A0. 1893. Donderdag 13 April. N°. 8249. te II KENNISGEVING. POL [TI E. STenenveert gste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Jacht en Visscherij. Buitenlandsche Ber chten. Aan het commissariaat zijn als op straat gevonden aangebracht een nieuwe ledige portemonnale, een oud grijs jon gensjasje, een blauw fluweelen kraag, een mtrllkorf, een vuil wit schort, een R.-k. kerkboekje, een zakje tabak, een bont schort, een kinderlaarsje, een Jongensjasje, de koker van een rijtuig lantaarn, een glazen bakje en dito melk» kan, een kinderschoentje met sokjeen slobkous, een notaboekje, een paar nieuwe zwarte kousen, een sleutel, een koperen sleutel en een groote sleutel aan een plankje. B L G l E. De zitting der Kamer was gisteren buitenge woon levendig. Na de opening verklaarde de minister van binnenlandsche zaken, de heer De Burlet, in naam der regeering, dat zij het voorstel omtrent de regeling der kiesbevoegd heid naar het woningstelsel handhaaft en zich, subsidiair, vereenigt met de door den heer De Smet-de Naeyer c. s. voorgestelde voorloopige regeling. Met het voorstel-De Kerchove„kon de regeering niet medegaan. Harerzijds verklaarde de uiterste linker zijde te handhaven het voorstel-Janson, tot invoering van algemeen kiesrecht. De voorzitter las vervolgens alle voorstellen betreffende de kiesrechtregeling, ten getale van 14, voor, waarna te midden eener leven- t ige agitatie met de stemming werd begonnen. Het voorstel-Janson, tot het geven van t gemeen kiesrecht op 21-jarigen leeftijd, erd verworpen met 115 tegen 26 stemmen, c drie onthoudingen. 'Je Kamer heeft daarna achtereenvolgens corpen de verschillende voorstellen tot .ening der grondwet en is toen tot heden ngegaan. jgj. Men gelooft algemeen, dat een gemengd stelsel zal worden aangenomen met meer voudige stemming. In den omtrek der Kamer hieven onge veer 300 manifestanten het algemeen-stem- recht-lied aan. De politie dreef hen terug tot aan de grens van den neutralen kring, die de Kamers omgeeft. Er had een arrestatie plaats van iemand, die niet wilde doorloopen. Een bataljon jagers van de burgerwacht te Brussel is opgeroepen om de orde te hand haven. Eene bende van een duizend socialisten trok al zingend door de stad. Bijzondere korpsen der burgerwacht te Brussel zijn aangeschreven om zich bij de eerste oproeping gereed te houden, met het oog op mogelijke gebeurtenissen. Er heeft eene botsing plaats gehad tusschen de politie en een aantal mauifesteerenden, die het bureau van het dagblad Patriot wilden binnendringen. Verscheidene personen werden licht gekwetst. Een manifest, dat gisternacht te Brussel zou worden aangeplakt, luidt als volgt: Beroep op het volk! De Kamer heeft het algemeen kiesrecht verworpen. Het volk kan dit besluit niet aannemen. De algemeene raad der werkmanspartij, bevestigende zijne vroegere beslissingen, verklaart dat er reden bestaal om over te gaan tot een algemeene en onverwijlde werkstaking". De Indépendance meldt dat 2000 mijnwer kers te Flenu in het kolenbekken van Bergen den arbeid gisterochtend hebben geslaakt. Men verwacht van deze werkstaking uene groote uitbreiding. De algemeene bond der werk mans party, in vollen getale vergaderd, heeft eene algemeene en onverwijlde werkstaking gedecreteerd. Uit Bergen (in Henegouwen) wordt gemeld dat gisteren in al de kolenmijnen van de Bori- nage, behalve in die van Frametics en Dour, werkstaking is uitgebroken. ENGELAND. Het Lagerhuis zette Maandag de tweede lezing van het homerule-ontwerp voort. De heer Chamberlain bestreed het en betoogde dat het aan niemand, zelfs niet aan de Ieren, geheel zal voldoen. De heer Justin Mac Carthy voerde daar tegen aan dat in Ierland het verlangen naar zelfregeering met den dag sterker wordt. Ier land zal het ontwerp dan ook aannemen; alleen zijn eenige wijzigingen noodig ten aan zien van het financieel gedeelte, maar ook zonder die zijn de Iersche afgevaardigden bereid het ontwerp aan te nemen, als geven de voor het oogenblik eene oplossing aan het vraagstuk. Sir Charles Trevelyan verdedigde het ont werp, op grond dat de Ieren niet langer wil- len dat hunne wetten worden gemaakt door een Lagerhuis, waarin zij ver in de minder heid zijn, en door een Hoogerhuis, waarin zy hoegenaamd geen stem bezitten. Na zijn bezoek aan Belfast, is de oud-minis ter Balfour naar Dublin vertrokken, om ook daa. len strijd tegen het homerule-ontwerp gaande te houden. De ontvangst was daar echter verre van hartelijk en zelfs werden er ruiten van zijn hotel ingeworpen. Maandag keerde hij naar Londen terug om aan de beraadslagingen in het Lagerhuis deel te nemen. In het Lagerhuis verklaarde Grey gisteren dat het laatste blauwboek omtrent Egypte niet al de depêches bevatte tusschen 26 December en 23 Januari j.l. met lord Ciomer gewisseld, maar slechts de zoodanige, die openbaargemaakt konden worden zonder aan de belangen van den openbaaen dienst te schaden. De werkstaking der dokwerkers te Huil