Biniienlandsehe Berichten. Wij vestigen gaarne de aandacht van be langhebbenden en belangstellenden op de in dit nummer voorkomende advertentie van de afdeeling Schiedam van het nAlgemeenNeder- Jandsch Werkliedenverbond". Hoe meer het ledental toeneemt, hoe krachtiger deze ver- eeniging zal kunnen werken. We weten \an deze afdeeling, dat ze op bezadigde wijze werkt, geen verdeeldheid tusschen werkgever en werkman wekt, maar integendeel door samenwerking tracht tot stand te brengen, wat helaas elders teil koste van de eendracht geschiedt. bij overtreding teil derden male wordt de priester gestraft met een boete van i 000 tot 10,000 lire, met levenslang verlies van zya inkomen en met eene gevangenzetting van een jaar. Uitzonderingen worden gemaakt voor de huwelijksinzegeningen in extremis, als de priester het bewijs kan leveren, dat de burgerlijke ambtenaar op dat oogenblik niet te ontbieden was. De voorgestelde maatregel, schrijft de Romeinsche correspondent van de Times, was sinds lange jaren een eisch der zedelijkheid. Het was een schandaal, iets monsterachtigs, dat een aantal vrouwen overreed werden slechts een kerkelijk huwelijk aan te gaan met mannen, die haar konden veilaten, zoo dra zij genoeg van haar hadden, zonder dat zij eenige verantwoordelijkheid voor vrouw en kind te dragen hadden. Op het Vaticaan bestond er oneenigheid omtrent de houding in deze aangelegenheid aan te nemen. Sommige kardinaals wilden eene schikking met de regeering, waarbij het gezag van den staat gehandhaafd werd, met inachtneming van het beginsel van het ker kelijk karakter van den echtdoch de onver- zoenlijken op het Vaticaan zegevierden, en de paus verwierp het denkbeeld om in on derhandeling met de Italiaansche regeering te treden. De correspondent laat er op volgen, dat, naar hij gelooft, de indiening van het ontwerp de positie van het ministerie (die, dit zij hier terloops gezegd, geacht werd zwak te zijn) zal versterken. SPANJE. Na de algemeene verkiezingen telt de Kamer van 430 leden 322 ministei ieele leden, terwijl de minderheid bestaat uit 48 conser vatieven onder Canovas del Castillo en 15 onder Silvela, 23 geavanceerde en 16 gema tigde republikeinen en 6 Carlisten. A M E R l K A. Een correspondent der Mew-York JPai'Jheeft president Cleveland geïnterviewd, o. a. over de Hawai-aangelegenheid. Cleveland verklaarde van oordeel te zijn dat zijn voorganger (Har rison) overijld gehandeld heeft met het annexa- tie-tractaat, zonder voorafgaand onderzoek of de bevolking inderdaad de inlijving begeert. Cleveland wenscht in verband hiermede eene commissie naar Hawaï te zenden, om daarna eene beslissing te nemen. De senator Teller verklaarde dat hij voor nemens is bij den Senaat eene motie in te dienen ten gunste van eene nieuwe samen komst der internationale muntconferentie, daar hq meende dat er in Europa sedert de sluiting der conferentie, eene verandering was geko men in de opinie omtrent hot bimetallisme. De heer Carlisle, secretaris der schatkist, heeft nieuwe reglementen vastgesteld betref fende het binnenkomen van landverhuizers. De Noordelijke Staten lqden door overstroo mingen. De electrische etablissementen te Schenektady, ook dat van Edison, staan onder water. De schade wordt op een halfmilltoen dollars geschat en 4000 personen zijn zonder werk. waarop steun wordt verleend is werkeljjk het meest een staatsbelang. De misbruiken der maatschappijenbij vrachtvervoer vreesthq niet. De minister deelde mede, dat de regeering, in overleg met de contractanten besloten heeft, het contract, voor zoover betreft het vervoer