DENEMARKEN. RujiENiE. Binnenlandsclie Berichten. Be gemeente Sligo beleefde dezer dagen "Weder een proefje van de veelzijdige rol, welke de geestelijke herders der katholieke Ieren niet zelden in het volksleven spelen. Bij eene verkiezing onder de armenwet stelde de pastoor, verontwaardigd over het plan van eenigen uit zijne kudde om op eenen con servatieven candidaat hunne stemmen uit te Brengen, zich aan het hoofd eener met knup pels gewapende bende van 200 getrouwen, teneinde die weerspannigen te intimideeren. De politie moest op het tooneel verschijnen en de akte van oproer werd afgelezen. Telegrammen uit Ferrol melden het vlot- raken der Howe sinds Donderdagmiddag, nadat het pompen de watermassa binnen- scheeps belangrijk verminderd had. De Howe werd naar eene veilige ankerplaats gesleept, waarde gaten zullen gedicht worden, alvorens het schip in het dok gaat. Middelerwijl be dwingen de pompen gemakkelijk het water binnenscheeps. Ook het Landsthing heeft het ontwerp tot hervorming van het consulaatwezen (aanstel ling van beroeps-consuls, andere wijze van heffing van consulaatgelden, enz.) goedge keurd, zoodat dit thans alleen nog de ko ninklijke goedkeuring behoeft. OOSTENRIJK. Kossuth heeft zich krachtig vóór de invoe ring van het burgerlijk huwelijk in Hongarije verklaard en iedereen opgewekt deregeering daarin te steunen. ZWITSERLAND. Door den Nationalen Baad is tot de bonds- regeering het verzoek gericht, het initiatief te nemen tot eene internationale overeen komst, om in tijd van oorlog bescherming te verzekeren aan alle gebouwen van eeredienst en onderwijs en aan de openbare verzamelin gen van kunst en wetenschap. ITALIË, De directeur van de Siciliaansche bank, hertog della Verdura, is in die betrekking ge schorst, nadat aan den wenseh der regeering, dat hij zijn outslag zou aanbieden, niet te ge- moet gekomen was. De hertog zou zich aan eenige onregelmatigheden en zelfs aan verduis tering ten nadeele der bankinstelling hebben schuldig gemaakt. De Opinione vraagt, of de Senaat nog zal blijven weigeren, nu een zijner leden in het bankschandaal betrokken wordt (de hertog della Verdura is senator) inzage te nemen van de stukken, door den minister president overgelegd. Berardi, de dader van den aanslag op ko ning Humbert, weigert nog steeds voedsel te nemen, zoodat men zijn toevlucht heeft genomen tot kunstmatige voeding. In de dagbladen worden, blijkbaar van regee- ringswege, nu stukken openbaargemaakt, waaruit blijkt, dat dr. Cornelius Herz inder- de Russen de verplaatsing naar de Weichsel vernamen, en ook, dat er materialen voor het houwen van een brug bijeengebracht werden. Het was heden op Wicelowiec zoo stil, alsof de bewoners in het geheel geen deel namen in de gebeurtenis, die voorbereid werd. De dames gingen als gewoonlijk tweemaal naar de mis en het werk rustte. Slechts Martha was Zeer zenuwachtigmaar het oog der moederdat reeds sedert eenige dagen met eene ernstige bijna koude uitdiukking op haie jongste dochter rustte, hield haar in bedwang slechts de bleek heid harer wangen en hare gejaagdheid ver rieden bare zenuwachtige gemoedsgesteldheid. Toen de schaduwen van den korten winterdag langer werdenwerd haar deze innerlijke onrust bijna onverdraaglijkhaar gelaat was doodsbleek, en hareoogen schitterden koortsachtig. Graaf Xaverij sloeg baar heimelijk van uit den hoek der canapéwaarin hij zatdeel nemend en jaloersch. gade. Hij wilde gaarne een vriendelijk woord tot