A°. 1893. Zondag 26 en Maandag 27 Maart. N°. 8238, s Eerste Blad. KENNISGEVING. i evenenyeertigste J aargang Binnenlandsche Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, ÜITGËYËR^ j. odé. CDHHAIT Abonnementsprijs, per kwartaal. Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers. 1.85. 2.50. 0.10. SVKEAt: BOT K It M T KA AT, E 2 7. Advertentieprijs: va» 110 gewone regels met inbegrip san eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer. .- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Kleinhandel In sterken drank. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen, ingevolge art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare di onkenschap, {Staatsblad n°. 118 van 1885), ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een ver zoekschrift om vergunning tot verkoop van •sterken drank in het klein, van B. ZIEREN, voor het café sBelvedere", staande op den hoek van den Dam en de Oude Sluis, F no. 56. Schiedam, den 24sten Maart 1893. 2Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, VERNÈDE, Schiedam 25 Maart 1893 Welke vroolijke vooruitzichten zich voof het Russische volk openen, moge blijken wit de opsomming van eenige nieuw in te voeren of te verhoogen belastingen. De ongenoemde schi ijver \an de brochuie over de financiën van het czarenrijk merkt hierbiy aan, dat er wel geen ongelukkiger tijdstip voor belasting- verhooging had kunnen gekozen worden dan in dezen voor Rusland door hongersnood en epidemie zoo hoogst ongunstigen tijd. Het is niet te begrijpen, dat een regeering, die oorgeeft met welwillendheid bezield te zijn, er toe kan komen om aan een verarmde bevolking, die schier van honger omkomt, nieuwe drukkende lasten op te leggen. De eenvoudige vermelding van de voorge stelde lasten is een verschrikkelijke aanklacht tegen de regeering, en moet op zich zelf reeds voldoende zijn om ieder, 'tzq hij man van zaken, 'tzij hij gevoelsmensch is, terug te houden aan deze regeering zelfs de geringste som te leenen. Zoo is dan een nieuwe belasting voorge steld op de huurwoningen, wier aantal in Rusland aanzienlijk grooter is dan in Londen, Parijs of Weenen; de belastingen op geest rijke dranken, bier, tabak, lucifers en mine rale wateren zullen aanzienlijk verhoogd wor den. De proportioneele belasting op naam- •looze vennootschappen zal in hetzelfde lot deelen. De invoerrechten op katoen en andere ■producten, waarvan eenige in de noodzake lijkste behoeften voorzien, zullen belangrijke verhooging ondergaan. Zelfs de belasting op het zout, eenige jaren geleden met groote drukte afgeschaft, is weder in uitzicht gesteld, en dat op een tijd stip, waarvan men terecht kan zeggen de boer is geruïneerd. Het Russische gouver nement heeft echter nog tijdig begrepen, dat Bet uitschrijven van belastingen wel gemak kelijk gaat, doch dat de betaling wel eens onmogelijk zou wezen. Daarom heeft het eenige ontwei pen ingetrokken. Was het een tijdelijk tekort, waarmede de Russische schat kist te kampen had, een verhooging van den accijns op alcohol zou voldoende zijnmaar door de invoering van zooveel nieuwe belas tingen erkent het gouvernement zelf, dat de ongunstige toestand van de financiën van blijvenden aard zal zijn, en een Russisch blad, de Week, schioomt niet de meening uit te drukken, dat er in het vervolg niet anders dan tekorten zullen zijn. Wijzende op de vriendschap tusschen Rus land en Fi ankrijk, bespreekt de schrijjverde redenen, die de Fransche geldmannen zoo uiterst voorzichtig hebben doen zijn. In weer wil van de innige vriendschap tusschen de beide regeenngen heeft de Fransche regee ring niet de minste pressie op de groote kapitalisten