Bi mi en l.iiid sch e berichten. Digtna bi] Tokar eenen inval gedaan en vee buitgemaakt heeft. Egyptische troepen onder aanvoering van een Engelschen officier gin gen de Mahdisten achterna en wonnen het vee terug; de" derwischen lieten 12 dooden op het veld en werden verstrooid. Aan den Egyptischen kant geen verliezen. AMERIKA. In eene Maandag te Chicago gehouden ver- gadering van het tentoonstellingsbestuur en de hoofden der werkstakende arbeiders zijn de beide partijen het eens geworden over het samenwerken van leden en niet-leden der arbeidersvereenigingen op gelijken voet, het geen ook volgens de overeenkomst, bij het begin van het werk gesloten, geschieden moet. De hoofden der arbeiders hebben daarop de werkstaking geëindigd verklaard. Uit Buenos-A.yres wordt gemeld dat ten gevolge van ernstige oneenigheid de aanvoer der der liberale partij, Bernardo Irigoyez, zich heeft teruggetrokken. Hij was van mee ning dat het programma der partij eene een voudige oppositie tegen het gouvernement niet moet overschrijden. Uit Mexico komt het bericht, dat de oud president Gonsalez overleden is. Zijne vrien den, die om zijn sterfbed vereenigd waren, wekte hij op president Porfirio Diaz te ge hoorzamen en te eeren. A F E I K A. Een telegram uit Liberia aan de Times meldt dat er een oorlog is uitgebroken tus- schen deze republiek en eenige stammen van de inboorlingen. Te Rocktown hebben de re- geeringstroepen den vijand aangevallen, maar zij zijn met bebloede koppen teruggeslagen. SCHIEDAM, 12 April 1893. Groot was de belangstelling van het Schle- damsehe publiek in de uitvoering der zang- vereeniging »St. Gregorius" gisteravond aan den dag gelegd, getuige de welgevulde groote zaal der Officieren-vereeniging, wenvaarts zich tal van muziekliefhebbers en musici hadden begeven, teneinde kennis te maken met den eersteling van hunnen stadgenoot den heer C. M. Steffelaar, n.l. het zangspel Edgar en Adelmund". De handeling van dit zangspel is in 't kort de volgendePrins Edgar, zoon van een heidensch Noorse!» vorst, stort tengevolge van het schrikken van zijn paard in de rivier en kan door zijn gevolg niet intijds bereikt worden, zoodat men hem verloren waant. Inmiddels is de prins echter gered door een Christenknaap, die met zijn vader het land doorreist om het Christendom te prediken en de heidenen te bekeeren. De redder en zijn vader komen vervolgens aan het hof, waar juist dien dag 's prinsen geboortedag gevierd wordt, en zingen een lied, aan de jaargetijden gewijd- Een der hovelingen, graaf Siwart, wien het bekend is met welk doel deze twee gekomen zijn, verzoekt den koning een natio naal lied te doen aanheffen, waarop de hove ling Odulf een woest en strijdlustig üed zingt. Op verlangen van den prins echter heffen de Christenen een tweeden zang aan, waarin zij hun geloof vei heerlijken. Hierdoor ten top punt zijner woede, wil graaf Siwart hen te pf; op dat oogenblik treedt de prins tusschen beiden en erkent aan het kruisbeeld in Adel mund zijn redder, die van nu af zijn be schermeling is. Teneinde zich aan de wraakoefeningen der Noren te onttrekken, kiezen de Christenen zich een schuilplaats in een woud, waar de oude man geneeskundige kiuiden zoekt. De prins, die Adelmund wenscht te spreken, brengt hem een bezoek en sluit innige banden van vriendschap, ten teeken waarvan hij het kruis beeld ontvangt, in ruil waarvoor hij Adelmund 2Ïjn ring geeft. Huiswaarts willende keeren, wordt de prins overvallen en vermoord door een krijgsknecht, die, door graaf Siwart omge kocht den Christenknaap te dooden en dezen aan het kruisbeeld moetende herkennen, bij vergissing den prins doorsteekt. De koning, op dit bericht troosteloos bedroefd, dreigt den moordenaar met de strengste straf. Daar deze echter onbekend is, tracht graafSiwart de schuld op de