Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Luïs Valley van genoemden staat. Bit rap port wordt onvolledig en onjuist van voor stelling genoemd, 't Is moeilijk, als men piet geheel op de hoogte dezer zaken is, het stuk van het bestuur te begrijpen. Toch ziet men er uit, dat niet alle partijen zijn gehoord. Men leest, dat er land gekocht is, maar door den verkooper niet kon geleverd worden, vooreerst omdat een deel van het land hem niet toebehoorde, deels omdat zij zeer hoog verhypotikeerd waren. Dit is uit het rapport zeer goed te begrijpen, en de directie deed een goed werk Z.E. don minister van bui- tenlandsche zaken, met de feiten in kennis te stellen, en tevens het verzoek tot Z.E. te richten, wel in overweging te willen nemen, wat tegen het genoemde rapport door de Nederlandsche regeering gedaan zou kunnen worden. Naar wij vernemen, is door de regeering aan den heer jhr. M. de Jonge, controleur der diiecte belastingen te Venlo, eene belang rijke zending naar West-Indië opgedragen, met het oog op den toestand der financiën in Suriname. Avondp De heer J. Jurrissen, eigenaar van uitge breide kweekerijen in Gooiland, is door de regeering aangezocht zich aW haar vertegen woordiger naar de tentoonstelling te Chicago te begeven. Uit Indië is bericht ontvangen, dat dele luitenant der infanterie Coenraad van der Schroeir gesneuveld is in het gevecht met de Atjehers bij de Tamiangrivier, ten noor den van Medan. De Londensche correspondent der N. JB- Ct. schrijft aan dat blad De Times verneemt uit Singapore bijzon derheden omtrent het gevecht aan de rivier Tamiaujj op Sumatra. Daaruit blijkt dat de Hollanders 6 dooden en 45 gewonden en de Atjehers 63 dooden en een onbekenh aantal gewonden kregen. Terecht konden de Hollanders zich de overwinning toeschrijven, waar zij achtben- tings namen, en zeven stukken geschut en eene hoeveelheid wapenen buitmaakten. De gestoorde gemeenschap werd hersteld. In de Soer. Ct. wordt het denkbeeld op geworpen, iu Indië een standbeeld voor Multatuli op te richten. leefd". Inderdaad is Maart dit jaar wonder baarlijk Reeds op 9 dezer waren de kastanje- boomen vol zware knoppen en op ditoogen blik prijken ze niet alleen in vol gebladerte, maar vertoonen ook de kleine trossen, welke bij voortduring van dit prachtig weder b;n- nen een paar dagen in witte bloesempluimen zullen veranderen. De lorkeboonien, de wilde vijgen, de hagedoorns staan in vollen bloei, de seringen zijn vol knoppen, de populieren, de treurwilgen vertoonen de eerste bladeren, de altijd zoo achterlijke platanen en eiken loopen aan alle kanten uit. Gisteren zag ik een merkwaardig schouwspel; boven een nog donkere massa van laag houtgewas verhief Zich de sneeuwwitte kam van een groep bloeiende wilde kersen, prachtig uitkomende tegen den vlekkeloos blauwen hemel. Men zou gezegd hebben een minialuurberg, met sneeuw bedekt. Midden op den dag Is het op sommige plekken, waar het groen reeds zeer ver gevorderd is, alsof we aan het eind van Mei stonden; dikwyls zelfs heeft eind-Mei niet kunnen wedijveren met haar collega Maart van dit jaar. Te Purmerland, alwaar de toren, van drie zijden door woningen van particulieren en het schoolgebouw omringd, dreigt te zullen om vallen, indien daarin op de eene of andere wijze niet wordt voorzien, is onlangs vanwege den gemeenteraad en het kerkbestuur een schrij ven gezonden aan den commissaris der Koningin in Noord-Holland. Thans is daarop al antwoord ontvangen, dat eerstdaags de hoofdingenieur van den provincialen water staat den 'toestand der beide gebouwen zal onderzoeken. Hierna zullen de plaatselijke autoriteiten aan een bekwaam architect het herstflings werk opdragen. Men schrqft uit Beetslerzwaag aan de N. B. Ct.: Het ziet er voor de omgeving hier diep treurig uit. Vinden anders honderden perso nen in de veenderijen onder Beets met het baggelen der kl'y'n werk, de voorraad oude turf is nu zóo groot, dat menig vervener slechts weinig nieuwe zal laten maken, sommigen in het geheel niet vervenen. Niet alleen voor de ingezetenen van Beets, die alleen van de turfindustriemoeten bestaan, maar voor de