baar spreken want bij was, een goedhartig mensck en verliefd, tijd wel de Mauritius-orde verkreeg, maar dat Crispi, toen hij ondertusschen nadere berich ten omtrent Herz had ontvangen, het diploma hem niet heeft gezonden, maar dit heeft ver scheurd. Reïnach heeft toen wel voor Herz om een nieuw diploma gevraagd, maar dit nooit ontvangen. Men zegt dat de paus aan aartshertog Reinier geen audiëntie verieenen zal. In diplomatieke kringen gelooft men dat keizer Wilhelm naar Rome komt ter wille van het totstandkomen der legerwet. Sedert eenigen tijd was er te Rome een pro ces aanhangig tegen prins Seiarra, waarvan de uitslag thans bekend is. Hij is tot eene zware straf veroordeeld wegens een misdrijf, dat alleen een misdrijf is in Italië. De prins zat namelijk diep in de schuldenmaar hij bezat eene beroemde verzameling schilderijen en andere kunstschatten de galerij-Borghese (de prins stamt af van de familie Borghese). Wat heeft de prins nu gedaan in zijne geld verlegenheid f Hij heeft eenige der kostbaar ste schilderijen naar Parijs doen brengen en daar laten verkoopen. Doch in Italië bestaat eene wet, de wet-Doria, aangevuld door eene latere wet, die van Pacca, waarbij het ver boden is kunstschatten uit Italië naar het buitenland te brengen of te verkoopen. Wat er vandien aard in Italië bestaat, moet er blijven. Hoe de overbrenging van de hier bedoelde schilderijen naar Frankrijk heimelijk is kun nen geschieden, zal wel een raadsel zjjn. Ge noeg dat het tot 's prinsen ongeluk geschied is. Men zegt dat een van 's prinsen schuld- eisehers, zekere Geisser, de lucht van de zaak gekregen hebbende, zich naar Parijs begeven en daar zekerheid van het geval gekregen heeft, waarna hij aan de Italiaansche re geering kennis van de zaak heeft gegeven. De rechtbank heeftjden prins veroordeeld tot drie maanden gevangenis, eene boete van 5000 lire en tot uitkeering aan den itaat van 1,260,000 lire, zijnde de waarde waarop de schilderijen, die Italië armer en Frankrijk rijker is geworden, geschat is. PORTUGAL. De douane-ontvangsten van Lissabon en Oporto bedragen over deze maand 335 conto's de reis meer dan in dezelfde maand van het vorig jaar. Volgens te Weenen ontvangen berichten boezemt de gezondheidstoestand der koningin (Carmen Sylva) ernstige ongerustheid in. .AMERIKA. Thomas Bayard is tot ambassadeur te Lon den benoemd. Porter, de oud-gouverneur van Tennessee, vervangt Egan als gezant te Val paraiso. De Times verneemt uit Philadelphia, dat 150 Hamburgsche landverhuizers, te Halifax maar hij was bevreesd voor eene terugwijzing. •Ik verveel mij gruwelijk," sprak na eenigen tijd vorstin Jadwiga tot prins Loor, Muilen wij eens spelen, om den tijd te korten?" De prinsdie een erge hoofdpijn had en daarom luitenant Von Parscbner niet op zijn tocht vergezelde, en die met graaf Hancke reeds sedert eenige dagen op een gespannen voet leefdestond oogenblikkelijk op. Terwijl beiden zich verwijderden om een behaaglijk plaatsje op te zoeken, ontmoetten zij den Zwit- serschen majoor. sZIjt gij nog hier 1" vroeg de vorstin en bleef voor hem staan «wij dachtendat gij reeds ver weg waart." Zij keek hem met bijna be- leedigende geringschatting aan. •Neem mij niet kwalijk ik kom dat is te zeggen, ik was heden vast besloten, ook zonder mijne papieren die ik uit mijn vader land verwachtnaar het strijdperk te gaan stotterde majoor Hauser in groote verlegenheid, «gij weet Hij hield ophet lachen der schoone vrouw werd steeds