van gouvernementspioducten, te ontbinden en dus alle bepalingen, op dat vervoer betrekking hebbende, uit de overeenkomsten te lichten. De minister van waterstaat betoogde, dat de thans voorgestelde snelheid met die van buitenlandsche lijnen kan wedijveren. Tengevolge der aangebrachte wijzigingen is het debat over de mailcontiacten verdaagd tot Donderdag. Op eene vraag van den heer "Van Karne- beek, verklaarde de minister van financiën, de invoering der bedrijfsbelasting op 1 Augus tus niet te kunnen toezeggen. De heer Van Karnebeek stelde nu een motie voor, om de regeering te verzoeken het daarheen te leiden, dat de invoering der ver mogensbelasting tot 1 Mei 1894 worde uitgesteld. Deze motie werd bestreden door de heeren Schaepman en Van Houten, terwijl de heer A. van Dedem, het denkbeeld toejuichende, liever een wetsvoorstel wenschte. Het debat over de motie werd ook nog be streden door den heer Van der Kaay en hierna verdaagd tot morgen 11 uur. De heer Brantsen van de trok zijn interpellatie over de vertegenwoordiging van Nederland op de cholera-conferentie te Dres den in en bracht hulde aan de nagedachte nis van den heer Oppedijk. Mailconlraclen. De nadere mededeeling der regeering in de veigadeung van gisteren gedaan, luidt m haar geheel ndat tusschen den staat der Nederlanden en de stoomvaartmaatschappijen Nederland en Rottcrdamscha Lloyd nader is ovei eengekomen dat de in de overeenkomst, op 12 November 1892 tusschen partijen gesloten, omschreven ver bintenissen, betreffende het vervoer van gouver- nements-goederen en gouvernements-producten uit die overeenkomst worden gelicht, zoodat alles, wat in die overeenkomst, m de bijlagen dier overeenkomst en in de op 21 Februari 1893 tus schen partijen gesloten nadere overeenkomst aangaande het vervoer van gouveinements-goe- deren en gouvernements-producten voorkomt vervalt". Invoering der nieuwe belastingen. De minister betreurt dat de bedrijfsbelasting met reeds op 1 Mei a.s. kan worden ingevoerd en de patentwet dus nog een jaar van kracht blijft. De invoering der vermogensbelasting op 1 Mei a.s. zal er echter lichter door worden. Is het af te keuren zoo vraagt de minis ter dat het in werking treden der vermogens belasting niet mede een jaar werd verschoven Het antwoord hangt af van het oordeel, dat men velt over de belastingen, tot welker afschaf fing of vermindering zij het hoofd-equivalent heeft geleverd. De perequatie, met verlaging der grondbelasting tot 6 pCt, werd nu mogelijk, een nieuwe uitstelwet behoefde niet te worden inge diend. Aan den zwaren druk der mutatierech ten zwaar inzonderheid voor hem, die uit nood moet verkoopen en wien dan ruim 6 pCt. wordt afgedischt van de verkoopwaarde zijner goederen, hoe ook belast met hypotheek komt binnen weinige weken reeds een einde. Dezeep- accijns zal niet langer het gebruik aanmoedigen van surrogaten, die het goed bederven de zout- accijns niet langer een prikkel zijn tot smokkel handel en een bezwaar voor de boter- en kaas bereiding in een trjd, waarin het onzen veeboeren waarlijk niet naar wensch gaat. De overweging van dit alles leidt tot de slot som, dat uitstel van dp invoering der vermogens belasting veel meer kwaad zou hebben gesticht dan voorkomen, Verhoogmff der begrooting van uitgaven van Nederl. Indië voor 1893. Een bij de Tweede Kamer ingediend wetsont werp strekt om de noodige fondsen beschikbaar te stellen voor den aanleg van de lijn Malang Inaar Blitar. Door den aanleg van deze ruim 73 kilometer lange verbinding zullen veelzijdige be langen bevorderd worden. Hoofdzaak is de verbe tering