Lagerhuis "werden te pas gebracht en uit welke blijkt dat in Ierland de Roomsch-katho- lieken 3.547,307, de protestanten daaren tegen slechts 4,167,443 sterk zijn. Dit (zoo roept het blad) klinkt heel anders dan de stereotiepe bewering hier in Engeland, dat er in Ierland twee protestanten zijn tegen elke drie katholieken. Men zou kunnen meenen dat het weinig ,ter zake doet, of er een onrecht begaan -wordt jegens eene minderheid van twee tegen drie, dan wel jegens eene van slechts éen tegen drie. Maar bovendien schijnen volstrekt niet al de katholieke Ieren met betrekking tot het Homerule-vraagstuk over éenen kam te kun nen geschoren worden. Een sprekend bewijs hiervan levert eene Woensdag verschenen petitie tegen het ontwerp, uitgaande van een aantal lersche katholieken en betoogende dat de vestiging van Homerule in Ierlandeenen revolutionnairen geest zou wekken, die scha delijk zou zijn voor de hoogste belangen van dat gewest, en in het bijzonder voor die van katholieken godsdienst. De onderteekenaars van dit stuk, dat door de Pall Mall Gazette beschouwd wordt als een manifest van bui tengewoon groote beteekenis, zijn meerendeels mannen \an rang en invloed. De werktuigkundige werklieden, die f 12.50 per week verdienen, krijgen met 1 Mei a.s. eeu vermindering van salaris met 4 Oen voor anderen met 5 pCt. OOSTENK IJ K. In de Kamer heeft de voorzitter gisteren het ontslag van Smolka aangekondigd. De Kamer stond eene dotatie toe van 11 7300 en besloot dat het borstbeeld in het Parle mentsgebouw eene plaats zou erlangen, In 't Uongaarsche Volkshui* heeft de minister-president "WeckerléDonderdagander- maal verklaard, dat geenszins de hulp of de steun van het Vaticaan door de regeering werd ingeroepen, om een bevredigende oplossing te verkrijgen van den kerkeljjken strijd. Een particuliere mededeeling aan den gezant Wij het Vaticaan leidde in dezen tot misvattingen. De Kamer heeft deze mededeeling der re geering voor kennisgeving aangenomen. Ook de keizei in heeft thans Territet weder verlaten, om terug te keeren naar haar een zaam kasteel op het eiland Corfu. HOORWEGEN. In het Storthing heeft de minister-presi dent Steen verklaard, dat hij het in zijne rede van j.l. Maandag niet heeft doen voor komen als zou, wanneer het consulaat-vraag stuk niet in overleg met Zweden werd opge lost, de unie van Zweden en Noorwegen -uiteenvallen; hij heeft van die scheiding slechts gesproken als een in de toekomst dreigend gevaar, wanneer Noorwegens aan- spiaken op zelfstandigheid binnen de unie met worden verwezenlijkt. Deze uitdrukking was een natuurlijk gevolg van de overwe ging, dat de unie alleen een middel is tot bereiking van vaderlandsche doeleinden. De voormalige ministers Roll en Birch- Reichenwald (leden van het Kabinet-Stang) spraken hunne bevrediging over de verklarin gen van den minister Steen uit. De rechterzijde verklaarde dat ook zij in de unie slechts een goed en doelmutjg mid del ziet tot het bereiken van vaderlandsche doeleinden. 1 T A L I B. De Standard verneemt uitRome, dat men er in de kringen van het "Vaticaan op rekent, dat Engeland de diplomatieke betrekkingen zal herstellen. Gladstone moet de zending van een Biitschen zaakgelastigde naar het Vaticaan hebben toegezegd, onder voorwaarde dat de paus zijne sanctie gafaan het Home-rule-ont- weip. Daarentegen zou de paus een inter nuntius hierheen zenden, op gelijken voet als in Nederland. SPANJE. Wanneer zal dan toch de protestantsche kerk te Madrid geopend worden? Het ant woord hierop is moeilijk te geven. Het is eene ware lijdensgeschiedenis. Men weet dat de opening Vrijdag 10 dezer zou plaats gehad hebbenmaar alweer niet heeft plaats gehad. De toestemming tot den bouw der kerk was nog afkomstig van den vorigen minister-president, den conservatieven Cano- vas