Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Post en Teiegraphie. O nderwijs. IReelitzaken. V ssche rij. Kerknieuws. Land- en Tuinbouw. XXX. Anekdote proeve. De orde van den aardappel. Nieuwe prijsraadsels XXXVII, XXXVIII en XXXIX. Een historisch horloge. Niet gelukkig (met illustratie). Een volk van louter kapitalisten. De bekroonde Anek- dote-proeve No. 6. Schaakrubriek. Mede- deelingen. Botterdam. Gedurende de beide Paasch- dagen zijn met de Hollandsche en staats spoor van en naar hier ongeveer 36,000 reizigers vervoerd. Het aantal reizigers op den 2n Paaschdag bedroeg aan het centraal station in ronde cijfers *24,000. De stoombootreederrj van de firma Fop Smit Co. vervoerde gedurende de Paasch- dagen niet minder dan 12,493 passagiers. VGravenhage. De Koningin Regentes heeft f 100 geschonken aan de vereeniging tot oprichting van kinderbewaarplaatsen alhier. Pijnakker. De uitslag der stemming voor hoofdingeland en diens plaatsvervanger in het 6e district van Delfland (hoofdplaats Pijnakker) is als volgtals hoofdingeland is met bijna algemeene stemmen herkozen de heer jhr. J. L. Hesselt van Dinter, burge meester van Pijnakker en Nootdorp, en ais plaatsvanger herbenoemd de heer B. J. Keu kenmeester te Stompwijk. Zuidbroek. De werkstaking alhier is zoogoed als geëindigd. De arbeiders zijn weder werkzaam, behalve een 24-tal, die óf nog onverschillig zijn óf nu op hunne beurt door de landbouwers met »ik heb geen werk meer voor ti!* zijn afgewezen. Op een paar na heb ben nu evenwel ook de landbouwers de hoo- ger beloofde dagloonen weder ingetrokken. Zutfen. Van anti-revolutionnaire zjjde is alhier naast de onlangs opgerichte Kamer van arbeid eene nieuwe ontworpen. De besturen der afdeeling van jPatrimo- nium" en der afd. van de Ned. patroonsver- eeniging sBoaz" hebben besloten tot oprich ting van een Arbeidsraad voor alle vakken, die in de eerste plaats zal optreden om op de moraele belangen van patroons en werk lieden te wijzen. Roermond. De heer Domela Nieuwen- huis, die Maandag hier eene redevoering zou houden, is onverrichter zake moeten vertrek ken. Het publiek, dat de vergadering bezocht, maakte hem door het zingen van nationale en anti-socialistische liederen het spreken onmogelijk. De kapitein der marechaussees liet ten slotte de zaal ontruimen. Bij het ver trek naar het station werd de heer Nieuwen- huis door eene talrijke volksmenigte verge zeld, die tot aan het vertrek van den trein voortdurend nationale liederen aanhief. Middelburg. Door eenige ambachtslieden alhier is het plan opgevat, eene gecombineerde vakvereeniging te stichten, welke ten doel heeft het ambacht te veredelen, de belangen Van den werkman te bevorderen en degelijke ambachtslui te kweeken, tevens ook om door gezamenlijk optreden te trachten loon naar bekwaamheid te verkrijgen en de werkgevers in kennis te stellen met de behoeften van den werkman. Dit doel wil men niet bereiken langs den weg, dien de sociaal-democraten inslaan, maar geleidelijk en door samenwerking. Men wil de combinatie doen bestaan uit de vakken, die met het bouwvak in betrekking staan, als huis- en scheepstimmerlieden, met selaars, stukadoors, beeld- en steenhouwers, schilders, smeden, loodgieters enz. Om tot deze vereeniging te kunnen toetre den, moet men een der genoemde vakken beoefenen, ongepatenteerd zijn en den leeftijd van 18 j aar bereikt hebben. Onderbazen zullen geen lid der vereeniging mogen zijn. De heer H. W. Mesdag, regeerings-commis- saris voor de Nederlandsche afdeeling van schoone kunsten op de wereldtentoonstelling te Chicago, heeft Maandagavond een telegram uit Chicago ontvangen, dat de Nederlandsche inzen ding in de beste orde in de kunst-galerij op het tentoonstellingsterrein is aangekomen. De heer Hubert Vos, als acting commissioner te Chicago den heer Mesdag vervangt, berichtte verder dat alles naar wensch gaat en de drie Nederlandsche zalen tot de best gelegene en bes. verlichte be- booren. Te Havre is met groote feestelijkheden