S Zondag 9 en Maandag 10 April. A°. 1893. N°. 8247 Eerste Blad KENNISGEVING. Zevenenyeertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. Binnenlandsche Berichten. SCHIEDAMS INF Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Byk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. BVUBAK: BOTKRITHAAT, B 2 7. ADVERTENTIEPRIJS: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Het lokken van BTederlandsche Werklieden naar JDultsckland. DE Burgemeester VAN Schiedam, Voldoende aan het verlangen der Regeering Vestigt bij voortduring de aandacht op het volgende extract uit de missive \an den Heer Minister van Binnenlandsche Zaken, d.do. 22 Mei 1890 Herhaaldelijk komt hel voor dat Nederlandsche werklieden door berichten m de nieuwsbladen of door daartoe uitgezonden agenten, soms met verstrekking van reisgeld voor de heenreis, naar Duitschlandten behoeve van industrieels onder nemingen worden gelokt, terwijl bij hun aan komst ter plaatse blijktdat zij daar niet gebruikt kunnen worden. Het ts daarom geraden, dat die werklieden alvorens op zulke berichten en voorspiegelingen der agenten of te gaan, ofseljöfdoor tusschen- komst van den Burgemeester hunner woonplaats zich tot den Nederlandsehen consul inde streek, waar die ondernemingen zich bevindenom inlichtingen wenden omtrent de vooruitzichten in het bekomen van werkde honen en de huur prijzen der woningen aldaar. Voorts deelt hij mede, dat bij bereid is, de door den Minister bedoelde tusschenkomst te verleenen. SCHIEDAM den 8n April 1893. X)e Burgemeester van Schiedam VAN DIJK VkN MATENESSE. Schiedam 8 April 1893. De verjaardag van prins Bismarck is nog altijd een dag van beteekenis voor 2gn be wonderaars. Een stroom van telegrammen, brieven en persoonlijke gelukwenschingen ■overstelpte den thans achtenzeventigjarigen staatsman, die zich nog in eene goede ge zondheid verheugen mag. Wat heeft men hem die in de jaren zijner grootheid al be ngel Reeds in 1877 verklaarde men hem voor »op"hij kon niet meer jagen, niet meer paardreden, niet meer drinken, niet meer rooken, niet meer werken hij was een slachtoffer van de slapeloosheid, waarvoor zelfs de wateren van Kissingen niet mochten baten. Nu, zestien jaar later, is nog van al de genoemde ongemakken vrijalleen de bitterheid, -die hem over de behandeling des keizers bezielt, vergalt zjjn ouden dag. Op zijn verjaardag bevatte de HamburgerNach- richten, het orgaan, waarvan Bismarck zich •gewoonljjk bedient, een artikel, waarin een verzoening tusschen den grijzen staatsman en den keizer, die door zooveel vaderlanders gewenscht wordt, als nauwelijks wenschens- waard en nuttig werd voorgesteld. Van het oogenblik, dat die verzoening tot stand kwam, zoo heet het in genoemd artikel, zou Bismarck voor al hetgeen er gebeurt, mede verantwoordelijk worden gesteld, zonder dat hij, als vroeger, de macht zou hebben, den loop der zaken naar zijn eigen inzichten te bepalen. Zulk een toestand zou toch op den duur onhoudbaar zijn. In de wereld geschiedenis is Bismarck's plaats toch ver zekerd. Waartoe zou hij haar aan het einde zjjns levens op het spel zetten En zoo ia het, en het kan den vorst niet genoeg wor den herinnerd: jhoe minder hij in het publiek het woord voert, en hoe minder hij zich laat interviewen, hoe beter zgn groote naam zal bewaard blijven". De oude heer Gladstone heeft deze week den strijd voor zijn ontwerp met betrekking tot Ierland weder begonnen, 't I» Zonderling, maar als men van de reis van den heer Balfour door noordelijk Ierland leest, en van den afkeer, die daar bestaat tegen een zelf standig Ierland, dan zou men tot de conclusie komen, dat