arbeidersbevolking in geheel Opsterland is deze toestand zeer moeilijk. Professor Henket, van de polytechnische school te Delft, is gedurende twee dagen te Maastricht bezig geweest met het onderzoek van de Jekerquaestie. Hij heeft den loop der Jeker tot Cannen (België) nagegaan en zal zoo spoedig doenlijk een rapport over deze belangrijke zaak aan den raad indienen, op dat de werkzaamheden tot verbetering nog dezen zomer voltooid zullen kunnen worden. De staat is voor f 100,000 eigenaar ge worden van den Maasmolen te Maastricht. Zooals men weet, wordt die molen thans af gebroken, om een beteren waterafvoer be neden de Maasbrug te verkrijgen. Engeland heeft als nationale bloem zijne 3>Primrose"en Duitschland zijn» Korenbloem"; in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika is de vPensée" als zoodanig voorgesteld. Nederland bezit zulk een nationale bloem nog niet. De redactie van Moralia te Gro ningen heeft een lijst ter inschrijving ge opend ieder wordt verzocht een nationale bloem voor Nederland te kiezen en daarvan aan de redactie opgave te doende bloem moet tegea 31 Aug., den verjaardag van koningin Wilhelmina, in vollen bloei prijken. Door de bloem die de meeste stemmen heeft, op 31 Aug. te dragen, zal Nederland een nationale bloem krijgen, die, naar men hoopt, door de Koningin zal worden aangenomen. Het reglement is thans verschenen voor de hondententoonstelling op 23, 24 en 25 Juni in den Plantentuin te Arnhem, door de Nederlandsche jachtvereeniging »Nimrod". Inschrijvingen moeten geschieden vóór 21 Mei. Secretaiisis de heerD. baron van Asbeck, In eene te Leerdam gehouden algemeene vergadering van den sAlgemeenen Neder- landschen Kegelbond" is besloten den korps wedstrijd dit jaar te Leerdam te houden. Ook in Frankrijk is het voor den tijd van het jaar zeldzaam mooi weer. De Parijsche correspondent van het Vaderland schrijft onder dagteekening van 31 Maart: Iemand van ver in de zesf'g zeide mij dezer dagen: sik kan nu] niet herinneren ooit zulk een maand Maart te hebben be- Men schrijft uit 's-Hertogenbosch aan het N. v. d. D. In verband met het gisteren medegedeel de bericht aangaande de misdaad te Os meldt men ons uit 's-Hertogenbosch nader nog het volgende Donderdagmorgenhoordederijksveldwach- ter van St.-Oedenrode in het café van den heer Leenaerts, te 's-Hertogenbosch, hoe een meisjedat aldaar vertoefde en als getuige voor de rechtbank moest verschijnen, zich in den loop van het gesprek uitliet, als zou zij wel iets meer weten omtrent den moord op den wachtmeester Hoekman. De veldwachter nam hiervan natuurlijk goede nota en bracht het meisje bij den officier van justitie, die haar in verhoor nam. Kort daar op is de brigadier-majoor der rijksveldwacht in burgerkleeding vertrokken iu de richting van Os, en hoewel natuurlijk van het be doelde verhoor niets uitgelekt is, meent men toch te weten, dat de zaak gunstig staat en de ontdekking van de misdadigers slechts eene quaestie van weinig tqd meer zal zijn, Bij de vermelding der uitloving van èên premie van f 2500 voor het ontdekken van den moordenaar van den wachtmeester der marechaussees te Os teekent de Zio. Ot. aan 't Is waarlijk te hopen, dat de justitie dit maal gelukkiger is dan in de laatste tijden. Nog altijd tasten wq in 't donker rond wat betreft den moord op de boerenvrouw te öudeschoot, op de twee oude vrouwen te Haarlem, op de dienstmeid van den heer Viotta te Amsterdam, op de huismoeder te Gouda, op den ontvanger der belastingen in Den Briel, waarbij thans de moord komt op den wachtmeester te Os. Te Os zou, naar men verneemt, de brutale streek zijn uitgehaald, dat bij aanplakking werd bekendgemaakt dat da burgemeester, mr. H. J. Fenseling, de pastoor-deken, A. v. d. Laar, Je fabrikant Jurgens en diens op zichter Kóinen, aan de beurt zijn en zich mogen gereed houden om een zelfde lot te ondergaan als den wachtmeester der mare chaussee te beurt viel. De dader van het feit ia natuurlijk onbekend. (27, D.) Te Dinteloord (N.