A°. 1893. Vrijdag 17 Maart. N°. 8231. KENNISGEVING. Zevenenyeertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ BuitenlamlscUe Berichten. OIIRIIT. ABONNEMENTSPRIJS, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. 2.50. - 0.10. BUKKAl': BOTEkSTKAAT. E 2?. ADVERTENTIEPRIJS: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BürgsmeesterenWethouders van Schiedam, Gelet op art. 8 der wet van den 2den Juni 1875 (Staatsblad no. 95); Geven kennis aan de ingezetenen, dat «p heden de navolgende vergunningen zijn verleend do. aan de SCHIEDAMSCHE ALCOHOL- FABRIEK, en hare rechtveikrijgenden, tot oprichting van een distilleerderij in het pand aan de Lange Saven alhier, wijk A no. 2355, kadaster sectie C no. 1047 2o. aan A. VAN DIJK, en zijne rechtver krijgenden, tot oprichting van een koper en blikslagerij in het pand aan de Hoofd straat alhier, wijk G no. 89e, kadaster sectie L no. 1307. S ehiedam, den 16den Maart 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. Se Secretaris VERNÈDE. F K A N K B IJ K. De heer Bourgeois heeft toegegeven aan het verzoek minister vanjustitie te bh: ven, omdat hij de ingediende interpellatie wenscht te be antwoorden. Een heftig incident kenmerkte den aanvang der Kamerzitting van Dinsdag. De heer Gau- -thier de Clagny beklaagde zich dat men Maan dag een valschen tekst van de verklaringen van mevrouw Cottu heeft voorgelezen. Er ontstond een groot rumoer, en de heer Gau- thier verliet de tribune, waarop de heer Déroulède haar beklom, uitroepende dat hij Uaandag gezegd had dat de legeering een dieven-regeering is. Op deze woorden staat de minister Tirard van zijn bank op en snelt met opgeheven vuist op Déroulède toegelukkig kwamen eenige afgevaardigden en quaestoren tusschen beide om de dreigende handtastelijk heden te beletten. Mevr. Cottu, Ata de heldin van den dag is, heeft in de zitting van het hof van Maan dag getoond eene geboren actrice te zijn. Toen Soinoury, die na haar gehoord werd, blijkbaar slinksche verklaringen aflegde, om ie ontzenuwen wat mevr. Cottu te zijnen laste had bijgebracht, viel er een dramatisce too- neeltje voor. Mevr. Cottu deed reeds in de halfdonkere gerechtszaal een stap nader tot Soinoury, strekte den arm naar hem uit en sprak met luider stemïlk zweer, dat gij van mjj een voor afgevaardigden der rechter zijde bezwarend geschrift verlangd hebt dat gij mij daarvoor de vrijheid van mjjn man hebt beloofd dat gij mij aangespoord hebt .een stap bij den heer De Lesseps te doen en .dat gij met dat doel mg drie toegangskaar ten voor de gevangenis .hebt gezonden, 'die ik geweigerd heb. Gij hoort, dat zweer ik 1" Soinoury is de regeering voorkomen. Hjj heeft zijn ontslag gevraagd en natuurlijk heeft men niet geaarzeld het aan te nemen. Doch Nicolle, de commissaris van politie, die me vrouw Cottu bij Soinoury heeft gebracht, heeft zijn ontslag ongevraagd thuis gestuurd gekregen. De Figaro gelooft, dat het Kabinet gered is, omdat, als Ribot viel, slechts Cavaignachem kon opvolgen en dat wil de Kamer niet. Het Journal de» Debate vei klaart uit de zeer verwarde Kamerzitting van Maandag niet wijs te kunnen worden. Het incident had nog niet buiten de rechtszaal behandeld mogen worden, maar het werd in de Kamer gebracht, doordat Bourgeois ontslag nam. De openbare meening heeft geen vertrouwen in den toestand. Ware dit anders, dan zou het incident nimmer zulke afmetingen hebben gekregen. De Soleil zegt dat de regeering thans zeker is van de trouw der meerderheid