Gemengde Berichten. Strijd over onderwijs in het algemeen, en over inrichtingen van onderwijs in het bg- -zonder is hier ter stede geen nieuwigheid. Wie zich de stichting onzer Hoogere Burger school herinneren, zullen dan aanstonds de weinig vleiende uitdrukkingen voor den geest komen, waarmede over de inrichting zelve en over het gebouw, waar het onderwgs zou worden gegeven, bij de stichting werd gespro ken. Menigmaal hebben we daaraan gedacht, nu de strijd over het al of niet voortbestaan van ons Gymnasium in vollen gang is. Het voor en tegen van het voorstel der drie raads leden, die pogingen willen aanwenden om tot opheffing van het gymnasium te geraken, is in het breede besproken. Met de commissie, die in haar schrijven aan den gemeenteraad, d.d. 31 Maart 1893, de hoop uitsprak, dat de gemeenteraad, met haar, deze quaestie voor beslissing rijp acht, zijn we het volkomen eens: de quaestie is rijp; zg moet van de baan, want het schrijven van de com missie geelt er de duidelijke blijken van de bij dergelijke overwegingen zoo noodige kalmte dreigt reeds verloren te gaan. Maar een zaak moet ons toch van het hart. Wie de geschiedenis van al onze inrichtin gen kent, zal de daaraan verbonden lasten niet betreuren. Schiedammers van allerlei stand zijn alom, zoo hier als in den vreemde, met eere werkzaam geweest en nog werkzaam. Jammer daarom, dat met het oog op den ongunst der tijden, de commissie, die zich voorstelt in den toestand der gemeente ver betering te brengen, haar toevlucht nam tot een aanval op het intellecteen aanval dien zgwe zijn er van overtuigdniet bedoelt, maar waarop de zaak toch eigenlijk neerkomt. Op de internationale bakkerij-tentoonstel ling te Gent is aan onzen stadgenoot den heer F. J. Smit, die als jury-lid buiten mede dinging was, een speciaal diploma toegekend voor zgn KneippDrood en zijne beschuit. De minister van financiën maakt bekend dat de bussen, bestemd voor de ontvangst der aangiften in de vermogensbelasting, zullen zgn geplaatst in elk der volgende gemeenten in de provincie Zuid-HollandHillegom, Katwijk, Warmond, Zoeterwoude, Alkemade, Bodegraven, Nieuwkoop, Rijswijk, Stompwijk, Voorburg, Wassenaar, Zoetertneer, 's-Gra- venzande, Loosduinen, Naaldwijk,Hellevoet- sluis, Zuidland, Maassluis, Overschie, "Vlaar- dingen.Hillegersberg, Kralingen, Zevenhuizen, Middelharnis, Ouderkerk a'dlJsel, Oude water, Schoonhoven, Waddinxveen, Charlois, Rid derkerk, Zwijndrecht, 's-Gravendeel, Putters- hoek, Strijen, Zuid-Beierland, Alblasserdam, Goudriaan, Molenaarsgraaf, Papendrecht, Streefkerk,Hardinxveld,Meerkerke,Leerdam. In rechtstreeksch verkeer tusschen de op Nederlandsoh grondgebied gelegen stations der Nederlandsche spoorwegen treden op 1 Mei e.k. in -werkinglo. een nieuw tarief voor het vervoer van ijl-en vrachtgoederen; 2o. een nieuw tarief voor het vervoer van levende dieren, lijken, rij- en voertuigen en rollend spoorwegmaterieel3o. een nieuwe bundel speciale tarieven voor het vervoer als vrachtgoed van sommige goederen. Alle thans bestaande tarieven voor het ver voer van ijl- en vrachtgoederen, levende die ren, lijken, rij - en voertuigen en rollend spoor wegmaterieel in binnenlandsch rechtstreeksch verkeer komen gelijktijdig te vervallen. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. Koningin Wilhelnrinazullen aan onder officieren en minderen van korpsen ofinrich- tingen die zich bij het geven van onderwijs bgzonder hebben onderscheiden en daartoe door hun chefs worden voorgedragen, beloo ningen of prijzen worden uitgeieikt. Het Jfeaerl. Tuinbouwblad is van oordeel dat de keuze van een nationale bloera voor Nederland niet moeilijk is, en deze zonder twijfel moet zijn de j Heidebloem, De heer Geertsema, lid der Tweede Kamer, is tot herstel zijner gezondheid naar Wies- baden vertrokken. Door de heeren B. L. Tijdens, lid der Tweede Kamer, en S. Öppenheim, veehan delaar te Winschoten, is tegen 31 April as, te Leeuwarden eene vergadering belegd van landbouwers en veehandelaren, die belang stellen in den uitvoer van vee naar Duitsch- land. Aan de wetenschappelijke expeditie naar Midden-Borneo nemen, volgens de DeuUche Wochenz., deel de heerencontroleur Yelt- huizen als leider; dr. Vorstman als arts; ingenieur N. Wing Easton als geoloog, en de heer J. Biittikofer, uit LeidenJ, als zoöloog. Den 22 April zullen de in Europa vertoevende heeren de reis naar Batavia aanvaarden. Het congés voor natuur- en geneeskunde, dat te Groningen gehouden werd, heeft o. a. een subsidie van f 1000 verleend aan de Borneo-expeditie, die door de maatschappij tot bevordering van natuurkundig onderzoek in de koloniën zal worden uitgezonden. Het volgende (5e) congres zal te Amsterdam worden gehouden. Daartoe gemachtigd door den burgemeester, heeft de hoofdcommissaris van politie te Rotterdam den heer J. L. Wéry te Den Haag opgedragen Vrijdag den 14n dezer in het centraal-bureau aldaar een cursus te openen in de stenographie, volgens het stelsel »Stolze- Wéry"", waaraan door zes onder-inspecteurs wordt deelgenomen. Door de politie te Delft is aangehouden de 17-jarige klerk C. S., verdacht van reeds «inds een jaar %'ertinde centen met kwartjes te verwisselen. Gevvoonlgk wist hij, wanneer hg iets kocht, het zóo aan te leggen, dat hg geld terug moesthebben. Hij verwisselde dan een der kwartjes met een valscb en maakte er dan attent op, dat valsch geld was teruggegeven. Eerst sedert enkele dagen was de politie hiervan in kennis gesteld. Avondp De algemeene vergadering van aandeel houders in de maatschappij sZeebad Scheve- ningen" heeft benoemd tot directeur-generaal, in plaats van wijlen den heer Reiss, den heer Bernard Goldbeck, consul van Engeland te Frankfort a/M. Bij de komst der Koninginnen in de hoofd stad, Dinsdag j.h, heesch een werkman in dienst der stad den standaard op het paleis het onderst boven, De man is, naar men verneemt, ontslagen, niet om deze achteloos heid zelve, maar om zijne houding, toen men hem er over beripte. Hij nam geheel den schijn aan, alsof hij liet wel aardig vond, dat zoo iets gebeurd was. In de maand Maart zgn uit Esschen en Rozendaal ruim 30,000 vette schapen per spoor naar Frankrijk, België en Engeland (Vlissingen) verzonden. De meeste waren voor de slachtbank bestemd. Uit Gelderland Zie zoo, jungske ik zij klaor mit erappels poten, 't Is net precies 'n kleine tnaond vroe ger as verleje jaor, maor we hebben dan ok van zen léven zun mooi veurjaor nie gehad. Gftrdoom, die nou in zen zeuven en zeuventigste is, verklaorde giesteien nog, dat ie, zoo oud as je is, zun maond van Maort nie beifefd bk. En nou zij ik net pashappes klaor mit de I erappels, want dik wik oe wel veurspellen: we krygen smerig wêr. Giesteravend zat er 'n rad um de zon, en ge wit wel bel sprêkwoord zeet Een rad um de maon, da kan vergaon, maor een rad um de zon gilt gin pardon. En daorum zij ik zun bietje bang vur zun rad um de zon, •witte 't Staot er anders mooi bijalles bleuit, dat 'teen lust is. Ge kunt aon de kersen, plui men en peren gin vinger zetten of ge het 'n blusem of 'n knop. 't Is fermeus jong 1 ïkgekmf zeker, as 't zoo deur blieft gaon, dat 't nou 't leste jaor zai zijn, <1& we iirra zin. 