A". 1883. Zondag 26 en Maandag 27 Maart. N°. 8238. nweede Blad. Feuilleton. Zeven enveertigste Jaargang. AAN DB GRENS. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: jï ODÉ. Buitenlfiiidsclie Berichten. GHIEIUKSHE 1.85, 2.50. .- 0.10. HUHBi 11BOTGRITB AAT, E 2Ï. ADVERTENTIEPRIJS: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Couiant1.10. Iedere gewone regel meer. O.IO. Driemaal geplaatst wordt tegen TWEEMAAL berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal. Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers. DUITSCHLAND. Alle Berlijnsche bladen zijn het er over -eens, dat Ahlwardt moreel veroordeeld is; zelfs de Kreuszeitung noemt hem een vuigen lasteraar, dien de conservatieven zich van 't lijf moesten houden en dien zij niet om zyn persoon, doch om hun zaak in het district Arnswald gekozen hebben. De National Zeitung, evenals de andere liberale en de vrijzinnige bladen, wijst er op, dat Ahlwardt slechts een vooruitgeschoven post was, die men zou opofferen om de op merkzaamheid af te leiden van demagogisch en anarchistisch drijven van Stöcker en de aan hem verwante agrariërs. Het afkeuren van Ahlwardt's handelwijze door Manteuffel is niets waard, zoolang de meerderheid der conservatieven Stöcker nog volgt. De sociaal-democratische Vorwarts ver klaart, dat Ahlwardt aan grootheidswaanzin en zucht tot lasteren lijdt. Aan de "Weener JNeue IFreie Prrne wordt gemeld, dat te Petersburg en te Berlijn het tot stand komen van het handelsverdrag ■waarschijnlijk wordt geacht. Desniettemin zijn er nog zeergrootemoeilijkheden op te lossen; zoodat het verdrag eerst over eenige maan den gereed zal kunnen zijn. Duitschland verlangt vermindering van de invoerrechten ■op chemicaliën, ijzer, landbouwmachines en gelijkstelling van de belasting op de kolen bij invoer langs de Westergrens en bij invoer over zee. De mededeeling, dat Duitschland het beleen en van Russische waarden bij de Rijksbank zou hebben toegestaan, wordt niet waarschijnlijk geacht. De heer Schenckendorf had bij het Pruisi- -sehe Huis van afgevaardigden een voorstel ingediend, onderteekend door 175 leden, tot strekking hebbende, de regeering te verzoe ten, meer dan tot nu toe bevorderlijk te zijn aan de beoefening der zoogenaamde slojd. Voor het oogenbltk konden de voorstellers niet aandringen op invoering daarvan als leervak op de scholen, maar zij meenden toch Roman van JOHANNES VAN DEWALL. 47. Een man vreest niets zoozeer, als rich be lachelijk te maken, vooral in de oogen zijner beminde. Ijverzuchtig te schijnen is hetzelfde alsof men zich van een zwakke zijde leert kennen men is dan zelf de oorzaak, dat er eene ver gelijking, en wel eene voor ons zeer onvoordeelige -gemaakt wordt. Daarom gedragen Wij otl8 gaarne ZÓO, alsof wij zoo iets voor geheel onmogelijk houden, ja, dikwijls dan nog, als wij de bewijzen van het tegendeel in onze handen hebben. Hier lag het bewijs van hare onschuld graaf Hancke ging werktuiglijk zitten en vermeed - opheldering te vragenhoe gaarne hij zulks iets te moeten doen om het daarheen te leiden, dat er vooiloopig van staatswege meer werk van wordt gemaakt. Mitsdien gaven zq de regeeiing in overweging, niet slechts in 't algemeen de beoefening er van te steunen, maar ook reeds dadelijk het noodige te doen om op de onderwijzers-kweekscholen lang zamerhand dat onderricht als een vrijwillig leervak te doen opnemen. Dit voorstel is aan genomen. De verjaardag van Bismarck (1 April) zal dit jaar vallen in de week vóór Paschen, waarin geen muziekuitvoeringen of openbare feestelijkheden mogen plaats hebben. Zijn bewonderaars zijn nu voornemens de ver jaring te vieren op 4 April, terwijl op 11 April, de verjaring van prinses Bismarck, de fakkeloptocht zal plaats hebben. Vorst Bismarck heeft aan eenige bezoekers verklaard, dat hij bij nieuwe verkiezingen voor den Rijksdag geen mandaat zal aan nemen. Na afloop