del Castillo; de toestemming was ver leend op voorwaarde dat de kerk uiterlijk niets te aanschouwen zou geven, wat aanstootetijk kon zijn voor de katholieken. Erkwam ver volgens wel verzet van de clericale partij, met den bisschop aan het hoofd, en zelfs een groot aantal dames petitionneerden tegen de opening der kerk; doch de opvolger van Canovas del Castillo, de liberale minister Sagasta, verklaarde er niets tegen te kun nen doen. Niet alleen dat zqn voorganger toestemming had gegeven, maar de consti tutie bepaalt dat elke eeredienst buiten die van den staatsgodsdienst vrij mag uitgeoe fend worden, mits door uiterlijke symbolen of door den bouw der kerk geen aanstoot gegeven werd aan de katholieken. Eindelijk meende men dat alles in orde was. Doch het mocht wat I De Engelsche gezant had zich tea laatste met de zaak bemoeid, want het stichten der kerk was van Engelschen, te Madrid gevestigd, uitgegaan, en de ge zant beriep zich op hunne rechten. De vin dingrijkheid der katholieken om de opening tegen te gaan was echter niet uitgeput. De minister werd bestormd met allerlei drang. Een kruis boven de deur der kerk, met het opschrift: «Christus, Redemptor aeternus", werd weggenomen. Wel stelde de minister dien eisch niet. Hy wist al te goed dat hij dien eisch niet stellen mocht; maar de predikant, vervuld van het verlangen om eindelijk de schare vereenigd te zien in het Godshuis, liet het zinnebeeld met het op schrift wegnemen. Hierna kreeg hij van den burgemeester de toezegging dat er aan de opening der kerk mets meer in den weg stond. Hi j moest nu nog 48 uren voor de opening daarvan kennis geven. De predikant voldeed hieraan. De gemeentenaren, hiervan onderricht, kwamen nu Vrijdag 10 dezer om de inwijding bij te wonen. Doch zij kwamen te vergeefs. Een vertegenwoordiger van de regeering verscheen en verbood de opening onder voorgeven, dat de akte, waarbij deze toegestaan wordt, nog met was opgemaakt, hoewel het bekend was, dat de akte wel degelijk gereed was. Wat was echter het geval? De bisschop had kort te voren een bezoek gebracht aan den minister en uit stel afstel toch niet'? is te hopen verkregen. Groot is de indruk, dien dit alles ge maakt heeft. De liberalen kunnen niet ver klaren, hoe de regeering er toe komt zich zoo bloot te geven, en de republiken lachen in hun vuistje. Misslagen van dien aard zijn koren op hun molen. Castelar schrijft in rijn blad Hl GloboWij hopen dat er een einde komt aan die betreurenswaardige zaak, die Spanje reeds maanden lang ten spot van Europa maakt. PORTUGAL. De Timen verneemt ui t Lissabon, dat baron Nerck, president van de Nyassa-maatschappij, aan de regeering van Portugal de oprichting heeft voorgesteld van eene maatschappij tot exploitatie van den Delagoa-spoorweg. T U B K IJ E. De Standard verneemt uit Konstantinopel dat de burgemeesters op Samos den sultan verzocht hebben eenen buitengewonen com missaris te zenden, om een onderzoek te doen naar de grieven tegen den gouverneur. De Porte moet besloten zijn den tegenwoor- digen gouverneur van Kreta te handhaven, daar de groote mogendheden oneenig blijken nopens den aan te bevelen opvolger. A H E R I K A. Volgens gisteren te Londen uit Washing ton ontvangen bericht behelzen de organen van Cleveland de mededeeling, dat zijn com missaris voor Hawaï, Blount, die reeds daar heen reist, instructiën medeneemt, om aan het voorloopig bewind te verklaren, dat de regeering der Unie de eilanden enkel tegen vreemde aanranding beschermen zal, maar zich in de binnenlandsche staatkunde niet wil mengen. Blount moet verder in last heb ben de oorzaken der jongste omwenteling te toetsen, vooral de beschuldiging dat de suiker planters haar aangestookt hebben. Men ge looft dat de gebleken, geldzuchtige drijfveeren tot de omwenteling de