N°. 8230 A°. 1893 Donderdag 16 Maart. Zevenenveertigste Jaargang Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Biiitenlandsclie B e r i chten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Kyk Afzonderlijke nommers 1.85. 2.50 -0.10. BVHCAV: BOTERIf iilAT, E 2 9. ADVERTENTIEPRIJS: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer. .- 0.10. DRIEMAAL geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F R A K E K IJ K. Toen de heer Bourgeois Maandagmiddag in de Kamer verschenen was, ontwikkelde ■de heer Desprez zijn aangekondigde interpel latie. Hij vroeg of de heer Soinoury had ge handeld op last van anderen, en waarom deze nmbtenaar nog niet was ontslagen. De heer Bourgeois wilde inlichtingen geven, doch de rechterzijde en sommige boulangis- ten trachtten hem te overschreeuwen. Bour geois' houding was kalm en flink. Toen hij ■zich verstaanbaar kon maken, verklaarde hij mevrouw Cottu's voorstelling van de zaak voor beslist onwaar. De regeering heeft nooit beloften gedaan. Een minister van financiën ■die zich tot een dergelijke handelwijze leende, zou niets minder dan een schurkenstreek {infamie) begaan. Spr. weet niet wat er be sproken is tusschen mevrouw Cottu en Soi noury, die niet het minste recht had, als zijn vertegenwoordiger op te treden. Terwijl de heer Bourgeois die nog zei de, niet als minister, maar als afgevaardigde te hebben willen spreken, teneinde meerdere vrijheid daarbij te behouden deze verkla ringen aflegde, werd het tumult in de Kamer steeds grooter. De voorzitter dreigde met opheffing der zitting; de heeren Déioulède, Jolibois en Chautemps werden herhaaldelijk tot de orde geroepen. Over Miltevoye, die uitriep dat Floquet en Clémenceau op de bank der beschuldigden behoorden te zitten, werd de censuur uitgesproken. De minister-president Ribot zeide, dat wan neer het blijkt dat Soinoury onwaarheden ver teld heeft, deze ambtenaar gestraft zal worden. De voorstelling, door mevrouw Cottu van het gebeurde gegeven, noemde spr. een manoeu vre, zooals zij reeds getracht heeft, er eene te spelen tegenover den prefect van politie. De eer der regeering is door het gebeurde met mevrouw Cottu niet aangetast. De heer Lou- bet, destijds minister-president, wist van het ■onderhoud af, maar dit was door mevrouw Cottu gevraagd met het doel om gemakkelijker tot haar echtgenoot toegelaten te kunnen worden. De heer Ribot eindigde met alle republi keinen tot eendracht aan te sporen. De heer Cavagnac kwam terug op zijn vroegere staatkundige rede en noemde het aanblijven van een ambtenaar als Soinoury een schandvlek voor de regeering. De heer Pourquery de Boisserin verdedigde de regee ring en zag in mevrouw Cottu's onthullingen een plan, vooraf Uisschen haar en haar advo caat, mr. Barboux, vastgesteld. Nadat de heer Ribot nog gewezen had op de anti-republi- keinsche aanvallers die den schijn aanneman, ■allen te strijden voor het recht, en de Kamer had opgewekt, zich niet te laten verzwakken, maar haar aandacht te wijden aan de belang rijke vraagstukken, kwam de stemming over de motien aan de orde. Er waren vijf motien ingediend. De regee ring vereenigde zich met die van den heer Rivet, luidende»De Kamer, besloten, aan het recht vrijen loop te laten, opdat het noodige licht worde ontstokenen goedkeu rende de verklaringen der regeering, gaat over tot de orde van den dag". Het eerste gedeelte dezer motie werd bjj opsteken der handen aangenomen de tweede zinsnede met 297 tegen 227 stemmen. De advocaat Boullay bezwoer gisteren den heer Ch. de Lesseps om de volledige waar heid, zonder eenige terughouding, te zeggen en de namen der 104 parlementsleden be kend te maken. Help ons, sprak de advocaat, de verraders te ontmaskeren, ook in het belang van uwe verdediging. De advocaat-generaal zeide den beschuldigde Sans Leroy, dat de stukken, die deze hem ter hand heeft gesteld over het gebruik van de huwelijksgift zijner vrouw, zonder betee- kenis zijn. Bonaparte Wyse, als getuige gehoord, deelde in het algemeen bijzonderheden mede betreffende de Panama-zaak. Hij weet niet dat er eene lijst van 104 personen bestaan heeft, die geld getrokken hebben van de maatschappij De advocaat Barboux zeide ophelderingen te kunnen geven aangaande het storten van 300,000 fr. voor de dagbladen van den heer Floquet. De voorzitter gelastte, dat de stukken be treffende die zaak in beslag genomen en aan het dossier toegevoegd zullen worden. Het geUiigenverhoor is nu geëindigd. De advocaten der civiele partij zullen het eerst aan het woord komen. In de Kamer gaven Jolibois, Gauthier de Clagny en Déroulède gisteren aanleiding tot onstuimige incidenten naar aanleiding van liet proces-verbaal der zitting van Maandag. Na tusschenkomst vanTirard en Develle werd het proces-verbaal met 317 tegen 189 stem men aangenomen. De Kamer handelde over de interpellaties van Turel betreffende de economische politiek en strekkende om nieuwe onderhandelingen met Spanje en een eind maken aan den tarieven-oorlog te verlangen. Develle verklaarde in antwoord op eene interpellatie dat er in het geheel geen onder handelingen gaande zijn over internationale haudelsaangelegenheden. De regeering is vol strekt niet van plan zoodanige onderhande lingen te beginnen op anderen gi ondslag dan dien van het minimum-tarief. Barboux kwam krachtig op