Christenen te werpen, waar aan de vorst nochtans geen geloof wil hech ten, met het oog op de edele zelfopoffering, door Adelmund voor den prins aan den dag gelegd. Intusschen komt de prins, die mid delerwijl is binnengedragen, en nog niet geheel dood is, weer even tot bewustzijn en herkent zijne omgeving, waardoor het snoode misdrijf aan het licht komt; graaf Siwart ontvlucht het paleis en stort zich in zijn eigen zwaard. Op het verlangen van den prins wordt de koning tot het Chris tendom bekeerd, welk voorbeeld door allen gevolgd wordt, terwijl de oude Harald tot 's volks priester wordt verkozen. De wijze, waarop deze schoone tekst door den componist is getoonzet, levert het "bewijs dat de heer Steffelaar niet van muzikalen aanleg ontbloot is. Neemt men daarbij in aanmerking dat hij op muzikaal gebied een 3>self made man" is en zich weinig op de studie der theorie heeft toegelegd, dan 7al men deze eeiste proeve van een werk van dergelijken omvang welgeslaagd mogen noemen. De koren vooral zijn krachtig en opgewekt, er is sSchwung" inook de duet ten van Harald en Adelmund zijn melodieus, terwijl in de solo des konings bij den aan hef van 't derde en laatste bedrijf de diep weemoedige stemming van den beroofden vader natuurgetrouw is uitgedrukt. Wat de uitvoering betreft, deze leverde het bewijs, dat tijd noch moeiten noch kosten gespaard waren om die zoo goed mogelijk te doen slagen. De kostumes, geleverd door de firma W. N. Mulder te Utrecht, zagen er friscli uit en maakten in hunne bonte kleuren mengeling het gewenschte effectvoor goede poses had de heer Jacs de Vos, van den Tivoli-schouwburg te Rotterdam, zorg ge dragen. De zang was over 't algemeen goed de koren klonken krachtig en geestdriftig, terwijl de actie duidelijk de gemoedsstem ming der krijgshaftige Noren uitdrukte. Van de soüsten voldeden Harald en Adelmund het besthet schoone, volle geluid van den ouden Christen bracht het publiek in geest drift en lokte veelvuldige toejuichingen uit. Adelmund, hoewel zeer goed bij stem, kon zich toch niet geheel ontworstelen aan den invloed van den kenteringtijdwelnu, hij mag na zijn zwaren arbeid in het Norenland wel eens van de vermoeienissen uitrusten. Koning Goi m kon ons niet voldoengedurende de slotrepetitie was hij veel beter bij stem, zijn anders krachtig geluid was ditmaal dof; zijne actie was evenwel zeer goed. Dit laatste dient ook gezegd van graaf Siwart, die niet beter kon worden verper soonlijkt van begin tot eind werd die valsche rol met een voorbeeldige volharding gespeeld. De prins was een aardige verschijning. Nog mag een woord van hulde niet ont houden xvorden aan het orkest en den pianist, die ongetwijfeld een niet gering aan deel hadden in het welslagen dezer uitvoering. Toen de laatste tonen der muziek waren weggestorven, werden uit het publiek luide toejuichingen en bravo's vernomen, welke niet verstomden, voordat de heer Steffelaar het tooneel betreden had. Daar nam de pre- sident-dueeteur, de heer Den Draak, het woord, die den veelbelovenden musicus zijn dank en hulde bracht voor deze schoone compositie, opzettelijk voor nSt. Gregorius" vervaardigd, en tevens den wensch uitte, dat nog vele producten van zijn rijken geest zouden mogen bijdragen tot verhooging der nationale kunst. Onder het overhandigen van een fraaien krans, beval hij zich in 's heeren Steffelaars vriendschap aan. Ook de heer Julius Egener bood den componist, namens de sSymphonie-Vereeniging", als blijk van waar deering een sierlijken lauwerkrans aan; beide ovaties vonden bij het publiek luiden bijval. Naar luid van achterstaande advertentie zal het zangspel a.s. Zondag andermaal wor den opgevoerd, en wel tegen entree, met't oog op de aanzienlijke kosten, welke nood wendig aan de eerste opvoering verbonden "waren. Voorzeker een welkome gelegenheid voor hen, die gisteren niet in de gelegenheid "Waren de uitvoering bij te wonen. De vergadering van de Tweede Kamer op Dinsdag 18 April a.s. is belegd te 1 uur 's namiddags. De gewone audiëntie van den minister van oorlog op Donderdag 13 dezer zal niet plaats hebben. Besmettelijke ziekte. De St.