geoefend, om hen over te halen, een nieuwe leening te steunen, door den Russischen gezant baron Van Mohrenheim en den directeur Rothstein genegocieerd. Het is dan ook voor niemand een geheim, dat da Fransehen vonden, dat zij reeds ge noeg hebben gedaan tot ondersteuning van het Russische krediet De machtigste Fiansche lïnaneieele instelling, le Crédit Lyonnais, heeft zich op een afstand gehouden en den heer Van Mohrenheim doen weten, dat, teiwyl de Fiansche kapitalisten hun hulpbetoon ten naastenlgj hadden uitgeput, de Russische papieren in aanzienlijk aantal op de beurs verschenen, en dat deze uit Oosteniijk, Duitschland en Nederland aikom- stig vvaien, waar de kapitalisten het verstan dig hadden geoordeeld, zich van deze fondsen te ontdoen, om den hoogen prijs, die er op de Fransche beurs voor te verkrijgen was. Neen, het Fransche gouvernement moge uit politiek belang den wil hebben aange naam te zijn tegenover een bevriende natie, maar deze politiek gaat niet zoover, dat zij het Fransche publiek zou belezen zijn spaar penningen te beleggen in fondsen, wier waarde zeer twijfelachtig is. Langen tijd heeft de bekwame minister van financiën in Rusland, de heer Vyschnegradaky zelfs ambassadeurs en consuls weten te mis leiden omtrent den waren toestand van de financiën des rijks. De prijs van den papier- roebel werd kunstmatig zoodanig opgedreven, dat genoemde dignitarissen er door verblind raakten, en aan ;.un regeeringen de schoonste tafereelen'.. van fRuslands economischen voor- ui tgangAzonden. Sedert de laatste twee jaren weet men echter beter. Niet alleen hebben inboorling en vreemdeling toone» len van verschrikkelijke ellende en van hongersnood kunnen aan schouwen, maar zij hebben tevens de over tuiging kunnen bekomen, dat de hongersnood in Rusland eenigszins een blij vende toestand is. De regeering en de natuur werken aamon om dezen toestand niet alleen blijvend te maken, maar bovendien te verergeien. De Rus is landbouwer, en de eenige grond, waai op het krediet van het land kan steu nen, is de tegenwoordige toestand in de toe komst van den landbouw. De tegenwooidige toestand kan in enkele woorden worden uit gedrukt het gebrek en de ziekte van den honger. De toestand is even gemakkelijk te beschiljien uitputting van den bodem, door de slechte wijze van bewerken van den bodem, en het onvruchtbaar woiden van den bodem door de werking der natuurwetten. Deze laatste bijzonderheid, tot op heden aan het publiek volkomen onbekend, zal aan het kre diet van Rusland zeker den gevoeligsten slag toebrengen. Daarenboven onttrekt de regee ring stelselmatig zooveel handen aan den landbouw als ze vermag, om er fabrieks arbeiders van te vormen. Een landbouwend volk moet op deze wijze in een industrieele natie worden veranderd. Dit mag wel heelen de wetten van het gezond verstand en der menschelijkheid met voeten treden. We kunnen deu schrijver niet m alle bijzonderheden volgen, maar op welke wijzen de iudustiie tusschenbeide in Rusland wordt gedreven, komt bij de lezing ongelooflijk voor. Een staaltjede voornaamste kolen mijn-maatschappij in Rusland, die van de regeering het verbod van invoer van kolen uit het buitenland heeft weten te verkrijgen, deze zelfde maatschappij heeft in 1892 het aantal harer werklieden met drie vierden verminderd, met het kennelijk doel de op brengst van hun product te verminderen, en bijgevolg den prijs daarvan te doen stij gen, die dan ook een ongekende hoogte heeft bereikt. En wat is daarvan het gevolg geweest Een Russisch blad zeide in zijn num mer van 24 November 1892 »Hefc is nu juist zeventig jaar geleden, dat het groote leger van Napoleon in