het tijdstip herdacht, waarop de dichter Casimir Delavigne 100 jaar geleden in die stad het levenslicht zag. Jules Lemaltre hield een con ferentie over den dichter der Messéniennes (waarvan het succes bij het verschijnen (1815) zelfs grooter was dan later dat van Lamartine's Méditations) en stelde de plaats die dezen nu vergeten dichter als voorlooper der romantiek toekomt, in het licht. D e Times schrijftDe vrees dat in deze lente de cholera zich weder zou vertoonen, is bewaarheid. Gedurende de laatste twee weken zijn er 70 sterfgevallen voorgekomen in de Fran- sche kustplaats Lorient. De Fransche overheid heeft ouder gewoonte genacht het bestaan der ziekte geheim te houden, doch ditmaal tever- geets. De epidemie schijnt zich uit te breiden. Op zijn minst 300 gevallen moeten er te Lorient zijn geweest, welke stad trouwens reeds geble ken is door den erbarmelijker! staat van den gezondheidsdienst een vruchtbaar centrum voor typhus te zijn. De Times spreekt de vrees uit dat de cholera zich zal voottplanten langs de zee-oevers tot de Oostzee en spoort aan tot ver dubbelde waakzaamheid. Een vreeseüjk trauispel is te Northampton, in West-Austrahe, afgespeeld. Zekere Wm. Glass heeft zijne twee dochters doodgeschoten, omdat de eene op het punt was van tegen zijn zin te trouwen en de andere dat huwelijk bevorderde. Hij was de meisjes gevolgd naar een plok waar zij een samenkomst met den jonkman zouden hebben, en hij wachtte daar na het plegen van den misdaad nog eenigen tijd, of zijn vijand ook kwam maar deze, die gewaar schuwd was, bleef weg. Toen nu Glass hoorde, dat de politie naar hem zocht, schoot hij zich zeiven dood. Hij liet een brief aan de ovetheid na, waarin hij verklaart, dat hij zijne dochters doodde om te voorkomen, dat de eene de vrouw werd van den grootsten schuik in Northampton. In de gevangenis San Micliole te Rome, waar een 500 veroordeelden opgesloten zijn, is een op roer uitgebarsten. De gevangenen hebben de ijze ren ladekanten weten te verbrijzelen en hebben vervolgens met de brokstukken de deuren open gebroken, waarna zij zich op de binnenplaats vereenigd hadden. De cipieis deden wel hun best om hen te onderwerpen, doch, het mocht niet baten, zoodal troepen te hulp werden ge roepen. Na eenige uren van eene vreesehjke op schudding is het den tioepen gelukt de orde te herstellen, zonder dat zij van hunne vuurwape nen gebruik hebben gemaakt. Te Gudral, in den Kaukasus, is een orthodoxe Russische Kerk tijdens den dienst ingestort, ten gevolge van een Jievigen storm. Meer dan -100 personen werden onder de puinhoopen begraven. In bet vlek Zabrucze (gouv. Minsk) zijn twee Joodsche gezinnen, te zamen 12 personen tel lende, door roovers overvallen, geplunderd en vermoord. Het huis werd in brand gestoken. De moordenaars zijn ontkomen. De minister ?a# watêfsltat, iundel en nijver heid brengt, ingevolge het bepaalde bij art. 21 der wet van 25 Mei f880 [Staatsblad no. 88), ter algemeene kennis, dat gedurende de maand Januari 1893 in de rijks-postspaarbank zijn inge legd en terugbetaald de volgende bedragen Bedrag der inlagen f f,688,104.73i/s terugbetalingen 1,088,377.37 Meer ingelegd dan terug- betaaldf 599,727.3673 Bedrag van niet verant woorde inlagen, welke als niet invorderbaar ten laste der rijkspostspaarbank zijn ge bracht i 3,057,00 Aan het einde der maand December 1892 was ten name der verschillende inleggers in geschreven 26,936,085.42i/a (Tengevolge van een ver- schil in de staten van verant woording met 5 ct. vermin derd.) zoodat het gezamenlijk te goed op ultimo Jan. bedroeg f27,538,869.79 In den loop der maand zijn 7428 nieuwe spaar bankboekjes afgegeven; 1807zijn er geheel afbe taald, zoodat er aan het einde der maand 364,104 in omloop waren. Meermalen worden door afzenders voor de frankeering van brieven, postpakketten enz. meer frankeerzegels gebezigd dan noodig zijn. Hier door wordt de verificatie bemoeilijkt, en bet publiek wordt daarom uitgenoodigd steeds bet kleinste getal zegels te