A0. J893. Woensdag 19 April N°. 8253. Eer si e Blad. KENNISGEVING. Zevenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: j. ODÉ. Buitenlandsche Berichten. COURANT Abonnementsprijs, per kwartaal 1.85. Franco per post, door het geheele Rijk- 2.50. Afzonderlijke noramers - 0.10. BüUËAV: BOTEBITHAAT, B 3 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantƒ1.10. Iedere gewone regel meer- O.IO. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. BurgemeesterEN WETHOUDERS VAN Schiedam, Brengen ter kennis Van de Ingezetenen Dat het 2de Suppletoir kohier der plaatselijke Directe Belasting dezer gemeente, voor den dienst 1892, alsmede het voljaars kohier dier belasting voor den dienst 1893 den 4den April j I. door den Gemeenteraad vastgesteld en den Uden daataanvolgende door Heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie goedgekeurd, aan den Ontvanger ■der Gemeente ter invordering zijn uitgereikt en in ■afschrift gedurende vijf maanden, te rekenen van heden, op de Secretarie der Gemeente voor een iedei ter lezing zijn nedargelegd. Woidende voorts een ieder aangemaand zijnen aanslag op de bepaalde termijnen te voldoen, op ■straffe van vervolging volgens de Wet. En is hiervan afkondiging geschied, waar het ■"behoort, den 17den April 1891. Burgemeester ti Wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris. "VERNÊDE. B E 1 G I E. Het voorstel van den afgevaardigde aan gaande het kiesrecht, waarvoor zich zelfs de radicale afgevaardigde Janson heeft ver klaard, komt in hoofdzaak op het volgende neder. Het kiesrecht wordt toegekend aan alle Belgen, die den leeftji d van 25 j aar heb ben bereikt, mits zij minstens een jaar ge vestigd 7ijn geweest in de gemeente, waar zij moeten kiezen, indien zij ten minste niet onbevoegd zijn verklaard van dit recht ge bruik te maken. Twee stemmen verkrijgt elk burger, die gehuwd is of weduwnaar met kinderen, indien hij minstens vigt francs aan persoonlijke be lasting betaalt, of niet belastbaar is wegens zjjn beroep. Eecht op twee stemmen verkrijgt reeds op zijn 25ste jaar hij, die een grondbezit heeft ter waarde van 2000 francs of die waarde in kapitaal bezit, ofkan bewijzen dat hij sedert twee jaar honderd francs rente op het Bel gische grootboek heeft staan. Insgelijks werd het recht om twee stem men uit te brengen gegeven aan hem, die een cursus aan een inrichting van hooger of middelbaar onderwijs tot het einde heeft ge volgd, en aan hem, die een betrekking be kleedt, welke hem naar zijn bekwaamheid doet gelijkstaan met degenen, die een der genoemde cursussen hebben medegemaakt. Drie stemmen is het hoogste aantal, dat een kiezer zal kunnen uitbrengen. Boven dien bevat het voorstel de bepaling, dat ieder verplicht zal zjjn aan de verkiezingen deel te nemen. De heer Janson is zoozeer ten gunste van het voorstel gestemd, dat I j heeft verklaard, de socialisten te bestrijden, als zij er zich tegen verzetten. Zaterdag is het te Brussel tamelijk kalm geweest. Maar wel stille woede tegen den burgemeester Buis bij socialisten en radicalen wegens diens uiterst strenge maatregelen en het verbod van optochten enz., met de woor den: nlaat de rustige burgers thuis blijven, opdat de politie dan de onruststokers des te beier kunne treffen zelfs de doorgangs- passen der dagblad-verslaggevers trok de bur gemeester in. Die woede heeft men Zondag den burge meester op haidhandige wijze doen gevoelen. Toen hij namelijk met den liberalen leider Grauxeene wandelings langs de avenue Louise maakte, werd de heer Buis door een troepje manifestanten herkend, en een hunner gaf hem met een stok met een looden knop een slag op het achterhoofd, die hem ernstig wondde, zoodat ïiü naar zijne woning moest worden gebracht. Eerst bewusteloos en hevig bloedend, her stelde de burgemeester spoedig in zoover, dat het bed met zijn werkkamer kon ver wisselen, waar hij nu, in een leunstoel zittend, met een paar dagen rust hoopt te hei stellen. De wethouder André vervangt hem. De politie en de gendarmerie hebben aanstonds na den aanslag het troepje, waartoe de aanvaller be hoorde en uat verscheidene revolverschoten loste, uiteengejaagd, er een uit den hoop ver wondend en twee arresteerend. Sedert bleef het te Brussel wel ongewoon levendig, maarde orde werd niet verstoord, op een paar kleine botsingen na. Niettemin blijven de uitgebreide voorzorgsmaatregelen gehandhaafd. Te Luik bleef alles rustig en in den omtrek van Bergen ligt nu overal militaire bezetting. In het nbassin du Centre" houdt de werksta king aan. In de streek van Charleroi zijn al de mijnwerkers Zaterdag met hunne gereed schappen naar boven gekomen, wat betee- kentdat ze niet voornemens zijn vooreerst te arbeiden. Ook hier zond de regeering troe- penafdeelingen naar de verschillende punten. Ta Grammont staan alle lucifers-fabrieken stil en hadden enkele botsingen plaats tusschen werkstakers en politie. Te Gent is een troep werkstakende zetters, die den arbeid aan het dagblad Slandre liberale wilden beletten, door de politie uiteengedreven. eene botsing tusschen gendarmerie en werkstakers, te Jolimont, zijn drie man ge kwetst en eene vrouw gedood. De gouverneur van Brabant riep al de burgemeesters van den omtrek van Brussel te zamen, om hun, in naam van de