A°. 1883. Zondag 16 en Maandag 17 Apr I. IN0. 8252. Derde Blad Zevenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. Biiinenlandsche Herichten. «Wy staan aan den vooravond eener revo lutie. De weikloozen vormen het element,, dat den aanval beginnen moet. De/e moeten niet langer bedelen om werk. Zij hebben de eigendomsveihoudingen te vei bi eken en daaivoor collectief, planmatig en georgani seerd op te treden, evenals de Spaansche anarchisten, die met 600 man een geheele stad trachtten in handen te krijgen". Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. DANISH Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50 -0.10. »V» KVl l'« BOTKÏ^TUAAÏ, E 2 1, Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip vaa eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer.0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen TWEEMAAL berekend. SCHIEDAM, 15 April 1803. In het Aprilnummer van de Vragen de* Tijd» bespreekt dr. J. Th. Mouton het vraag stuk der voorschriften omtrent minimum loon en maximum-arbeidsduur in bestekken" in een uitvoerig artikel, dat getuigt van nauw keurige kennisneming van al wat op dat gebied voorviel. De slotsom, waartoe hij komt, na ook na gegaan te hebben wat op dit gebied in het buitenland is geschied, resumeert hij aldus: dat het antwoord op de vraag, of voor schriften omtrent maximum-loon en maxi mum-arbeidsduur in bestekken kunnen wor den opgenomen, afhangt van den aard vaa het werk: ook afhangt van den geest van hen, die ze hebben toe te passen; dat de practische bezwaren bij goeden wil, en door ruimte te laten voor uitzonderingen, waarschijnlijk zullen kunnen worden over wonnen dat het wenschelijk is, dat daarmede worde aangevangen door hen, die den maatregel met eenige voorliefde zullen toepassen; dat er geen algemeene reden is, waarom openbare besturen niet tot zoodanige proef neming zouden medewerken. dat uit zoodanige proefnemingen onder meer zal moeten blaken, of de bestaande wettelijke bepalingen omtrent het arbeids contract voldoende zyn, om te behoeden voor misleiding en ontduiking, en dat eerst na voortgezette proefnemingen de sociale gevolgen van zoodanigen maatregel zullen blijken. Het «Leger des Heiis" in Nederland zal zijn zesde jaarfeest vieren door officiersbijeenkom- sten, die te Amsterdam gehouden zullen worden op 3, 4 en 5 Mei a.s. Tevens zal het leger eene tentoonstelling organiseeren, die geopend wordt op 6 Mei. Het doel dier tentoonstelling is van tweevoudigen aaid, eensdeels om sympathie en geld voor het werk van het ieger te verkrijgen, en ten anderen om het publiek te doen zien, wat de maatschappelijke afdeeling doen Kan. Tegen den anarchist Methöfer is een ver volging ingesteld wegens opruiing in een redevoering, den 13n Februari te Haarlem gehouden. De geïncrimineerde woorden zjjn: «Wy anarchisten verkiezen den weg des gewelds, wy willen vernietiging van den staat en opheffing van den particulieren eigendom. «Daden ook zyn noodig, zij schudden wak ker en maken den bodem ontvankelijk voor het zaad der intellectueele propaganda. "Waar -Steeds wordt gepraat en niets wordt gedaan, treedt noodwendig veiflauwing, verslap ping in. In eene der sectie-vergaderingen van het te Groningen gehouden natuur- en geneeskundig congres heeft dr. P. F. van Hamel Roos het een en ander medegedeeld over de quaes- tie van minerale vei giften in ons voedsel en in de huishouding, benevens oudeizoekingen in zake melk en gecondenseerde melk. Hij wee* in het bijzonder op de zeer verschillen de wijzen, waarop tin, koper, lood, kwik, arsenicum en zink in ons organisme inge voerd kunnen worden. Tm en koper bijvooi- beeld door tin- en koperhoudende groenten (bepaaldelijk Fransche doperwten)lood doorloodhoudendetoiletmiddelen, drinkwater, flesschen en capsules, snuif, thee en sommige manufacturen (kant) kwikverbindingen door kwikzilver bevattend speelgoed (z.g. pharao-slangen) en quasi verzilveringsmidde- lenarsenicum door behangselpapier zink door zinkhoudende groenten, caout chouc en drinkwater. Zeer bijzonder vestigde hij de aandacht op het innige verband zoo hoogst belangrijk voor de justitie tusschen het opsporen van vergiften bij gerechtelijke expertises en de aanwezigheid van geringe hoeveelheden dier stoffen in onzuivere of vervalschte levens middelen en huishoudelijke artikelen. Betreffende melk-onderzoelc deelde dr. Roos nog mede, dat van 553 monsters melk 182 of ongeveer 33 pCt. onvoldoende of vervalscht bleken te zijn. De gecondenseei de melksoor- ten van Hollandscb 2 fabrieken waren van voldoende samenstelling. Iemand, die met de toestanden van de ge meente Os op de hoogte meent te zijn, schrijft omtrent de familie v. B. het vol gende aan het Ndbr. Dgll. v. B. senior was, nog zoo lang niet geleden, een arme drommel. Thans is hij een welge steld man, die een tiental koeien en twee paar den op stal heeft en bovendien er \varmpje3 in zit. Het zou kunnen zijn alles is mogelijk, zegt men dat het kuipersvak, dat door papa en eenige zoons beoefend, benevens het kropg- je, dat door de achtbare familie