A0. ;893. N°. 8235 Donderdag 23 Maart. eYenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsclie Berichten. Binnenlandsclie Berichten, UITGEVER: J. ODÉ. 8 II ABONNEHENTSVRIJSjier kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommert i.85. 2.50. 0.10. B U H E A F t B OTBRST U A A T, E! 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer. 0.10. DlUEJIAALgeplaatst wordt tegen TWEEMAAL berekend. F B A N E B IJ K. De uitspraak der jury in het Panama-proces luidtschuldig ten opzichte van Ch. de Lesseps, Baihaut en Blondinonschuldig ten aanzien van Fontane, Sans-Leroy, Béral Gobron, Dugué de la Fauconnerte en Antonin Proust. Het hof heeft, rekening houdende met ver zachtende omstandigheden. De Lesseps tot -éen jaar, Blondin tot twee jaar gevangenis, Baihaut tot ontzetting uit zijne burgerschaps rechten, vrjf jaar gevangenis en 750,000 fr. "boete veroordeeld. Baihaut, Blondin en De JLesseps zjjn bovendien, krachtens conclusie ■der civiele partijen, veroordeeld tot eene ver goeding van intrest, door den staat te be palen, en tot uitkeering van 375,000 fr. aan Menchicourt, den liquidator der Panama maatschappij. De zes overige beschuldigden zijn vrijgesproken. De zwartgallige berichten der dagbladen -over den gezondheidstoestand in Dahomey berusten op dwaling. Bet is onjuist, dat er tusschen de regeering en generaal Dodds verschil van meening zou zijn gerezen over de maatregelen, te nemen tegen de gewa pende handelslieden. De tijdingen uit Dahomey maken van geen verandering sedert het vorige telegram mel ding. Generaal Dodds wacht het drogejaar- ■getijde in October af, om Eehanzin te -onderwerpendie bij zijne vlucht slechts -door 1500 man en eene batterij geschut gevolgd werd. De koningin van Engeland is gisteren met het yacht Victoria and Albert te Cherbourg aangekomen. De gemeenteraad te Saint-Dié heeft besloten de begrafeniskosten van Ferry, voor zoover die plaats aangaat, voor hare rekening te nemen. Er heeft zich aldaar eene jmmissie ge vormd voor het oprichten van een standbeeld van lules Ferry op een plein, dat zijn naam zal dragen. DDIISClIIASft De Rijksdag heeft gisteren bij derde lezing de begrootingen van oorlog, marine enjustitie goedgekeurd. Bij den post voor het rijks- invalidenfonds bestreed de staats-secretaris .Matuahn de insinuatie van Ahlwardt, dat de rijks-dotatie aan dit fonds door onderhande lingen, welke met beursmagnaten achter de coulissen plaats vonden, verduisterd werd. Ahlwardt beweerde met officieele stukken te kunnen bewijzen dat dergelijke onder handelingen hebben plaats gehad. Hij bood aan een document voor te leggen, hetwelk door den tegeuwoordigen minister van finan ciën mede onderteekend is. De verdere be handeling is tot heden verdaagd. Op het gezondheids-congres te Dresden heeft de Nederlandsche gevolmachtigde, de heer Ruyssenaers, gisteren in een uitvoerige en warme toespraak hulde gebracht aan Oostenrijk-Hongarije, 't welk tot dit congres het initiatief nam. Geheel Europa, zeide hij, was aan de öostenrijksche regeering hiervoor dank verschuldigd. In opdracht zijner regeering betuigde de heer Ruyssenaers alsnu instemming met al de punten van het program, door Oostenrijk en Duitschland opgesteld, een voorbeeld dat daarna door de gemachtigden van Italië, Rusland en Engeland werd gevolgd. LUXEMBURG. De Kamers zijn gisteren gesloten, nadat aan het gouvernement machtiging werd ver- "•leend de 4 pCt. leening in eene 3'/s pCt te converteereu. ENGELAND. In het Lagerhuis zeide Grey gisteren dat Italië erkend heeft dat Oeganda binnen de sfeer van het Britsche gezag ligt. Het gou vernement wenscht in Oeganda volkomen verdraagzaamheid en gelijkheid te vestigen. Met betrekking tot de grensscheiding aan den Kilimandjaro wordt voorgesteld dat de Engel- sche en de Duitsche commissaris terugge roepen wolden om zekere onderdeelen te regelen, over welke zij het niet eens zyn, en hunne respectieve regeenngen te raadplegen. Wat Oeganda betrof, de regeering doorzag volkomen de verplichtingen, haar door de tegenwoordige omstandigheden endoor de uit zichten met betrekking tot de toekomst op gelegd en zij is besloten die verplichtin gen te vervullen. Fowler verzocht de eerste lezing van een ontwerp tot het vestigen van parochie- en districtsraden in Engeland en "Wales, krach tens geheime verkiezingen door zeiven ver kiesbare mannen en vrouwen. Uit Bathuist wordt van gisteren gemeld dat een Fransch officier op Britsch gebied aan de Gambia de Engelsche vlag heeft neergehaald. Bijzonderheden ontbreken. Een Britsch ooilogsschip is de Gambia opgevaren. Het Lagerhuis telt thans 267 conservatie ven, 46 liberale unionisten, 275 Gladstonia- nen, 72 antï-Parnellisten en 9 Parnellisten. Volgens de Times zal de meerderheid voor de Home-Ru le-bill 43 stemmen bedragen. BUSLAND. De Orashianin meldt, dat de regeering aan eene bijzondere commissie het ontwerpen eener zeer uitgebreide arbeidswet heeft opge dragen. Yolgens de Novosti