nadert haar einde. De niet-leden der werk- lieden-vereeniging, wier aantal meer dan voldoende is, werken onder bescherming van politie en troepen. Het laden en lossen der schepen ondergaat geen vertraging. F B A N K K IJ E. Men zegt dat de minister van oorlog een onderzoek zal openen in de zaak van Turpin. Turpin is gisterochtend te Parijs terug gekeerd. Voor het hof van assises te Parijs is gisteren de zaak aangevangen betreffende de ontplof fing van den restaurant Véry. Er is weinig belangstelling. Een officieel telegram uit Saigon meldt dat de Franschen den 4n April het eiland Khone n den Mekong hebben bezet. De Siameezen ontruimden het eiland op de aanmaning der Franschen. DU1TSCHLAND. Het Pruisische Huis van afgevaardigden heeft het kieswet-ontwerp, zooals het bij de derde lezing was gewijzigd, bi eindstemming aangenomen. OOSTENRIJK. Vorst Ferdinand van Bulgarije werd Maan dag en Stambouloffgisteren in particuliere audiëntie bij den keizer ontvangen. EüSLANJj. Het staatsblad vermeldt de benoeming van Yermoloff, eenen bekenden schrijver over Bussischen landbouw, tot minister der staats domeinen. In deze benoeming ziet men eene belofte van verbetering en vooruitgang in den landbouw. ITALIË. De Oostenrijksche regeering heeft den ge meenteraad te Triëst ontbonden, zoo het heet, omdat de raad eene manifestatie voorbereidde ter gelegenheid van het gouden huwelijks feest van den koning en de koningin van Italië. Die maatregel der Oostenrijksche regee ring heeft te Rome zekeren pynlykenindruk gemaakt. De afgevaardigde Barzilai is nu voornemens in de Kamer aan de regeering te vragen, of haar die zaak bekend is, en of zij dien maatregel bestaanbaar acht met de officieele betrekkingen tusschen Italië en Oostenrjjk. SPANJE. Er heerschen agrarische onlusten te Villa- franca del Panade. De troepen kwamen tus schen beide en arresteerden vijf personen. Het dooden van eenen Franschen smokke laar door eenen Spaanschen grenswachter op Fransch grondgebied doet te Madrid veel van zich spreken. De werkstaking onder de wissel-agenten te Madrid duurt loort. Zij zijn op de beurs, maar doen geene zaken. De bankiers te 'Madrid hebben tot den minister van financiën een protest gericht tegen de belasting op beurs-operatiën. Volgens een gerucht heeft de Japansche regeering zich meester gemaakt van de aan Spanje toebehoorende Pelew-eilanden. Pe gou verneur der Phitippijnsche eilanden zou ver sterking aanvragen. De ministerraad hield zich gisteren bezig met de bezetting van de Paiaos- of Pelew- eilanden door Japan. Aan den gouverneur der Philippijnen is last gegeven een schip er heen te zenden. Het incident wordt van geen beteekenis geacht. De ministerraad heeft besloten het door den alcade van Madrid gevraagde ontslag te weigeren. De regeering heeft bekendgemaakt dat de handel tusschen de Spaansche Antillen en Canada voortaan op denzelfden voet zal plaatf hebben als de handel tusschen die koloniën en de "Vereenigde Staten. Te Barcelona is Zondag eene vergadering gehouden van gemachtigden van veertig werk- lieden-vereenigingen die omstreeks 100,000 arbeiders in de provincie Catalonië vertegen woordigen. Er is besloten den eersten Mei dag op straat te manifesteerendoch zoo de regeering het verbiedt, gelijk zij ten vorigen jare gedaan heeft, dan zullen de arbeiders in schouwburgen bijeenkomen om hun pro gramma vast te stellen. PORTUGAL. Het gerucht, dat een pistoolschot op den koning zou zijn gelost, is volkomen valscb. De waarheid is, dat een jongmensch, Salo mon Levy Azancot genaamd, een vroeger handelsbediende, het rijtuig van den koning bij een wandelrit in de stad naderde en kreten aanhief, terwijl hij met zijn stok zwaaide. De ongelukkige bleek krarikzinnig te zijn en zal naar een gesticht worden over gebracht. Hij verbeeldde zich een zwager van den koning te zijn. S E K V 1 E. Gisteren heeft de plechtige opening der Skuptschina plaats gehad. EGYPTE. Uit Soeakim komt de tyding, dat Osman V COURA Abonnementspkus, per kwartaal1.85. Franco per post, door het geheele Kijk 2.50. Afzonderlijke nommers.0.10. «fJURAVT: BOTER8TKAAT, E Z 7, Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer. 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DE BURGEMEESTER VAN SCHIEDAM, Gezien de circulaire van den beer Commissaris der Koningin in deze provincie van den 23sten JU aart j.l., A no. 649 (4de afd.) prov. blad, no. 21 brengt ter kennis van de ingezetenen, dat ter seci etarieder gemeente kosteloos verkrijgbaar zijn blanco aanvragen ter bekoming van JACHT- -en "VISCHAKTEN voor het aanstaande seizoen 1893/94, en dat zij, die bij den aanvang van het nieuwe seizoen in het bezit van hunne akten wenschen te zijn, die aanvragen, behoorlijk ingevuld, tijdig, sooveel mogelijk vdorden i 5den April aanstaande, ter secretarie moeten terugbezorgen. Schiedam, den 12den April 1893. De Burgemeester van Schiedam. VAN DIJK VAN MATENESSE.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1