Zondag 19 en Maandag 20 Maart. N°. S233. A". 1893. ©ven.enveertg'ste Jaargang. Tweede Blad. I Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Buitenlandsche Berichten. AHONNEMENTSPRIJSper kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers. 1.85. 2.50. - 0.10. BUREA V: BOTBE8TRAAT, B 39. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer. .- 0.10. Drie HAAI. geplaatst wordt tegen TWEEMAAL berekend. Onzen abonnés, die Mar- lltt's „In het Huls van den Handelsraad" wcnschen te ontvan gen, doch tot heden verzuimden het intcehenblljet aan onzen uitgever te zenden, wordt verzocht dit spoedig; te doen, daar dit werk binnen enkele dagen verschijnt. DU1TSCIILASD. De commissie voor legerzaken is gereed gekomen met de tweede lezing van het legerplan. Bij de stemming er over is het wetsont werp der regeering, in weerwil van zes con servatieve stemmen er voorverworpen. Daarna zijn de gezamenlijke voorstellen ver worpen. Na Paschen komt de commissie opnieuw bijeen. De Berlijnsche correspondent der N. S. Cl. -sell lijft van 17 dezer: Na de heden plaats gehad hebbende tweede lezing van het legerontwerp der legeering, heeft de militaiie commissie dit ten slotte verworpen, nadat Caprivi het door Barmig- .sen aangeboden compromis om voorioopig met twee derden van de gevraagde verhoo- giugen genoegen te nemen, had verworpen. Bennigsen's voorstel blijft trouwens, althans vooiloopg, teitelijk zonder waaide. Indien niet de gezamenlijke conservatieven met een deel van het centrum en eenige Duitsch-vrij- zinnigen er voor stemmen, heeft het niets te beteeken, want alleen met hunnen steun zou het eene meerderheid vinden. En de conservatieven wezen Bennigsen's voor stellen tot nu principieel van de hand. Zij schijnen daarmede eene soort politiek der boosheid te willen volgen, teneinde eventueel -Caprivi te doen vallfcn of hem bij eene ont binding van den Bijksdaginhet reactionnaire kamp te drijven. Ook het centrum en de Duitsch-vrijzinnigen willen voorloopig niets van Bennigsen's compromis weten. De behandeling der legervoorstellen in de -zitting van den Rijksdag zeiven is niet voor het midden van April te verwachten. Het is xeer wel mogelijk, dat er vóór dien tijd nog menige poging wordt gedaan, om tot een overeenstemming te geraken. Bij de heden gehouden beraadslagingen der commissie was inzondeiheid Bennigsen's rede van belang. Wel-is-waar in den meest hoffelijken vorm, maar met een ongehoorde scherpte trok hij op Caprivi los en ontzegde hem eenvoudig elk begrip van politiek. Een -soldaat, anders niet, i* Caprivi volgens hem; voor andere dingen heeft ny gevoel noch •verstand. Zelfs schijnt het ging Bennigsen voort dat hij geen flauw vermoeden heeft van de verwarring en verwildering welke van eene eventueele ontbinding van den Rijksdag het onmiddellijk en noodzakelijk ge volg zou zijn. He., parlementair conflict, waarin het Duitsche rijk hierdoor zou worden ge bracht, zou van grooten invloed zijn op de verhoudingen tot buitenlandsche mogend heden, maar ook daarvan begrijpt Caprivi niets. »Zeer sterke regeeringen zoo besloot Bennigsen hebben vroeger veel meer toe gegeven aan den Rijksdag. Geschiedt zulks ditmaal niet, dan vervult mij de vrees, dat wij in Duitschland in geheel onafzienbare conflicten worden gedreven, van dien aard, dat ik er niet zeker van ben dat het land tijdens ons leven nog weder in vaste toestan den zal geraken." De rijkskanselier antwoordde hierop, dat bij de legervoorstellen noch zijne, Caprivi's persoon, noch de partijbelangen, maar de toekomst van Duitschland de inzet van het spel is, en kunnen bij zóo iets eenige mil- lioenen mark meer een beslissende rol ver vullen Tusschen Eugen Richter en Caprivi kwam het eveneens tot een scherpen woordenstrijd. De eerste zeideHoewel de Duitsch-vrijzinnige partij Bennigsen's voorstel van een compromis óok verwerpt, blijkt uit de verwerping daar van door de regeering zeer duidelijk, hoe er met het tegenwoordig bestuur, wanneer er militaire aangelegenheden in het spel zijn, eenvoudig niet te overleggen en te handelen valt. Het parool der regeering is: sic volo, Sic juleo f De geheele politieke toestand gaat gebukt onder een militair absolutisme, dat het moderne stelsel van eene constitutie alleen in zooverre erkent, als het hem tot dekking kan strekken bij de vermeerdering der lasten die op het volk drukken. Caprivi antwoordde hierop vertoornd, dat Richter's Duitsch-vrijzinnige politiek te om schrijven is met Sic nolo, Sic jubeoen dat het te betreuren is, dat in Duitschland ont- j bleekt een in de school wei kei ijk gevormd parlementarisme. Immers, bestond dit wel, dan zou de leider eener groote partij zich er van bewust zijn, dat hij zelf, aan de régeering gekomen, de politieke vraagstukken hoe dan ook tot eene oplossing zon moeten brengen. Al de beraadslagingen van heden hebben den indruk gemaakt van eenvoudig verkie- zingsredei neringen te zijn geweest, die in eene commissie gehouden, maar voor de kiezersmenigte bestemd waren. P B A N K B IJ K. Jules Ferry, voorzitter van den Senaat, is gisteravond te kwartier over zessen overleden tengevolge van eene haitkwaal, waaraan hij leed sedert den aanslag in Januari 1888. Men herinnert zich dat de terugslag van den kogel