A0. 1893. Zondag 2 en Maandag 3 April. N°. 8242 Derde Blad. Zevenenveertigste «Jaargang. Binnenlandsclie Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITHEVEK: J. ODÉ. CHIED15CHE OUHANT Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Bijk Afzonderlijke nommers 1.85. 250. -0.10. B U H E A 1? BOTKK8TUAAT,"E 2 S. ADVERTENTIEPRIJS: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer. .- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen TWEEMAAL berekend. SCHIEDAM, 1 April 1893. De catalogus der Nederlandsche fabriek van muziekinstrumenten van M. J. H. Kessels te Tilburg ziet er allerbevalligst uit, terwijl de inhoud door zjjn rijke verscheidenheid verbaast Koperen en houten blaasinstrumen ten slaginstrumenten, snaarinstrumenten van allerlei aard, pianino's vleugels, speel- doozen, in alle mogelijke benoodigdheden, muziekpapier incluis vindt ge er in beschre ven en afgebeeld. De prijzen komen ons voor billijker te zijn dan in het buitenland, ter wijl door de firma slechts instrumenten van den eersten rang worden geleverd, te harent door bekwame werklieden vervaardigd, waar van ieder slechts arbeidt aan het gedeelte, waarin hij specialiteit is. Muziekkorpsen, die instrumenten behoeven, bijzondere personen, die zich van een viool, cello of ook contra bas willen voorzien, kunnen thans bij een Nederlandsch fabrikant terecht. Gaarne geven we den sierlijke catalogus ter inzage, over tuigd, dat ieder liefhebber zal moeten be kennen, dat de fabriek van den heer Kessels voor buitenlandsche inrichtingen niet behoeft te wijken. De Maart-aflevering van de Revue Interna tionale des Falsifications bevat weer een gansche reek» van groote en kleine ongerech tigheden op het gebied der vervalsching, waarvan de verbruikers dupe zijn. Te Wee- nen werden 115 monsters boter onderzocht; 27 daarvan bevatten slechts een geringe hoeveelheid boter; men schroomde zelfs niet, vet van kokosnoten te verkoopen. Het ge bruik van reuzel veroorzaakte ziekte; zout bleek met schadelijke bestanddeelen vermengd. Bonbons bleken in de omslagen kwik te be vatten. Spanje blijft klagen over een verschrikke lijke wijnvervalsching, vooral der mindere soorten. Alcohol van de minste soort wordt in den brandewijn gebruikt, die door de mindere klassen wordt gedronken, de aard appel-foezelolie; de gebruikers van dit vocht staan bloot aan delirium tremens.Frank rijk brengt voortdurend vervalsching van tarwemeel aan het licht; Uit Londen wordt het volgende gemeld: »Er is geen land, waar door den arbeidenden stand meer vleesch en meer boter wordt verbruikt dan in Engeland. Het is dus van belang, dat de qualiteit en de samenstelling dezer voedingsstoffen streng wordt gecontro leerd. De inspecteur Strutt, die in een restau ratie te Londen een maaltijd nam, stak een monster bq zich, dat men bij deze gelegen heid had voorgediend. De analyse dezer stof bracht aan het licht, dat zij 50 margarine bevatte. Een vervolging werd ingesteld, en het vonnis wasveroordeeling van den restau rateur tot zes en dertig gulden geldboete, wijl het onmenschelijk is, den werkman een zoodanige substantie voor te zetten, als hij den prijs van zuivere boter betaalt". Oranjebond van Orde. Dinsdagavond waren belangstellenden te zamen geroepen in de groote zaal van iTtvoli", te Utrecht, op uitnoodiging van het bestuur van bovengenoemden bond. De heer Jac. Joh. Deetman riep allen het wel kom toe en verklaarde, dat de nooden, waar onder het volk gebukt gaat, de wanverhou dingen, welke zich in het maatschappelijk leven in de laatste jaren hebben voorgedaan, er toe gedrongen hadden om iets te doen. De spr. wees met nadruk op het socialisme onzer dagen, dat zich niet ontziet, ook langs onwettigen weg, door driest geweld het maat schappelijk leven te bedreigen, dat