Rusland door de koude omkwam, en dit jaar zijn de Sussen zelf bevroren als ge\'olg van schaarschte der brandstoffen". De brochure, waaraan we het bovenstaande ontleenden, is in Londen bij Cassell en Com pany gedrukt, en in groote massa's verspreid. De bron, waaruit ze afkomstig is, getuigt van grooten tegenzin, zoo niet van erger, tegen Rusland en zijn beheer; men zou aan overdrijving willen gelooven, doch de ofïicieele bescheiden en de Russische bladen, waaraan de citaten ontleend zijn, pleiten voor de waar heid, en die is in éen woord verschrikkelijk. Officieels Berichten. De St.-Ct. bevat een kon. besluit van den 17n Maart 1893, houdende machtiging tot uitgifte en beleening van f 12.000.000 in schatkistbiljetten volgens de wet van 4 April 1870 (Sibl. no. 62). Bij kon. besluit is dr. Ch. H. Ali Cohen, te Groningen, benoemd tot inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht voor Fries land en Groningen. Bij kon. besluit van 20 Maart is benoemd tot secretaris van het hoofdcomité der Ned. veieeniging tot het -veileenen van hulp aan zieke ea gewonden krijgslieden in tijd van oorlog, de gepens, majoor van het O.-I. leger W. J. "Vervloot. SCHIEDAM, 25 Maart 1S93. Vergadering van den laad der gemeente Schiedam, Dinsdag den 28n Maai 11893, des namiddags ten 2 ure. Ingekomen stukken. Eenig te behandelen onderwerp Bezwaarschriften van B. G. G. Verhoeve en H. de Vringer Hz. tegen de vastgestelde kiezerslijsten. We hebben de tentoonstelling van de tee- keningen der leeilingen van de burgeravond school bezocht, en vei klaren gaarne, dat ver scheidene proeven op het gebied van het handteekenen getuigden van goed methodisch onderwijs. Wat leerlingen met aanleg ver mogen, wanneer zij een driejarigen cuisus als deze tot het einde volgen, getuigen de proeven, die veler aandacht boeiden goed geschetste, keurig afgewerkte teekeningeu. Dit laatste kan met in dezelfde mate worden verklaard van de proeven op het gebied van het rechtlijnig teekenen. Naast goede teeke- ningen zagen we er, waaraan de leerlingen hun krachten bij den aanvang van een vol genden cursus nog wel eens opnieuw mogen beproevener ontbrak netheid en nauw keurigheid aan, eerste vereischten in den arbeid van den ambachtsman. Bij het graven van een bassin nabij de ruïne van den burcht van Matenesse alhier is gistei en een geëmailleerd massief gouden damesring gevonden, met de initialen P. M. en het jaartal 1559, daaronder op een schild een vergeet-mij-nietje. De ring is nog geheel ongeschonden. Ook zijn gevonden een paar steenen kogels van verschillende grootte en een paar fles- schen, waarvan de eene nog gekurkt en met geestrijk vocht gevuld was. Daar het den minister van binnenlandsche zaken is gebleken, dat geen gevolg wordt gegeven aan eene circulaire van zijn depar tement van 2 Mei 1887, naar aanleiding waarvan de burgemeesters zijn aangeschre ven om van elke opgraving of ontdekking, welke voor de oudheidkunde van belang is, onverwijld kennis te geven aan den directeur van het rijks-museum van oudheden te Lei den, zyn de commissarissen der Koningin in de provinciën door hem veizocht, deze aan gelegenheid den burgemeesters in herinnering te brengen en aan de nakoming der des wege door hem gegeven vooi schriften de hand te houden. De 2- of 3-daagsche retourkaarten van Nederlandsche naar Belgische stations en omgekeerd zullen, Toor zoover zjj des Vrijdags of des Zaterdags genomen worden, met het oog op Paschen, geldig zijn gedurende 4 dagen (den dag der afgifte en volgende 3 dagen). Van 12 tot en met 18 Maart zijn langs den Nieuwen Rotterdamschen Waterweg bin-

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1