Binnenlaiidsche Berichten,. Koloniën. O n d e rw ijs. Armenzorg. pond (f12). Maandag a.s. wordt nu het werk hervat. Naar onlangs, gelijk men zich herinneren zal, door den vice-minister van buitenland sche zaken in het Lagerhuis werd medege deeld, beloofde de Spaansche regeermg een betere verlichting harer Noordwestkust. Dat het hiermede slecht gesteld was, blijkt uit eene opgave in de bladen, waaruit blijkt, dat in den loop der laatste vijfjaren daar bleven: twee Britsche oorlogsschepen, n.l. de Serpent, met een verlies van 173 menschenlevens, en de Howe, waai bij niemand het leven verloor. En binnen dienzelfden tijd strandden er 476 Britsche handelsvaartuigen, bij welke schipbreuken 210 menschen omkwamen. Uit Londen woidt gemeld, dat het voor malige Parlementslid Cobaindie wegens vergrijp tegen de goede zeden tot een jaar dwangarbeid veroordeeld werd, gevlucht is in de richting van Boulogne. OOSTENRIJK. liet Heerenliuis heeft Donderdag de begroo ting en het handelsverdrag met Servië, be nevens eenige kleinere ontwerpen goedgekeurd. De Hongaacsche Kamer van afgevaardigden bracht Dondeidag eindelijk de behandeling der begrooting van eeredienst ten einde en begon met die van justitie. De rapporteur deelde mede, dat het mi nisterie op het oogenblik bezig is met de samenstelling van het ontwerp op liet ver plicht burgerlijk huwelijk en van een ont werp tot betere regeling van het erfrecht. ZWEDEN. De koning heeft eene deputatie van negen leden van den dusgen. Volksrijksdag, die hem een adres ter zake van het kiesrecht kwam aanbieden, ten gehoore ontvangen. Hij ver klaarde, dat hij gaarne burgers ontvangt, die hem persoonlijk hun grieven en wenschen willen doen kennen. Het was hem echter onmogelijk hun eenige stellige belofte te doen, want hij moest natuurlijk de staatsmachten raadplegen, die tot beslissing ten deze ge roepen zijn krachtens de grondwet, aan welke de koniug gehoorzaamheid en trouw gezworen heeft. BÜSIASD. In Midden-Rusland breidt de cholera zich snel uit. Duizenden boeren sterven aan die ziektede bevolking is door een panischen schrik bevangen. De meest geteisterde distric ten zijn: Astrakan, Ekaterinoslaff en Moskou. Enkele gevallen komen voor in Nisjni-Now- gorod, Oreland en in de provincie Kiefl'. De minister van verkeer inspecteert de spoor wegen. Aangezien men voorziet, dat het uitbreken der cholera ook in de Transkaspische pro vincie te verwachten is, zullen, als voorbe hoedmiddel, op de grenzen van Korassan en Afghanistan geneeskundigen nauwlettend den gezondheidstoestand der reizigers nagaan. In eene Donderdag gehouden vereenigde zitting heeft de ministerraad besloten den Baitischen spoorweg met 1 April a.s. voor het rijk over te nemen. De burgemeester van Moskou, Alexejew, is aan de hem doorden sluipmoordenaar Andre- janow toegebiacbte wonden bezweken. ITALIË. Het is nu zeker, dat de keizer van Oosten rijk bij het zilveren huwelijksfeest van koning Humbert door aartshertog Reinier, die een oom van den Italiaanschen koning is, zal oogenblik de uitdrukking van zijn gelaat 1 Hij leed, en om haar. Een innemend lachje speelde plotseling om haren mond, hare oogen begonnen te schitteren, zij strekte hare hand uitals de kat haren fluweelen poot, en legde die zacht op zijnen aim. t)Wat Z!jt ge van avond toch zonderling, Victor," spiak zij op vleienden toon; daarna gleed de liand over zijn schouderzij rekte zich uittrok hern naar zich toe en streelde zijne wang met haie lippen, sWees niet kin derachtig," ging /ij voort. nWie mij liefheeft, roag met kleingeestig denken Wat zijt gij mannen toch dwazen! Heb ik thans tijd, aan iets andeis te denken, wanneer zulke ernstige zaken rnij bezighouden Hij keerde zich om, hunne oogen ontmoetten elkander, en zij zagen elkaar geruimen tijd zwijgend «antoen was hij overwonnen. Hij sloeg zijn arm om haar heen en mompelde: i Vergeef mij »Gü Duitsche beer 1" sprak zij, nadat zij zich vertegenwoordigd worden. Hoogst waarschijn