spot met iedere kerk en met elke kroon, en dat met zwaï te letters in het bloedroode vaandel heeft geschreven»De revolutie is het eenige mid del, om te komen tot den heilstaat". Als den man, die het klein getal mannen had samengebracht, door wien de bond werd opgericht, noemde spr. den heer Roosmale Nepveu, te Doorn; hem alleen komt het vaderlijk recht toe over den «Oranjebond van Orde", gevestigd te Utrecht, den 25n Febru ari 1893. Eene uiteenzetting van het program werd vervolgens gegeven door den heer jhr. J. Hora Siccama van de Haikstede, die tevens in den breede uitweidde over de nooden onzer maat schappij. De spr. drong er ten zeerste op aan, dat gezorgd zoude worden voor bronnen van arbeid; er moet ook getracht worden naar eene betere arbeidsverdeeling' in de groote centra der bevolking. Spaar- en voorschot- kassen, naar Zwitserschen trant, moeten wor den opgericht; naar betere arbeiderswoningen, het voorkomen van armoede en werkstakin gen, j^het weren van drankmisbruik moet worden getracht. Ten slotte gaf spr. inlichtingen, om welke redenen men niet was samengegaan met de «Partij van Orde", door mr. Koning in het noorden opgericht. Deze redenen waien: le. dat wij (de oprichters van den Oranjebond van Oide) de grondslagen van onzen bond beter en krachtiger achtten dan die van onzen broeder (Koning) 2e. da overweging, dat de strijd tegon de sociaal-democratische partij eene volstrekt ireni sche moet zijn. Doch het cardmale verschilpunt bestond daarin, zei de spr., dat wij ons geen nationale kracht van den bond kunnen voorstellen, indien dieniet wortelt in het Huis van Oranje. Dat de Winschoter bond dit andets inzag, gaf voor ons den doorslag. Na eene pauzeering vroeg de heer Van der Lip. of de «Oranjebond van Oide"en de bond nMaat- schappelijk belang" te zamen zullen strijden tegen de coöperatieve, en zulks naar aanleiding van punt b. van ait. 2 en van punt d. van art. 3 der hieronder volgende statuten. De voorzittei moest bekennen, dat het bestuur eene dergelijke studie van de zaak niet had ge maakt, om nu reeds volledig de vraag te kunnen beantwoorden; het zal daarom die vraag nader onder de oogen zien. De «Oranjebond van Orde" wil thans alleieerst in Utiecht eene afdeehng oprichten. Allen, die daartoe nog nadere inlichtingen wenschen, kun nen die bekomen Zaterdag a.sna 7 uur, en verder eiken Zaterdagmiddag van 14uur, St- Jansveld 51. Met eene opwekking om den tijd met ongebruikt te laten voorbijgaan, werd de bijeenkomst vervolgens gesloten. De instelling en het doel van den bond zijn aldus m de statuien omschreven: Art. 1. Er bestaat m Nederland een «Oranje- hond van Orde'", gevestigd te Utrecht, opgericht den 25n Februari "l 893." Art. 2. Doel van den bond is te trachten naar voorkoming van maatschappelijke wanorde door a. Ticjw te zijn aan het Huis van Oranje en die trouw bij anderen op te wekken. 6. Pogingen tot opheffing der oeconomische en maatschappelijke misstanden m het werk te stellen, om hen, die hieronder gebukt gaan, van dien last te ontheffen, en hun moreele en stoffe lijke belangen te behartigen en te bevorderen. c. De regeenng te steunen in haar streven naar ontwikkeling en bevestiging van al hetgeen de beschaving, het geluk en de welvaart der natie verhoogen kan. Alt. 3. De bond zal zich bewegen langs wet tel ijken weg en gebruik maken van alle hem daarbij ten dienste staande middelen, inzonder heid: cl Het houden van gewone en openbare ver gaderingen. b. Zoo noodig, het inzenden van petitiën. c. Het in 't leven roepen van instellingen an ondernemingen, bevoiderhjk aan zijn doel. d. Het steunen van instellingen, ondernemin gen en veroenigingen, die reeds in zijn geest werkzaam zijn. e. Het uitgeven van sen eigen periodiek orgaan en van losse