spottender. De aangekomen en bij Detroit (Michigan) de grenzen der Vereenigde Staten willende over schrijden, door de overheid aangehouden zijn, bij gebreke van een ontsmettingsbevrijs. Er zijn berichten ingekomen van San Domingo, dat de president, die op gespannen voet met de Kransche inwoners leefde, de Fransehe bank heeft laten aantasten en zich meester gemaakt van 62,000 dollar in goud. Hij trachtte daarmede te vluchten, maar is door de Fransehen gevat. De New-York Herald heeft een telegram ontvangen uit Valparaiso, dat over de toe standen in Rio Grande do Sul tegenstrijdige berichten geeft. De correspondent der Herald te Artigas zegt dat de revolutionnairen ten getale van 20,000 slechts een betere bewa pening zouden noodig hebben om de troepen der regeering te verslaan. De grootste macht der opstandelingen heeft zich achter de Alle- gre teruggetrokken, die de basis vormt der krijgsverrichtingen. Generaal Tellos, bevelhebber van de regee- ringstroepen, zou Uruguay zijn binnenge drongen, teneinde de inwoners te straffen die hulp moeten hebben verleend aan de opstandelingen. Een conflict tussehen Brazilië en Uruguay schijnt onvermijdelijk. De Brazi- liaansehe kanonneerboot Alagoas is voor Asuncion aangekomen en zou terstond met het bombardement der stad kunnen aanvangen. De New-York Herald bevat een schrijven uit Artigas, meldende dat generaal Tellos, bevelhebber derBraziliaansche regeeringstroe- pen een inval heeft gedaan op Uruguaysch grondgebied, teneinde de bevolking te tuchti gen wegens het verieenen van hulp aan de opstandelingen in de provincie Rio Grande do Sul. Een geschil tussehen Brazilië en Uruguay schijnt onvermijdelijk. De Braziiiaansche ka nonneerboot Alagoas is te Assuncion aange komen en zou terstond kunnen beginnen die stad te bombardeeren. SCHIEDAM, 1 April 1893. Centraal Comité en Kamerclub der Anti-rev. partij. Do Standaard klaagt luide over het volslagen gemis van samenwerking tussehen Centraal Comité en Kamerclub. Als men er op let, zegt het blad, hoe de Club haar oorsprong dankt aan de stem-actie én aan het program van het C. C.als men voorts niet vergeet, dat bijna de helft van het C. C. bestaat uit leden van de Club, enz. enz., dan zou men xneenen, dat beide lichamen zoogoed als in telephonisehe ver binding met elkaar stonden. Doch integen deel de samenwerking is gelijk nul. De stembus brengt, ja, wel eens wat leven in de brouwerij, maar is die actie voorbij, dan Iaat de Club de gordijnen lieer en verwacht geen bezoek meer. Dat aldus het C. C. einde majoor greep haastig in den zak en haalde een dik pakket te yoorschijn. •Nu krijg ik ze eindelijk," ging hij voort, terwijl hij hevig gesticuleerde, »en nu ben ik juist door deze papieren gedwongen, weder naar hni« te gaan, want mijne overheid verlangt een spoedige kennisgeving." Da vorstin liet hem, zonder een woord te antwoorden staan. In het voortgaan sprak zij echter luid genoeg tot den prins, dat iedereen het kon hoeren «Deze mijnheer uit Zwitserland ia klaarblijkelijk noch een Tel, noch een Win' kelried". •Zeer zeker nietschoone doorluchtigheid bevestigde de prins. •Laat toch ik vraag het u reeds zoo dikwij ls de doorluchtigheid achterwege," viel zij hem levendig in de rede«noem mij Jadwigaof, wanneer u dit plebeïsch voorkomt, madame; ik zal u Looz noemen of mljnhec- Looz." •Vergun mij dan, dat ik u mevrouw Wicsi- iawska noem," hernam de prins, die in weerwil van zijn hoofdpijn goed geluimd was. ïln Krakau