lijk zal zijne komst te Rome uitsluitend ten doel hebben, de gelukwenschen van keizer Frans Jozef over te brengen. Aan dit bezoek wordt groote politieke be- teekenis gehecht, in zooverre het de hartelijke verhouding tusschen de twee hoven aan den dag brengt. Het feit op zich zelf, dat een Oostenrijksche aartshertog te Rome komt, alleen voor eene zending op het Quirinaal, is van meer dan gewoon gewicht. De prinses van Wales heeft Donderdag eene audiëntie den paus gehad. Zij werd vergezeld door den hertog van York, haren zoon, dc twee prinsessen, hare dochters, en gevolg. Daarna werd door de prinses met haar gevolg ook een bezoek gebracht aan kardinaal Rampolla. Koningin Victoria zal, bij gelegenheid van de zilveren bruiloft van den koning en de koningin van Italië, door den hertog van York wot den vertegenwoordigd. In de Kamer werd Woensdag de minister van buitenlandsche zaken geïnterpelleerd over het voorgevallene te St. Tiuijen in België, waar de studenten van een seminarie bij een groote manifestatie ter eere van den paus koning, door den burgemeester zelfzijn voor gegaan. De minister Brin antwooidde, dat de zaak onbeteekenend is, maar dat de Bel gische legeering zich volkomen correct in deze aangelegenheid heeft gedragen, en reeds een onderzoek deed instellen. In antwoord op een vraag van een der afgevaardigden verklaarde de minister-presi dent in de Kamei zitting van Donderdag, dat eenige personen in verband met de jongste dynamiet-aanslagen in hechtenis zijn genomen. Voorts gaf de heer Giolitti de verzekering dat de regeering alle maatregelen zal nemen om de Veiligheid der ingezetenen te waar borgen. De koningin van Engeland is Donderdag avond te vijf uur te Florence aangekomen. Aan het spoorwegstation werdH. M. begroet door den hertog van Aosta, namens koning Humbert, door den maire, den prefect en den Britschen gezant. Een groote menigte juichte de vorstelijke personen toe, SPANJE. Tusschen den Duitschen gezant en den minister van buitenlandsche zaken is er over eenstemming gekomen om het recht op Duitschen alcohol van 160 op 135 pesetas te verminderen. T U R K U E. De sultan heeft verordend, dat de gewezen koningin Nathalie van Servië,bij haar bezoek, met dezelfde eerbewijzen moet worden ont vangen als vroeger koning Milan. A 31 K I K A. In Argentinië heeft men nu weer eens van minister van justitie en eeredienst verwis seld. De nieuwbenoemde heet dr. Amancio Aleorta, De opstandelingen in de Braziliaansche provincie Rlo Grande do Sul hebben de stad Aliegreta verwoest en van de bewoners, die tegenstand boden, er veertig gedood. Gene raal Tellos rukt aan het hoofd der regeerings- troepen tegen het door de opstandelingen bezette Bago op. Al de gedelegeerden ter Brusselsche munt- conferentie dienden bij den nieuwen president hun ontslag in. van hem losgemaakt had, iglj brengt mij nog om. God vergeve het mij 1 Maar gij man nen doet ook niets om niet 1" vopgde zij er na eenigen tijd bijtoen begon zij weer over hare plannen te spreken. Graaf Hunrko streek weder over zijn baard thans met een gelukkigvroolijk gelaatals was bij opnieuw geboren; zij keken, met hunne hoofien dicht bij elkander gestoken, op de kaart en wezen lederen weg en steg met den vinger aan. »'tls, wat ons betreft, voor mij zeer ge makkelijk om on/o troepen naar die richting te zenden," dus nam giaaf ilancka nu het woordterwijl hij met een strookje papier verscheidene afstanden mat«maar het zal moeilijker gaan, de Russen op een dwaalspoor te brengenmen zegtdat zij zeer wan trouwend zijn." Hij dacht eenigen tijd na, mat nog eens en staarde lang op de kaart. Plotseling verhelderde zijn gelaat. «Bier in het oosten is de Weichsel," zeide hij, «indien het mogelijk was, een aantal booten bij Nove Men denkt, dat Cleveland geen nieuwe gedelegeerden naar Brussel zenden zal en alleen den gewonen gezant van Amerika met de vertegenwoordiging der LTnie zal belasten. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Hechten van registratie op aanstellingen ens. en kanselarij-leges. Een door de regeering aangeboden wetsont werp tot afschaffing van de rechten van regi stratie op de aanstellingen tot bezoldigde burgerlijke en militaire betrekkingen, ambten en bedieningen, op de akten, houdende vermeerdering hunner bezoldiging, en op die, welke hun beeedi- ging constateeren. De reg. acht, wanneer de ambtenaren in de bedrijfsbelasting worden aange slagen, deze rechten niet meer gerechtvaardigd. Zij hebben in 4891 opgebracht f66 562,45Vj, waaronder f 61.482,551/9 Voor die op de aanstel lingen en f2584,80 voor de akten van beeediging van notarissen, advocaten, procureurs en deur- waai ders. Een en ander zal met 4 Mei 1894 in werking treden. Mede in vei band rnet de aanhangige bedrijfs belasting wordt de afschafflngvoorgesteld van de leges, die tot dus ver op zoowel tijdelijke als vaste aanstellingen tot bezoldigde rijks-ambten of be dieningen, die op de betaling van jaarwedden, gage®, pensioenen en wachtgelden en die op legalisatien worden geheven. De leges brachten in 1892 in totaal op f242.421, waaronder f75.000 voor leges op aannemings- sommen en andere vorderingen van traktementen enz. Deze laatste blijven bestaan, totdat de registratie-wetgeving meer algemeen zal worden herzien, waarbij dan tevens In overweging zal worden genomen afschaffing van de registiatie- rechten op de contracten van aanneming. Het verlies voor de schatkist zal dus voorloopig be dragen f60.000. Batavia, 17 Februari. De Dcli-Ct. deelt mede Daar de gemeenschap met Seroeway door de Atjehers Zoo werd bemoeilijkt, dat de opvoer van levensmiddelen en andere benoodigdheden gevaar liep geheel gestremd te worden, besloten de civiele en militaire autoriteiten tot bet nemen van flinke maatregelen om den vijand te ver drijven. Daartoe vertrokken Maandag 13 dezer met den trein van 6 uur 50 min. vm. naar Belawan 110 bajonetten ondercommando van den 4 n luit. Heidens, waarbij ingedeeld de adj.-onder-officier Arriénseen bergkanon van 8 cM met de noo- dige bediening; de kapt. der artill. Giel, de off. van gez, 2e kl. Karthaus, met eenige zie kenoppassers, verbandmiddelen enz., 6 tandoe's, en 40 dwangarbeiders. Te 8.48 aanvaaidden ook de resident en de gewest, mil. commandant de reis naar Belawan, om zich evenals de troepen in te schepen aan boord van Hr. Ms. stoomschip Sindoro, teneinde daarmede naar de reede van Tamiang te stevenen. Den vorigen dag was de 4e mobiele colonne, sterk 110 bajonetten, van Tandjong Slamat naar Tandjong Poera gemarcheerd om den 43n febr. ingescheept te worden naar de reede van Tami ang, op den gouvernements-stoomer Temaie. Bij deze colonne zijn ingedeeld kapt. Kuijk en de 2e luits. Dibbets, Verstege en Collard. De 4a luit. Engelen zou met deze gelegenheid ook van Tandjong Poera vertrekken, om den gew. mil. commandant als adjudant te vergezellen. De colonne te Tandjong Poera blijft in haar Briresko te verzamelen, juist alsof het ons voor nemen is daar een brug te maken, dan zouden de Russen zeker in de val loopenzij hebben dan een overtuigend bewijs." Martha von Bordowski maakte met haar potlood eene aanteekening op het papier, sik zal er u morgen antwoord op gevenant woordde zij levendig. sHet overige zal dan gemakkelijk gaan. Bij gelegenheid van een wandelrit kon men zich wel eens een woord tegenover de Russen laten ontvallen en zeggen, dat het scheen, alsof daar een brug zou gemaakt worden. sO, indien gij kondet bewerken dat de onzen gelukkig overkwamen, mijn dank en die van al de Poolscbe patriotten zou oneindig zijn J" riep Martha dwepend. Hij kuste hare hand hoewel hare laatste woorden veel koeler klonken dan de eerste. Daarna spraken zij nog eenigen tijd over hunne plannen hetgeen telkens door liefdesbe tuigingen van den graaf werd afgebroken. garnizoenteneinde bij eventueele voorvallen Langkat te dekken. Op de reede van Tamiang zal de gew. mil. commandant nader regelen wat er gedaan moet