gebruiken. M e 1 k z i e k t e. Nu het in den kalftijd is, kan bet misschien zijn nut hebbende vee houders te wijzen op een voorbehoedmiddel, dat geen geld kost en op een geneesmiddel, dat voor zeer geringen prijs te vei krijgen is. Het voorbehoedmiddel is al zeer eenvoudig, n.l. dieet. De beste koeien, de meest melkrijke beesten zijn voor deze ziekte hoogst vatbaar en worden dit nog meer, doordat de eigenaar onwillekeu rig eene zekere mate van voorliefde koestert voor zijn z.g. puik vee en daardoor genegen is, die beesten bij uitstek 'te voederen. Dit moet beslist vermeden worden. Mij is een stal uitstekend vee bekend, waar m geen 20 jaar een geval van melkziekte is voorgekomen, en wel tengevolge van onthouding van voedsel. Da eigenaar, die overigens uit muntend voedert, geelt ongeveer 8 dagen vóór het kalven aan het beest niets dan boni en is ook tot den derden dag na de geboorte van het kalf uiteist voorzichtig en hoogst matig met het toedienen van krachtig voedsel. Mocht een beest onverhoopt toch de ziekte krijgen, dan wordt hier gedurende een paar jaar een lecept van dr. Wtllmar Sclnvabe, te Leipzig, aangewend. Het middel draagt den naam «Bryonia" en wordt bij 12 druppels om het uur aan het zieke dier toegediend, vet mengd met een weinig water. (De Veldpost.) De hyacintenveldpn tnssclien Sasienheim en Haarlem zijn thans het meest loonend om te gaan aanschouwen. De bloemenvel pakking voor Enge land is nu in vollen gang. Men weet. dat bloemen afgesneden moeten wordenom de bollen krachtiger te maken. Wel kan dit nog 10 dagen zoo voortduren, maar men bedenke dat, evenals velleden jaar, óen nachtvorst daaraan een einde kan maken. Men haaste zich, want de hyacinten, tulpen en narcissen maken een heet lijk effect. Op de prijsvraag«Welk middel of welke middelen zijn er om den brand in liet vlas te voorkomen of deze ziekte te bestrijden 1" uitgeschreven door de commissie uit Geil. Staten van Fuesland, belast met het beheer van het dr. L. A. Buma-legaat ls slechts éen antwoord ingekomen. De prijsvraag is, wegens die geringe deelneming, door de commissie teruggenomen, om, al of niet gewijzigd, m de maand Augustus van 1894 of 1895 opnieuw te worden uitgeschieven. In de jongste aflevering der Deutsche Xand- wirthschaj'ttiche Presse komt, onder den titel van iMilch- und Butterertrage ameiikanischer Kuhe", een zeer belangrijk artikel voor van den Russischen econoom baron Engelhardt Scbnellen- stein. De schrijver, die meermalen ons land beeft bezocht, doet in dat artikel hoogst merkwaardige mededeelïngen omtrent het Nederlandsche rund vee. Inzonderheid van de Friesche runderen roemt hij de goede eigenschappen, den fraaien bouw en de groote melkrijkheid. In die aflevering is tevens geplaatst de af beelding eener Hollandsche koe, alsmede eene teekening, voorstellende de hoeve van den be kenden veehouder N. K. Kuperus, te Marsum, bij Leeuwarden. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de 2e tusscbenschool B. te Rot terdam zijn geplaatst de beeren G. Landheer te RotteidamJ. Valkenburg te Schiedam en P. J. van Ravensteyn te Rotterdam. In Friesland schijnt weer een tijd van onder- wijzersnood aan te breken. Op oproepingen van f450 komen geene sollicitanten meer; voor en na hebben dan ook bijna alle gemeenten het minimum tot f500 verhoogd. Op dit ti akteinent heeft zich in de gemeente Het Bildf, waar tv\ee vacatures zijn, ondanks een herbaalde op roeping, thans slechts óen sollicitant aangemeld. De waarnemende kantonrechter te Roermond deed gisteien uitspraak in de zaak tegen den heer R,, aldaar, die de vorige week terechtstond wegens het onbevoegd uitoefenen der tandheel kunde. R. -weid veroordeeld tot f 300 boete, subsidiair 60 dagen hechtenis, overeenkomstig den eiseh van het openbaar ministerie. PERNIS. - Gisteren kwamen alhiet binnen 2 sloepen, met eene netto besomming van f 700 en f 100 aan versche visch. SCHEVENINGEN. Gisteren brachten 37 schuiten bare visch ter markt. De prijzen wa ren voor: tong 40 a 95 