Gemengde Berichten. der maatschappij. Piof. De L. achtjustitie, noch administratie onfeilbaar en gemotiveerde critiek volkomen geoorloofdlichtvaardige verdacht making en daarop gebouwde poging tot volks beweging echter zeer bedenkelijk. Dorh vooral gevaarlijk acht hij het bedrijf der speculatie op bet gevoel van barmhartigheid jegens de gezinnen der veroordeelden. Geeft dus uw penningske, heet het in den mond der op roepers, ook al onderschrijft gij niet geheel ons oordeel. sZulk een taal zegt prof. De L. verdient de strengste afkeuring. Hoe menigeen, ongeneigd of onbevoegd tot oordeelen over in houd en strekking van het voorafgaand betoog, voel zich uit medelijden bewogen tot het bren gen van offers ten bate van behoeftigen. door andorer schuld in het ongeluk gestort. Hulp vaardigheid en mededoogen hebben immers niet te maken met politiek en socialisme?" Wie zoo oordeelen, mogen zich ernstig be denken. Hun barmhartige gift wordt een wapen tegen de maatschappelijke orde. Eerlang zal van de daken worden veikondigd, dat de slacht offers der klassen-justitie geivioken zijn door het rechtsbewustzijn oer openbare roeemng. Ook meent de schr.. dat dit bedrijf de taak der regeenng, met het op de kiesrechtuitbreidmg, bemoeilijkt en elk, dio beieid is daartoe mee te werken, voor een hoogst pijnlijk dilemma plaatst. De Rotterdamsche tramwegmaatschappjj vervoerde in de maand Maart j.l. 462,252 reizigers met een opbrengst van f 36,335,80Vs» tegen 394,513 reizigers met een opbrengst van f 32,0b2,15 in Maart 1892. Het totale vervoer over de afgeloopen maanden van 1893 heeft bedragen 1,286,777 reizigers met een ontvangst van f102,632,77, tegen 1,157,098 reizigers met een ontvangst van f94,612,46 over datzelfde tijdvak in 1892 gevende dit jaar een vooruitgang van 129,679 reizigers en een vooruitgang van f8,020,34 in ontvangsten. De buitengewone ontvangsten over de afgel. maanden van 1893 beliepen f 52,477,22, terwijl die over datzelfde tijdvak van 1892 f47,222,45 bedroegen. De totale ontvangst over datzelfde tijd perk in 1893 bebep f 155,109,99, terwijl die over datzelfde tijdperk m 1892 f 141,834,91 beliep. Volgens opgave van Bureau Veritas zijn in de maand Februari 1893 verongelukt 69 zeilschepen, waai onder 2 schepen die vermist zyn van Duitscliland 1, Amerika 14, Enge land 28, Oostenrijk 1, Denemarken 4, Frank rijk 6, Hawaia 1, Nederland 1, Italië 1, Noor wegen 8, Zweden 4. Door stranding veron gelukten 41, door aanvaring 5, door brand 2, gezonken 5, verlaten 11, afgekeurd 3. In dezelfde maand verongelukten 14 stoom schepen, waaronder 1 dat vermist wordt van Duitschland 2, Engeland 8, Chili 1, Dene marken 1, Japan 1, Noorwegen 1. Door stranding verongelukten 5, door aanvaring 7, verlaten 1, vermist 1. In de Donderdag j.l. te Rotterdam gehou den vergadering van de vereeniging tot het verleenen van hulp aan minvermogende oog lijders voor Zuid-Holland werd het 27ejaar- verslag uitgebracht. Daaruit blijkt, dat in October 1.1. de verbou wing van het gesticht voltooid was en het ge bouw aan de gestelde eischen voldoet. Het bedrag der jaarlyksche bijdragen wijst een vermeerdering aan van f32.50 en de sub sidie der Prov. Staten werd verhoogd tot f3000. Een som van f 10,000 werd aan lega ten ontvangen en f352,13 aan giften. Te Schiedam telt de veteeniging 13 begunstigers. De geneesheer-directeur, dr. De Haas, en de huismeesteres, mej. Van Zelm, kweten zich met toewijding vau hun taak. In den loop van het jaar meldden zich voor het eerst aan 4577 patiënten, waaronder 202 uit Schiedam. Van dezen woonden 2974 te Rotterdam en 1477 in 114 andere gemeenten van Z.