eene ontsteking op de hoogte van het hart had ten gevolge gehad. Donderdagnacht om halftwee doorstond de overledene een eersten aanval. Hij is behandeld door zijn gewonen geneesheer Worms en door dr. Huschard. Den geheelen avond wemelde het voor het huis van Jules Ferry van menschen. Tal van politieke personen kwamen er heen. In de concierge-loge was een register neergelegd dat weldra vol handteekeningen was, onder welke die van generaal Borius, gekomen in den naam van den president der republiek, van Clémenceau, van tal van senatoren, af gevaardigden, ambtenaren en journalisten. Het bericht van Ferry's overlijden heeft zich vrij laat in de stad verspreid; tal van bladen gaven extra edities uit. De ontroering door de tijding gewekt, is bijna even groot als bjj Gambetta's dood in den oudejaars nacht tan 1882. In restaurants, in schouw burgen sprak men er over vol droeve be langstelling; niemand kon eigenlijk nog aan het onheil gelooven. Donderdag heeft Ferry den Senaat nog gepresideerd met groote helderheid van geest hij bracht daarna met zijne vrouw eenigen tijd door op zijn balkon Echter was hij Zon dagnamiddag reeds door de kwaal lastig gevallen, en verscheidene personen die zich Woensdag in de nabijheid van zijne loge in de opera bevonden, werden getroffen door zijn bleek gelaat en het buitengewone ver moeide dat er lag op zijne trekken. Baiboux heeft zijn pleidooi in het Panama proces geëindigd met een beroep te doen op het geweten der juryleden, aan wie naar l'Ü zeide de taak is opgelegd, den vollen glans terug te geven aan eenen schitterenden naam en Frankrijk te troosten over het verloren aanzien. Du Buit aanvaardde vervolgens de verdedi ging van Fontane, wiens eenige font, naar hij zeide, bestaat in trouw en toewijding aan De Fesseps. De advocaat eindigde zijne rede met te beweren, dat de lijst van cheques waarop de beschuldiging berust valsch is en haar gebruik een bewijs van den benarden toestand waarin de regeering zich bevindt. De van rechtswege benoemde beredderaar van den boedel van wijlen baron De Reinach heeft de enquête-commissie verwittigd, dat hij pas een gelakten brief had ontvangen, waarvan de onmiddellijke opening werd ver zocht. Een lid der commissie begaf zich onmid dellijk naar den beredderaar. Over den brief van den broeder van baron De Reinach wordt het geheim bewaard. Het schijnt dat de stukken die zich in het couvert bevonden eene wezenlijke waarde hebben. Men verzekert dat zij uitsluitend betrekking hebben op de sommen tot eene waarde van meer dan 10 millioen, door Reinach aan Herz betaald. ENUJELANB. De heer Grey verklaarde gisteren in het Fagerhuis aangaande de decreten van den Kongo-Staat, dat zij nietdegoedkeuringnoodig hebben van de onderteekenaars van het trac- taat van Berlijn, maar bel moren te zijn in over eenstemming met de bepalingen tan dat trac- taat. En daarzij de opbrengst van de domeinen stellen ter beschikking van den staat, wijken zij van de bepalingen af. Aangaande het voorstel betreffende de toe kenning van jaargeld aan afgevaardigden, werd te kennen gegeven dat de regeering er geens zins tegen is, maar geene mogelijkheid ziet de zaak in deze zitting te behandelen. De invoerrechten op Ceylon zijn veihoogd: op sigaren van 1 tol 1rupie, op bewei kte tabak van 25 tot 40 cents, op niet be werkte tabak van 12 tot 25 cents pet pond.; op spiritualiën van gewone steikte van 4 tot 5 rupies per gallon, op petroleum van 6l/s percent ad valorem tot 25 cents per gallon. Volgens de Times stelt de lord mayor de Guildhall beschikbaar voor eene groote anli- Homerule-vergadering, welke de City-mannen voornemens zijn te beleggen. De wevers van Laucashtre berusten in eene loonsvermindering van 21/, pCt., mits peen werklieden worden aangenomen, die niet tot hun vereeniging behooren. Het geschil is nu tot deze quaestie beperkt. De hertog van Abercorn, lord Londondeny en anderen vaardigden pen manifest uit. om een bond te vormen tegen Home-rule, tei wijl uit 600 gedelegeerden van Ulster een mad van 40 zal gekozen worden, die, in ovei }eg met de leden van het Parlement, zich op eventualiteiten za! voorbereiden Volgens de Tribune is de jongste zooge naamde omwenteling op Hawaï verhaast door de ontdekking, dal Engelands veitegt-n- woordiger de koningin een vooischot van een millioen pond sterling had aangeboden, mits zij toestemde tot een Britsch protecto raat over de Sandwich-eilanden en tot de hef fing van eene belasting zoolang het voorscnut niet was terugbetaald. De door den afgetreden minister van but- nenlandsche zaken benoemde commissie m zake de maatregelen tegen de dronkenschap heeft een belangrijk verslag uitgebnu 1 t, waarin wordt voorgesteld de ged wout 't» opsluiting voor hoogstens twee jaar m alle onverbeterlijk blijkende dronkaard', d.e herhaaldelijk wegens dionkenschap /.ijn veroordeeld. De tegenstanders van het plan van a tunnel door het Kanaal zijn woedend op de regeering, dewijl deze tot nu naliet de gein in- kelijke motie voor te stellen tegen het plan. De regeering zal hierover geïnterpelleerd wol oen. Met onmiskenbaar welbehagen legt do Daily JVetos den vinger op zekete cijf-' s, welke Dinsdag vau legeeriugswege m JnÉ

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 5