hoofdreden zijn waar om Cleveland het ontwerp tot inlijving van Hawai introk. De staatspresident moet de desbetreffende inmenging van den agent der Unie, Stevens, misbillijken en zijne terugroe ping beoogen, hetgeen hierdoor bevestigd wordt, dat de regeering der Unie aan de ge delegeerden van de voorloopige regeering op Hawaï niets nopens Blounts zending mede deelde. Zij blijven nog te Washington, maar hunne onderhandeling met de regeering der Unie schijnt geëindigd. Binnenlandsche Berichten. Zitting van 17 Maart. De mail-contracten met de Indische stoom vaartmaatschappijen «Nederland" en «Rotter- damsche Lloyd" waren ook heden in be raadslaging. De heer Cremer betoogde, dat de regeering door liet loslaten van de bedingen omtrent goederen- en productenvervoer haar doel: een versnelden maildienst, een nationaal belang, evenzeer bereikt en dat de goederencontracten alleen voordeelig waren voor de maatschap pijen. Hij -verdedigde de vrijheid van den staat in zake het vervoer van goederen en producten en achtte opdrijving der passage- prijzen ondenkbaar met het oog op de parti culiere mededinging Voor hem bevatten de nu gewijzigde contracten groote verbeteringen ten aanzien van regelmaat, snelheid en prijzen. De heer Guyot verdedigde eveneens de contracten en schetste de gevolgen van het weigeren of toekennen van een onvoldoende subsidie, daarbij vooral nadruk leggende op het belang van meerdere snelheichm tijden van gevaar of oorlog. De verhoogde subsidie wordt gerechtvaardigd door de verhoogde exploitatiekosten wegens versnelde vaart. Zonder subsidie is ae concurrentie met de vreemde stoomvaartlijnen dan ook niet vol te houden, en een goed geregelden maildienst beschouwde hij van het grootste belang voor eene koloniale mogendheid als Nederland. De minister van koloniën, aantoonende dat de regeering bjj de contineten niet te zeer gebonden wordt, verweet den heer "Vrolik dwaling en onkunde, als deze beweerde dat het vervoer per zeilschip goedkooper is dan met de door de regeering bevoordeelde stoomschepen. Dit haalde den minister een terechtwijzing van den voorzitter op den hals, al zag lie president in "s ministers uitdrukking geen beleedigende bedoeling. De minister vond zich daartoe tegenover den heer Vrolik ver plicht, omdat hij in diens beschuldiging een blaam zag voor de regeering. Wat de contracten betrof, zette de minister nader uiteen, dat een geregelde stoomvaart een bevredigenden, eigen postdienst zal ver schaffen en vele economische belangen zal bevorderen, ten nutte van landbouw, handel es nijverheid tusschen Nedorland en Indié. Een motie-Van Kerkwijk tot sluiting der discussie werd verworpen met 53 tegen 27 stemmen, Na het heropend debat antwoordde de heer Vrolik, dat z. i. de regeering in dwaling verkeert ten opzichte der vracht contracten. Nadat de minister van waterstaat nog had verzekerd dat met deze contracten de maildienst met de buitenlandsche mail de mededinging kon doorstaan, zijn de gewijzigde contracten goedgekeurd met 51 tegen 30 stemmen. De vergadering is hierna uiteengegaan. Plabzegel. In de zitting der Kamer van Woensdag j.l. is door de commissie voor de verzoekschriften o. a. verslag uitgebracht over een adres van de Kamer van koophandel en fabrieken te Zaandam, gesteund door adressen van elf andere Kamers in den lande en van de bu- gerkiesvereenigïng te Zaandam. Die adressen vragen «de afschaffing van de plakzegels", waarmede bedoeld schijnt op heffing van het zegelrecht op quitantiën boven. f40, dat meestaT door opplakking van een zegel wordt voldaan. Als redenen voor dien wensch worden aangevoerd, dat het gebruik van plakzegels allernadeeligst werkt op handel en nijverheid, en er thans, nu belastinghervorming aan de orde is, ruimschoots gelegenheid bestaat voor de opbrengst dier heffing