1 J A0. 1893. Woensdag 29 Maart. N°. 8239. weede Blad. V Zevenenveertigste Jaargang. 5. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Binnenland*olie Berichten. Ct. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. O n d e r w ij s. IRecli tzaken. V i s s c h e rij Kerknieuws. COUHAilï, Abonnementsprijs, per kwartaal 1.85. Franco per post, door het geheele Rijk-*■ 2.50. Afzonderlijke nomraers - 0.10. BfTUKAU: BOTEHSTHAAT, E 2 9. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer. 0.10. DRIEMAAL geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. SCHIEDAM, 28 Maart 1893. Verschillende bladen wezen in den laatsten tijd op de gestrenge straffen, in Friesland uitgesproken. Zóo o. a. de heer Wiebaut, in een artikel sHönger en Schrik" in het Soc. Weehblmet wien de red. (de heer Treub) instemde, schoon geen van beiden goedkeu rend wat door de veroordeelde arbeiders of door Poutsma is gezegd of gedaan. Doch zulk straffen, heet het, kwetst het rechtsgevoel, in plaats van het te bevredigen. »De boog, die te sterk gespannen wordt, springt in stukken." Ook de Amsterdammerdie in een artikel JlHardvochtig Recht" de beide laatstgenoem den aanhaalt, schaart zich aan hunne zijde. Reeds uit een gevoel van billijkheid en menschelijkheid, zegt zij de bedoeling toch der overtreders was niet anderen ongelukkig te maken, maar ellende te doen eindigen. Bovendien was reeds zware straf geleden door den voorafgeganen honger. Eindelijkvoor standers van geleidelijke hervorming vooral moeten hun krachtigen afkeer uitspreken van een hardvochtig J>recht", hetwelk staat tegen over humaniteit en dus juist tegen de richting ingaat in welke verbetering te zoeken is. ïHet weert niet het bederf, maar bederft de toestanden, die een zuivering noodig hebben. Het verscherpt den klassenstrijd, in plaats van dien te verzachten. Het is de trouwste bondgenoot van het ffii'oZttfiOTIflair socialisme." Uit Amsterdam wordt aan de N. E. gemeld Anna Maria Brink zat gisteravond om 7 uur op de bank voor hare woning in de 1ste Looijerstraat met eenige buurvrouwen te praten, toen haar beschonken man plotseling op haar afkwam. De woesteling greep zijn vrouw aan en bracht haar drie messteken toe, eerst een stoot in den rug, vervolgens in den rechterarm en eindelijk een steek aan het hoofd. De buurvrouwen trachtten tevergeefs den woesteling terug te houden en eenige mannen, die op een korten afstand stonden, dorsten niet tusschen beiden komen. De moordenaar vluchtte na bet plegen van zijn bloedige daad de trap zijner woning op J een moedige jongen evenwel ging hem achterna en ontrukte hem het bebloede mes. De zwaar gewonde vrouw stortte bloedend neer en werd door de inmiddels te hulp gesnelde politie naar het gasthuis vervoerd, vanwaar zij, na verbonden te zijn, huiswaarts gebracht werd, Hendrik Brink, de moordenaar, een 37-jarig oppermanwerd door de politie gegrepen en naar het bureau Lauriergracht overgebracht. Van nacht werd de man, na verhoord te zijn, ontslagen en keerde bij de niets kwaads ver moedende vrouw terug. Toen deze haar man aan de voordeur op luiden toon toegang hoorde vragen, sprong zij in haar doodsangst uit een laam op de eerste verdieping op de binnenplaats, gelukkig zonder letsel te bekomen. Daar vrouw Brink, beducht voor vei dei e mishandeling, niet in huis durfde te komen, weid zij door de buien liefderijk opgenomen. Daai wordt zij nu nog verpleegd, liggen kon de arme vrouw tengevolge van de verwondingen met, zij is dus verplicht m een stoel te zitten. Haar toestand is niet buiten gevaar. Ooi zaak van