tegen het be weren dat hij opzettelijk het incident-Cottu zou hebben voorbereid. Yves Guyot is niet opgekomen. Constans, door den voorzitter ondervraagd ter zake van de lijst van 104 namen, zegt dat hij de verklaringen zal her halen, door hem voor de commissie van enquête afgelegd. Ik heb gezegd, zoo sprak bij, dat ik geen enkele lijst aan den heer Gamot heb overgebracht; dat ik geen lijstin handen heb gehad, en er dus ook geen kan hebben overgebracht. Ik betreur het dat de heer Yves Guyot niet hier is, om mij in zijne tegenwoordigheid te kunnen uitspreken. Lagasse vroeg vervolgens, of Constans kennis had gedragen van pogingen tot omkooping, waarop Constans antwoordde, alles wat hij omtrent de Panama-zaak te weten was ge komen, pas vernomen te hebben nadat hij minister was geworden, en na zijn aftreden als zoodanig het zijn plicht te hebben geacht, dit alles als vergeten te beschouwen. In de Senaatszitting van gisteren zeide Hal- gand dat het incident-Cottu niet volkomen opgehelderd is, en hij verweet het gouverne ment dat het de lijst der gecompromitteer- niet openbaar gemaakt heeft. Loubet zeide dat bij deze lijst nooit heeft bezeten. Met 209 tegen 56 stemmen nam de Senaat de door de Kamer aangenomen orde van den dag aan. Monis trok zijne interpellatie over het inci dent-Cottu terug. Halgand vatte haar voor zijne rekening wed»r op. De ministers zullen bij Bourgeois stappen doen om hem over te halen weder aU minister op te treden. BELGIE. In de Kamer heeft de heer Janson gisteren de beraadslaging over de grondwetsherzie ning het stelsel van differentieelcn woningcen- sus bestreden. Het zou het ovei wicht der plattelands-bevolking verzekeren en de fraude alsook de veikiezingsprocessen vermeerderen. De heer De Smet de Naeypr viel den spre ker heftig in de rede en werd deswege tot de orde geroepen. De heer Janson, zijne rede voortzettende, herinnerde aan het te Brussel gesloten ver drag en keurde het in den heer Van der Kin- dere af, dat deze zich schijnt veieemgd ta hebben met het stelsel van den woningcensus. De spreker verdedigde vervolgens hetalgemeen kiesrecht. Het is geen panacee voorde sociale kwalen, maar de toepassing van de leer der rechtvaaidigheid, oveieenkomstsg de christe lijke beginselen. Hij wederlegde voorts de argumenten, die de heer Woeste te baat neemt, om de historie van het algemeen kies recht in Franktijk op te vatten. Hq las eene bladzijde voor uit een geschrift van den heer Woesto uit hetjaar 18C9, toen deze aandrong op de invoering van het algemeen kiesrecht. De tegenwoordige voorstanders van het alge meen kiest echt willen niet de revolutie; zij hopen door het algemeen kiesrecht tot sociale hervormingen te komen. ENGELAND, Gladstone moest gisteren het bed houden, maar zqn toestand is niet gevaat lijk. ZWEDEN. De zoogenaamde volksrijksdag, door de liberalen en socialisten bijeengeroepen in het belang van de invoering van het algemeen stemrecht, hield Maandag haar eerste zitting. Opgekomen waren 123 afgevaardigden, onder wie 29 socialisten. Bij de verkiezing van het bestuur zijn de candidaten der niet-socialislen met een meerderheid van 4 stemmen gekozen. SESÜIABEEN. Het Storthing heeft eene door de uiterste linkerzijde voorgestelde motie aangenomen, strekkende om in de vacature van een consul- generaal in Denemarken zonder overleg met Zweden te voorzien. De door den heer MicheKen voorgestelde onderhandelingen, om met Zweden tot een vergelijk te geraken, werden door de linker zijde onaannemelijk veiklaaid. De heer Steen ried aanneming der motie ai Namens de gematigde rechterzijde betoogde de aanvoerder der rechterzijde, Stang, dat men slechts heeft te kiezen tusschen een volgen der regeering, welke buiten het bereik der grond wet liggende middelen van geweld wil toepas sen, of met Zweden in onderhandeling te treden. De radicale bankdirecteur Fasting waar schuwde voor stappen, welke de unie van Zwe den en Noorwegen in gevaar kunnen brengen. RUSLAND. "Volgens Poolsche bladen heeft de czaar een besluit uitgevaardigd, bepalende dat in Rusland geen katholieke officieren vesting commandanten mogen zijn en slechts voor bevordering in aanmerking kunnen komen, wanneer zij hunne verplaatsing naar het binnenland verzoeken. Ook moet de regeering voornemens zijn, alle ambtenaren en beambten van den Zuid westerspoorweg, dien zij weldra zal overne men, te ontslaan voor zoover zij niet tot de Grieksch-orthodoxe kerk behooren ofbinnen eene maand daartoe willen overgaan. De legeering maakt weder eene expeditie gereed, welke in het voorjaar naar Pamir zal vertrekken tot versterking der kleine Rus sische bezetting, welke door de Chineezen en Afghanen schijnt bedreigd te worden. ITALIË. Een ontwerp tot invoering van het burger lijk huwelijk eene quaestie die sinds jai en aanhangig was is eindelijk bij de Kamer ingediend. Het ontwerp bepaalt eene boete vau 100 tot 2000 lire voor personen, die hun huwelijk laten inzegenen door een pries ter, vóórdat het burgerlijk voltrokken is De pviester, die zich tot die handeling leent, wordt insgelijks gestraft met eene boete van 100 tot 2000 lire en met eene tijdelijke in houding van zijn inkomen. Bij herhaling wordt de boete verhoogd van 500 tot 5000 lire met gelijke inhouding van zijn inkomen, ca

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1