'tis maor I gelukkig, dat 't 's nachts nogal 'n bietje koud j bleef, dat hield de vruchtboomen nogal wat tegen, want op den dag werkten ze van geweld, en de nachtvorsten zulten nog wel niet uitblieven. Van nacht had et knappies gevroren, 't Zou zund en jammer zijn as de boel nou 'n lilleke tegen stoot kreeg. Én toch zij ik nog zoo heel gerust nie. Ca rad um de zon, daor hek et niet op staon. Het gres greuit anders nie hard. daorveur is 't deurloopend te koud gewest, want al leek 't warm, die weind bleef maor jurtoe in den kau wen hoekveul minseu verlangen naor regen, nou zun bietje kan gin kwaod, veur 't stol op de wégen ea veur de kluiten op 't 14nd, maor veul regen, verechtig die hebben wemenoodig. Als de weind maor naor een Anderen hoek geet, dan kumt alles vanzelf. De wailftnden hebben hier in de Bètoew zoo veul nat nie noodig. Wil de wel geleuven, dat de natte zeumer van veur twee jaor nou nog in 't wailand zit. De grond is veel verzoerd. Laot 't maor dreug blieven. Te veul dreugte is lang zoo kwaod nie as te veul nattigheid. Dat hedde verlejejaor gezien. Mit 't vette vee wil 't snaer nie. Do slachters durven oe veur goeije schaonge ossen een kwartje te biejen. 't Is een gruwelEn um de vArrekes Joopen ze de deur van de steil, 'tls net èvenveul wa ge het. Vette of magere, groote of kleine, ge kun maor geld vraogen. Manje kon toch veur dingen van 7 of8 weken 12gulden knegen. Yeur dartien had ie ze veiiaoten. En bij Hannes hebben ze veur twee toornen tochaste- blieft 290 gulden gem&kt, toe ze zes of zeuven weken oud waoren. Zie de, mit de keusjesfokkerij is nou weer geld te verdienen, en verlejejaor kon de ze veur niks nog niet kwijt worden, 't Kan vrêrad gaon op dezen erdkugel, zeg ik altied maor, Ag ge alles is veuruit kos weten. Keri, kerlt wa zou 'k een hoop jonge keusjes hebben op 't «ogenblik. De tabak is mooi opgeschoten, bier en daor zit mescbien nog een kwekske, maor veul te beduijen het et toch nie meer. "Van 'tjaor zal er, geleuf ik, neer een boel meer gepot werden, nou de auwe maar weg is. Nou jong, atjuus, ik hoop da 'k mis zal hebben mit d& rad um de zon Rotterdam. Donderdagavond werd de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van leden der »Rotterdamsche Diergaarde". Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal leden met 6 vermeerderde en thans 5226 telt. De heer Edm. baron de Selys Longchamps, te Luik, werd benoemd tot eerelid en de scheeps- gezagvoerder G. I. Boon tot lid van verdienste. Tegen entrees werd de diergaarde bezocht door 27,746 vreemdelingen en stadgenooten, 6450 kinderen, 19,933 handwerkslieden en 837 vreemdelingen bij avondconcerten, totaal 54,966. "Voorts werden 533 maandkaarten en 1313 introductiebiljetten genomen. De verzameling dieren breidde uit door geschen ken, aankoop en enkele geboorten. Ook de verzameling planten, m useum en bibliotheek werden door geschenken en aankoop verrijkt. Met waardeering wordt in het verslag herinnerd aan het 25-jarig jubilé van den waardigen directeur, den heer A. A. van Bemmelen. Ook over de hoofdbeambten en het verder personeel wordt met lof gesproken. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten hebben bedragen f 146,940.43 en de uitgaven f 144,799.93 Het reservefonds bedraagt thans f 1041.28, terwgl het kapitaal van f24,871.47, beschikbaar voor uitbreiding en verfraaiing, onveranderd bleef. De balans sluit in debet en credit met f 845,806.59. Het ondersteu ningsfonds bleef onveranderd op f 15341.13, terwijl het uitkeeringsfonds bedraagt f 1780.60. Tot leden van het bestuur werden herkozen de heeren A. van Ameyden van DugmDzn., A. E. P. M. Driebeek, A. Knottenbelt, mr. J. G. Philippi en Alph. Remy. De vergadering vereenigde zich met een voorstel van het bestuur, om machtiging te •verleenen aan het bestuur tot het sluiten van een 3lA pCt. hypothecaire leening van f 1,000,000, waarvan thans evenwel slechts f 700,000 zal worden uitgegeven lo. om de bestaande 4-pCt.