den moordaanslag is een nietige twist, die vrouw Brink gistermiddag met haai man, die veel schijnt te drinken, had. Brink was toen dronken en ging na de ruzie slapen, later schijnt hij uit te zijn gegaan, zich nog meer te hebben bedronken en beging eindelijk te zeven uur de laaghartige daad. De gelegenheid tot verzending der sorresjoa- dentie naar Banana (Etat Indépendant du Congo) bestaat door middel van het stoomschip Koningin Wilhelmina. De laatste buslichting aan het post kantoor te Rotterdam is bepaald op 31 Maart, des voormiddags ten 10.30 ure spooitijd. De wijze van vet zending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Ned. Oost-Indie (met uitzondering van Atjeh en Padang) bestaat door middel van het stoomschip Gedë. De laatste bushchting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 1 Apul, des vooimiddags ten 9.30 ure spoortijd. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adies vermeld te worden. Om treat dia staad der wiatergraaea laidaa de berichten uit Zeeland lioogst gunstig, even als die van karwei- en koolzaad. Algemeen wordt er reeds druk in gewied. De aardappelen zijn reeds op vele akkers gepoot. Kon de landman nu maar tegen een billijken prijs zijn aardappelen van verleden jaar van de hand doen, maar de handel in dit product is lusteloos en daardoor de prijs gering. En er is nog groote voorraad voorhanden bij sommige landbouwers nog honderden HL. Veel wordt reeds aan de varkens gevoerd. Was de prijs voor enkele weken nog een weinig boven fl per HL, thans is hij er reeds ver beneden. Voor rekening van een handelaar te 's-Graven- hage zijn te Zevenbergen de laatste dagen circa 1500 hectoliter aardappelen gekocht, met be stemming naar Amerika. De prijs, dien men be steedde. was fl per hectoliter. Hoewel de landbouwers veel aardappelen aan hun vee geven, liggen toch nog duizenden hecto liters op het land gekuild. Er zijn landbouwers, die ieder nog 1000 a 2000 hectoliter in voorraad hebben Te Haarlemmermeer komen gevallen van in fluenza onder de paarden voor; enkele jonge paarden zijn reeds aan de ziekte bezweken. In de commissie voor de eind-examens der H. B. scholen in Zuid-Holland, te Rotteidamte houden, zijn benoemd door den commissaris dei- Koningin in Zuid-Holland, tot voorzitter en lid dr. J. Menalda van Schouwenburg, directeur der H. B. S. te Botteidam, tot leden de leeraren aan de H. B. S. de hh,dr. P. Molenbroek en mr. P, M. von Baumhauer te 's Gravenhage, J. G. van Santen te Rotterdam, dr. L. Posthumus en H. Duvanel te Dordrecht, mr. J. Fortuijn Droogleever en A. F. Cremer te Gouda, dr. G. Bakker en J. G. Dooi man te Schiedam, dr. A. Brester Jz. en J, Appeldoorn te Delft, W. Mas- sink en H. L. Heijkoop te Gorinchem. De Hooge Raad heeft gisteren verworpen het cassatieberoep van L. T. d. W. te Schiedam tegen zijne veroordeeling door de rechtbank te Rotterdam en het gerechtshof te 's-Gravenhage, tot due maanden gevangenis wegens diefstal met inkhmming. Door advocaat-generaal Patijn werd gistereD voor den Hoogen Raad conclusie genomen in de zaak van den minister van financiën en den procureur- generaal te V Hertogenbosch tegen S., brander en slijter te Gulpen, betreffende de toepassing van art. 231 der algemeene wet van 1882 (de verantwoordelijkheid van meesters voor de daden van hunne bedienden voor zooverre die daden tot hun bedujf betrekkelijk zijn). Advocaat-generaal betoogde dat voor de toepassing van genoemd artikel noodzakelijk moet blijken van een verband tusschen de handelingen van een bediende en het bedrijf van zijn meester, en, daar in het ten dezen beklaagde gewezen arrest van het ge rechtshof te 's-Hertogenbosch, waarbij S. van alle rechtsvervolging wordt ontslagen wegens door zijn bediende gepleegd fiauduleus vervoer van gedistilleerd en weigering van visitatie, is beslist, dat bedoeld verband in casu niet bestond, oordeelde hij dat het cassatieberoep op deze feitelijke beslissing van het hof afstuit en dus verworpen moet worden. Uitspraak 24 April. SCHIEDAM.