-B.) is een persoon in arrest genomen, op wien zware vermoedens rusten, de hoeve van den landbouwer A. de Wit aldaar in brand te hebben gestoken, waardoor eene schade werd berokkend van ruim f30,000. De ïloUerdamsche Diergaarde. Ofschoon Ijet vrij wel overbodig mag geacht worden melding te maken van den zeldzamen plantenschatwelken de Rotterdamsche dier gaarde bezit, zoo kan bet toch zijn nut hebben onze lezers er attent op te maken, dat inzon derheid in den tijd tusschen het Paasch- en Pinksterfeest de serres aldaar een aanblik ver toonen als het geheele jaar niet meer wordt aanschouwd. Terwijl buiten alles nog nauwelijks uit den winterslaap is ontwaaktwordt daar een bloemenpracht ten toon gespreidwelke met recht ongeëvenaard genoemd mag woiden. Men stelle zich voor een berg van een huis hoogte, aan de eene zijde geheel gevormd met Azalea's, in rijke verscheidenheid van kleuren, waartusschen een paar bloeiende goudgele Cyti- sissen en een fraaie Imantophyllum het hare bijdragen tot verhooging van het effect. Ter weeiszijden voorts een bloemtapijt, ge vormd uit Azalea's, Pdmula's, Hyacinten, Nai cissen en Tulpen in honderderlei verscheiden heid en aan de achterzijde van den berg een schoone collectie Camelia's, welke ook eerstdaags haar volle pracht zullen ten toon spreiden. De bezoeker is dan ook van bewondeiing op getogen over al het schoone, dat hij hier aan schouwt. Een geheel anderen, maar niet minder schoenen aanblik levert de Victoria-serre op. Met raeesteilijke hand is daar partij getrokken van het zich daar bevindend reusachtige bassin om een geheel te verkrijgen, waarvan de indruk niet licht vergeten zal worden. Een fiaaie col lectie Papyiussen en andeie zeldzame gewassen vormen aan den rand van dat bassin als het ware een boscb en wanneer men, aan het einde staande, het bassin overziet, dan verknjgt men voor een oogenblik den indruk, alsof men zich aan de boorden van den Nijl ziet verplaatst in al hun phantastiscbe pracht, zooals deze ons door de meest remantische schrijveis worden afge maaid. Weldra zal de koningin der bloemen, de Vic toria Regia, met haar trawanten van andere zeldzame watergewassen haar plaats in het bassin innemen, om het schoone geheel te vol tooien. Intussclian heeft in beide genoemde serres het kunstvol arrangement een groot aandeel in het effect, dat vei kregen is. In de andere serres, waar de reuzen der plantenwereld, benevens een groot aantal van de meest zeldzame gewas sen een plaats verkregen, -zal de kenner en lief hebber zeker met niet minder welgevallen ver toeven. Vooral ook mag dit gezegd worden ten opzichte van de orchydeeénkas, waar een collectie is bijeengebracht, welke in pracht van bloemen, zoowel wat vorm als kleuren betreft, zeldzaam wordt aangoti offen. Een beschrijving te geven van al het schoone dat de plantenschat der Rotterdamsche dier gaarde oplevert, zou een onbegonnen werk zijn. Ons doel was alleen de aandacht der liefheb bers er op te vestigen, dat juist in dezen tijd van het jaar de serres der Rotterdamsche dier gaarde een bezoek ten zeerste waardig zijn. De directeuren en de bekwume hortulanus verdi«n"n hulde voor het vele schoone, dat zij thans weder te genieten geven. '•-(Jravenliage. HH. MM. de Koningin nen begeven zich aanstaanden Dinsdag, 's na middags te 1 u. 23 m. (locale tijd) per Hollandschen spoortrein naar Amsterdam, alwaar zij te 2 u. 23 m. worden verwacht. Zij zullen 17 April, 's voormiddags omstreeks 10 uur, uit Amsterdam naar het Loo ver trekken. De Koningin-Regentes heeft gisteren aan enkele dames en heeren audiëntie verleend. Door twee inspecteurs bij de recherche al hier is gisterochtend een persoon aangehou den, vermoedelijk behoorende tot het z.g. flesschentrekkersgiide. In de laatste dagen maakte hij vrij groote verteringen, schafte zich een rijwiel van hoogen prijs aan, woon de op zeer netten stand en verkeerde in gezelschap van een jong Duisch meisje. Deze persoon, die voorgaf Van den Berg te heeten, maar in werkelijkheid een anderen naam draagt, werd bij zijne aanhouding in het bezit gevonden van een aanzienlijk bedrag aan effecten en vermoedelijk te Amsterdam verkregen door oplichting of op dergelijke vvmealthans nadat hij te 's-Hage was aan gehouden, werd zqne opsporing ook door de