A0. !893. Donderdag 30 Maart. N°. 8240. Zevenenyeert gste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. Biiitenlaiidsclie Berichten. Biiiiienlaiidselie Berichten. SCHIEDiSCNE GOURA Abonnementsprijs, per kwartaal 1.85. Franco per post, door het geheele Rgk -*.2.50. Afzonderlijke nommera - 0.10. BtJKEAl'i B®TKUBTUAAT, E 2 y. ADVERTENTIEPRIJS: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Ccmiant ƒ1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen TWEEMAAL berekend. FRANKRIJK. Bij de inbezitneming van den voor zitterszetel van den Senaat, hield de heer Chal- lemel Lacour gisteren eene lofrede op zijn overleden voorganger Jules Ferry en deed hij uitkomen dat de Senaat, omgeven door het openbaar vertrouwen, zijn gezag ziettoenemen. De natie ziet in den Senaat een zekeren waarborg tegen de nu en dan nog het hoofd opstekende beweging Hij verzekerde de ver gadering, al zijne krachten aan haar te zullen wijden. De Senaat heeft gisteren de belasting op beurs-operatien in behandeling genomen. De Kamer besloot met 404 tegen 84 stemmen -om de thans geheven rechten op minerale oliën en petroleum te schorsen tot den 3 ln Mei van dit jaar. De commissie van enquête verkoos Valide tot rapporteur-generaal. In den Senaat bracht Boulanger \erslag uit over het ontwerp eener belasting op beurs-operatien. Hij bestreed het ontwerp, •dat slechts eene bedekte verbeurdverklaring •zou zijn ten voordeele der financieele agen ten, en waardoor de Parijsche efiectenmarkt geheel zou worden gedesorganiseerd. Hij brak voorts eene lans voor de achtenswaardigheid der tweehonderd voornaamste huizen. Eene vrije markt moest gehandhaafd worden. Men moest haar regelen, doch niet vernietigen. Tirard zeide dat het ontwerp der regeering niet de door Boulanger voorziene gevolgen hebben zou. Uit naam van het gouvernement verzette hij zich tegen een afscheiding der heursbelasting. Het voorstel, om uit de financieele wet alle artikelen betreffende beurs-operatien los te maken, werd eenparig, op enkele stemmen na, aangenomen. Montfort ondervroeg de regeering omtrent den toestand der troepen in Dahomey, den verkoop van wapenen aan Behanzin en de genomen maatregelen tegen de handelshuizen -die aan de Dahomeyanen wapenen verkoopen. Delcasse antwoordde dat hij van Dodds eene .zeer geruststellende depêche ontvangen heeft. Dodds heeft, om den veldtocht te eindigen, 3000 man gedurende 8 maanden noodig, en 6,000,000 fr. Delcasse wil in Dahomey een een zeer eenvoudig bestuur invoeren en er veel handelaars en kolonisten heenzenden. Na nog eenige opmerkingen werd de eenvoudige orde van den dag, door het gouvernement .gesteld, met 315 tegen 184 stemmen aange nomen. De minister van marine heeft eene depêche van generaal Dodds uit "Whyddah ontvangen, houdende bevestiging van de vroegere berich ten, volgens welke Behanzin zoowel in phy- sieken als in moreelen zin geheel terugge slagen is. In de commissie van enquête weigerde Andrieux den naam mede te deelen van den geheimzinnigen X. Het is noch een lid van het diplomatenkorps, noch een lid der familie Carnot. Andrieux had den naam aan Clémen- ceau meegedeeld, en hij maakte zich sterk om Arton binnen acht dagen te doen arresteeren. Er zijn eenige moeilijkheidheden gerezen bij de onderhandelingen met de regeering van Columbia over de verlenging \an den duur der concessie voor het Panama-kanaal. Het antwoord van de Columbiaansche regee ring woidt eerstdaags verwacht. De gemeenteraad van Parijs heeft den wensch uitgesproken, dat de tentoonstelliug van 1900 