- Zondag kwam van de trawler- visscherij binnen het stoomschip Vigilant aanbrengende een partij versche visch. Maandag avond is het schip weder ter visscherij vertrokken. VLAARDINGEN. Gisteren is alhier bin nengekomen een schip met 2 ton zoutevisch en 3 punt rog. SCHEVENINGEN. Gisteren zijn alhier zes schuiten aangekomen met versche visch. Prijzen waren tongen 5075 Ct.tarbot f 4 tot 8 griet f 0.75 tot 1 kabeljauw f 0.50 tot 3. schol f7 tot 9bot f O 50 tot 1 binnenlekschol f3.50 a 4; biaad f 1.75 a 2.— kokaat fl a 1.50; hanen f 4.50 a 2, NIEUWEDIEP. Gisteren kwamen alhier binnen 8 sloepen, gezamenlijk aanbiengende 80 tot 150 levende, 40 tot 100 doode kabeljauwen 20 tot 40 levende, 10 tot 20 doode lengen, 3 heilbotten, 20 tot 40 punt rog, 2 tot 5 ben vleet en 100 tot 200 schelv., terwijl door trek ken 100 tal haring werd aangevoerdlev. kabelj. gold f 1.50 a 1.40, doode id. 90 a 65 c., lev. leng f320 a 2.10, doode id. f4.60 a 4.50, heilbot f20 a 45 per stuk, rog f5.90 a 5.70 per punt, vleet f 16 a 15 per ben, schelv. f52 a 50 per honderd en haring f2 a 4.70 per tal. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoerd 104 zalmen, die voor f 1.20 tot 1.40 per Vs kilo werden verkocht. Nog werden aangevoerd 21 elften. De vorige week werden alhier ter markt aan gevoerd en verkocht 2131 zalmen en 37 elften, AMMERSTOL. De vorige week werden ter markt alhier aangevoerd 390 zalmen, die voor f 0.70 tot 4.15 per Va kilo werden verkocht. HARDINXVELD. De vorige week zijn ter markt alhier aangevoerd 206 zalmen, die voor f 0.85 tot 1.15 per Vs kilo werden verkocht. GORINCHEM. In het vischwater dezer gemeente zijn van 22 tot 25 dezer gevangen en aan de markt alhier verkocht47 zalmen voor 71 a 97 ct. per Vs kilo, en 1 elft voor f 1.40, WOUDRICHEM. In het vischwater dezer gemeente zijn van 20 tot 26 dezer gevangen en aan de markt alhier verkocht75 zalmen, tegen f0.80 a 1 per V, kilo, en 2 elften. Ned.-Herv. Kerk. Beroepen: te Zutfen dr. T. F. Westrik, te Hijkersmildete Bensichem ds. Jhr. J. van Gesier, te Ingen (Neder-Betuwe) te Hoek (Z.) ds. J. van der Spek, te Giesen-Nieuwkerk verbeteringte Bergschenhoek ds. P. S. Bartstra, te Krimpen a/d Lekte Beek en Geul ds. W. Lamers, te Rijsoord te Lettelbert c. ads. W. G. van Doorne, te St.-Michiels- Gestelte Rtjssen ds. G. J, Antink, te Wad- dinxveen c. a. Aangenomen: naar Yechel door ds. D. C. Nijhoff, em.-pred. te Kuilenburg; naar Willige- Langerak door ds. H. Bruijel, te Steenwijker- woldnaar Diemen (toez.) door ds. D. Ringe ling, te Neerlangbroeknaar Wezepe door ds. C. E. M. Deeleman, te Heinonaar Well en Ammerzoden door ds. S, Monsma, te Her wijnen naar Oostwold door ds. J. P. Eringa, te Eng wierum naar Schipluiden doords. C. Snel, te Groote Lindt. Bedank tvoor Brakel door ds. G. Timmer, te Nieuwpoortvoor Jutrijp en Hommerts door ds. G. H. Wagenaar, te Aalsmeer; voor Middelbert en voor Sappenneer doords. J. Busch Keizer J.Gz., te Ter-Apel; voor Mijnsheeren- land door ds. A. ten Have, te Polsbroek; voor Waterlandkerkje door ds. R, Damsté, te Oosterwolde. "Hip Ss

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 5