Zaterdag 15 April. A°. i893. N°. 8251. KENNISGEVING. Feuilleton. evenenveertigste Jaargang. A.JA2ST DB GEEN8. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. Buitenlanclsclie Berichten Abonnementsprijs, per kwartaal 1.85. iVonco per post, door het geheele Rijk2.50. Afzonderlijke nommers - 0.10. BVRBA I'iOTBRITKA E 2?. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer. -O.IO. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Kleinhandel ln sterken drank. Burgemeester en Wethouders \an Schiedam brengen, ingevolge art. 5 der wet tot regeling wan den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap, {Staatsblad n°. 118 van 1885), ter openbare Jkennis, dat bij hen is ingekomen een ver zoekschrift om vergunning tot verkoop van Sterken drank in het klein do. van C. H. SCHEFFERS voor het huis -aan de HoogstraatC no. 349. 2o. van A. M. VOEKMAN, echtgenoot van E. VAN LINGEN, voor het huis aan de Korte Kerkstraat, E no. 242. S c h edam, den 13den April 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENCSSE. De Secretaris, VEKNÈOE. B E 1 G I E. Gisteren is de afgevaardigde en oud-minister Woeste, terwijl hi j zich van de Kamer naar huis begaf, in de Rue Ducale aangevallen door iemand, die hem eenen vuistslag tegen de kin gaf. Woeste hief zijn regenscherm op, maar de aanvaller, de politie ziende komen, nam de vlucht. Op het punt van door eenen ■voorbijganger gegrepen te worden, wilde de vluchteling met eene revolver schieten, maar het schot ging niet af. Ten slotte werd hij nog gevat. Het aantal werkstaker is te Brussel sterk -verminderd. In de bekkens van Charleroi en Luik is alles rustig en vertoont zich geen spoor van werkstaking. In het bekken van Bergen pleegden in den afgeloopen nacht 15, OOOwerks takers eenige buitensporigheden tegen de kerk en het gebouw van den katho lieken kring te Quaregnon. Te Frameries, in het centrumbekken, staan 15 mijnen stil; te Lacroyère en Haïne twee fabrieken. Te Gent hebben slecht1? eenige wevers den arbeid ge staakt. Te Verviers^ en omstreken wordt de werkstaking meer algemeen65 fabrieken staan stil. Een optocht van ongeveer 5000 man door liep gisteren de straten der benedenstad men gooide van vele groote koffiehuizen en winkels aan de boulevards de ruiten in. Op hunnen weg sloten alle huizen. Op de Place de la Monnaie ontstond een hevige botsing met de politie. De agenten trokken van leer en vielen op de menigte aan. Een agent werd zwaar gewond, zoo ook velen derbetoo- gers. Een groot aantal werd in hechtenis genomen. De schutterij te paard verstrooide de menigte. De socialisten-aanvoerders Volders, Van der Velden en Maas zijn gisteren te Brussel in hechtenis genomen, doch werden na onder vraagd te zijn weder in vrijheid gesteld. Bij eene vijandelijke betooging voor het bureau van het katholieke dagblad Le Patriots ging de schutterij te paard op de menigte los. Door iemand uit het volk werd toen een revolverschot gelost, daarop werden aan de schutterij patronen verstrekt. Na nog eenige schermutselingen van weinig beteekenis was het te middernacht in Brussel weder rustig. Te Quaregnon werd gistermiddag door 3000 werkstakers in de rue Monsville eene barricade opgericht om de patrouilles van gendarmes het doortrekken te beletten. Dezen deden herhaaldelijk een aanval op de menigte. Een gendarme, die van zijn paard viel, werd door het volk ontwapend en vreeselijk mis handeld. Een slagerij, welker eigenaar touwen had verstrekt om de gevangenen te binden, werd vernield. Zes werkstakers werden in hechtenis genomen. P K A N K K IJ K. De ministerraad onderzocht gisteren de begrooting voor 1894, waarop 150 millioen francs nieuwe uitgaven voorkomen. Het zal onmogelijk zijn de begrooting sluitend te maken door bezuinigingen. De minister van financiën overweegt dan ook of men niet zou moeten ophouden met het brengen van de buitengewone uitgaven voor leger en vloot onder de gewone uitgaven der begrooting. In het tegenovergestelde geval zou moeten gedacht worden aan het scheppen van nieuwe belastingen, of zou men den toestand in 't aangezicht moeten zien met de 175 millioen francs, die zullen gewonnen worden op de conversie der 4-'A-pCts. leening, welke con versie tegen het einde des jaars is beraamd. Volgens de Figaro zal bij de hervatting der Kamerzitting door de afgevaardigden een voorstel worden ingediend tot hei ziening dei- grondwet door eene afzonderlijke vergadering, waarvan de tegenwoordige afgevaardigden geen deel zullen kunnen uitmaken. Het hof van cassatie te Parijs heeft gisteren de voorziening van Charles de Lesseps tegen het vonnis van het hof van assises in zake de omkooping van ambtenaren verworpen. Het te Parijs vergaderend scheidsgerecht in de Behi ingzee-quaestie heeft voorloopig niet ontvankelijk verklaard de aanvullings rapporten, welke Engeland tegen Amerika's uitdrukkelijk verlangen bij de processtukken had willen doen voegen. Het hof van assises te Parijs, rechtspre kende in de zaak van de ontploffing in het restaurant Véry, heeft Francis en juffrouw De Lange viijgesproken en Biicou tot 20 jaar dwangarbeid veroordeeld. J) DITSCJLAN D. In den Rijksdag deelde de heerAhhvardt gisteren mede, dat hij heden vóór de behan deling der orde van den dag de toegezegde