-Ct. no. 84 bevat twee wetten van 8 April j.l. do. Wijziging van de wet van 28 Maart 1877 tot wering van besmetting door uit meekomende schepen. Het begin van art. 2 wordt voortaan gelezen als volgt ïHet schip, dat bij het onderzoek, in art 7 bedoeld, in een toestand gevonden wordt, die gevaar voor de gezondheid van de opvat enden of van andeien oplevert, of dat sedeit miniier dan een door den minister van binnenlandsche zaken voor elke der in art. 2 bedoelde ziekten te bepalen en «n de NederlandscheStaatscourant aan te wijzen aantal dagen, eene wegens die ziekte besmet verklaaide haven verlaten heeft of een geval van die ziekte aan boord heeft gehad, kan bij bevelschrift van den burgemeester buiten gemeenschap met den wal gesteld worden, totdat de gezondheidsmaatregelenkrachtens art. 9 bevolen, toegepast zijn." En het eerste lid van art. 40: »De opvarendendie bij het gezondheids onderzoek bevonden worden niet te lijden aan eene der in art. 2 bedoelde ziekten, kunnen, met toestemming van den met het onderzoek belasten geneeskundige, terstond onbelemmerd aan den wal worden toegelatenvooraf heeft ontsmetting plaats, indien deze door den ge neeskundige noodig woidt geoordeeld." 2o. Wijziging van de wet van 4 December 1872 tot voorziening tegen besmettelijke ziekten, met de navolgende nieuwe bepaling nlndien den geneeskundigen ambtenaar blijkt, dat door den btngemeeiser van eene tot zijnen dienstkring behoorende gemeente geen of geen voldoend gebruik wordt gemaakt van de hem bij deze wet toegekende bevoegdheid tot het nemen van maatregelen of het verordenen van voorschriften, geeft hij daarvan, met aanhaling van dit wetsartikel aan dien burgemeester schriftelijk kennis, met opgave van de door hem noodzakelijk geachte maatregelen op voorschriften en van den termijn binnen welken die maat regelen of voorschrilten naar zijne meening be- hooren te zijn genomen of verordend. Te gelijker tijd zendt de geneeskundige ambtenaar een af schrift van deze kennisgeving aan dencommissaris der Koningin in de provincie. Zoo spoedig mogelijk, uiterlijk terstond na afloop van den termijndoor den geneeskundigen ambtenaar in zijne kennisgeving genoemd, is de burgemeester verplicht aan di/i commissaris der Koningin schriftelijk kennis te geven dat aan het advies van den geneeskundigen ambtenaar is gevolg gegeven, of, zoo niet, welke bezwaren het nemen of verordenen van de door dien ambte naar noodzakelijk geachte maatregelen of voor schriften hebben belet. Van deze kennisgeving zendt de burgemeester te gelijker tijd een afschrift aan den geneeskundigen ambtenaar." Te Wateringen, "W&ar Maandagavond de chr. geref. predikant W. de Jonge van De Lier voor de anti-revolutionnaire kiesver- eeniging in het district Vlaardingen optrad, ter aanbeveling van den candidaat voor de Provinciale Staten, den heer A. W. Schippers, te Vlaardingen, nam ook onze stadgenoot de heer W. F. Tak deel Aan het debat. Alvorens de vergadering gesloten werd, noodigde de heer Tak den spreksr (ds. De Jonge) uit op nader te bepalen datum met hem in eene openbare vergadering te Wateringen te de- batteeren over destelling: het beginsel en de handelingen der anti-revolutionnairen zijn in strijd met Gods woord; welke uitisoodiging door den heer De Jonge voorwaardelijk werd aangenomen. Het bestuur der ïVereeniging tegen de Kwakzalverij" heeft zich per adres tot de ministers van binn. zaken ei i justitie gewend, met het verzoek, om, door strenge toepassing der bestaande, als door het invoeren