van de gemeenschap met het zeer welva- rende en sterk bevolkte zuidelijk gedeelte der j afdeeung Malang, waar de landbouwindustrie j reeds sterk ontwikkeld is, en anderdeels met "Whngi, waar sedert de doortrekking van den staatsspoorweg tot Blitar een nieuw centrum van landbouw-industrie ontstaan is, dat reeds eene belangrijke hoeveelheid koffie produceert. Uit een militair oogpunt jb bet van groot be lang dat de belangrijke garnizoensplaats Malang door het binnenland met bet overige gedeelte van Java en m de eeiste plaats met de groote garnizoenen van Midden-Java in spooi wegver binding worde gebracht. De ontworpen verbin ding zal voorts veel bijdragen lot de ontwikke ling van de geheel geïsoleerd gelegen streken en zal als secundaire spoorweg worden aange legd. Voor de richting die de ontworpen spoorweg in de afdeeling Malang tusschen de hoofdplaats en Kepandjen volgen zal, heeft men de keus tus schen den rechter- en den Jinkei oever der Brantas. Da aanlegkosten van den ruim 73 kilometer langen spooivveg worden op f4.050.418 ge raamd en het plan bestaat om den aanleg te ge lijk van Bhtar en van Malang te beginnen, in welk geval het onmogelijk is de lyn in twee jaar te voltooien. Uitgaande van de onderstelling dat tegen de helft van het jaar 1893 met den bouw kan wor den aangevangen, wordt voor dat jaai eene ver hooging der begrooting tol een bedrag van f450,000 aangevraagd. De opbrengst van de lijn wordt in den eersten tijd geraamd op f97.078, dat is 2>/s pCt. van het aanlegkapitaal. SCHIEDAM, 15 Maart 1893. Het kleine offer, éen cent per week, aan het lidmaatschap verbonden, kan zeker voor niemand een hinderpaal tot toetreding zijn. Dat dan de werklieden, die tot heden achter bleven, zich voor het lidmaatschap aanmel den ze bevorderen er slechts hun eigen belang door. Maar ook de patroons en alle vrienden van den werkman sporen wij aan om genoemd vei bond krachtig te steunen, overtuigd als Wy ï.§n dat het zulks ten volle verdient. Hedennamiddag te halftwee is schipper H. van der Linden van zijn schuit in de Lange Haven nabij de sluis gevallen. Door den sluis wachter N. van der Sluijs en den schipper J. Stolk, die hem spoedig ter hulp snelden, werd hij gered. Nadat de sluiswachter hem in zijne woning van droge kleeren had voorzien, was hij in staat dadelijk de reis met zijn schuit voort te zetten. Het is ons aangenaam de algemeene aan dacht te mogen vestigen op den vjjftigsten jaargang van Se Huisvriendwaarvan dezer dagen de eerste afleveringen verschenen zijn. Deze oude Huisvriend met tweehonderd keurige gravures was sinds vele jaren een gezellige, goede vriend; in duizenden ge zinnen steeds welkom. Dat hij dit blijven zal, lijdt geen twijfel, omdat hij altqd met zijn tijd is meegegaan, en zich streng onthouden heeft van eenige inmenging op staatkundig of kerkelgk gebied. De redactie wenscht volgens het pro spectus dat haar maandwerk uitsluitend zal bijdragen tot beschaving, ontwikkeling en veredeling van alle standen. Daar de prijs slechts 25 cents per maand bedraagt, en de aanschaffing dus voorniemand een overwegend bezwaar kan zijn, zal de ouder nog altijd jonge Huisvriend, opnieuw in menige woning een plaatsje bereid vinden. De maand Februari heeft, blijkens het heden verschenen overzicht van de opbrengst der rijksmiddelen, in de schatkist gebracht f8,037,385,84 'k tegen f 7,794,091,04 in die zelfde maand van het vorig jaar, dus een voor uitgang van f 241,000. Groot zijn inmiddels de 'wijkingen, welke tusschen de cijfersin dezen staat voorkomen naar aanleiding van de wijzigingen welke in ons