-Holland, 122 in 62 gemeenten buiten de provincie en 4 in vier plaatsen buiten Nederland. Het gezamenlijk aantal adviezen aan deze Tjjders bedraagt 29,179. Van deze komen 19,258 op de policliniek en 9922 op de cliniek. Van de laatsten werden 226 lijders in de in richting geheel verpleegd. Het aantal ver pleegden was 7971. Uitgereikt werden 1480 brillen aan 619 mannen en 861 vrouwen. Vijf passende kunst- oogen konden worden afgeleverd. Op de cli niek werden 270 grootere operaties opge- teekend. Volgens de rekening bedroegen de gewone ontvangsten f11,59226, de buitengewone f 10,429.92, te zameu f 22.022.18. De gewone uitgaven waren f12,562.74 Uitgegeven werd daaienboven tot uitbieiding der inrichting f 3112.97, tot aankoop van effecten f 6280.82. Batig slot is f 65.65. De begrooting over 1893 is geraamd op f 13,502.50. Uit het jaarverslag van het genootschap jiVoor Vrouwen door Vrouwen" te Rotterdam blijkt, dat in 1892 630 vi ouwen geholpen werden en 22 weduwen; aan 25 gezinpen werden -wollendekens verstrekt; verschillende geschenken en een legaat van 200 fi c». wer den ontvangen. Als gewoonlijk in dezen rijd van het jaar, levert de groote serre der Rotterdamsche diergaarde weder voor bloemenliefhebbers een alleszins aantrekkelijk schouwspel op. In het midden vooraan het hoog en breed arrangement azalea's en andere bloemen in vollen bloei, ter weerszijden langs de wanden de vele soorten hyacinthen, tulpen enz. enz. het is weder alles gelijk men het aldaar ten opzichte der Flora gewoon is: goed, schoon, verdienstelijk. (AT. 2Ü, Ot.) Zondagnamiddag is op den Nieuwen Bin nenweg te Rotterdam een 6-jarig knaapje door de stoomtram overreden. Het kind greep naar zijne pet, die afwoei, kwam daardoor te dicht bij de tram, en werd door deze gegrepen, met het treuiige gevolg dat een wiel van den achtersten wagen hem over het lichaam ging. Het kind werd geheel verpletterd. Bij het uitgraven der haven te Katendrecht stieten de werklieden op een hard voorwerp. Terwijl zij voortwerkten, bleek het, dat een vaartuig van vrij groote afmetingen onder dsn grond bedolven zat. Dit is nu geheel ontbloot. Het hout er van is nog zeer gaaf. Later heeft men nog een tweede vaartuig gevonden. Gisternamiddag had er met de tram die van Hill^gora ten 2.35 ure te Leiden moest aankomen, een vreeselijk ongeluk plaats. De 20-jarige dochter van den Haarlemschen schipper, te Leiden woonachtig, sprong nabij Sassenheim uit de in volle vaart zijnde tram, met het noodlottig gevolg dat zij er onder raakte en drie wagens over haar gingen. Toen de tram stilstond, bleek het dat beide beenen even onder de knie zoogoed als af gereden waren. Aangezien geen geneeskun dige hulp bij de hand was en de dokter van Sassenheim niet te huis was, werd het pu bliek uit een der wagens verwijderd en de ongelukkige daarin gelegd en naar Leiden ver voerd, alwaar zij met de brancard van het station der Hollandsche spoor naar het acade misch ziekenhuis werd gebracht. Het bleek aldaar dat zij door bloedverlies had opge houden te leven. De ongelukkige zag, op het balkon van de tram staande, hare zuster met dier vrijer, een sergeant, aankomen, en deed toen den noodlottigen sprong, niettegen staande zij aanvankelijk nog door eenen reiziger werd tegengehouden. De varkoop van het water uit de iWil- helminabron" te