pITiTrin Is Bq het personeel stond hij in hooge achting, gelijk nog voor eenige jaren bij zijn ambts- feest bleek. Hofstede heeft bijna alle rangen bjj het personeel der posterijen doorloopen. De vereeniging van post- en telegraafdienst is onder zyn beheer tot stand gebracht. le klasse met drie stemmen per hoofd, 2e s d twee J> 3e j den stem Gemengde Berichten. Visscherij. hebben medegedeeldis de algemeen geachte^ hoofddirecteur der posterijen en telegraphie, de heer J. P. Hofstede, gisteren te 's-Graven- hage overleden. Aan zjjne hervormende hand hebben de postergen en telegraphie hare ontwikkeling grootendeels te danken. Veel heeft de over ledene gedurende zijne ruim 52 jaren lange loopbaan tot stand weten te brengen, tal van hervormingen heeft hg weten in te voeren. In het buitenland heeft hij Nederland, waar het de regeling van internationale post en telegraafverhoudingen betrof, steeds met eere en talent vertegenwoordigd. Dat zijn groote diensten, den lande bewe zen, op prijs werden gestelden zijne daden en hoedanigheden werden erkend, bleek uit zijne benoeming tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Ook was de overledene versierd met tal van grootkruisen en ridderorden, hem door onderscheidene mogendheden toegekend. Door de Zuidhollamlsche maatschappij tot redding van schipbreukelingen te Rotterdam is in hare vergadering van 7 dezer aan de bemanning van de te Maassluis gestation- neerde reddingsboot »Nederlandsche Leeuw" voor de redding van de equipage van het 22/23 Februari op de Maasvlakte gestrande stoomschip Ariadne toegekend Aan den schipper G. van der Beidt de zilveren, en aan de manschappen H. de Bruin, V. van Noord, P. van Noord Jr., M. van Kem pen en C. M. van Kronenburg de bronzen medaille en getuigschrift, alsmede de gewone geldelijke belooning. i De Boodschapper deelt mede, dat van j anti-revolutionnaire zijde de heer mr. Th. j Heemskerk genoemd wordt als candidaat j voor de door het overlijden van den heer Oppedijk in het district Harlingen ontstane vacature voor de Tweede Kamer. Te Winschoten is gevankelijk binnenge bracht de arbeider E. Spr., van Bellingwolde, beschuldigd van het drinkwater bij eenige ingezetenen te hebben bedorven door het inwerpen van vuilnis uit de secreten. In een weiland onder "Vleutennabij LTtrecht, werd Zondag door een buitenman een kievitsnest met drie eieren gevonden. Het boertje had een goed daggeld, daar hij het gevondene te LTtrecht dadelqk verkocht voor een gulden per stuk. Het 100-jarig bestaan der rijdende artille rie zal op 21, 22, 23 en 24 dezer bij dat korps te Arnhem op feestelijke wijze worden herdacht. Naar men verneemt, zullen de feestelijk heden bestaan in een revue op de Kemper- heide, carousselrijden, een militair assaut, concert, tooneeluitvoering enz. sneltrein te 6.41 naar Rotterdam (Beurs) en te 6.48 een naar Amsterdam. De snel treinen stoppen niet te Schiedam, dus be hoeven de passagiers daar niet over te stappen. De rit met den gewonen trein van Maas sluis naar Hoek-van-Holland duurt 21 minu ten, terwijl de sneltrein den afstand Hoek- van-Holland naar Rotterdam (Beurs), of om gekeerd, aflegt in 35 minuten. De sneltreinen bevatten alleen le- en 2e- klasse-rijtuigen. Het stoomschip Veendam, Dinsdagavond ongeveer halftwaalf van New-York in den Nieuwen Waterweg binnengekomen, is des nachts 1 uur op den strekdam beneden Maas sluis gevaren en zit daar circa 40 voet over heen, waardoor het schip m eene schuine richting ligt. De passagiers zijn per passa giersboot van Maassluis naar Rotterdam ver voerd. Twee lichters zijn bij het schip, waar uit wordt gelost. De sleepboot Oostzee heeft tevergeefs getracht het stoomschip met hoog water af te sleepen. 