men de zaken maar moest laten, gelijk zij zijn. Een conespondentie in het Handelsblad deelt omtrent de betooging, tegen Gladstones ontwerpen in Belfast, de hoofdplaats van het graafschap Ulster, het volgende medeïGeen woorden kunnen een flauw denkbeeld geven van de indrukwek kende betooging, heden in de hoofdstad van Noord-ïerland gehouden". Gedurende zes uur defileerden de werklie den en landbouwers, die Ulster gemaakt hebben tot een provincie waar welvaart heerscht, langs den heer Balfour, den minister van Ierland in "t ministerie-Saüsbury. Tus schen de 80,000 en 100,000 man namen deel aan den optocht. Alle standen waien ruim vertegenwoordigd, katholieken zoowel als protestanten, de lord-mayor van Belfast met wethouders en gemeenteraad, de professoren der universiteit, de hoofden en oudste leden van al de gilden en al de werkliedenvereeni- gingen van het Noorden, de Oranjemannen, al de genootschappen en vereenigingen der farmers en pachters. Nooit hebben wij, die in Engeland toch heel wat politieke betoogingen zagen, zulke geestdrift, zulkon diepen ernst gezien. Want het was geen demonstratie van een partij of van een heerschende klasse, maar van een geheel aaneengesloten bevolking. Er was geen wanklank, geen oppositie. De toeschouwers, die zeker een half millioen bedroegen, waren het geheel eens met de mannen in den op tocht, die openlijk de home-rule-billverbrand den. Ze willen deel blijven uitmaken van het Vereenigd Koninkrijk en niet overgeleverd worden aan een pailement door Zuid-Ierland verkozen. Wie de betooging zag en opmerkte hoe vastbesloten en machtig die duizenden werklieden en boeren zijn, kan slechts de overtuiging gekregen hebben, dat deze intense, hoogst ernstige geestdrift bewgst, dat als een meerderheid van het parlement dwingelandij wil oefenen en Ierland feiteljjk wil afscheiden van Engeland, burgeroorlog onvermijdelg kis. In diezelfde correspondentie wordt er ver der op gewezen, dat het eigenlijk met aan gaat te spreken van een Tersche natie, die recht heeft op onafhankelijkheid, omdat er eigenlijk twee lerlanden zijn, met twee ver schillende volken, die verschillende idealen hebben, en waarvan elk een geheel verschil lend historisch verleden en nationaal karakter heeft. Meer dan een derde gedeelte van het volk, waartoe al de krachten behooren, die een volk groot maken, weigert zich van Engeland te laten afscheiden. De Britten en Schotten in het Parlement zijn tegen Gladstone en zijn ontwerp. Met behulp der Zuidiersche meerderheid tracht hij dit echter door te drijven. De correspon dent eindigt zijn artikel aldusDe liberalen en radicalen hier (te Belfast), die steeds den heer Gladstone volgden, zijn als ëen man tegen zijn voorstel van disruptie. Jong en oud, geleerden en werklieden, weigeren zich van Engeland af te scheiden. Zal Engeland hen dan dwingen, zich van Engeland af te scheiden Men kan met volkomen gerustheid voorspellen nooit Het idëe fixe van den 83-jarigen Gladstone is een onpractische hersenschim De Fransehe republiek heeft weder een ministerienaar den samensteller zal het een ministerie Dupuy zijn; beroemde namen komen op de ministerlij'st niet voor de ver klaring, waarmede een ministerie gewoonlijk optreedt, ontbreekt ook thans niet. Het mini sterie zal moedig zijn plicht doen en met de Kamer de zaken afdoen, die voor de aanstaande verkiezingen afgedapn moeten worden. Na tuurlijk heeft ook de pers haar oordeel reeds uitgesproken. Het Journal des Hébais wil de daden van het nieuwe bewind afwachten, doch zonder het hij voorbaat ook maar het minste vertrouwen te schenken. De Qaulois is in haar oordeel, wat