eu dat deze laatste haar overal, op alle wegen zal Tolgen. Een nota van Havas weerspreekt zoo stel lig mogelijk het bericht, dat Loubet, tijdens hij minister van binnenlandzaken zaken was, mededeeling zou hebben ontvangen van de lijst der parlementsleden, die van de Panama maatschappij geld hadden ontvangen. Bij de voortzetting der behandeling van het Panama-proces trachtte de advocaat- generaal Lagasse te bewijzen, dat Floquet niet vreemd is gebleven aan de sommen, aan de dagbladen uitgekeerd. Zoo Monchicourt weigert om de lijst der 104 bekend te maken, dan is het omdat JiÜ het schandaal vreest. Lagasse verklaart, dat Constans en Clémen- ceau de lijst kenden. Hij beweert, dat de regeering kennis droeg van de poging van Soinoury. De advocaat-generaal protesteert tegen die bewering. Roussel, zegt De Lesseps, spreekt onwaarheid als hij zegt, dat hij niet weet waarheen de sommen zijn gegaan. De adv.-generaal valt voornamelijk De Ixsseps aan, die bedrieglijke middelen ge bruikte om de 1400 millioen Fransche spaar penningen tot zich te trekken. Hij sprak met lof van de eerlijkheid van AHain Targé en verwijt De Lesseps, dat hij Clémenceau, Freycinet en Floquet tusschen beide heeft doen komen. Door de anarchisten zijn Zondagnacht in verschillende wijken van Parijs plakkaten aangeplakt, waarbij in heftige termen gedreigd werd met een nieuwe reeks dynamiet-ont- plofflngen. Maandag werd een dynamietpatroon, waar van do lont gelukkig uitgedoofd was, te Asnières gevonden. B E L G I E. De heer Demot, gematigd liberaal, heeft gisteren in de Kamer het algemeen kiesrecht bestreden, maar verlangd dat de grondwet geen beletsel daartegen bevatten zou. H leverde vervolgens eene critiek over de even redige vertegenwoordiging en noodigde de regeering uit de punten aan te wijzen waarop transactie mogelijk zou zijn. Ook de heerMelot, clericaal, bestreed het algemeen kiesrecht. De Jadépendance zegt, dat een belangrijk schrijven gericht is door de Societé antiescla- vagiste van België aan den minister van buiten- landsche, zaken inhoudende dat de Arabieren, slavenjagers, beter dan ooit voorzien zijn van vuurwapenen en ammunitie, in het Afnkaari- sche binnenland ingevoerd van de oostkust, in flagranten strijd met de bepalingen der Algemeene Akte van Brussel. De bestuurders der iSocieté dringen er bij den minister ten krachtigste op aan, langs diplomatiekeo weg te bepioeven, dat er aan dezen ernstigen toestand een einde kome, welke alle pogingen om de beschaving in Afrika te doen veld winnen, veilamt en verijdelt. De Indépendance voegt er bij, dat Engeland en Duttschland door de Societé antiesclavagiste bedoeld zijn, welke trouwens aanbiedt het onbetwistbaar bewijs voor hare bewering desverlangd te leveren. Sedert eenige dagen bevinden zich te Brus sel inspecteurs der Fransche veiligheidspolitie, om anarchisten op te sporen. Maandag arres teerden zij zekeren Schoupp, een uit Nieuw- Caledome ontsnapt anarchist, en Dinsdag diens broeder. Bij huiszoekingen te hunnent zijn twee helsclie machines en wapenen gevonden. De politie is thans op het spoor van Mathieu, den bewerker der dynamiet-ontploffingin het restaurant Véry te Parijs. Het parquet heeft de zekeiheid dat al die personen hier eene samenzwering smeedden. Andere huiszoekin gen zyn tot dusver zonder gevolg gebleven. 