op het Champ de Mars plaat hebbe, met annexe bij "Viacennes. De werklieden uit de staatsl ucifersfabrie- ken te Pantin en Aubervilliers hielden Maan dagavond een vergadering, waar een motie werd aangenomen, waaiin besloten Verd de werkstaking tot Woensdagochtend voort te zetten. Zoo de directeur-generaal en de minis ter hun geen recht doen wedervaren, zullen zij hun rechten blijven handhaven. Zondagavond hebben in de kerk te Saint Denis, geleid door leden van den socialis- schen gemeenteraad, ernstige ongeregeldhe den plaats gehad. Op een gegeven oogenblik stormde het raadslid Picaidet den preekstoel op, plaatste zich naast den spreker, en zeide, hem den vuist onder den neus duwende nBurger pastoor, ik vraag het woord". Het scheen wel het sein te zijn tot een algemeen tumult. Stoelen en bidbanken vlogen door de luchtPicardet werd van den kansel ge sleurd, de kreten a bas les calotins doen zich hooren, er vallen bloedige slagen, ein delij k verschij nen politie en gendarmerie, welke eenige personen in hechtenis nemen. Van de raadsleden was niemand meer te vinden. B JE E G I E. In de Kamer werd gisteren de beraad slaging over de grondwetsherziening voort gezet met eene rede van den heer Henricot (van de linkerzijde) welke eene uitstekende critiek bevatte van het door de regeering voorgestelde stelsel. Do heer Neujean (van de gematigde linkerzijde) verdedigde vervol gens een stelsel, gebaseerd op het dubbele beginsel van de capaciteit en van de woning. De heer Neujean zou liever zien dat de herziening schipbreuk leed, dan dat het dif- ferentieele stelsel werd aangenomen. ENGELAND. Het Maandag door den heer Balfour tij het Lagerhuis ingediende votum van afkeuring tegen de lersche staatkunde der regeering is verworpen met 319 tegen 272 stemmen. Gladstone ontving gisteren eene deputatie uit de Kamer vail koophandel te Belfast en uit de Ulstersche industrieelen, die kwam verklaren dat de invoering van Homerale noodlottig zou zijn voor Ierlands welvaart. Gladstone antwoordde dat hjj die vrees niet deelde. Hij geloofde integendeel datHomerule de hulpbronnen \an Ierland ontwikkelen zou; en als voorbeeld wees hij op deteviedenheid en de welvaart in Canada. Vervolgens ontviDg Gladstone eene depu tatie uit Londensche bankiers en handelaars, die de bezwaren tegen Homerule van een Engelsch standpunt uiteenzette. Gladstone erkende het gewicht der deputatie, maar kon hare zienswijze niet deelen. Hij wist ook zeer goed, zeide hij, dat de vermogende klassen niet voor Homerule zijn doch (voegde hij er bij) de zienswijzen dier klassen zijn gewoon lijk in strijd met het nationale gevoel. Het Hoogerhuis is lot 18 Apiil uiteengegaan, Volgens gerucht zal de minister van bui- tenlandsche zaken, lord Rosebery, eerlang in het huwelijk treden met de 23-jarige dochter van den prins van Wales, prinses Maud. Lord Rosebery is 46jaar oud en weduwnaar van eene barones Rothschild, welke hem een ontzaglijk vermogen heeft nagelaten. EüSLANB, De czaar is gisteren met zijn gezin naar de Krim vei trokken. Van 1 Juli tot de invoering van het nieuwe beursreglement is de handel in wissels, munt en fondsen aan de beurs slechts toegestaan aan de eigenaars of vertegenwoordigers van Zelfstandige m Rusland gevestigde handels-, nijverheids- en bankinstellingen. Deprotestantsche piedikant Meijer, te Riga, is afgezet en tot vier maanden gevangenis verooideeld, omdat hij het huwelijk van een Griekse h-orthodoxen boer met een protestant- sche vrouw had ingezegend. Een dergelijk staaltje van Russische onver