A0. iS93, Zondag 2 en Maandag 3 April N°. 8242, 7weede Blad. Feu S11 e t o n. evenenveertigste Jaargang. AAN DE GRENS. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. Buitenlandsche Berichten. Rijk. 1.85. 2.50. .- 0.10. «UKEAV: BOTEKSTKAAT, E 2 7. ADVERTENTIEPRIJS: van A10 gewone regels met inbegrip van eene Couiant1.10. Iedere gewone regel meer 0.10. DRIEMAAL geplaatst wordt tegen TWEEMAAL berekend. Aboknehentsphijs, per kwartaal. Franco per post., door het gelieele Afzonderlijke nommers. FBAKKBjJE. De minister van buitenlandsche zaken, Develle, heeft den Duitschen gezant zijn leed wezen betuigd over de bejegening, den uit gezetten correspondent van het Berliner Tagellatt, den heer Otto Brandes, door een troep volks aangedaan bij zijn vertrek uit Parijs. Er is een gestreng onderzoek ingesteld. Het ministeiie RibotTirard is gevallen. De radicale Kamer-meerderheid, die in de Panama-zaak met de regeering door dik en dun ging en die op het laatst wel eene stil zwijgende overeenkomst met haar scheen te hebben aangegaan, waarbij men elkander wederkeerig het leven waarborgde, liet het Kabinet Donderdag in den steek, toen dit te krachtig optrad voor het aan den Senaat be twiste recht tot wijziging der begrooting. Eene meerderheid van slechts vijf stemmen maakte een einde aan het bestaan van dit ministerie. De aanleiding hiertoe was het volgende: De begrootings-commissie had, zooals men weet, zich vereenigd met eene door don heer Lockroy voorgestelde motie, strekkend om eenvoudig de oude, door de Kamer voorge stelde begrooting weer naar den Senaat terug te zenden, zonder notitie te nemen van de wijzigingen, door deze vergadering daarin ge bracht. Tegen het volgen van deze gedragslijn meende de regeering te moeten waarschuwen. Ribot lichtte de veranderingen, door den Senaat gemaakt, op eenigszins welwillende wijze toe en verzocht de Kamer in elk geval, ook in het belang des lands, de begrooting nog eens onder handen te nemenwaartoe door de Kamer besloten werd. In het begin scheen het of de meerderheid tot toegeven bereid was. De belasting op de rijwielen handhavend, liet men die np de piano's vallen, gaf men ook die op de livreien prijs. Maar de patentbelasting werd, ondanks het afraden der regeering, weer onveranderd hersteld en daarna wat den doorslag gaf ook door de Kamer geweigerd om, ter tege moetkoming aan den Senaat, overeenkomstig het voorstel der regeering, de herziene be lasting op de dranken uit de begrooting te lichten. Dit besluit weid genomen met 247 tegen 242 stemmen de meerderheid be stond, behalve uit de ontevreden linkerzijde, ook uit de Boulangisten en de rechterzijde en deed het Kabinet besluiten tot het in dienen van zijn ontslag. Dit is het blijven handhaven, ondanks alle pogingen van president Carnot om de minis ters tot blijven te bewegen. Ook het voorstel van eenige vrienden om een incident uit te lokken, waardoor het ministerie weer in den zadel zou kunnen gelicht worden, werd van de hand gewezen. Na het besluit der Kamer werd de zitting voor eenigen tijd geschorst. Bij de hervatting verscheen alleen de heer Tirard met verzoek om, nu de begrooting tot na de vacantie moet blijven liggen, nog twee nvoorloopige twaalf den" of twee verdere maanden verlof tot het innen van 's rijks inkomsten. De Kamer besloot, op voorstel van Lockroy. met 504 tegen 5 stemmen slechts éen voor- loopig twaalfde te bewilligen. Met algemeene stemmen werd dit besluit hierna door den