gehouden wordt, de lieden in betrekkelijk korten t i in zoo'n goeden doen gebracht hadden men gelooft echter dien vooruitgang aan wat meer te moeten toeschrijven. Zeker is het, dat het bewuste huishou dentje ia allesbehalve goeden reuk staat. Ook wijlen de brave wachtmeester was dit van ooideel, zooals hij nog kort voor zijn nood lottig einde voor de Bossche rechtbank ver klaarde. Om enkele staaltjes op te sommen betref fende de viedelievende gevoelens derheeren v. B. Het is nog niet lang geleden, dat wacht meester Hoekman naar aanleiding van een gepleegden diefstal, een onderzoek ten huize van v. B. kwam instellen. De ontvangst moet allerhartelijkst geweest zijn twee geladen geweren en een paar kui persmessen wachtten den wachtmeester met de zijnen af. Deze gelastte onmiddellijkba jonet op de karabyn en de patroon er in. Aan dit vastberaden, onverschrokken optre den had het te danken, dat erger voorko men werd. Zooals boven is gezegd, zijn de manne lijke leden der familie kuiper van beroep. Zij werken èn voor de firma J. èn voor de firma v. d. B. Als men den grooten nay ver kent, dien de fiima v. d.B. bezieltjegens de concurreerende firma J.komt het zonderling voor, dat v. d. B. toestaat, dat werkvolk in zijn dienst tevens werkt voor de firma J. Toch sdurft", naar men wil, v. d. B. aan «dit" werkvolk geen eischen stellen. Ook komt het menigmaal voor, dat, al man keert er nogal wat aan het kuipwerk, geen opzichter het durft afwijzen, eenvoudig om dat hij voor de v. B.'s bang is. Wat het kroegje betreft, dit wordt door velen nolens volens bezocht. Over 't alge meen blijft men graag goede vrienden met v. B. en consorten. Door een en ander is het misschien ver- klaaibaar, dat tot nu toe een zoo geheim zinnige sluier de misdaad bleef omhullen. Men mag het al verbloemen oftegenspre- keu, toch is het waar, dat menige inwoner van Os voor zijn lot beangstigd is. Een enkel voorbeeldje Een der opzichters van een fabriek te Os, die bij zyne patroons zeer goed staat aange schreven en een flink weekgeld verdient, stelt pogingen in het werk om elders een betrekking te kunnen bekomen, die hem de helft minder opbrengt. De man heeft zijn leven te lief dan dat hij langer te Os durft blijven. Omtrent een geval van vermoedelijke ver giftiging te Suawoude (Fr.) meldt men het volgende Dinsdagmorgen werd door den man aan zijne vrouw, die nog te bed lag, een kop koffie toegediend, met een geklopt ei er in. De vrouw dronk de koffie, maar spoedig daarna begon zy over vreeselijke benauwd heid te klagen en had zij last van braking, welke uitwerpselen, naar men zegt, de man zorgvuldig deed verdwijnen. Twee uren later was de vrouw overleden, en de geneesheer, die inmiddels was ontboden, dr. Bochardt van Bergum, kon slechts den dood constateeren. Deze haastige dood en de daaraan vooraf gegane verschijnselen wettigden het vermoe den, dat dit verscheiden niet aan natuurlijke oorzaken was toe te schrijven. Men verdacht den echtgenoot der overledene in deze duis tere zaak de hand te hebben gehad. Van het voorgevallene werd aan het gerecht te Leeu warden kennis gegeven, dat zich nog denzelf den avond, vergezeld van de doctoren Koo- perberg en Schreuder, naar Suawoude begaf. Hier werd de man aan een scherp verhoor onderworpen, dat echter geen aanleiding gaf hem in verzekerde bewaring te nemen. Het lijk der vrouw werd in een der loka len van de openbare school te dier plaatse geopend, teneinde eenige inwendige deelen aan een scheikundig onderzoek te kunnen onderwerpen. Van dit onderzoek was by het afzenden van dit schrijven nog niets bekend geworden. Ondertusschen is te Suawoude de verbit tering tegen den man zeer groot, daar men zich algemeen van zijne schuld overtuigd houdt. Groningen. Tegenwoordig heerschen alhier in hevige mate de mazelen, zoowel by kinderen als bij volwassenen; velen zyn daar aan overleden. Ook zijn er vele gevallen van influenza en typhus. Voor het mogelijk terugkeeren der cholera is bij den gemeenteraad door burg. en weth. een voorstel ingediend tot het benoemen van een geneesheer voor de barakken. Prof. Kooijker, die deze taak belangeloos en met voorbeeldigen ijver vervulde, heeft te kennen gegeven, dat zijne overige bezigheden dit werk niet langer toelaten. Op de verkooping der schilderijenverzameling van Denain, te Parijs, zijn hooge prijzen be- steed. Eïen portret van Rembrandt o. a. bracht 41,000 francs opeen stuk van Prudhon (da jaargetijden) 80,000 fr.een van Th. Rouaseau (regenboog) 47,500; een portret door Nattier 42,700 fr., enz. De rederijkerskamer «Hofdijk" te Hoorn zal, bij gelegenheid van de Coen-feesten in Mei a.g. een nieuw, oorspronkelijk, historisch tooneclstuk met zang opvoeren, getiteld »Uit Coen's leven" en vervaardigd door den heei H. Kroon Dz„ aldaar. Aan de decoratién, kostumes enz. zal groote zorg besteed worden. Bij het afdalen ia de kolenmijn te Pontypridd (Engeland) heeft men Donderdagavond 53 lijken gevonden. Het afdalen in de mijn werd overdag door den brand onmogelijk gemaakt.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 9