bescheiden zal overleggen. Volgens gerucht, zal worden voorgesteld deze evenals de voi ige ten onderzoek in handen te stellen van het Senioren-convent. Met het oog op de waarschijnlijke ontbin ding van den Rijksdag verklaren de pai tij organen der nationaal-hberalen, dat de partij, nu Von Bennigsen's bemiddelingsvoorstel schipbreuk heeft geleden, zich bij de verkie zingen voor de legerwet in haar geheel zal verklaren. Wel eenvoudiger ware het zeker, als de partij reeds nu die veranderde ziens wijze toepaste en daardoor trachtte eene ontbinding van den Rijksdag te voorkomen. Naar verzekerd wordt, is de lijksleening ongeveer vieimaal, de Pruisische staatslee- ning driemaal volteekend. Volgens de Hannoversche Courier is het on waar dat de heer Von' Bennigsen, bg ont binding van den Rijksdag, geen mandaat meer zou willen aannemen. ENGELAND. Wederom loopen er geruchten dat de moei lijkheden voor het Kabinet voortspruitende uit de Homerule-zaak toenemen. Verschei dene Gladstoniaansche leden van het Lager huis zouden dienaangaande niet langer be trouwbaar zijn. Ook zou een voornaam lid van het Kabinet voornemens zijn er uit te treden. In het Lagerhuis heeft de regeering mede gedeeld dat Buxton Loch den '18n dezer eene samenkomst met Krüger hebben zal. De con ventie vervalt niet voor Augustus en dan zelfs niet, tenware zij vóór den 8n Mei opge zegd werd. Het verlengen der conventie zal afhangen van het resultaat der samenkomst. De regeering kan zich met verbinden aan het Parlement de mogelijke overeenkomst voor te leggen voor zij geteekend is, maar aan het Parlement zal zoo spoedig moegelijk gelegen heid geschonken worden de eene of andere Roman van JOHANNES VAN DEWALL. 51. Jobstijdingen vliegen gewoonlijk met de snel- Iieid van den bliksem door het land. De Russen, die zich door de toebereidselen, welke te Nove Brzesko gemaakt werdenniet om den tuin hadden laten leiden, voerden hier een manoeuvre uit, die zij later bijna altijd navolgden; zij trokken de troepen van de grens terug, lieten de opstandelingen ongehinderd overtrekken sloten hen in en brachten hen tusschen tweo vuren. Daar zij bovendien het groote voordeel .van een goed geoefend leger tegenover onge oefende, slecht gewapende troepen hadden, kon •de uitslag van dit gevecht niet twijfelachtig zijn. De opstandelingen waren bijna een uur in de richting naar Mtcho voortgetrokken, zonder zelfs een vijandelijke patrouille te ontmoeten. Na een kort oponthoud waren zi] weder voort gegaan hadden den grooten straatweg in eene noordoostelijke richting verlaten en waren het bosch ingetrokken. Daar werden zij in het bosch plotseling door het vuur der kanonnen die op eene hoogte geplaatst waren, begroet en zagen zich onmid dellijk daarop door de Kozakken omringd. De voorhoede stormde, door de Kozakken vervolgd, in wanoide terug; deze laatsten sabelden met hunne lange pieken allen neder, die onder hun bereik kwamen. Aanstonds daarop werd er op den rechtervleugel geschoten zij waren midden in een onoverzienbaar terrein van twee kanten aangevallen. Een gedeelte van de ongeoefende manschappen sloeg reeds hier op de vlucht het gelukte den aanvoerder Nullo slechts met groote moeite en terwijl hij zich zeiven aan het hevigste vuur blootstelde, uit de karabiniers een beschermhnie te vormen waarachter zich de opstandelingen in troepen schaarden. In het eerst was de strijd nogal gunstig voor de opstandelingenmen dacht reeds den vijand met goed gevolg het hoofd te kunnen bieden toen zij plotseling ook in den rug be schoten werden en zij de Russen in dichte groepen zagen naderen. Nog een oogenbhk en de opstandelingen, die met ülle macht bij elkan der gehouden waren, stoven in blinde haast uit elkander en zochten hun heil in de vlucht terwijl zij door de Kozakken vervolgd werden. Tevergeefs commandeerde en riep de Italiaan, tevergeefs stak hij met eigen hand verscheidene Kozakken neder hij en een paar andere dappere strijders streden ten laatste nog alleen en moesten dit met hun leven betalen. Dit waren de berichten, welke te Wicelowiec aangekomen warenterwijl de beide heeren hun wandelrit maakten. Men kan zich voorstellen in welke ontsteltenis allen verkeeiden. Het opgevangen paard werd omringd en met liefkozingen overladende ulanen werden met beden bestormd om het on gelukkige Polen te hulp te komen, waardoor de voortreffelijke majoor in een hoogst pijnlijke verlegenheid geraakte. Martha ijlde naar den gtaaf en fluisterde hem weenende en doodsbleek eenige woorden in het oor. Hij knikteant woordde iets en verliet na een koit gesprek met den majoor de binnenplaats. Hij joeg nog eens na.tr de grensen kwam nog juist ter rechter tijdom de vluchtendendie terng- stormden te zien. Dezen kwamen zonder wapenen en lansels in kleine troepen en nog geheel bleek van schrik aan, waren zeer blijde in veiligheid te zijn en verhaalden een ieder, die het wilde hooren, de vreeselijkste geschiede nissen. Velen waren op de vlucht gesneuveld de meesten uiteengestoven en alleen de hnket- vleugel was aan den ondergang ontsnapt. Een van de laatst aankomenden was een bleek, jeugdig ruiter, die met wonden overdekt was een met bloed bevlekt paard bereed en een

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1