A0. i'S93. Woensdag 22 Maart. N°. 8234. Zc venenyeert g s t e Jaargang-. Bekendmaking. POLITIE. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER; j ODE. Buitenlandsche Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. -2.50. - 0.10. RCRBAC: dTeBÏÏBAAT, X! 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen TWEEMAAL berekend. DE Burgemeester VAN Schiedam, Sezien de wet van den 30n December 1887 (Staatsblad no. 255) betreffende onderstand (onder steuning) aan mindere geemployeerden, vaste werk lieden en bedienden, op daggeld werkzaam bij inrich tingen van 's Rijks zeemacht en op 's Rijks werk vaar tuigen, met vallende m de termen van art. 2 der Y?e van 24 Jum 1854 (Stacublad no. 92), Gelet op art 6 van het Koninklijk iesluit van den lOn Januari 1888 (Staatsblad no 3), houdende ■bepalingen nopens de betaalbaarstelling der bij eerst genoemde wet toegekende ondersteuningen; Maakt bekend dat de attestatiën de vita tot ont vangst van bedoelde ondersteuningen, in het begin ▼an ieder kwartaal, op de werkdagen van des voor- middags 10 tot des middags 12 ure, ter Secretarie der gemeente verkrijgbaar zullen zijn. Schiedam, den 21 n Maart 1893. De Burgemeester voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. Aan het commissariaat zijn als op straat gevonden aangebracht een spoor» mandje, een armband van zwarte koralen op laken, en een beursje met f0.45. Aldaar zijn tevens terug te bekomen wjjf in de Groote Kerk achtergebleven para- plules. ENGELAND. In het Lagerhuis heeft Labouchere voor- -gesteldhet aanvullings-krediet voor de speciale roissien te verminderen met 5000 pd. st„ ■teneinde aldus te protesteeren tegen de zen ding van Portal naar Oeganda, Gladstone noemde het beweren dat Portal feitelijk uit gezonden was om Oeganda te bezetten en in te lijven, onjuist. Het doel zijner zending •was, na te gaan wat de beste wijze zou zijn om ten aanzien van Oeganda te handelen. Hij is in het bezit van de noodige volmachten om dat doel te bereiken, maar er is geen sprake van het bezetten noch van het inlijven van Oeganda. Het voorstelLabouchere werd daarna verworpen met 358 tegen 46 stemmen. In het Lagerhuis heeft de onder-secretaris van buitenlandsche zaken, lord Grey, gisteren medegedeeld dat Spanje beloofd heeft, ver betering te brengen in de kustverlichting bij den ingang der haven van Bilbao op de kapen Tinisterre, Villano en Porriano. Eene petitie tegen het Homerule-ontwerp is door 63 van de 66 leden der Dublinsche effectenbeurs onderteekend geworden. De Kamer van koophandel te Belfast ver klaarde in hare jongste vergadering met .algemeene stemmen, dat de hulpbionnen van Ierland ontoereikend zijn tot het onderhouden van een nationaal gouvernement, en dat het in practijk brengen van het Homerule-ont- werp eenen emstigen slag zou toebrengen .san de groote commercieele en indmtrieele Jbelangen, welke zich in en rondom Belfast onder de hoede der rijkswetgeving ontwik keld hebben. De gezondheidstoestand van lord Salisbury is niet verergerdtoch zal hij moeilijk den 4n April te Belfast kunnen zijn en zal hij zich bij de unionistische betoogiugen onzijdig moeten houden. Gladstone's gezondheidstoe stand daarentegen laat niets te wenschen over. FKANKBHK. bi de Kamer hield Ribot Zaterdag eene lofrede op Ferry en legde nadruk op de dien sten, door den overledene aan de republiek bewezen. Baudry d'Ason protesteerde tegen het regeeringsvoorstel van eene begrafenis op staatskosten, hekelde Ferry om zijn strijd tegen de kerkelijke scholen en eindigdehet land zal den Tonkinees richten I Al de leden der linkerzijde antwoordden met uitroepen van verontwaardiging en schimp op deze taal. Met 296 tegen 170 stemmen stond de Kamer het krediet toe voor eene begrafenis op kosten van den staat. Ook besloot zij den dag der begrafenis geen zitting te houden. De rechterzijde en de Boulangisten stemden tegen. In den Senaat hield de ondervoorzitter eene lofrede op Jules Ferry. De vergadering stond een krediet van 20,000 francs voor de begrafenis [toe en besloot ten teeken van rouw de zitting op te heffen. Volgens de Jhgaro is Constans door den dood van Jules Feny diep getroffen. De mi nister Ribot bracht de tijding van diens dood aan den president der republiek, die toen gezegd zou hebben De republiek verliest in den heer Ferry een zijner meest waardeer bare mannen, die zij in reserve had. De raad van ministers heeft besloten, dat de begrafenis van Jules Ferry met groote praal en op staatskosten zal geschieden. Bij het graf zal Ribot uit naam der regeering spreken. Hij wordt begraven te Fouchampt. In de Kamer verklaarde Bourgeois Zater dag, op eene vraag van de commissie van enquête, dat, als Cottu zich niet vóór het onderzoek van zijne voorziening in cassatie door het hof van assises, gevangen geeft, die voorziening niet zal worden toegelaten. Ribot verklaarde, dat de regeering het mogehjke doet, om da uitlevering van Herz te verkrijgen Herz wordt bewaakt en zijne papieren zijn in beslag genomen. Bij overlijden zou de instructie met volle recht vervallen. In het Panama-proces werd Blondin Zater dag door advocaat Fallier en daarna Sans Feroy door advocaat Danet veidedigd. Deze laatste trachtte aan