zijner zomerkuur te Kis singen zal hij een bezoek brengen aan de schoonouders van zijn zoon graaf Herbert te Fiume. De minister van justitie heeft bepaald, dat voortaan aan ontslagen gevangenen reis- en verblijfkosten, de laatste tot een maximum van 1 mark daags, zullen worden vergoed. Verscheidene bladen melden, dat het Rijks daglid Singer, een der vermogende aanvoer ders van de sociaal-democratische party, op eigen verzoek in een krankzinnigengesticht is opgenomen. De kleermakers en naaisters te Berlijn hebben zicli bij de toonbeweging aangestoten en bereiden een werkstaking voor. Nu het afwijzend antwoord van den heer SchorlemerAlst op de aanbieding zijner candidatuur in zijn geheel wordt openbaar gemaakt, blijkt het juist op het voornaamste punt eene verduidelijking te bevatten, die in het bericht uit Dortmund niet was opgeno men. Hij verklaart namelijk, in het voorstel d tweejarige diensttijd binnen de tegenwoor dige legersterkte" geen voldoend en moge lijk middel ter oplossing der quaestie over het legerplan te zien. Dat wil dus zeggen, dat hij op dit punt niet kan medegaan met dr. Lieber en het centrum. ook gedaan had. Maar er bleef een pijnlijk gevoel tusschen haar en hem bestaanzijn voorhoofd was bewolkt en hij kuste niet eens hare hand, toen hij ging zitten, en vraagde het niet, haar aan te zien. Plotseling kwam er een nieuwe hevige op welling bij hem Ophij dacht aan Johanna. Hij haddaar hij steeds van Martha vervuld was het schooneschuwe meisjes tot nu toe weinig gadegeslagen. Een eigenaardig gevoel ontwaakte plotseling in hein toen hij aan hare houding dachtmaar een andere gedachte dreef dat gevoel spoedig weer op den achtergrond waarom had Johanna hem in de gang geroepen? Wist zij. dat Martha kloppen zouT Had zij een bijzonder doel voor oogen Neen dat was onmogelijk 1 Zij had hem uit eigen aansporing geroepen maar waarom T De jongedame had onderwijl naast hem op de canapé plaats genomende landkaart lag voor haar. Martha steundezonder zich te geneeren, met de ellebogen op de tafel, list het De internationale saniteits-confeientie te Dresden heeft in vijf algemeene zittingen de algemeene beschouwingen over het pro gramma ten einde gebracht. Ten behoeve eener bespoediging der verdere werkzaam heden zijn er drie commissiën benoemd, die de onderdeelen in behandeling zullen nemen. Inmiddels is reeds gebleken, dat er eene volledige overeenstemming bestaat tusschen de staten, die het meest bij het onderwerp der conferentie betrokken zijn, P E A K K K IJ K. Om een einde te maken aan allerlei com mentaren op een incident der laatste Kamer zittingen, is de Agence IJavas gemachtigd te verklaren, dat baron Mohrenheim zich voldaan verklaard heeft na de vriendschappelijke ophelderingen van den president van den ministen aad. De minister van binnenlandsche zaken heeft gistei en een bevel tot uitzetting getee- kend tegen den correspondent van een Ber- iijnscli blad De Duitsche militaire paardenarts, die te Rouaan gearresteerd is onder verdenking van spionage, is gisteren van rechtsvervolging ontslagen. De administiatieve overheid zal echter eeu bevel tot uitzetting tegen hem uitvaardigen. Onder dagteekening van 21 Maart is uit Lagos een telegram verzonden, afkomstig uit Engelsche bron, waarin wordt gemeld, dat koning Behanzin een manifest heeft gericht aan de beschaafde natiën, waarin hij uit voerige bijzonderheden meedeelt over de aan leiding tof den oorlog van 1890 en dejongste. ■vijandelijkheden. In het manifest wordt gezegd, dat de oor log in beide gevallen zonder eenige reden begonnen is door de gouverneurs Bayol en Ballot; krachtig doet Behanzin een beroep op de rechtvaardigheid en het recht. De XlXe Siècle beweert, dat Eiffel naar het buitenland gevlucht is. De Figaro spreekt dit beslist tegen. Tot lid der academie is in plaats van Reuan gekozen de heer Challemel Lacour, oud-gezant te Londen. Over