om aan de sculling-matches, die daar gedurende de wereldtentoonstelling ge organiseerd worden, deel te nemen. De verbazend hooge geldprijzen, welke voor die wedstrijden worden uitgeloofd er is zelfs sprake van een prijs van '20,000 dollars, of 50,000 gulden zijn waarschijnlijk mede oorzaak van dit besluit van den heerOoms, dat in sportkringen ongetwijfeld opzien zal baren. Uit de Haarlemmervaart is gisterochtend, in de nabijheid der gasfabriek te Sloterdijk, het lijk opgehaald van eene 40- a 45-jarige vrouw, net gekleed en zwarte handschoenen en rijglaarzen aan. Blijkbaar is zij den vorigen avond of nacht te water geraakt. Zij is nog niet herkend. Uiterst merkwaardig was de voorstelling van den Amazonen-troep in den circus Carré te Amsterdam, welke Dinsdagavond voor een stampvolle zaal voor het eerst plaats vond. Onder aanvoering van de opperbevelhebster Gumma, een ietwat slanke, jonge chocolaad- biuine vrouw, en den krachtiger), forsch- gebouwden krijger Alfa werd door dit vrou welijke leger uitstekend goed geëxerceerd met geweer en sabel, en zij, die soms tege lijkertijd met twee sabels of kort slachtmes in de andere hand manoeuvreerden en daarbij met tijgerachtigen vlugheid sprongen en naar rechts en links uitweken, gaven een denk beeld van de verschrikkelijke wijze van oorlogvoeren onder deze wilde stammen. Ook het marcheeren in gewonen en versnelden pas, het verdubbelen van rotten ging gepaard met eene juistheid en discipline, zooals slechts een degelijk geoefende compagnie te onzent het te aanschouwen geeft. Behalve de militaire vertooningen werden door die belangwekkende Afrikaansche schare verschillende dansen uitgevoerd, zooalsde Fétisch-dans vóór het ten strijde trekken, wapendans met zwaarden, nationale vreugde zang en dans, offerdans met slachtmessen, en ten slotte wordt een Afrikaansche ver woede strijd voorgesteld, waarbij wilde kreten worden uitgestooten en een eentoonig dof tromgerommel wordt gehoord. Dat veertigtal krijgsters en krijgers geeft ongetwijfeld een denkbeeld van de verbazend zware taak om zulk een volk ten onder te brengen of in toom te houden, wanneer men tegenover duizenden hunner staat, strijdende met verwoedheid en doodsverachting, en on willekeurig zal bij menig Nederlandsch toe schouwer de gedachte naar onze koloniën gewend zijn geweest, waar onze zonen zoo vaak een dergelijken zwaren kamp moeten strijden. De vertooning is in hooge mate belang wekkend en boeiend. (JT. v. d. D.) 's-Grnïenkage. H. M. de Koningin-Regen tes bracht gisternamiddag ten halftwee ure een langdurig bezoek aan het R.-k. weeshuis in de Warmoezierstraat alhier. De verpleegden ontvingen de Regentes met het Wien Neerlaudsck Bloed. Vooral in de naai- en breischool toonde H. M. veel belangstelling in de vervaardigde handwerkjes, waarmede de meisjes, OOK nu weder ijverig bezig waren. Met bijna alle meisjes onderhield de Regentes zich, en her haaldelijk betuigde zij hare ingenomenheid met het vervaardigde werk en de guvte orde en voortreffelijke zindelijkheid, die in alle vertrekken heerschte. Van een doofstomme wees aanvaardde Hare Majesteit een in het huis door haar gemaakt fraai boi duur- of kantwerk. Ook in de ziekenzaal vertoefde H, M. geruimen tijd en sprak zij de verpleegden vriendelijk toe. Na nog de kapel te hebben bezichtigd, vertrok de Regentes circa 3M uur. "Voor haar vertrek overhandigde H. M. aan den rector een vtij aanzienlijke gift, teneinde de kinderen op versnaperingen te onthalen. De Koningin-Regentes ontving hedennamid- dag de commissie uit de Tweede Kamer der Staten-Generaal, belast met de aanbieding der candidatenlyst voor de benoeming van een raadsheer in den Hoogen Raad. Heden gebruikten ten Hove het middag maal de minister van staat mr. I. Heems kerk Az., de luitenant-generaal ridder Alewijn. chef van den generalen staf, de commissaris der Koningin Mr. C. Fock, de burgemeester mr. Roest en de ritmeester van het 3de regi ment huzaren jhr. Boreel, laatstelijk ordon- nance-officier der Koningin. Haarlem. De firma Joh. Enschedé en Zonen heeft gisteren, ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan harer beroemde lettergie terij, van hetpersoneel een sierlijk bewerkten gedenksteen als huldeblijk ontvangen. De steen is o. a. versierd met de bustes van Izaak en Johannes Enschedé. Tal van autoriteiten en corporaties kwamen de feestvierende firma hunne gelukwenschen aanbieden. Een Hongaar