te toonen, dat Sans Feroy de bewuste 200,000 fr. uit den bruidschat zijner echtgenoote verkregen had. Sans Feroy veranderde van tegenstander in voorstander der premieleening, wijl hij de genoegdoening van Engeland doorzag, als het Panama kanaal met door Frankrijk werd voltooid. Mr. Danet vroeg vrjjspraak. De advocaat Rousseau verdedigde den oud minister Baihaut. Hij wees op zijn schitterend verleden en op zijne schuldbekentenis. Hij betwistte de beschuldiging van Ch. de Fesseps, dat Baihaut hem het mes op de keel zou hebben gezet, want hij wist (dat het geld aan Baihaut gegeven, niet tot regeeringsdoeleinden besteed zou worden. Gisteren, de voortzetting der pleidooien in het Panama-proces, drongen de advocaten aan op de invrijheidstelling van Dugué de la Fauconnerie en Gobron. Heden zal het vei hoor plaats hebben. DU1T8CHLAND. De Rijksdag behandelde gisteren de be grooting bij deide lezing. De heer Fiebknecht bestreed het militai risme. De heer Ahlwardt verklaarde zich vóór het ontwerp tot leger-hervorming, maar tegen dat tot verhooging der brandewijnbelasting, ter wijl hij zijne beweringen ten aanzien der door de fabriek Fowe geleverde geweerloopen staande hield. Toen hij den fabrikant Fowe van meineed betichtte, werd hij tot deoide geroepen. De rijkskanselier Von Caprivi verklaarde, dat de achting voor den Rijksdag hem belette te zeggen wat anders aan Ahlwardt zon geantwoord hebben. De geweren van Lówe zjjn over het algemeen goed. Ahlwardt mag verder praten zooveel hij wil, het aanzien van het legerbestuur of van de justitie zal hij nimmer in gevaar kunnen brengen. De beweringen van Ahlwardt over de ge weren van Fowe werden ook door den mi nister van oorlog Kaltenborn en door den Saksischen generaal-majoor Schheben als onwaar van de hand gewezen. De antisemiet Fiebermann verklaarde, dat voor hem de zaak der geweren afgedaan was door de mede- deeling van den minister van oorlog, want er mag niet verondersteld worden, dat een Pruisisch officier en een minister van oorlog onwaarheid zouden kunnen spreken. Buhl, nationaal-liberaal, noemde Fowe een man van eer. Eugen Richter veroordeelde de door Ahlwardt aangenomen houding ten scherpste. De begrootingen voor hel depatternent van den rijkskanselier en voor binnenlandsche zaken werden zonder beraadslaging van be- teekenis mangenomen. B L G I E. Zaterdagnamiddag hield de algemeene raad van de werkmanspartij een veigadermg met gedelegeerden van allerlei werklieden-ver- eenigingen. Eenparig werd besloten, dat een algemeene werkstaking dadelijk zal worden afgekondigd, als de constitueerende Kamers het algemeen stemrecht weigeren of het beperken. Hierbjj valt op te merken, dat dit besluit reeds herhaaldelijk is genomen, zonder dat het werd uitgevoerd. NOORWEGEN. Het Storthing heeft Vrijdag de motie van de rechterzijde en gematigden met 64 tegen 50 definitief verworpen en de motie der linkerzijde met hetzelfde aantal stemmen aangenomen. De aanvulling, voorgesteld door een gedeelte der linkerzijde en strekkende tot onderhandeling met Zweden over de rege ling der behandeling van diplomatieke aan gelegenheden, is met algemeene stemmen op 9 na verworpen. OOSTENRIJK. Het Huis van afge vaardigden heeft den heer Clumcky met 224 stemmen tot voorzitter ge kozen. De Croaten en Jong-Czeclien onthiel den zich van stemming. In de Hongaarsche Kamer heeft gisteren eene heftige scène plaats gehad Toen Tisza de zaal binnentrad, riep graaf Gabriel KaralyÓ »welk eene spotternij, die verrader duift plaats nemen bij ons Ga u levend begra ven te Romedan zullen wij uwe schande vergeten I" De zoon van Tisza wilde zich op den graaf werpen, doch werd door zijne vrienden tegen gehouden. Dit voorval verwekte groote op schudding. Naar aanleiding er van wordt er heden eene geheime zitting gehouden. ITALIË. In de Kamer heeft Giolitti gisteren, na de stukken betreffende de emissie-banken te hebben overgelegd, de Kamer verzocht 5 harer leden aan te wijzen voor eene com missie welke de lijst der noodlijdende waar den zou hebben na te gaan. Hij voegde er bij dat de regeering geen enkel document bezit, waarop de namen van 73 leden der Kamer zouden voorkomen, gelijk men be weerd heeft. Giolitti kan niet medegaan met het voorstel om eene parlementaire enquête in te stellen. De beraadslaging is uitgesteld tot heden. Uit het by de Kamer door Giolitti inge diende rapport betreffende de enquête bij de emissie-banken blijkt dat het kapitaal der Bank van Sicilië van 23 milhoen verminderd is tot 15 millioen lire. De toestand der Bank van Napels is niet wanhopig; onder oe nood lijdende waarden heeft men er weinige ge vonden waaraan de namen van politieke personen verbonden zijn. Vele bladen zeggen, dat Ceccarelli, de ge neesheer des pausen, vergiftigd is. Een ge rechtelijk onderzoek wordt ingesteld. De Capxtan bericht, dat de procureur- generaal de schouwing heeft bevolen van het lijk van Ceccarelli. De Messagiere deelt onder voorbehoud mede, dat de vergiftiging plaats had om den overledene te beletten zijn testa ment te maken ten gunste van eene met hem bevriende vrouw. S P A K J E. Eindelijk heeft de prefect te Madrid verlof

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1