loos een blauwtje bij de Club loopt, acht2)e Stand, vernederendzij meent, dat de Depu- taten-Vergadering moeilijk van het Comité zal kunnen vergen, dat het zich op den duur leene voor deze rol. Rationeel isdat het Comité zijn vrijheid herneme en eigen weg ga, opdat het ook b.v. als de aftreding aan de orde komt, geheel vrij en zelfstandig kunne beoordeelen ofhet de herkiezing der uittredende leden al dan niet aan de kiesvereenigingen kan aanraden. De Stand, wil niet zeggen, dat dit in haar oog de meest gewensehte verhouding zou zijn. Integendeelzij somt de groote schaduwzij den er van op. Maar, en dat doet de deur dicht zegt zij het is nu eenmaal gebleken met de Club in hare tegenwoordige samenstelling niet te gaan. Dit gemis aan samenwerking is thans vooral aan den dag gekomen bij de kiesrecht- quaestie. Het Voorloopig Verslag" is de wereld ingegaan zonder dat het Comité iets van de Club wist of vernam. Over de motieven, die de Club deze hou ding hebben doen aannemen, wil De Stand. thans geen woord spreken. De éen zegt er van, ndat ze hun grond hadden in gebleken onmo gelijkheid. Een ander, dat ze hun oorsprong vonden in ongeoorloofdheid. Een derde wijst op onwil, gesproten uit verschil van geestes richting". Alles uiterst interessant, meent het blad, om het nader ter toetse te brengen. Doch voorshands bemoeit het zich, gelijk eenige malen herhaald wordt, slechts met den Jormeelen kant der quaestie. En dan kan De Stand, tot geene andere conclusie komen dan Vrijheid voor het C. C. •De Club vare dan op eigen risico. •Het Centraal Comité steune dan op het volk, en voortaan op het volk alleen." Alweder wordt ons een rozencatalogus toegezonden, thans van den heer Joh. Hoek stra te De Bilt bij Utrecht. De ondervinding heeft geleerd, dat niet altijd op al het schoone, dat in dergelijke prijscouranten voorkomt, kan worden ver trouwd. Verleden week werd ons een bezen ding van tien struikrozen getoond, waarvan zes geheel bevroren waren, de vier nog leven de tot de planten van de minste soort behoo- ren. De heer Hoekstra verdient meer ver trouwen. Immers bij bestellingen boven f 15 wordt door hem voor den groei der rozen ingestaan. Bij verstaat daaronder het kosteloos leveren van nieuwe rozen "voor de gene, die onverhoopt niet mochten zjjn aan geslagen, doch geenszins het niet betalen van hetgeen niet is gegroeid. Tevens zijn bij hem van Maart tot einde November afgesneden rozen "verkrijgbaar in kistjes van 25, 50100 of meer stuks. De prijzen zijn per correspondentie te regelen en varieeren van f2.50 tot f15 de 100 stuks, naar gelang van 't seizoen. of waar ik u naderhand eens weer zal ont moeten, kent ge mij toch niet meer," voegde hij er sarcastisch bij »'tIsmogelijk." •Overigens, neem mij niet kwalijk, dat ik nog over de zaak spreekit Let vreemd dat het officieels schrijven aan den Zwitser uit. Baden, en niet uit Bern komt." •Er is in Zwitserland ook een Baden, mijn heer Looz." •Dit Baden Is echter niet BadenBaden zooals op den poststempel stondhetgeen ik duidelijk zag mevrouw Wicsilawska, geboren Karischin." »Hij is een losbol of een landlooper maar wat gaat het mij eigenlijk aanhernam de schoone vrouw, die thans in den versten hoek van de kamer in een leuningstoel plaats nam en de kaarten begon te mengen. «Ecarté °f piquet «Alles wat gij belieft te spelen, mevrouw, slechts geen heer en "vrouw, als ik u verzoeken. mag." Wordt verv*lgd.)

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 6