Senaat bekrachtigd. Deze verdaagde zich hierop tot heden, terwijl de Kamer tot Dinsdag uiteenging. Allerlei geruchten doen natuurlijk de ronde omtrent de samenstelling van een nieuw ministerie. De een spreekt van Develle en van Constans, de ander van geheelnieuwe mannen", een derde weer van Kameront binding. Volgens een gerucht in de couloirs konden Burdeau of Develle wel met de opdracht, een nieuw Kabinet te vormen, belast worden. Loisillon en Rieunier zouden hunne porte feuille behouden. De meerderheid in de Kamer, welke de wijziging in de belasting op de dranken hand haafde, bestond uit 120 leden der rechterzijde, 30 Boulangisten en een honderdtal republi keinen. Deze stemming droeg geheel een politiek karakter. De Kamer heeft het voorstel, om aan de weduwe van Ernest Renan een jaargeld van 5000 fr. toe te kennen, aangenomen. Carnot ontving gisterochtend de presiden ten van Kamer en Senaat. Men kan zeggen dat hij den president van den ministerraad niet zal kiezen uit den Senaat, en dit wel wegens het conflict met de Kamer ten op zichte van de begrooting. Casimir Périer zal het presidentschap van den ministeraad niet aannemen als Carnot het hem aanbiedt. De enquête-commissie heeft Donderdag Demorès gehoord, die verklaarde dat men hem documenten, op de Panama-zaak betrek king hebbende, te koop had aangeboden. Hij bevestigde, dat een welingelicht persoon hem verzekerd had, dat de regeering een ernsti- gen dwang op den rechter \an instructie Franqueville oefende, om te voorkomen, dat Clémenceau gecompromitteerd werd. ENttElAND. Het Lagerhuis heeft Donderdag met 1G3 tegen 75 stemmen eene motie aangenomen, waarbij Gladstone in overeenstemming met de regeering verklaarde, dat na het paasch- reces de Dinsdagen en Woensdagen aan regeeringszaken, met voorgang van de home rule bill, zullen gewijd worden. Het Lagerhuis is tot den 6n April uiteen gegaan. Een Donderdag verschenen Witboek bevat de depêche van Rosebery aan Cromer van 16 Februari. Zij recapituleert de jongste gebeur tenissen in Egypte, en zegt dat, zoo Engelands protest tegen des khedive's handelswijze vruchteloos gebleven ware, er ernstige gevol gen uit zouden zijn voortgevloeid. Deze wer den door het verstandige en tijdige terugtre den van den khedive voorkomen. Men mocht echter niet positief aannemen dat alle kans op toekomstige moeilijkheden thans uitgesloten is. Er konden zich gebeurtenissen voordoen, welke de regeering zouden noodzaken, de wenschelijkheid van nieuwe beraadslagingen met den suzerein en de Europeesche mogend heden in overweging te nemen. Op het oogen- blik ware het nutteloos voorstellen op bet tapqt te brengen, welke in het bedoelde ge val -wenschelqk zouden zijn te doen. Het was echter absoluut zeker, dat Egypte on tbr goede omstandigheden bevrijd zou zijn van eene Europeesche controle, welke zelfs ge-- strenger en onaangenamer dan de tegen woordige zou kunnen zijn. Ook het welbekende parlementslid Courtney heeft zich zoo beslist mogelijk onder de tegenstanders van het Home-rule-oritwerp ge schaard. In eene vergadering te Chelsea ver klaarde hij dat het huidige ontwerp voor Ierland niet beter en voor Groot-Briltannïë nog veel slechter was dan dat van 1886; en dat het eene ramp zou wezen, indien dit ontwerp tot wet verheven werd, aangezien het een slecht bewind en onrecht brengen zou over Ierland. Roman van JOHANNES VAN DEWALL. 