Haarlem is thans gestegen tot 3500 flessehen per week, en niet per maand, zooals wij in ons vorig nummer mededeelden. Zooals men zich zal herinneren, traden bg de jongste ongeregeldheden der werkloozen te Amsterdam vooral personen op den voor grond, die, afgescheiden van hunne deel neming aan de woelingeneen ver van onbesproken naam hadden. Een dier lieden, die destijds de beurs wilde aanvallen, is thans wegens een aanval op de beurs van anderen achter slot en grendel gebracht. De man schijnt bedrog te hebben gepleegd, door voor een niet bestaande vereeniging gelden in te zamelen. (HU.) Aan hel Hbld. wordt medegedeeld, dat het voornemen te Cadzand bestaat een bad hotel te bouwen. Het terrein daartoe is reeds aangekocht. Men schrijft uit Zuidbroek, van Woens dag j.l. aan de Telegraaf: De luer onder de boeien arbeiders uitgebioken werkstaking breidde zich meer en meer uit, wijl het kleine tioepje naar de andere boeidenjen ging om de nog m dienst zijnde arbeiders tot aansluiting te bewegen. Dit geschiedde meestal; paaiden werden eenvoudig uitgespannen en de werktuigen ter zijde gelegd.'s Avonds hield men onder leiding van Luitjes veigadenng, die tot volhouden aanspooide. De eisch is boogerloon: voor mannen f0.80 al.voor vrouwen f0.50 per dag Enkele landbouwers hebben aan dien eisch voldaan, andeten met. Marechaussees en andere politiedienaion handhaven flink de orde, die nog niet is verstoord. Te Winschoten is, uitliet aeademischzie kenhuis te Groningen, gevankelijk binnenge bracht de fabrieksaibeider J. Rieks, oud 33 jaar, van Sappemeer. Deze overbrenging staat in verband met de mishandeling op den huzaar Bergsma, aan de fabriek tan den heer Schuiten te Sappemeer. Te Leeuwaiden werden Vrijdag ongeveer 4000 kievitseieren aangevoerd en tegen ge middeld 30 cent per stuk vei kocht. In vele jaren zijn in de maand Maart op éen dag niet zooveel kievitseieren veihandeld. Indien het weder zachter woidtenerwat regen valt, zullen er nog veel meer eieren worden gevonden. Te Dokkum zal een brigade bereden mare chaussee worden gevestigd. Zeer vele veldaibeiders te Beerta hebben besloten eene uitnoodiging tot de landbouwers te richten, om gezamenlijk in eene verga dering de loonquaestie te bespreken. Uit het noorden zijn onderscheiden jonge lingen naar Amerika vertrokken, die een dienstplichtig nummer hadden getrokken. Anderen, die meenden vrij te wezen, zullen nu voor hen moeten uittrekken. Tn de ge meente Beest kon daardoor niemand zich vrjj loten. Te Nijmegen is Woensdag op het terrein van den gemeentelijken reinigingsdienst de arbeider J. "W., oud 42 jaar, bij ongeluk in een der beerputten geraakt en kort daarna levenloos daaruit opgehaald. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. De ongelukkige laat eene vrouw met zeven kinderen achter. De postbode P. te Wilhelminadorp is wegens verduistering van gelden enhet maken eener valsche handteekening naar de gevan genis te Middelburg gebracht. Te Ossendrecht is bij het afbreken van een steenoven deze eensklaps ingestoit. Een der werklieden werd onder (ie steenen en het puin bedolven. Eerst na twee uren slaagde men er in het zwaar verminkte lyk van den verongelukte te voorschijn te brengen. Hij laat eene weduwe en kinderen na. Donderdagmorgen is te Rozendaal door de stroomtram een 10-jarig knaapje overreden. Het kind werd erg verminkt en was onmid- deljjk dood. Delft. Bij den gemeenteraad is ingeko men een adres van de heeren Ribbink van Bork Co., verzoekende voor 30 jaar de uit sluitende vergunning tot aanleg en exploitatie te Delft van voor het publiek bestemde tele- phoongeleiding, op gelijke voorwaarden als te Leiden of 's Bosch, doch tegen een maximum jaarlijkschen abonnementsprijs van f40 van iedere aansluiting, door hen te heffen. 