belastingstelsel dit jaar zijn of worden ingevoerd, o. a. reeds sedert Januari eene vermindering van 21 Vs opcenten op de grondbelasting, terwijl velen op de Mei maand wachten om eigendommen over te diagen of te verkoopen, met het oog op de als dan verminderendemutatierechten, waardoor voor het oogenblik de registratie- en zegelrech ten veel ten achter blijven. Het totaal der opbrengst van de directe be lastingen is in Februari f 124,000 minder ge weest dan m diezelfde maand van 1892, waarin de grondbelasting alleen f 77,000 telt, het per soneel f39,000 en de patenten f8000. Ook de ïechten op den invoer Jeveiden f'16000 minder op, maar deze waren toch f57,000 boven de raming voor Vij. Van de accijnzen 7. ijl. er drie artikelen, die ook lager bleven en wel de wijn f7000, de bieren en azijnenruim f2000 en het geslacht f 15,000. Daarentegen waren de suiker ruim f 151.000, het gedistil leerd f61,000, het zout f31,000, de zeep f9000 hooger dan in Februari 1892. Van de rubriek indirecte belastingen ging er slechts éen boten de opbrengst van Februari 1892 en wel het recht van successie en van overgang met het aanzienlijk bedrag van f511,000, (te vens f 79,000 boven de laming van Verder bleven de domeinen f22,000 en de posterijen circa f 20,000 ten achter, in tegen stelling met de rijkstelegrafen, die f4000 voor uit waren. Aan loodsgelden werd f 12,000 minder geind. De opbrengst over de eerste twee maanden dezes jaars bedroeg f 14,727,887,73 tegen f 14,542,764,93'/ii in hetzelfde tijdsverloop van velleden jaar, bij eene raming van f 19.198.021.54. De 3t.-0t. no. 62 bevat een kon. besluit, waarbij is benoemd de commissie, die van 1 Auguitus tot en met 31 December 1893 be last zal zijn met het afnemen van de wis- en letterkundige examens, vermeld in art. 2 van het kon. besluit van 12 Februari 1879. Voor zitter is dr. H. van de Stadt, directeur der H. B. S. met 5-jarigen cursus te Arnhem. Naar men aan de Amst. schrijft, zullen ffe Belgische grenzen weder opengesteld worden voor den invoer van Hollandsch vee. De reden waarom de minister De Bruijn hiertoe be sloten heeft, is hoofdzakelijk gelegen in het feit, dat nu smokkelhandel op groote schaal wordt gedreven. De grenzen waren tot nu toe n.L alleen opengesteld voor den invoer van vee afkomstig uit Zeeuwsch Vlaanderet De Hollandsche veekoopers evenwel, die hun vee in België van de hand willen doen, verkochten het nu eerst aan opkoopers in Zeeuwsch "V laanderen, die de beesten enkele dagen op stal hielden, om ze daarna, voor- geveilde, dat ze uit Zeeuwsch "Vlaanderen af komstig waren, in België in te voeren. Het besluit van den Belgischen minister is dut- zeer verklaarbaar. Te Maassluis is gistermorgen in de Vliet drijvende gevonden het lijk van Pieter Van Zyist, ggj Maasland. Op weg naar huis zijnde, is hij, vermoedelijk door de duisternis, in het water geloopen. De ongelukkige laat eene- vrouw met vier kinderen achter. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 14 Maart. De mededeeling van den dood van den lieer Oppedijk zal met een brief van rouwbeklag worden beantwoord. De minister van koloniën bracht, ook namens de regeering en de Kamer, hulde aan de nage dachtenis van den heer Oppedijk, een karakter, een man die door zyn welwillendheid de alge meene achting en sympathie had verworven. De minister van koloniën verdedigde daarna de mailcontracten. Een geregelde wekelijksche dienst is voor Indië en Nederland van groot gewicht. Het economisch belang en dat der regeering is daarbij zeer betrokken. De wijze

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2