heeft de minister-presi dent Bunge zijne ontslag-aanvrage ingediend. Bij de veikiezing van een stedelijk hoofd te Moskau loste een burger, Andreas Janow, op den regent Alezejeff bij het overhandigen van een verzoekschrift twee schoten. Alezejeff zonk bewusteloos neer. Demoordenaar wendt waanzin voor. De door de regeering ingestelde commissie tot onderzoek van het geschil betreffende de Behringzee heeft uitgemaakt, dat de Russische territoriale wateren zich tot op 30 mijlen van de kust uitstrekken, met welke beslissing de overige mogendheden zeker geen genoegen zullen nemen. ITALIË. Met het oog op de groote manifestatien ter eere van den paus, moeten de regeering en het hof besloten hebben, dat het huwelijks feest van den koning en de koningin niet te Mendoza in den schoot der familie, maar met groote plechtigheid te Rome zal worden gevierd. Deze beslissing moet de keizer van Duitsch land hebben doen besluiten, na zijn bezoek aan het Quirinaal zich eerst naar Napels te begeven en op den terugweg een bezoek af te leggen bij den paus. Men weet dat niemand, al is hij een souverein vorst, dadelijk na in het Quirinaal geweest te zijn, een bezoek zou mogen brengen op het Valicaan. In de Kamerbij de discussie over de benoeming eener commissie van vjjf leden tot onderzoek van eene lijst der niet betalende effecten, werden verscheidene moties inge diend. Giolitti verklaarde dat niet kon toestemmen in de publicatie eener lijst van noodlijdende effecten, aangezien dit te zeer zou ingrijpen in particuliere belangen. Hi: weigerde eveneens zijne medewerking tot alles wat de handelingen van de rechterlijke overheid zou kunnen belemmeren, door aan eenig ander gezag het recht toe te kennen tot het onderzoeken der akten van het loopende proces. Volgens de 2Treie Presse is het duidelijk merkbaar, dat de invloed van bisschop Stross- maier aan 't minderen is. Tot heden liet de paus zich door hem leiden in zaken, rakende de Hongaarsche politiek, maar thans begint zich de invloed meer te doen gelden van kar dinaal Vaszari, wien ook de regeering meer genegen is. Een en ander zou een verandering van politiek op het Vaticaan ten gevolge hebben. SPANJE. Op Cuba zijn voorden Senaat lölibeialen, 3 conservatieven en 1 republikein gekozen. Men rekent dat de Senaat voor de thans gekozen helft zijner leden samengesteld zal zijn uit 36 conservatieven, éen Carlist, 9 repu blikeinen, een autonomist (voor Cuba), 14 volbloed clericalen, onder welke 9 bisschop pen en 119 ministerieeigezinden. De andere helft der senatoren, voor hun leven benoemd of van rechtswege zitting hebbende, zijn meerendeels conservatief. Doch de regeering zal in het geheel, denkt men, over eene meerderheid van 65 stemmen beschikken kunnen. S E B T I E. Bij officieel besluit werden de ministers van landbouw en openbare werken ontheven van hunne functien. Tot minister van land bouw is Korindoritch benoemd, terwijl de poitefeuille van o. w. ad interim is opgedra gen aan den minister van financiën. A M E R i K A. Een protocol tusschen Chili en Argentinië is geteekend. Chili verbindt zich dat het geen aanspraak zal maken op gebied aan gene zijde der Andes en Argentinië niet op een haven aan de westkust. A P B I K A. Het onderzoek naar de resultaten der ver kiezing van den Transvaalschen staatspresi dent brengt de gemoederen nogal in bewe ging. De partij van Joubert blijft beweren dat Kruger niet gekozen is en handhaaft de rechten en belangen van den generaal. CHINA. De Standard verneemt uit Shanghai, dat 15,000 repeteergeweren naar de troepen aan de westergrenzen zijn gezonden. SCHIEDAM, 22 Kaart 1893. HH. MM. de Koningin en de Regentes hebben eene groote en eene kleine zilveren medaille geschonken aan de Ned. maat schappij voor tuinbouw en plantkunde, afd. 's-Gravenliage, voor de in luli te houden rozenten toonstelling Bij kon. besluit is pensioen verleend aan J.M. de Kroes, weduwe G. A. Emond,kommies verificateur le categorie bij 's rijksbelastingen, f196. De atdeelingen van de Tweede Kamer heb ben gekozen tot rapporteurs over de wets ontwerpen n.l.lo. goedkeuring der overeen komst met België tot regeling der grens tusschen Baai le-Hertog en Baarle-Nassau, en 2o. goedkeuring der verklaring tot de gemelde overeenkomst met België, de heeren Van Karnebeelt, Róell, Van Kerkwijk, Michielsvan Verduynen en Ruys van Beerenbroek 3o. tot regeling der mijnontginningen in Ned. Indiè, de heeren Kielstra. Vrolik, PijnackerHordijk, Farncombe Sanders en Bool. Er wordt in de hofkringen op zoo onaan gename wijze tegen het ministerie geïntri geerd, dat men er zich op voorbei eid kan houden, dat de regeering de eerste de beste gelegenheid gretig zal aangrijpen om het veld te ruimen. Zij heeft er meer dan genoeg van. N. v. 27.) Men verneemt, dat de drie gisteren in de Tweede Kamer aangekondigde üterpéllatién niet meer v'óor het reces zullen behandeld worden. ïC i "W ■"V a f

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1