's-Grarenbage. De enquête betrekkelijk de werkloosheid in deze gemeente is vanwege de Kamer van koophandel in overleg met het gemeentebestuur aangevangen. In verschil lende bureaux wordt gelegenheid gegeven om zich bij de commissie uit de Kamer aan te melden. Reedb is dit geschied te Scheve- ningen door 25, aan het bureau Heinstei- huisstraat door 11, id. Lombardstraat door 25, id. Tullinghstraat door 14 werklieden terwijl 25 biljetten bij den voorzitter der Kamer zijn bezorgd. Amsterdam. Op den Amstel, ter hoogte der kalkovens, is gistei middag te ongeveer 5 uur een dioevig ongeluk gebeuld. Het zeiljacht Annie der roei- en zeil vereeniging ïDe Amstel" met 12 passagiers, heeren en dames, aan boord, weid door de stoomboot Volharding Elf aangevat en en sloeg onmid dellijk om, zoodat de passagiers allen te water geraakten. Zoowel van den wal als door de bemanning der stoomboot, die onmiddellijk stopte, weid alles in het werk gesteld om de drenkelingen ie redden. Acht hunner waren weidia behouden; vier peisonen echter, èen heer en due dames, van wie eene een Engelsch mei&je dat voor eenige dagen bij eene Amster- damsche familie was komen logeereD, ver dronken jammerlijk. Het treurige werk van het dreggen werd eerst door de Nieuvver- Amstelsche politie ondernomen, later door die van Ouder-Amstel vooitgezetna verloop van eenige uren had men de lijken van den heer en twee der dames gevonden maar dat der vierde drenkelinge dregde men tot diep in den nacht nog tevergeefs. De Annie was in het nauw geinakt door dien stroomopwaarts de Volharding naderde en van de tegenovergestelde zijde eene Goud- sche boot het vaartuigje op de hielen zat Niettegenstaande een ei varen zeiler aan hel stuur stond, gelukte het niet het gevaar te ontzeilen. Het zeiljacht werd door de stoom boot zoogoed als door midden gesneden. Onbeschrijfelijk was de ontzetting, die de vele wandelaars langs den oever en de opvarenden der stoomboot aangreepdie de ramp onder hunne oogen zagen ge schieden zonder haar te kunnen verhoeden. Aan de spoedige hulp, van alle zijden ge boden, is het voorzeker te danken, dat niet nog meer menschenlevens bij het dioevig ongeluk verlorengingen. {JV.l2. Ct.) Zaterdagnacht te 12 uur is in Duitscliland de Middeneuropeesche tijd ingevoerd. Baron Albeit de Rothschild heeft op den steifdag zijner echtgenoote een half millioen gulden bestemd voor de oprichting van eea ziekenhuis voor kankerlijders te Weenen. In de laatste dagen z'jn te Monte Carlo weder zeven zelfmoorden gepleegd. De laatste was die van twee Amerikanen, die f500,000 verioien hadden en die men dood vond in een kabinet van het gebouw der speelbank. In zake de oude ritueele moordgeschiedenis te Xanten, is dezer dagen opnieuw een gerecht- telijk verhoor ingesteld, waai bij eenig meer der licht is opgegaan o\ei de nog altijd duistere zaak. Het schijnt wel zoogoed als zeker dat de anti-semieten, die den Joodschen slager van den knapenmoord beschuldigden, zelf debet zijn aan de misdaad. In een mijn bij Dombrowa (Russisch Polen) zijn door het instorten van een gang 25 arbei ders om het leven gekomen.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3