wij gewoon zgn venijnig te noemen. Aan levensvatbaar heid denkt zij bij dit ministerie niet eens ïhet is slechts een wanhopige poging van den president der republiek, om zich een minis terie Constans van het lyf te houden". En ■werkelijk, als men den voorraad van degelijke, flinke mannen nagaat in Frankrijk, in staat een rumoerige Kamer van afgevaar digden te staan, in staat ook om te regeeren, dan is die voorraad niet groot, en treedt als vanzelf de heer Constans op den voorgrond. Welnu 't is anders beschikt. De Kamer der afgevaardigden heeft vacantie genomen tot 24 Apriltot zoo lang bedreigen het minis terie geen gevaren. In België redeneerde men in de Kamer aanstonds na Paschen weer dapper over het kies- en stemrecht. Van de liberalen staan de aanvoerders Frère-Orban en Janson op dit punt geheel tegenover elkander. Is Frère voor een matige uitbreidingJanson zweert bij algemeen stemrecht. Beiden zijn mannen van schitterend talent, en er is wel eens beweerd, dat de laatste nooit zoo op den voorgrond zou zijn gekomen, wanneer hij zich met meer vooruitstrevend had betoond dan Frère. In afwachting van wat ten slotte de Kamer zal besluiten, houdt het volk betoogingen op de straat, en daar alles ordelijk toegaat, is dit een onschuldig genot. De Kamer zij slechts zoo verstandig, met het geduld des volks op een al te zware proef te stellen. SCHIEDAM, 8 April 1893. Heden werd alhier op de gebruikelijke wijze herdacht de 69ste verjaardag van H. K. H. de groothertogin van Saksen-Weimar Eisenach, geboren prinses Sophia der Neder landen, zuster van wijlen Z. M. Koning Willem III. Niet gisteren, zooals de AT. S. Ct. mede deelt, maar reeds den 24n Februari j.l. heeft de heer H. C. Boogaard, directeur van het rijkstelegraatkantoor alhier, de 40-jarige ver vulling zijner betrekking herdacht. Met genoegen vei nemen wij dat onze stad genoot de heer P. J. Lagerweij op de bakkerij-tentoonstelling, welke van 717 dezer te Gent (België) gehouden wordt, is bekroond met de gouden medaille voor zijn inzending van "Weener gist. Op de hondententoonstelling, welke van wege de Nederlandsche vereeniging van lief hebbers van fokkers van rashonden »Cyno- philia" van 7 tot en met 9 dezer wordt gehouden in het 3>Algemeen Verkooplokaal" te Botteidam, zijn o. a. bekroondDashonden, Black and Tan, teven, minstens 7 kilo gewicht, Schnabels Ilse met den 3n prijs en teven onder 7 kilo gewicht Schnabels Waldi met den in prijs, beide van den heer A. J. R. Schnabel alhier. De gewone audiëntie yan den minister van justitie zal Dinsdag 11 dezer niet plaats hebben. De heer Cole, ingevolge kon. machtiging benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Suhna, is als zoodanig door de Rumeensche regeering erkend. Het oud-lid van de Tweede Kamer voor het hoofd-kiesdistrict Zevenbergen, de heer J. P. Th. van Nunen, die wegens ziekte zeer onlangs uit Indie m het vaderland was terug gekeerd, is Woensdag met gunstig gevolg geopereerd in het Hópital Wallon. De chirur gische hulp werd daarbij verleend door prof. dr. J. E. van Iterson. De toestand van den patiënt laat zich aanvankelijk hoogst bevre digend aanzien. Xeidsche Ct.) Onder den titel van nHoor ook de andere Partij", is door het bestuur der Nederlandsch- Amerikaansche Land- en Emigratie-maat schappij, de heeren M. Noordtzg, K. de Yidal de St. Germain en P. T. Dekker een stuk gezonden aan den minister van buitenland- sehe zaken in Nederland tegen het rapport, door den heer Merriman in Colorado, Noord- Amerika, uitgebracht in zake de vestiging van Nederlanders, November 1892, in de San

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1