een equivalent te- vinden. Het adres noemt de plakzegels «niet alleen een zwaren last voor den kleinhandel en de kleine industrie, maar bovendien een zeer ongelijk drukkende en daarom een on rechtvaardige". Een en ander «geeft aanlei ding tot velerlei slechte praktijken" en daar om zou de afschaffing »een weldaad zijn". De commissie voor de verzoekschriften heeft zich bepaald tot het voorstel, de adres sen «ter griffie neder te leggen ter inzage voor de leden". Daarmede is dit onderwerp voorloopig ter zijde gesteld, tenzij een of meerder leden een voorstel tot afschaffing van het quitantiezegel indienen. De opbrengst van het quitantiezegel van 5 cent is met met juistheid bekend. In de Bescheiden letreffendede geldmiddelen over 1891 vinden wij op blz. 45 opgegeven, dat de «zegels van 5 cent voor quitantiën e n h a n d e 1 s ij ap i e r (aantal 46,619,836)"in dat jaar f 830,991.80 in de schatkist hebben gebracht. Uit die omschrijving ziet men, dat onder die ontvangst ook het zegelrecht is be grepen van handelspapier, waarvan5 cent is verschuldigd. Het grootste gedeelte zal echter wel uit het quitantiezegel voort gesproten zijn. Kan de schatkist dat belangrijk bedrag missenHet komt ons voor, dat men eerst zal behooren af te wachten wat de uitkomst is der nieuwe directe belastingen, waarvan de vermogensbelasting reeds met 1 Meie.k. en de bedrijfsbelasting, naar wij vertrouwen, zeker met 1 Mei 1894 zal worden ingevoerd. Valt die uitkomst aanmeikehjk mede, danis er zeker gegronde aanleiding den kleinhan del van den last van het quitantiezegel te ontheffen. Mocht dat onverhoopt niet raadzaam blij ken te wezen, dan wordt toch een wijziging door de billijkheid geeischt. Het is zeker niet goed te keuren, dat een zelfde last is gelegd op een bedrag van even f 10, als op kwijtin gen die over duizenden loopen. Een verlaging van het quitantierecht tot 1 cent voor alle bedragen van H050 en tot 2 centen voor sommen van 150-400 zou de geopperde bezwaren zeker giootendeels wegnemen en aan de slechte praktijken, waarvan het adres gewaagt, een einde maken. Wering VAN BESMETTING DOOR ze esc iiepen. Quarantaine~maatregelen.) Hoewel de indiening van het wetsontwerp tot wijziging van de wet van 28 Maart 1877 tot wering van besmetting door uit zee aan komende schepen met ingenomenheid werd begroet in de afdeehngen der Tweede Kamer, waren er toch leden, die betwijfelden of deze wetswijziging wel meer is dan een beschei den stap in de goede richting, en of daarmede wel genoeg gedaan is om het binnendringen van besmettelijke ziekten men had inliet bijzonder het oog op de cholera zooveel mogelijk te voorkomen. Zij vroegen of de wet van 26 April 1884, naar het oordeel der regeering, geene aanvulling of verscherping behoeft, en"sommigen drongen in ieder geval aan op het vaststellen van bepalingen, waarbjj aan de geneeskundige autoriteiten eene groo- tere bevoegdheid wordt toegekend om" ver dachte personen gedurende het incubatie-tijd perk in barakken af te zondeien en onaer observatie te stellen, waaraan deze leden meer waarde hechtten dan aan ontsmetting. Hiertegen werd opgemerkt, dat het bezwa rend kan zijn zulke maatregelen in al onze havens toe te passen. Ook werd gewezen op het gevaar, hetwelk doorloopende spoorweg rijtuigen in het internationaal verkeer kun nen opleveren en waartegen, naar gezegd werd, in het afgeloopen jaar niet genoeg- werd gewaakt. Aanbevolen werd het in tijden, van epidemie tijdelijk sluiten der grenzen voor doortrekkende landverhuizers uit be smette streken. Alleen van scherp toezicht zijn goede vruchten te verwachten, wat bij de jongste epidemie op verschillende plaatsen te wenschen overliet. Besmettelijke ziekten. Terwijl bij het sectie-onderzoek van het TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 6