draagzaamheid wordt gemeld omtient een anderen predikant in diezelfde streek. Deze Moltrecht is zijn naamheeft zes maanden gevangenisstraf gekregen, omdat hij een meisje, in de Grieksche kerk geboren, haar belijdenis voor de protestantsche kerk had laten doen. OOSTENK IJ K. Volgens een brief uit Rome aan de Standard zou het zenden van een aartshei tog naar de zilveren bruiloft op het Quirinaal een corres pondentie tusschen Weenen en het Vaticaan ten gevolge gehad hebben, waarvan een zekere vijandige stemming is overgebleven, die waar schijnlijk een eind maakt aan de onderwor penheid van keizer Frans Jozef. Tot die zending zou besloten zijn om het Vaticaan te straffen voor het medegaan met Frankrijk in intriges tegen Oostenrijk op het Balkan schiereiland. Kalnoky zoude de Romeinsche Curie zoodoende een waarschuwing hebben willen doen toekomen. In den katholieken kring te Praag hield prins Karei Schwarzenberg eene rede, strek kende dat zqne partij moest zorgen, dat de Duitsche linkerzijde niet de regeering op haar hand kreeg; de oppositie der conservatieven zou de regeering daarheen drijven. De leiders der Duitsche linkerzijde zien hierin de beves tiging, dat hun politiek, den sauaengang met de regeering met te verliezen, de juiste is, en hopen dat de regeering, die haar noodig heeft, ook tot haai naderen zal. ZWITSERLAND. De minister van buitenlandsche zaken heeft aan den Zwitsersclien gezant te Berlijn ge- telegrapheerd, dat het bericht omtrent een anarchistisch komplot tegen den keizer en de keizerin bij hunne reis naar Italië volslagen uit de lucht gegrepen is. ITALIË. De paus heeft stellig besloten geen katho liek vorst, hetzij souverein of prins van den bloede, die naar Rome komt om het koninklijk echtpaar geluk te wenschen met het zilveren huwelijksfeest, op het Vaticaan te ontvangen. Hij heeft doen weten dat het onnoodig is stappen te doen om hem van dit besluit af te brengen. Wat protestantsche vorsten aan gaat, dit is een ander getal; en zoo zal kei zer Wilhelm II ten Vaticane vei schijnen op de wijze, gelijk wij medegedeeld hebben. A H E K I E A. Uit Philadelphia wordt aan de Times ge- telegrapheerd, dat volgens berichten uit Was hington de president waarschijnlijk in Sep tember het Congres zal bijeenroepen om over den fmaneieelen toestand en de herzie ning van het tarief te beraadslagen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Wet op het faillissement en de surséance van betaling. Door den minister van justitie is een ge wijzigd ontwerp van wet ingediend op het faillissement en de surséance van betaling. Daarin z\j'n opgenomen al de wijzigingen, omschreven in het schriftelijk antwoord op het verslag der commissie van voorbereiding voor gemeld wetsontwerp, en tevens die, welke in dat verslag vermeld zijn, tengevolge van de door den minister met de commissie gehouden conferentien, met uitzondering al leen van de vervanging van het woord »ge- failleerde" door sschuldenaar", in den laatsten regel van het eerste lid van art. 53, welke vervanging in dat lid niet raadzaam is, omdat zij tot onduidelijkheid aanleiding zou geven. Bovendien zijn in het gewijzigd ontwei p nog eenige veranderingen aangebracht, uit sluitend van vormehjken aard, die noodzake lijk waren geworden door de veranderde indeeling, eene kleine vei betering van redactie bevatten of strekken om het verband of de overeenstemming tusschen de verschillende bepalingen van het ontwerp, na de daarin gebrachte wijzigingen, te herstellen.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1