worden eene landingsdivisie van de Flores of Sindoro zal aan den tocht deelnemen. Het plan is met behulp van de marine, die zorgt voor stoomsloepen en gewone sloepen, en de Anna, Selamat en Djanlik de Seroeway-rivier op te varen, waar noodig, maar voornamelijk bij Rautau Pakum, te landen, en den vijand te verdrijven. Lang zal de tocht wel niet duren, daar de troepen in Langkat van meer nut zullen zijn dan te Seroeway. Hedenmorgen keerden de resident en kolonel Van de Pol per stoomjacht Anna uit Tamiang terug. In afwachting van nadere details kunnen wij onzen lezers alvast meedeelen, dat de vijand Woensdag bij Rantau-Pakam, alwaar eene sterke rivierversperring werd opgeruimd, en Donderdag bij Loeboe-Batal (resp. stroomaf- en stroomop- waaits van Seroeway gelegen) door onze troepen uit zijne talrijke Versterkingen werd verdieven, bij welke gelegenheid wij 2 kanonnen, 6 liila's, veel munitie en wapens op hem buitmaakten. Aan onze zijde sneuvelde éen Europeesch fuselier, terwijl éen adelborst, éen Europeesch sergeant en éen inlandsch fuselier gewond werden. Verder valt nog het verlies van den 4n luit. der mariniers, J. Copius Peereboon), te betreu ren, die tengevolge van de doorgestane ver moeienissen overleed. Of de vijand groote of kleine verliezen leed, is, als gewoonlijk bij dergelijke ontmoetingen, met bekend slechts éen doode Atjeher werd gevonden. Het totaal der Atjehers wordt op een paar honderd man geschat. De troepen komen hedenmiddag weer terug, behalve de adj.-onder-officier Arriéns, die met 20 man te Boekit Koeboe achterblijft. De resident heeft de kust van Tamiang van af de noordelijke grens tot aan de Kwula Besar voor allen in- en uitvoer gesloten, en de visch vangst aldaar verboden, omdat er ïeden bestaat een paar Kedjooroeans te wantrouwen, die metNja Makam zouden heulen. Er werd van deze expeditie ge bruik gemaakt om allerlei leeftocht naar Seioeway op te voei en, dat nu voor eenige maanden ruim van het noodige is voorzien. Aan de rijks-universiteit te Leiden is bevor derd tot doctor in de rechts»etenschap de heer A. J. van Buuien, geboren te Bodegraven, oud- leerling van het gymnasium te Schiedam, na verdediging van een acad. proefschrift, getiteld «Eenige opmerkingen naar aanleiding van de artt. 451 en 1122 Burgerlijk Wetboek". Aan de rijks-universiteit te Leiden is het can- didaats-examen in de rechten afgelegd door den heer F. L. Wittenrood Jr., oud-leerling van het gymnasium te Schiedam. Onlangs is, naar men ons mededeelde, door den acaderaischen senaat gunstig advies uitgebracht aan den minister van binnenlandscke zaken ten opzichte der splitsing van het doctoraal in de rechten. (Vox.) Aan dr. R. S. Tjaden Modderman is, op zijn verzoek, met dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten, eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuur kunde aan de rijS;s-universiteitta Groningen, met ingang van 19 September a.s. In de jaarvergadering van de vereeniging van Na zulk eene omhelzing begon graaf Hancke zich te beklagen en te vragen, waarom zij 260 vertrouwelijk met Garczinski omging en hero zelfs op hare kamer ontving. Martha was gedwongenhem antwoord te geven. Zij was geen jong meisje, en slechts een werktuig, zoolang het Vaderland bloedde. Hij was een dwaas met zijne jaloezie, voegde zij er fc'ji en moest haar en zich zelf niet zoo pijnigen. Garczinski was haar als man geheel onverschillig. Op eens weken zij verschrikt van elkander af; de deur werd geopend. Meta kwam, als eene vei schijning uit de andere wereld, in een lang, ruim nachtgewaad van witte stof, het blonde haar in een lange, zware vlecht gevloch ten, die tot over haar midden nederging, en een licht in de hand de kamer binnen. Ernstig en onderzoekend bleef het meisje in de deur staan en vestigde hare bestraffende oogen beur telings zwijgend op hare zuster en den graaf, die verschrikt opgestaan was. Wordt vervtlgd.)

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 8