ct., tarbot f3 a 9, schol f3 a 6, kokaat f 1.75 a 2, braad f2.25 a 2.75, bot f 1 a 1.50, bolk f 1.25 a 2, schar f2 a 3. NIEliWEDIEP. Gisteren kwam alhier een sloep binnen roet 260 kabeljauwen, 50 lengen, 5 ben vleet, 60 punt rog en 300 schelvisschen, terwijl door 25 korders 10 tot 40 tongen, 2 tot 10 roggen, 2 tot 12 mandjes kleine schol, 1 tot 2 manden schar, en door trekkers 350 tal ha ring werden aangevoeld; kabelj. gold 65 ct., leng f 1.15 per stuk, vleet f6.50 per ben, rog 14.25 a 4 per punt, schel v. f21 per honderd, tong 70 a 60 ct., rog 90 a 80 ct. per stuk, kl. schol f2 a 1.75 per mandje, schar f 1.75 per mand eo haring 80 a 55 ct. per tal. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoerd 393 zalmen, die voor i 1.20 tot 1.30 per 1/2 lolo werden ver kocht. Nog werden aangevoerd 308 elften, dia f 1.40 tot 2.85 per stuk opbrachten, en 1 steur. Van lieden, 6 April af, zal da markt 's morgens om zes uur beginnen. HAROINXVELD~T~Van24 Maart tot 4 April zijn altlier ter markt aangevoerd 95 zalmen, die voor f 1.20 a 1.40 pur J/s kdo werden ver kocht. Ook werden aangevoerd 141 ellten, die voor f 1.10 tot 3.50 per stuk werden voi kocht. BERGEN OP-ZOOM. De vorige week be droeg de verzending naar het buitenland onge veer 110.000 oesters en 365 balen mosselen. De prijzen bleven onveiandeid. Oesters per 1000 stuks: -le sooit van f90 tot 100, 2e soort van f80 tot 85mosselen per baal f2.25 a 2.50. Xcd.-Herv. Kerk. Beroepen: te Lollum-YVaaxens en te Benschop ds. T. Rinses, te Monnikendam te Driehuizen de heer H. J. Heliema, cand. te Leiden. Aangenomen: naar Aalsum en Wetseos door ds. W. Stoel, te Garsthuizennaar Blankenham (loez.) door ds. W. J. Scherphuis, te Zuidwolde. Bedankt: voor Erichem door ds. P. P. Couvret, te Hall; voor Schoonhoven donrds. H. J. Noteboom, te Geldei matsen. Het .ministerie van predikanten te Rotterdam is benoemd tot lid van den raad van advies' de rehgieuse congressen te Chicago. E.-k. kerk der bisschoppelijke clcresie. De kerk van pater Hyacinthe Loyson. Zondag heeft pater Hyacinthe Loyson te Parijs aan zijne getiouwen mededeelmg gedaan van de briefwisseling tusschen hem en den aartsbisschop der oud-katholieken te Utrecht. Aan deze brieven, door de Temps medegedeeld, is het volgende ontleend Pater Hyacinthe Loyson schrijft: «Monseigneur. Na de plechtige veroordeeling van de leerstukken onzer vaderen door het con cilie van 1870, heeft God Zich van mij willea bedienen om te Parijs eene Gallicaansch-katlio- lieke kerk te stichten en te onderhouden. Deze kerk telt haie aanhangers in geheel Frankrijk en hate vrienden in geheel de wereld. Die zeer troost! ijke maar zeer moeilijke arbeid neemt dusdanig mijnen tijd en mijne krachten in beslag, dat hij mij niet toelaat vrijelijk mij aan het preeken te wijden, en daarin toch ligt naar ik meen, mijne ware roeping. Zoo is het, dat ik reeds sedert geruimen tijd het aanhoudende en stijgende verlangen voed, mij te ontdoen van de werkzaamheden van rector der kerk in de rue d'Arras en van bisschoppelijk bewind voerder der instellingen, welke er aan verbonden zijn werkzaamheden, welke mij te gelijk door de macht der omstandigheden en door de keuze der ge- loovigen zijn opgelegd. Ik zoude haar echter i.iet aan onwaardige of weinig vertrouwbare handen willen overlaten. Ziedaar, monseigneur, waarom ik mij herhaal delijk tot de eei waaidigo kerk van Utrecht, erf gename van den geest van Port-Royal en door de Voorzienigheid bestemd wie zoude hes betwijfelen om de Fransche katholieken te hulp te komen, heb gewond. Tot nu toe hebben die pogingen geen gevolg gehad maar het onderhoud, dat ik de eer had in Zwitserland, bij gelegenheid van het laatste congres te Lucern, met u te hebben, heeft mij doen hopen, dat het lang gewenschte oogenblik eindelijk gekomen is*'. Dan verklaart Loyson zijn ontslag te nemen uit alls besturen zijner kerk en verzoekt hij den bisschop zoo spoedig mogelijk, in overleg met de

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3