's-Grarenliage. Het bezoek van H.H. M.M. de Koningin en de Koningin-Regentes aan Amsterdam is thans vastgesteld. Hare Majesteiten zullen van 11 tot 17 April in de hoofdstad verblijven. De Koningin-Regentes bracht gistermiddag, vergezeld van haar gevolg, een langdurig bezoek aan de tentoonstelling van schilderijen en beeldhouwweiken van werkende leden van het schilderkundig genootschap ïPulchri Studio" alhier. Leiden. In het café »Zomerlust" alhier werd Maandagavond eene Vergadering ge houden van de vereeniging »Het Metalen Kruis". Onder hen, die deze Vergadering bijwoonden, bevond zich een grijsaard, die door zijne bejaarde, maar nog krasse echtge- noote naar de vergaderplaats was gebracht, en die hem te kwart over tienen ook zou komen halen wegens 's grijsaard slecht gezicht. Toen de 73-jarige vrouw niet op den aangegeven tijd kwam opdagen, besloot men een onder zoek in te stellen, met het gevolg dat zij levenloos werd opgehaald uit een der slooten, waarin zij, waarschijnlijk door een duizeling bevangen, gevallen was. De anti-revolutionnaire kiesvereeniging ^Nederland en Oranje" alhier heeft in hare Dinsdagavond gehouden ledenvergadering met algemeene stemmen de volgende motie aan genomen »De anti-revolutionnaire kiesvereeniging Nederland en Oranje" te Leiden vreezende dat de electorale quaestie, evenals vroeger de onderwqs-quaestie, eiken noodzakelijken poli- tieken arbeid onmogelijk zal maken, betuigt hare sympathie voor het kieswet-ontwerp van minister Tak. Hoewel zij weet, dat de grondwet belet het begins:! vza huismanskiesrecht tot zijn recht te doen komen, hoopt zij toch, dat de wet door gepaste amendementen zoo verbeterd moge worden, dat zij ook voor de anti-revolu tionnaire partq aannemelijk zij, 'tWas intusschen laat geworden: »Hora ruit", met deze woorden herinnerde zich de redenaar, die nog zoo veel te geven had, dathet scheidensuur daar was, en dit zal alle hoorders gespeten hebben. Hora ruit", zoo zei de ook de voorzitter, de heer Haverschmidt, in zijn "woord van dank tot den spreker. Hora ruit" I "wat was het lang geleden dat professor Pier- son een predikbeurt in de Groote Kerk alhier had vervuld. Daar zou men den spreker wel niet meer hooren. Maar hij had ook in deze gemeente vertoefd als gecommitteerde bij een eindexamen aan ons gymnasium. Zal men professor Pierson ook in deze qualiteit hier eens wederzien? In ieder geval hoopt spreker professor Pierson in de vergaderingen van het departement Schiedam der ^Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" niet voor het laatst ge hoord te hebben. De herinnering aan dezen schoonen avond zal echter, wat er ook ge- beure, niet verloren gaan. Dinsdag in den laten avond werd bjj den heer P. Loopuyt uit baldadigheid een spiegel ruit verbrijzeldook aan het kantoor van de firma "W. Jansen Co., bij een bewoner van de Hoofdstraatalsmede bij een bewoner van de Heerenstraat werden ruiten ingeworpen. De dader is door de politie opgespoord en tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. J3H. MM. de Koninginnen zijn weder voor nemens een deel van den zomer buitenslands door te brengen. In Verband daarmede zal de gep. luitenant- generaal C. H. F. graaf Bumonceau, die zijn zending heeft volbracht namens de Koningin- Regentes bij den paus, nog eenigen tijd in het buitenland vertoeven. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrijdag 17 dezer niet plaats hebben. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat de verkiezing van een lid der Tweede Kamer van 'de Staten-Generaal in het hoodkiesdistrict Harlingen, ter ver vanging van wijlen den heer Oppedijk, zal plaats hebben op Dinsdag 4 April, en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 18 April daaraanvolgende. De miliciens der lichting 1890, van het 4e en 7e reg. infanterie zullen van 11 Augustus tot 14 September onder de wapenen komen voor herhalings-oefeningen. Bq herstemming is tot lid van de Prov. Staten van Overijsel in het district Enschede gekozen de heer J. H. Wisselink (KM met 1073 van de 2120 st.de heer H. Reef (anti-rev.) verkreeg 1027. Bij het voorloopig Terslag der Tweede Ka mer over de kieswet, zoo zegt Nederland, is eene nota overgelegd tot aanbeveling van het denkbeeld om de kiezers in drie klassen te ■verdeelen Al was de nota niet onderteekend, de ver deeling in drie klassen zou aan den Spoor- "wegmandoen denken; evenzoo de beeldspraak: ïledere beweging tot uitbreiding werkt storend op den gang van zaken. Ieder stop pen der staatsmachine vernietigt levende kracht, die anders nuttig effect kon hebben. Het is dus een daad van moedige en ver standige politiek, dat de minister van binnen landsche zaken voorstelt die machine geen halt te doen houden alvorens bereikt te heb ben het verste eindpunt dat de Grondwet toelaat". 'Wie dat leest, twijfelt er niet meer aan dat de bekwame, voortvarende oud-directeur eener groote spoorweg-exploitatie de atelier der notais. Zooals wij in ons vorig nummer reeds met een enkel woord onder onze telegrammen Maassluis, Zooals gemeld is, zal met 1 Mei a.s„ wanneer de zomerdienst op de spoorwegen begint, ook hat lijntje Maas sluisHoek-van-Holland in exploitatie worden gebracht. Er zullen dagelijks 6 gewone treinen aanko men en vertrekken. Aankomst te Hoek-van- Holland te 6.26 en 8.07 v.m.en te 12.26,2.35, 533, en 9.54 n.m. Vertrek van daar te 7.14, 8.27 v.m,, en te 1.26, 2.46, 6.14 en 10.12 n.m. Bovendien beginnen met 1 Juni iederen dag 2 sneltreinen heen en terug te loopen, een 's avonds van Rotterdam te 9.35 die te 10.40 te Hoek-van-Holland aankomt, waar te 10.18 ook arriveert een sneltrein van Amsterdam, 's Morgens na aankomst van de Harwichboot vertrekt van den Hoek een Inhoud van no. 13 van het Geïllu streerd Zondagsblad. Gevaarlijk sporen (met illustratie). In het bosch (met illustratie). Nauwkeurig antwoord. Ik heb honger, (Novelle). Ook een tuin (met illustratie). Onze dienstboden (met illustratie). De jeugd ziet geen gevaar (illu stratie). Een vergissing. Goedhartigheid van Napoleon. Een jacht met luipaarden in Engelsen Indië (met illustratie). De Kunstken ner en de schilder, of hoe het palet de beste voor nemens kan verijdelen (met 3 illustraties). Onze Prijsnoveile. Kinderlijke vergissing (met illustratie). Wat er al niet in banden der politie komt. Hoeveel een moderne oorlog ko«t. Barmecide-stokjes. De bekroonde Anecdote. Even sterk. De handschoenen vandenGzaar. Valsch. Een barbaarscha marteling. Anecdote-proeve, Nog iets over de dierenpro cessen. Oplossing Prijsraadsels XIX, XX en XXI. Een felicitatie waard. Yerkeaid be grepen. Een paar uitingen van Alphonse Karr. Tegen lasteraars en kwaadsprekers. Een snedig antwoord. De winners der prijsraadsels, X, XI en XII. Puzzle.Nieuwe prijsraadsels XXVIII, XXIX en XXX. Zoo rein als de sneeuw. Anecdoten. Waar het speldegeld van daan komt. Een schaker als kunstkenner. Er voor in den wieg gelegd. Nog iets over Blucher. De levensmiddelen tijdens het beleg van Parijs! De prijswinner der Anecdote-proeve No. 3. Schaakrubriek. Mededeelingen. Door sterrenkundigen van verschillende landen worden toebereidselen gemaakt om de zonsver duistering van 16 April de laatste