A0.1893. Zondag 12 en Maandag 13 Maart. N°. 8228. Eerste Blad. KENNISGEVING? Z evenenveertgste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. Biinienlaiidsche Berichten. Abonnementsi'kijs, per kwartaal. Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1 1.85. .- 2.50. .- 0.10. B IJ IS. E A V BOTKK8TE1AAT, E 2 7. Advertentieprijs: van i10 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Collecte ten behoeve van het onder steuningsfonds voor behoeftige oud-strijders. DE Bürgemeester VAN SCHIEDAM, Gezien een bij hem ingekomen schrijven van 27 Februari j.I. van het Zuidhollandsch Comité tot ondersteuning van behoef tige oud-strijders, waarin het mededeelt, dat van H. M. de Koningin-Regentes toe- Stemming verkregen is ten behoeve van dat fonds eene algcmeene collecte te houden Brengt ter openbare kennis, dat die col lecte binnen deze gemeente zal plaats hebben op Woensdag den lön Maart a.s. Moge ieder, waar het geldt een plicht der -dankbaarheid te vervullen tegenoverzoovelen •dier dapperen, die in hun jeugd hun leven voor Koning en Vaderland veil hadden en thans, aau den avond huns levens gekomen, in kommer en ellende verkeeren, zich be ijveren te geven naar de mate zijner krachten, opdat die meer dan 80-jarlgen, waarvan de meesten ten grave neigen, de weinige dagen levens die hun nog geschonken zullen zijn, zoo dragelijk mogelijk zullen kunnen gemaakt woiden. Schiedam, den 4n Maart 1893. De Burgemeester voornoemd VAN DIJK VAN MATENESSE SCHIEDAM 11 Maart 1893. President Harrison is af-, president Cleve land is opgetreden. De verwisseling van per sonen zal waarschijnlijk ook een verandering in de zaken ten gevolge hebben. De rede ten minste, door den president uitgesproken bij het aanvaarden van zijn waardigheid, wettigt dit vermoeden. Geen bluffen op de deugden der groote republiek, maar een erustig woord, dat vriend en tegen stander te denken zal geven. Onomwonden hekelde hij het kwaad, dat niet minder dan een soort van bederf is in de Vereenigde Staten, dat namelijk de partij, die aan het roer is, enkel haar partij genooten bevoordeelt. Dit deed onder anderen de republikeinsche partij; haar aanhangers kregen uitsluitend de betrekkingen die openvielen; door haar 2gn, in haar eigen belang de wetten in het leven geroepen, die door de hooge invoer rechten, die ze voorschrijven, tal van nuttige -artikelen buiten het bereik van den weinig bezittende hebben gebiacht. Wie herinnert zich niet de aanlokkelijke schildering van den toestand der schatkist in de Vereenigde Staten, 't Geld was zoo over vloedig, dat men schier niet wist, wat^et de overgebleven millioenen dollars uitte Tj. .- ten. De redevoering van president Cleveland leert andere feiten. »De schatkist is uitgeput", zeide hij in zijn redevoering, en hij gaf daar van aan de republikeinsche paitij de schuld. Een der vrienden van den president, kolo nel Macclure, kolonel, doch ook redacteur van een blad, heeft geen gias over de woorden van den president laten groeien, maar zjjn blad behelsde deze week reeds een aitikel, waarin hij den toestand der schatkist bloot legde. Deze toestand is volgens den kolonel verre van gunstig. Er zou een tekort zijn van 30 millioen dollars. Nu mag in het land van den dollar een som van vijf en zeventig mil lioen gulden geen levensquaestie zijn, verge leken met de rnillioenen overschot, waarmede men voor eenige jaren zoo pochte, is het ver schil beduidend. De president vindt den toestand ook niet zoo ernstig, en we rekenen hem. als hoofd van de regeering van een ontzaglijken staat, geluk kig, dat hij denkbeelden als het volgende kan verkondigen jAmerika heeft het groote voorrecht, dat het zich slechts met werken des vredes behoeft bezig te houden. Daar is niemand, die er aan denkt, de republiek aan te vallendaarom is ook het dragen van drukkende oorlogslasten niet opgelegd daar om en hier komt de president weer op een kardinaal punt, daarom worden ook de gevol gen van de heillooste Mac-Kinley-wetten, namelijk de wetten op den invoer, niet zoo zeer gevoeld, als dit elders het geval zou zijn geweest". Doch hierbij wenscht de president het niet te laten. Geen volk kan op den duur ongestraft afwijken van de wetten, waarop de welvaart der natiën is gegrond, evenmin als een land op den duur de heerschappij van den Partij kan verdingen. Het kon dus wel eens zijn, dat de dagen van de Mac-Kinley- wetten geteld waren. Reeds m de eerste dagen van zijn bestuur heeft de president getoond geen partijpresident te zijn. Een aantal per sonen, die voorgaven partijgenooten te zijn of het werkelijk waren, zijn door hem afge wezen, toen zij om betrekkingen aanklopten. De president wil geen bescherming van éen partij meer, maar de betrekkingen verdeelen, zonder op den partijnaam te letten, dien een sollicitant draagt. Bovendien heeft de president het wetsont werp van zijn voorganger ingetrokken, waarbij de inlijving van de Sandwichs-eilanden werd voorgesteld. Als er nu maar spoedig maat regelen genomen werden omtrent het lot van deze eilandengroep. Amerikaansehe en Engelsclie oorlogsschepen zijn reeds bij Hawaï wearriveeid. Broeder Jonathan en broeder John zijn al even belangstellend in het lot van