beweert een uitvinding gedaan te hebben, die een geheeleomkeering bij de weve rijen veroorzaken zou. Hij beweert in staat te wezen uil houtpap of cellulose garens te spinnen. Van deze garens zouden alle mogelijke weefsels gemaakt kunnen worden, die, wat sterkte on vastheid van kleur betreft met het beste katoen zouden kunnen wedijveren. Da methode kan niet alleen op cellulose toege past worden, maar ook op andeie stoffen, die vezels bezitten, b.v. op lompen. De vezels kunnen geverfd worden vóór zij tot garens worden ge sponnen. In het jaar 1803 overleed de weduwe van een rijken Engelschen Isnièliet, Ovshy Levi, en het nagelaten kapitaal werd in de bank van Engeland gedeponeerd, daar men niet wist wie do erlgenamen waren. Thans zijn deze gevonden en het blijkt dat bijna het geheele vermogen van 60.000.000 pd. st. toekomt aan Anna Finkel- stein, geboren Levi, de Trouw van eenjuwelier te Ismail, aan den mond van den Donau. Zij is kinderloos en van middelbalen leeftijd. Te Sandgate neemt men teekenen van verdere verzakking waar. Men raamt dat de helft der belastbare onroerende eigendommen van het stadje feitelijk vernield is. Berichten uit St.-Petersburg melden, dat er een nieuwe, geheimzinnige epidemie heerscht in de Russische provinciën van TransrKaspië. Duizenden personen zijn reeds door deze geheim zinnige ziekte aangetast. '«•CiKAVinVIIAGE10 Maart. Tweede Kamer. Benoemd tot commies-griffier jhr. mr. G. C. von Weiier, te Utrecht. De Indische mailcontracten werden bestreden door de lieeren A. van Dedem, Plate en Gerritsen, als onnoodig, te kostbaar en on voldoende waarborgen opleverende. De heer Van Beuningen behield zich zijn stem voor. De heer Cremer meende daaientegen dat de tegenwoordige contracten veel beter voldoen aan de eischen dan de vorige. D e aardappelen wurden thans op Zuid Beveland tegen fl per HL opgekocht. Hoewel die prijs uiterst gering is, zullen toch nog \ele landbouwers verplicht zijn de aardappelen als beesten voer te gebruiken, omdat de nog aanwezige vooi raad zoo buitengewoon groot is. Opgave der brieven, verzonden uit Rotterdam, over de tweede hellt der maand Febiuan, geadres seerd geweest aan onbekenden welke op schrif telijke aanviage door de afzenders of geadres seerden aan het postkantoor te Rotterdam kunnen gereclameeid worden. Vei zonden geweest aan: I. Wageningen, Schiedam. C. M. de Kuiper, Vlaardingen. Kleinvelt, t> De vereeniging voor gym nas tiek-oml er wijzers in Nederland zal hare e v. vergadering houden op 4 en 5 April te Nijmegen. Behalve eenige werkzaamheden van huishoudelijkenaard, zullen daar de volgende onderwei pen in behandeling worden gebrachtHet klimmen voor de jeugd der lagere school. 26. Maat en tempo. 3°. De leerstof van de brug voor lagere en middel bare si holen. NIEUWEDIEP. - G i&teren kw am en alhier aan 4 sloepen, gezamenlijkaanbiengende 1461evende en 258 doode kabeljauwen, 20 levende en 40 doode lengen, 360 schelvissclien, heilbot en 82 punt rog, terwijl door 25 korders 5 tot 12 mandjes kl. schol en 1 tot 3 manden schar en door trekkers 250 tal haring werden aangevoerdlev. kabelj. gold fl 85 a 1 80, doode ld. 90 cent, lev. leng f2.15 a 2.25, doode id. fl. 90 a 1.85, heilbot f 16 per stuk, rog f6.40 a 6.30 per punt, schelv. f40 a 36 per hondeid, kl. schol f3 a 2.50 per mandje, schar f2.50 per mand en haring f3 a 2.50 per tal. SCHEVENINGEN. Een 20-tal schuiten ver kochten gisteren hare vangsten voor f60 tot f 90. Zij vingen meest kleine schol. De visch- prijzen waren voor: tongen f0.30 a 1.20, tarbot f4 a 10, griet fl a 2, log f 0.60 a 1, alles per stuk binnenlekschol f3 a 4, kleine idem f4 a 5.50, hanen f2 a 4, bolk f I.50a 2.50, schar f3 a 4, braad- f 3 a 3.75, kokaat f 2.25 a 2.50, alles per mand. GORINCHEM. In het vïsch water dezer ge meente zijn van 4 tot 7 dezer gerangen en ter vischmarkt alhier verkocht64 zalmen, voor 84 a 96 ct. per kilo. Ned.-Uerv. Kerk. Beroepen: te Bovensmilde (toez.) ds. W. Hulsbergen, te Geesteren te Ooltgensplaat ds. I. van den Bergen, te "Varseveldte 7ezepe ds. C. F. M. Deeleman, te Ileino te Utens c. a. ds. I. Politiek, te Oudwoude te Sprang ds. J. C. Klomp, te Lunteren. Aangenomen: naar Ooslenvicrum door ds. A. E. van Eerde, te Lutkewierum c. a. Geref. Kerken in Nederland. Beroepen: te Holland (N.-Amerika) ds. K. van Goor. te Gorinchem (tweede beroep naar die plaats).

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3