1) 1 T S C H L A N 1). De Nordd. Allg. Zeitung meldt dat niet de rijkskanselier den keizer en de keizeun op hunne reis naar Rome zal vet gezellen, maar de staatssecretaris Yon Maischall, de opper hofmaarschalk graaf Eulenburg, de cheftan 's keizers kabinet en een schitterend militair gevolg, alsmede het gevolg der keizerin. De officieuse bladen bevatten een soort van regeeringsbericht, waarin gezegd wordt dat de regeering, ofschoon zij vast besloten is niet in te gaan op het door den heer Von Bennigsen voorgestelde vergelijk ten aanzien van het leger-ontwerp, nooit beweerd heeft dat zij elke wijziging in de onderdeden van dat ontwerp stelselmatig zal weigeren. Wat zjj niet wil, is dat het algemeen beginsel van haar ontwerp wordt aangetast, want eene vermeerdering der werkelijke legersterkte acht zij onvermijdelijk voor het welzijn des rijks. Mocht de Rjjksdag het ontwerp ver werpen, dan zal de keizer niet voor eene ontbinding terugdeinzen. De Pruisische Landdag heeft het ontwerp eener nieuwe kieswet voor Pruisen behandeld. Men weet, dat voor den Duitsehen Rijksdag algemeen kiesrecht bestaat, maar voor de Pruisische vertegenwoordiging niet. Ook de nieuwe kieswet handhaaft den census nog. Riekert brak een lans voor het algemeen kiesrecht, voorts bracht een lid van het centrum bezwaren in tegen het plutocratisch karakter der wet, tegen den betreKkehjk hoogen census-eisch, die aan de Piuisische kiezers gesteld 1 lijft. Men spreekt er te Stuttgart van dat hertog Nicolaas van Wurtemberg, die verledenjaar weduwnaar werd en evenmin als de koning tot dusver een mannelijken afstammeling heeft, eerlang een tweede huwelijk zal aangaan, en wel met prinses Olga van Saksen-Wei mar. Mocht uit dit tweede huwelijk een zoon ge boren worden, dan zou de kroon van Wurtem berg blijven in de protestantsche linie van het koningshuis, terwijl men zich de laatste jaren in Wurtemberg had voorgesteld, dat naden dood des tegenwoordigen konings de katho lieke linie van het Wurtembergsehe huis aan de regeeiing zou komen. Hertog Nicolaas is den lsten dezer 60jaar oud geworden. Prinses Olga telt 24 jaar; zij is de jongste dochter van ptins Herman van Saksen-Weimar, die als generaal der "Wurtem- beigsche cavalerie sedeit jaren te Stuttgart woont. Zijne oudste dochter is gehuwd met den erfgroothertog van Saksen-Weimar. ENGELAND, Het Lagerhuis heeft gisteren bij de tweede lezing de door den heer Jones ingediende en door de regeering in beginsel ondersteunde bill, volgens welke eene meerderheid van twee derden der belastingschuldigen in het district beslissend is voor het gedeeltelik of geheel sluiten der herbergen in Wales, goed gekeurd met 281 stemmen tegen 206. Te Londen is uit Calcutta bericht ontvan gen, dat de stellingen der Engelsehe troepen te Cliilas door de opgestane stammen zijn aangevallen, die echter met een verlies van 200 dooden werden teruggedreven. De Engel- schen hadden 22 dooden en 25 gekwetsten. Er is versterking van 250 man gezonden, schoon men eene nieuwe botsing onwaar schijnlijk acht. In het Lagerhuis heeft sir Ch. Russel gisteren het bericht omtrent de onlusten in Chilas bevestigd. Hij voegde er bij dat hij getelegrapheerd had om nadere bij zonderheden te vernemen aangaande de oorzaak der onlus ten en nauwkeurige opgave van plaats. De protestanten in de Iersche provincie Ulster schijnen liet verkeerde hunner bedrei ging te hebben ingezien, althans zij hebben een manifest ingediend, verklarende aai zij ter gkomen op hun besluit om de uitvoering van het home-rule-ontwerp, ook wanneer het werd aangenomen, met kracht en geweld te bestrijden.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1