-leening resto groot f500,000 af te lossen en 2o. om het noodige kapitaal te verkrijgen voorden bouw van een nieuwen hoofdingang, een administratiegebouw en verdere werken tot verbetering en verfraaiing. VCfraTenhage. Prins Eugenius van Zweden, vergezeld van zijnen adjudantbaron Cederströem, is gisteren in de resident!» aan gekomen en heeft zijnen intrek genomen in het jiHotel-Paulez". De president der Tweede Kamer is gister avond uit het buitenland alhier teruggekeerd. Amsterdam. Heden brachten de Koninginnen een bezoek aan de St.-Joseph- gezellen-vereeniging, het Diaconie-weeshuis op de Stadhouderskade, ïOns Huis" in de Rozenstraat, de Kweekschool voor machi nisten, het nieuwe gebouw der sVereeniging tot werkverschaffing aan hulpbehoevende blinden" en aan de tentoonstelling van etsen en teekeningen in Arti. Heden diner van 62 couverts in de groote zaal van het paleis. Behalve een deel der hofhouding en de vier gewone gasten zijn ge- noodigd de leden van den gemeenteraad. Morgen zal het diner uit 26 couverts bestaan. Ds. Gronemeijer, die morgenochtend de gods dienstoefening zal vervullen, waarbij HU. MM. zullen tegenwoordig zijn, behoort alsdan onder de genoodigden. Het vertrek der Koninginnen naar het Loo is bepaald op Maandagochtend te 10.5 uur. H. M. de Koningin-Regentes heeft heden middag in gehoor ontvangen den vice-admi- raal H. ten Bosch, die morgen naar Rome vertrekt, om den koning van Italië Hr. Ms. gelukwenschen over te brengen. De Koningin-Regentes ontving Donderdag ter audiëntie den heer Passtoorsdie als voorzitter van den Nederlandschen Roomsch-kath. Volksbond, verzocht dat, na behandeling der kieswet, een pensioenfonds voor oude werklieden in het leven zou wor den geroepen, en ook over de Kamers van arbeid sprak. H. M. verklaarde hare inge nomenheid met vereenigingen als de R.-k Volksbond, waarvan zij meermalen had gehoord, en raadde aan een adres door de werklieden te doen zenden om op de nood zakelijkheid van eene pensioenwet voor oude werklieden te wijzen. Woensdag over handigden de heeren Gladder en Passtoors H. M. een verzoekschrift van de verschillende besturen tot beperking van Zondagsarbeid. H. M. gaf hare ingenomenheid met het streven te kennen en beloofde het gaarne te zullen steunen. De krijgsraad te Wurzburg heeft den onder officier Mobr wegene het mishandelen van rekruten veroordeeld tot vier maanden gevange nis en degiadatie. De Daily Chronicle zegt, dat bij de ontploffing in de mijn van Pontypidd 20 a 30 mijnwerkers zijn omgekomen. Volgens de Times zouden er op het oogenblik van de ontploffing 200 arbei ders in de mijn zijn geweest, van welk getat er 150 zijn gered. Een 50-tal zouden dus in de mijn zijn gebleven en men heeft weinig hoop hen te redden. In de vorige week zijn te Londen 49 personen aan de gevolgen van influenza overleden. Te Parijs heerscht deze ziekte vrij hevig onder de postambtenaren. Bij het gerechtshof voor echtscheidingen te Londen zijn op het oogenblik niet minder dan 298 processen aanhangig, het grootste getal dat ooit voorkwam. Te Malmö is dezer dagen een sociaal-demo cratisch vergadergebouw, een iVolkshuis" het eerste gebouw van dien aard in Zweden feestelijk ingewijd. In het klooster op den berg Sinaï is een Syrischpalimpsest gevonden, bevattende den tekst der vier evangeliën. Twee Engelsche dames ont dekten hetze moesten door middel van water damp de bladen van elkander losmaken.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2