politie in de hoofdstad verzocht. De jongedame die big hem woonde, bleek te zijn eene Duïtsclie minderjarige, die als zoodanig over de grenzen gebracht is. De ministers van binnea- en buitenland- sche zaken hebben zich hedenochtend per Holl. spoor van 9.24 met eenige hoofd-amb- tenaren naar Amsterdam begeven. Leiden. De gemeenteraad heeft de ver ordening, regelende de schadeloosstelling te verleenen aan werklieden (of aan hun betrek kingen) ingeval hun een ongeluk, dat invali diteit of den dood ten gevolge heeft, overkomt,, met algemeene stemmen aangenomen. Een verzoek om de kermis af te schaffen werd met 21 tegen 1 stem afgewezen. Amsterdam. Donderdagavond werd in het gebouw der ^Maatschappij van bevorde ring der Bouwkunst" alhier een vergadering gehouden tot het kiezen van de leden van den particulieren arbeidsraad voor de bouwvakken. Uit de werklieden werden gekozen de hee ren: J. C. Crabbendam, J. F. Evers, P. J. Ignatius, Van Kempen, T. van "WouwenF. Sieger. Uit de patroons werden gekozen de heeren: P. J. de Greeuw, J. F. Erjrond, C. Smith Azn., H. Kikke Jzr-,, J. H. Lukke en J. A. Harm. Uit Karlsruhe wordt het overlijden gemeld van den vermaarden kunsthistoricus prof. Wil helm Lübke, ook hier te lande welbekend. Volgens de Figaro, zou prof. Koch een nieuw middel tegen de tuberculose ontdekt hebben, waarmede laatstelijk proeven zijn genomen in het hospitaal voor teringlijders, dat de Duitsche keizer te Berlijn heeft gesticht. Het nieuwe middel, dat een wonderlijke geneeskracht moet bezitten, is een groenachtige vloeistof, die bij 40° C. vervluchtigt hot wordt niet als onder- huidsche inspuiting, maar als inhalatie aange wend. Uit Venetie wordt gemeld dat het beroemde schilderij van Tintoretto uit het Dogeripaleis, voorstellende een Venetiaansch cavalier en dat op een waarde van 300,000 lira's werd geschat, onherstelbaar stukgesneden is gevonden. De van daal die deze misdaad pleegde. Js nog niet ontdekt. Niet ver van de ruinen van het oude Tbebe, aan den Nijl, zijn de goed bewaarde overblijf selen gevonden van een Egyptischen tempel uit den tijd van Ramses Dl. Zeer zeldzame mozaïe ken zijn reeds aan het licht gebracht, terwijl voorts tal van beelden zijn gevonden van Egyp tische goden, den stier Apis, krokodillen elï slangen, benevens gewijde gouden vazen en tal van kostbare toilet-artikelen. Het voornemen bestaat al die kunstschatten over te brengen naar het Britsch museum te Londen. Een groot deel van het Elmpterbosch, gele gen ter hoogte van Roermond, even over de Pruisische grens, is door brand verwoest. De schade bedraagt 600,000 mark; het was niet verzekerd. Te Jupille, nabij Luik, is op de Maas een roeibootje omgeslagen, waarin vier personen zaten. Allen zijn vei dronken. Er zijn aanzienlijke koperlagen ontdekt in de nabijheid der Ohavi-mijnen in üamara-land (Zuid-Afrika.) Bij een brand te La Palud, in het Fransche departement Basses Alpes, zijn in een bakkerij vier menschenlevsns verlorengegaan. De bakker zelf kon niet meer van de eerste verdieping afkomen, met twee kinderen die hij trachtte te- redden, en zijn 15-jarige oudste zoon, die op de tweede verdieping sliep, kwanten daar ont het leven. Hij durfde niet naar beneden sprin gen in de naar hem uitgestrekte aimen. Op den Aventinischen heuvel te Rome heeft men dezer dagen een verzameling gouden munt stukken gevonden met het borstbeeld van Lucius Verus, uit het jaar 164. De schat werd gevon den door arbeiders, die aan den bouw van een Benedictijner klooster -werkten, en de vondst werd door hen geheimgehouden. Toen de politie ér achter kwam, kon zij nog slechts honderd goudstukken m beslag nemende ove rige waren verkocht voor een lire per stuk. Door het Hydrographïc Office te New-York werd eene Wieck Chart of the North Atlantie coast uitgegeven, benevens eene tabel betreffende verlaten schepen' in den Atlantischen Oceaan. Het schip, dat het langst, nadat het vet laten was, heeft gedreven, is de Wyer G. Sargent, dat 31 Maart 1891 werd verlaten en den 6den December 1892 voor het laatst werd gezien, zoodat bet nog 615

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2