in deze eeuw zoo nauwkeurig mogelijk waar te nemen. Een Engelscbe expeditie is reeds op wegnaar Brazilië, en eerstdaags gaat er een tweede naar Senegambie. Er vertrekt ook een Fransche expe ditie naar Senegambie en een Amerikaansfehe gaat naar Chili en Peru. De zonsveiduistering zal buitengewoon lang durenin Brazilië 4 mm. 43 sec., zoodat er ruim tijd is voor photographische opnemingen. Daarenboven kan men in Chili en Senegambié bijna vast rekenen op een onbewolkten hemel, en ook in Brazilië is daar wel kans op. De Transvaalsche bladen melden nu bijzonder heden over da groote overstroomingeneen gevolg van de buitengewoon lievige regens, welke in een gioot deel der Zuidafrikaansclierepubliek gevallen zijn. De schade is vooral gmot in de plaatsen aan de Krokodil-rivier, distue. Ptetoria. Daar zijn vele niensclien tot den bedelstaf gebracht en ziek naar lichaam en geest door de angsten welke zij te verduren hadden, toen zij ui haast moesten vluchten voor den bi nisenden stroom, sommigen midden in den nacht. In de stud Pre toria zijn veisclietdene huizen bezweken voor het geweld van regen en \vind. De Schoomans- brug, ten westen van de stad, is zwaar be schadigd. Bil de Magaliesbetgen zijn 40 huizen ingestoit on veischeidene menscben verdionken. Men zag daar inden hevigen stoimeen ossenwagen drijven met een geheel span ossen er voor'en een Kaffer er op, van wien niots meer vernomen werd. Bij Blauwbank is een gezin van 4 prrsonen door het water meegesleept en verdronken. Te Heidelbeig heeft men dagenlang i ondom in het water gezeten, geheel van de buitenwereld afgezonderd. De laatste postwagen uit Johannes burg kwam er aan met brieven en kranten doorweekt tot een klomp, met drijfnatte passa giers, en hij kon niet weer weg. De brug over de Blesbokspruit is gaaf gebleven maar het water baande zich daar een weg door de dijken. Vele andeie biuggen zijn vernield; het ijzeren boVenstel der brug over do Kliprivier o. a. werd door den stroom weggeslagen en meegevoerd, en de schade op de spoorwegen en in de mijnen is ook zeer aanzienlijk. Het spoorwegbestuur spande alle krachten in om het varkeer spoedig te herstellen. Den 18n Februari was de lijn Pi etoria—Johannesburg alweder berijdbaar, evenals die van Elandsfontein naar Vereeniging. De president der republiek gaf uit eigen middelen f2400 voorde noodlijdenden door'de ramp. De regeering schonk f12,000, en in'éen openbare vergadering, onder voorzitterschap van president Kruger te Pretoria gehouden, ,ward een commissie benoemd tot het inzamelen van giften voor de gezinnen, die leden door den watersnood. 's-GRdkVENH£.GE ,16 Maart. Tweede Kamer. Aangenomen is met 59 tegen 15 stemmen de brugbouw over de Nieuwe Maas bij Heusden. Het debat over de mail- -contracten werd voortgezet. De minister van koloniën verklaarde dat hij afzonderlijke vracht contracten met de maatschappijen zal sluiten voor een jaar op den voet van den meest begunstigden particulier. De heeren Yrolik, Gerritsen en Keuchenius bleven de contrac ten bestrijden als bezwarend, kostbaar en onvoldoende. Y'LAARDINGEN. Gisteren zijn alhier bin nengekomen 2 schepen, te zaruen aanbrengende 150 levende en 140 doode kabeljauwen,' ,28 lengen. 43 punt rog, 1 ben vleet, 250 stuks schelvisch. De prijzen waren levendekabeljauw f 4.80, doode fl a 0,00; levende leng f3.30 a 3.65, doode f2; rog f5.75 a 6.50 per punt; vleet f 16.75 per ben, en schelvisch f7.15 a 9.45 per snees. SCHEVENINGEN. Gisteren kwamen alhier 6 schuiten aan, die bare versche viscb verkochten voor de volgende prijzen: tongen 4080 ct.,

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3