49. xCo teraz robic, Panna 1 (hoe zal ik dat kunnen doen, gebiedster) antwoordde Peter ver legen, imijnheer is van nacht uitgereden." sOnmogelijkriep de freule verschrikt en stampte toornig met den voet; zij geraakte door dit bericht in hevigen toorn. lik heb hem zelf in het rijtuig geholpen," verzekerde Peter eerbiedig doch stellig. iHaHoe arglistighoe verraderlijk 1 Rij heeft er mij geen woord van gezegd riep Martha in de hoogste woede en vergat alle zelfbeheersching. sVergevinggebiedster mijnheer heeft gisteravond laat nog een klein briefje ontvan gen waarschijnlijk was dat de reden," ging .Peter met een eenigszins loerenden blik voort, en ondanks zijn schijnheilig gelaat zweefde er ets als lepdvermaak om zijnen groeten mond. ïEen brief?" vroeg zij driftig. »>Een klein billetje van rooskleurig papier het was al laat. Een jood, Reb Pincus gij kent hem wel bracht het, doch het was hem bijna slecht bekomenwant korporaal Eareza her kende hem weder als dengene, die het paard van den ritmeester bad gestolen en bad hem reeds in den kraag, doch hij is er met een blauw oog afgekomen en in het huis verdwenen. De heer Von Garczinski heeft zijnbiieijeontvangen en den jood een-goede fooi gegeven." rla 1" knerste Martha doodsbleek on drukte hare hand op haar kloppend hart. iDe heer Von Garczinski las den brief en bestelde tegen twaalf uur een rijtuighij is ook juist op dien tijd vertrokken. Zooals gezegd is iZwijg toch stil, kreupele 1" snauwde Martha hem toehare oogen fonkelden en zij had hare Ihand opgeheven, alsof zij wilde slaan. Zij dacht eenige minuten natoen riep zij »Laat oogen- bhkkelijk inspannen Binnen tien minuten moet het rijtuig voor zijn 1" ïPadamdonogantwoordde de mismaakte met een onderdanig gezicht, maakte eene buiging en strompelde naar buiten. Een kwartier later steeg Martha in het rijtuig en reed naar Krakau. Haar hart leerde haar nu eveneens de onuitstaanbare kwellingen der jaloezie kennen. Wat zij vermoedde, was waarheidmen zeide, dat de knappo vreemde ling door de vrouwen van de weelderige stad vergood werd. En zij had aan zijn eeden geloof geslagen zijne vurige woorden hadden haar rleid I Zij wilde zekerheid hebben, en wee hem, ii.dten bij haar bedroog De heer Von Garczinski was gelukkig. Martha trof hem aanterwijl hij met eenige heeren over de straat liep en met hen in een ernstig gesprei' gewikkeld wasbij was niet om een uitvlucht verlegen, 't "Viel den fijnen Trouwen kenner niet moeilijk, om de kleine dame van buiten gerust te stellen. Hij was wegens ge wichtige zaken naar de stad geroepen, en da brief was van vorst Jablonowski. Ilij lachte haar uitspotte een weinig over hare onrust en tyrannic, streek over zijn baard en bewoog haar ten laatste, nadat zij hem haar gespiek met graaf Hancke verhaald had weder in te stijgen on naar huis te gaan. Indien freule Von Boidowski op haren teiugweg geene gewetenswroeging gevoelde, is de oorzaak daarvan in de onvolkomenheid der menschehjke natuur te zoeken en daaimede te verontschuldigen zij zou hare straf niet ontgaan en eens met dezelfde maat gemeten worden, waarmede zij anderen mat. De Zondag brak aan, waarop de grooto slag zou geleverd worden. Generaal Langowicz stond slechts ettelijke mijlen van de grens verwijderd. Alles was er met bedachtzaamheid op aange legd, om den overtocht gelukkig to doen slagen. Men hoopte door een marscb om den vleugel van de Russische troepen den generaal te bereiken. Graaf Hancke had er zich van overtuigd, dat

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 5