John Lemoinnes zetel is nog niet beslist. hoofd op hare handen rusten en staarde eenigen tijd strak op het papier. sik wil u zeggen," begon zij op koelen toon, xdat onze geheele voorraad wapenen in den volgenden nacht naar dezen vooruitspringenden hoek in het boschdie halverwege Kress- zowice ligtgebracht en daar verborgen zal worden." Nu keek zij voor den eersten keer op en zag hem strak en ernstig aan. jZijt gij bij de zaak 1" vroeg zij, terwijl er eene schaduw van ongeduld over haar gelaat vloog. »Jaantwoordde hij ernstig. Hij zat daar een weinig afgewendstaarde nadenkend en strak naar de lamp en draaide aan zijn knevel, terwijl zij voortging, hem de plannen, die zij haddenuit elkander te zetten. Zij verhaalde hem, dat vorst Jablonowski en de anderen van meening warendat men in twee afdeelingen van bedoeld punt vertrekken moest. De grootste troep zou den straatweg kiezen en de kleinste onder een bijzonderen aanvoerder een binnenweg B JE L G I E, De opkomst in de Kamer was gisteren buitengewoon talrijk. Ook vele diplomaten woonden de zitting bjj. De heer Frère Oiban zette zijne Donderdag begonnen rede voort. Hij bestreed het stelsel van het gouverne ment, dat hij kenschetste als onhandig en onpolitiek. Het woningstelsel zou een nieuw tijdperk van knoeieryen openen. De spreker verdedigde vervolgens zijn eigen stelsel, ge vestigd op de erkenning van het lager onder wijs. Zijne rede werd zeer aandachtig aan gehoord. Een gedeelte er van, betrekking hebbende op het agrarische socialisme, dat zich eenmaal op het platteland zou kunnen uitbreiden, maakte levendigen indruk. Onder voorbehoud wordt medegedeeld dat de eerste minister, de heer Beernaert, koning Leopold zijn voornemen heeft verklaard zijne portefeuille neder te leggen. De koning bracht hem echter van dat plan terug. Omstreeks 900 werklieden hebhen te Patu- rages en. Quaregnon den arbeid gestaakt, wegens vermindering van loon. S U 1 i O, In de gisteren gehouden zitting van het Lagerhuis stelde Gladstone de behandeling der motie van Blaine op Maandag vast. De motie van William Allen, ten gunste van onmiddellijke toekenning vanhonorarium aan de leden van het Lagerhuis, is aange nomen met 276 tegen 229 stemmen. De motie werd door sir William Harcourt onder steund, doch onder verklaring dat het woord jsonmiddellijk" door hem in deze beteekenis werd opgevat, dat de betaling geschieden zou tot tijd en wijle dat de daartoe nood zakelijke fondsen ter beschikking van de regeeriug zullen zijn. De markies van Salisbury is avel-is-waar hersteld, maar gaat op raad zijner genees- heeren vooreerst nog niet naar Ulster, om daar tegen Home rule te werken. Na ettelijke maanden de werkstaking te hebben volgehouden en de grootste ellende geleden, hebben de wevers van Lancashire nu eindelijk met de patroons eene "overeen komst getroffen, waarbij ze bewilligen in eene loonsverhooging van zeven stuivers op het nemen. Het was nu de hoofdzaak, om de op merkzaamheid der Russen van dezen weg af en verder naar het oosten te leiden, opdat de laatste troep onopgemerkt over de grens kon sluipen. Terwijl zij den graaf dit alles mededeelde rustten hare oogen met eene zonderlinge uit drukking op zijn afgewend gelaat. Hare trekken werden allengs zachter, ja zelfs iets, dat naar medelijden zweemde, sprak ten laatste uit hare oogen. Misschien ook, dat zij hem heden voor den eersten keer nauwkeuriger gadesloeg, mei het oog eener vrouw. Zij had eene scène met Garczinsk gehad, en dan ziet men anderen dikwijls met andere oogen aan. Graaf Hancke moest iedere dame behagen iets ridderlijks lag er in zijne krachtige, slanke gestalte, en iets opens in zijn knap. jeugdig gezicht waarom zou hij dus geen indruk maken op het hait van een Poolsch meisje Welk een zwaren, innerlijken strijd voerde hij en hoe veranderde ondanks bet starenieder

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 7