geschriften. Art. 4. De bond beweegt zich niet op staat kundig en kerkelijk terrein en onthoudt zich van inmenging in politieke en godsdienstige quaestién. Ten aanzien van de leden wordt bepaald, dat lid is ieder, den leeftijd van achttien jaar be reikt hebbend Nederlander (vrouw of man), die zich voor het lidmaatschap aanmeldt en de sta tuten van den bond onderschrijft. De bond gaat er verder in beginsel van uit, geen contributie van zijne leden te heffen. Verder zullen er zijn departementen en pro vinciale raden. Tot nadere regeling treden de heeren: Jac. Joh. Deetman, J. D. C van Dokkum, beiden te Utrecht, enjhi. J. Hora Siccama van de Haikstede, te Driebergen, voorloopig als comité op. In het Daghlad komt een brief voor van jhr. W. van Citters die thans te "Wijnberg nabij de Kaapstad gevestigd is. Daarin schetst hij de voordeelen aan Nederlandsche kolonisten in Kaapstad veibonden, welke grooter zijn dan in Canada. Wie werken wil en kan, is zeker er zijn dagelijksch brood te vinden en zelfs tot welvaart te geraken. Niet slechts voor land bouwers en tuinbeden, maar ook voor hekwane smeden, metselaars, sigarenmakers enz. is er overvloedig werk. Eéu voorwaarde echter is aan de emigratie verbonden: dat men er gezonde en bruikbare menschen heenzendt, geen menschen die geen vak verstaan of dat, hetwelk zij beoefenen, niet meester zijn. Brekebeenen komen er niet terecht Op het verzoek van de afd. Knijpe van den sociaal-democratischen bond om over het kerkgebouw te mogen beschikken voor het houden eener vergadering, waarin ds. Bax vau Zaandam als spreker zou optreden, is door kerkvoogden der Ned.-herv. gemeente aldaar afwijzend beschikt. Uit het zuidoosten van Drente zullen bin nenkort een aantal jonge arbeiders naar de Rijnstreken vertrekken, waar hun onder goede betaling werk is aangeboden in steen- en pan- nenfabrieken. De noodige gelden zijn gedepo neerd, om hen bij hun vertrek van het noo dige reisgeld te voorzien. De burgemeester van Smallingerland heeft toegestaan, dat door een twintigtal vereeni- gingen, die alhier opnieuw in de open lucht op Zondag 30 April a.s. eene meeting denken te houden voor den achtuurs arbeidsdag, een vaandeloptocht door de gebuurte van Drachten wordt gehouden. De alg. Zwolsche werkliedenvereeniging, de afd. Zwolle van 't Nederl. werkliedenverbond «Patrimonium", de Zwolsche timmerlieden- vereenigingde schilders- en beliangers- vereeniging en de kalk- en steenbewerkers- vereeniging aldaar hebben getracht door een vergadering met de verschillende patroons de loonen verhoogd te krijgen. Ze werd Woensdagavond gehouden. Men wilde het loon, dat voor den knapsten werkman 14 cent per uur bedraagt, verhoogd zien. Daar er slechts 7 patroons waren opgekomen, kwam men weer niet tot een beslissing. De heer J. Delver, paardenhandelaar te Alkmaar, die in de vorige week te Meppel een slag van een paard kreeg, is aan de gevolgen overleden. De verwachting, dat de politie aan de bal dadigheden te Stratum en omstreken voor goed paal en perk had gesteld, is ^jdel ge bleken. Dezer dagen toch werden aldaar bjj verscheidene bewoners de glazen weer inge worpen. Ook de Ned. stroobulzenfabriek bleef niet gespaard; bi) een bewoner werd zelfi het deurpaneel ingetrapt. Een persoon uit Antwerpen, die b\j een gezin te Zundert logeerde, werd ziek en de dokter constateerde pokken in den hevigsten graad. Thans vindt men reeds in drie verschil lende huisgezinnen aldaar lijders aan die ziekte. Bij een door de justitie te Breda ingesteld onderzoek is gebleken, dat het verhaal over den kikvorschenmoordin Noord-Brabant onjuist is. De gevangen kikvorscben worden onmiddellijk met een slag in den nek gedood en eerst daarna van de achterpooten ontdaan.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 9