van nieuwe wetten, de kwakzalverij op genees kundig gebied te bestrijden, te beperken, of Zoo mogelijk uit te roeien. De Arnhemsche Gt. denkt over de oproe ping der heeren Z. T. denBerghc. s., zooals de andere liberale organen. Ook zij spreekt van nonwaarheden" die als uitgangsput dienen voor allerlei insinuatie tegen de rechterlijke macht, waarover elk fatsoenlijk man zich schamen moest, en die voor heeren als de onderteekenaars al bijzonder ongepast en onvoegzaam zijn. »De heeren. aldus eindigt het blad, mochten wel eens overdacht hebben, welken indruk deze beschouwingen zullen maken op een onbeschaafd, onontwikkeld gemoed, dat toch al geneigd is rechtbanken draaibanken te noemen en het van zijn opiuiers gebezigd woord van vklassenjustitie" onthouden heeft zonder te weten wat het betee- kent, naar er de minachtende strekking ten volle van begrijpt. Wordt door zulk een persoon een aanslag tegen een rechter begaan, zooals er reeds tegen politiemannen begaan zijn, dan zullen de Delftsche professor en zijn 23 mede-apostelen van het sociaal-democratisme in nette vormen, niet als medeplichtigen worden terechtgesteld alleen zullen zij zich niet onttrekken aan de verplichting om bij veroordeeling de achterblijvende!» te ondersteunen. »Het schijnt namelijk de bedoeling te zijn een blijvend fonds te stichten ook dienende om ambtenaren, ontslagen wegens deelneming aan anarchistische bewegingen, te ondersteunen. Alzoo organiseert dit vierentwintigtal feitelijk een weerstandskas ten voordeele van allen, die zich vergrijpen aan het wettig gezag en de staatsin stellingen bestoken en ondermijnen. Het staat hun natuurlijk vrijmaar wie aan deze oproeping gevolg geeft, moet weten wat hij doet. In een vergadering van het comité,, dat de bekende oproeping heeft gedaam om te protesteeren tegen de vonnissen in zake op ruiing, is het bestuur tot beheering van het bijeen te brengen fonds samengesteld als volgtprof. Pekelharing, voorzitter, de hee ren Wibaut, Van Zinderen Bakker en Rau- werda, leden, en de heer P. L. Tak, secretaris. De colporteur, die gistermiddag te Amster dam eenige geschriften trachtte te werpen in het koninklijk rijtuig en in hechtenis werd genomen, is een zekere Hendrik Boas, ter nauwernood 19 jaar oud en sedert drie maan den drukkersgezel ter drukkerij van het blad Hecht voor Allen. Te 6 uur werd de gear resteerde weder op vrije voeten gesteld. Nadat in de beide laatste dagen de toren te Purmerland nog belangrijk was verzakt, is gisternamiddag door den burgemeester van Ipendam (tot welke gemeente Purmerland behoort), dit schoone monument uit vroeger eeuwen publiek tot afbraak verkocht. De heer J. de Boer, van Oostzaan, is voor f 20 kooper geworden. Natuurlijk is die som zoo laag met het oog op het gevaarlijke van het werk. In het bestek was door het gemeentebe stuur bepaald, dat het werkvolk moest wor den verzekerd tegen ongelukken. Omtrent-den Leeuwarder onderwijzer, die om zijn socialisme met ontslag zou bedreigd zijn, verneemt het Vaderland nader, dat hjj aanvankelijk door burg. en Ivetli. ter verant woording was geroepen, omdat hij lid zou zijn van den sociaal-demoeratischen bond. Toen hij echter verklaarde wel de socialistische gevoelen? te zijn toegedaan, maar niet tot den bond te behooren, is aan de bedreiging met ontslag geen gevolg gegeven. Thans is hem echter door den districts-schoolopziener aangezegd, dat hij tot ontslag zal worden voorgedragen, om lat hij als secretaris der 3D Volkspartij" een oproeping heeft onder teekend tot een Vergadering, die is belegd om een afkeure^S oordeel uit te spreken over de bekende '<v?culaire der schoolopzieners en over de Fris&che vonnissen. Het lijk vaa den heer Douwes, hoofd der? school te Hoogezand, heeft men in eene

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2