deze meest beschaafde streek in Oceanië. Met belangstelling heeft menigeen kennis genomen van den uitslag der vei kiezingen in Spanje. Ditmaal hebben de berekeningen en de manoeuvres der regeering niet overal een bevredigende uitkomst gehad. Madrid gaf een overwegend stemmental aan republikeinen; Sevilla, Valencia en Sara- gossa volgden dit voorbeeld, en met meer luidruchtigheid dan de regeering liefkon zijn hebben de republikeinsche overwinnaars aan hun opgewondenheid bij gelegenheid vau hun overwinningen lucht gegeven. Spanje een republiek de voor een vijfen twin tig tal jaren genomen proef viel weinig bevredigend uit 1 Nu zal het er vandaag of morgen nog wel niet toe komen, maar er zetelen thans reeds een dertigtal dezer heeren in de Kamer, en de meerderheid, waarover het ministerie zooals altijd onmiddellijk na den uitslag der verkiezingen beschikt, is niet zoo groot als ge woonlijk. Jsagasta, de liberaal, zal nu de Spaan- sche staatsmachine, zoo goed en zoo kwaad het wil, aan den gang moeten houden, met een schatkist, die in den voor Spanje nor malen toestaud verkeert, dat iswier bodem duidelijk zichtbaar is. Er is in de Duitsche wetgeving groei e be roering. In de commissie, belast met het onderzoek van de legerwet, zijn de voornaam ste bepalingen met groote meerderheid ver worpen. Dit is, zoo kort voor de tweede lezing van het ontwerp, die op aanstaanden Don derdag is vastgesteld, een bedenkelijk ver schijnsel. Misschien hadden velen een anderen uitslag verwacht, daar immers zelfs de vrijzinnige afgevaardigde Henze verklaaid had vooreen gedeelte althans, hetgeen de regeering had voorgesteld, te zullen toestaan. Zeer waar schijnlijk heeft men bezwaar tegen de hoogere belastingen, die het gevolg van de aanneming zouden zijn. De regeering van haar kant houdt niet op te betoogen, en te laten col- porteeren, dat Duitschland, wordt bet tegen woordig ontwerp verworpen, bij een oorlog tegen Ruskxnd niet zou opgewassen zijn. Gelukkige president der Vereenigde Staten, die zoo geheel andere dingen aan zijn volk verkondigen kan Opgewondenheid in België is geen onge woon verschijnsel, maar schijnt er thans, vooral in de groote steden, de toestand van den dag te worden. De uitslag van het refe rendum te Brussel over de ldesontwerpen gehouden, is door een deputatie aan koning Leopold persoonlijk medegedeeld. Koning Leopold heeft, de traditie van zijn Huis ge trouw, de heeren hoffelijk ontvangen, hun zijn belangstelling betuigd, en ten slotte hun den zeer verstandigen raad gegeven, geduld te oefenen. Nu er dus, terwijl de Kamer over de kies- wetontwerpen beraadslaagt, op dit puut voor- loopig weinig te manifesteeren valt, wenden de heeren het over een anderen boegze gaan manifesteeren tegen de wet op de nationale militie, de bloedwet. Te Brussel is reeds een betooging gehouden, waarop het niet malsch. toeging. De kosten van het departement van oorlog, 60 millioen franken, heetten ontstolen te worden aan de armen En de Luikenaais, vanouds als opgewonden bekend, gevoelen zich "door deze betooging opgewekt er ook een te houden. Een aantal werkloozen daar ter stede wil naar Brussel optrekken om er tegen de militiewet te protesteeren. Te voet zullen ze gaan van Luik naar de hoofdstad, inder daad een wandeling vanbeteekeniste Leu ven zullen ze overnachten, en den anderen dag in Biussel aankomen. In de hoofdstad schijnt men, hoe opgewonden ook, toch liever van deze betooging verschoond te blijven. Men had er onlangs een uit Gent, en aan deze hadden de Brusselaars genoeg. Maar de Luike naars zijn koppigzij hebben verklaard, bij hun plan te zullen blijven en te komen. Zonderling land 1 SCHIEDAM, 11 Maart 1893. We vestigen met nadruk de aandacht onzer industrieelen en verdere belangstel lenden op de voordracht, die het Kamei lid de heer Pijtteisen, op uitnoodiging van de afdeelmg Schiedam van het ^Algemeen Nedeilandseh "Weikliedenveibond", aanstaan den Maandag alhier zal houden in het ge bouw der officieren-vereeniging. Het onder werp zal zijn »Kamers tan arbeid". Gebruik makende van het recht van iniliatief, heeft de heer Pijttersen een ontwerp van wet omtrent dit ondeiwerp bij de Tweede Kamer ingediend. Men kan dus van een grondige behandeling van dit belangrijke onderwerp verzekerd zijn. Reeds is door den heer Pijttersen ook op andere plaatsen het onderwerp behandeld, en naar de verslagen melden, met grooten bijval. Gisteravond is de tiein die ten 6.26 van hier naar Maassluis vertrekt, door vei keerden wisselsland dear waar de afzonderlijke baan naar Maassluis nabij de 's-Gravelandsche kade begint, op verkeerd spoor geloopen, loco motief en tender kwamen op de lijn naar Amsterdam en het oveiige van den trein was op de lijn naar Maassluis, waardoor geen ongelukken zijn ontstaan, alleen een versperring van den weg gedurende enkele uren. De oorzaak is tot dusver onbekend. De politie doet onderzoek. Door de politie is gisteravond alhier aan gehouden een jongen van Hr. Ms. wacht schip te Amsterdam, diej.l. Dinsdag van Hr. Ms. wachtschip te Rotterdam, waar hij in arrest was gebracht, was weggeloopen, en die sedert zijn uniform had veikocht.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1