regee ring, te verzoeken om alle betoogingen in hun gemeeeten te verbieden. De burgemees ters stemden er in toe. De gemeenteraad van Brussel keurde na een zeer levendige discussie de maatregelen, door den burgemeester genomen, goed en sprak zijn dank uit voor de door de politie, de gendarmes en de schutterij bewezen diensten. De laad zal en coips naar Buis gaan om hem hulde te brengen. De regeering heeft twee lichtingen der militie onder de wapenen geroepen. De conferentie van den gouverneur van Brabant met de burgemeesters der voorsteden van Brussel had een officieus, geen officieel karakter. De karabiniers, die naar het kamp gegaan waren, zijn teruggeroepen. De Bmsselsche correspondent der jV. B. Ct. schrijft van gisteren: In de samenkomst der leden van de rechter zijde in de Kamer en in den Senaat is geen besluit genomen. Er was eene zeer krachtige strooming ten gunste van eene verdaging van elke discussie over de grondwetsherziening, maar dit werd door de regeering bestreden. De vergadering ging uiteen, nadat was oveieen- gekomen, dat de leden der rechterzijde, die zitting hebben in de commissie van XXI, in den boezem dier commissie geheel vrij zullen zqn in de houding, door hen tegenover de ver schillende voorstellen aan te nemen. In den gemeenteraad werd hedennamid- dag door het schepen-college voorgesteld, dat de raad aan de politie zijnen dank zou betui gen voor hare houding inde jongste voorval len, en ter ondersteuning van dit voorstel werd een brief voorgelezen van den heer Buis, waarin de burgemeester hulde brengt aan den ijver, het geduld en het beleid der politie. Het voorstel van het college werd heftig bestreden door de raadsleden Van den Dorpe, Richald, Furnémont en Lemonnier, en ten slotte aan genomen met 19 tegen 7 stemmen. Vervol gens nam de raad het besluit, dat een adres "Van deelneming aan den burgemeester gericht zal worden. Volgens de verklaring van den geneesheer is de toestand van den heer Buis zoo gunstig als hij zijn kande afscheiding in de wond heeft een geheel normaal verloop. Bij de huiszoeking in de woning van de twee personen, die gisteren ter gelegenheid van de aanranding van den heer Buis in hechtenis genomen werden, zgn een gioot aantal papieren m beslag genomen. De betooging, welke voor morgen was aan gekondigd in het park St. Gillis, is verboden. Hedenavond nog zal in alle voorsteden door de respectieve burgemeesters het verbod tot het houden van optochten en betoogingen worden afgekondigd. Er komen zeer ernstige berichten uit de provincie. De gehouwen der sCooperation de Jolimont" z\jn door werkstakers geplunderd; te Bergen moeten er vele werkstakers gedood en gewond zijn. fMiddernachtDe avond is kalm voorbijge gaan. Ernstige voorvallen zijn er niet geweest. Men ziet de garde civique niet, die in de voornaamste openbare gebouwen, in de scho len of in de politie-bureaux gekantonneerd is. De gendarmerie is geconsigneerd. In de arbeiderswijken vooral heerscht groote levendigheid, maar de arbeideis loo- pen rustig, sommigen inet vrouw en kinde ren. De politie zorgt in den omtrek van het Volkshuis en den Cygne op de Groote Maikt slechts voor de circulatie Hedenavond te 9 uur zijn er 2000 a 3000 socialisten in de voorstad Eisene op de Place de la Couronne vergadeid geweest; een aantal sprekers hebben daar in de open lucht het woord gevoei d en allen hebben hetzelfde the ma behandeld, dat de arbeiders in de werk staking volharden moeten totdat de Kamers het algemeen kiesrecht zullen hebben aan genomen. Het belangrijkste dezer vergadering was de redevoering van een katholieken socialist, den heer Delmer, the wraak nep over sde censuskamer die de vrijheid prosti tueert", en den afgevaardigden voorspelde dat hun welda nslechts de keuze stond tus schen den Tarpeieschen rots en het Kapitool", Dtusschen het Galgeveld en het Pantheon". Deze spreker had een kolossaal succes. Na de vergadering verdeelden de deelne mers zich, overeenkomstig den raad hunner leiders, in groepjes en kwamen zoo naar Brussel. Op een gegeven oogenblilc, in de Sue de Namurstroomden zij wat talrijk samen en eene compaguie der garde civique deed hen, zonder eenige moeilijkheid te onder vinden, uiteengaan. Dit is eigenlijk het eenige voorval van dezen avond. De hoofden der socialisten vergaderden dezen nacht om over de morgen te nemen maatregelen te beiaadslagen. Ingevolge het verbod, door alle burgemeesters uitgevaar digd, omtrent het houden van optochten en samenscholingen, zal de geheelega/rfe civique van Brussel en zijne voorsteden onder de bevelen staan \an den Brusselschen generaal dier garde, graaf d'Oultremont. De werksta kers schijnen voornemens, zich aan dit ver bod niet te storen; beproeven zij er zich tegen te verzetten, dan zijn bloedige botsin gen onvermijdelijk, want er zal order gegeven worden te \uren op de rustverstoorders. Men is, in verband met het vergaderen der Kamer, voor moigen niet zonder zorg. De typografen-bond heeft heden tot de werkstaking op morgen besloten. Van de 1200 leden hebben er 900 aan de stemming deelgenomen en met eene meerderheid van 83 stemmen is tot de werkstaking besloten. Een honderdtal zetters hebben geweigerd aan de stemming deel te nemen, omdat de statu ten van den bond de politiek buitensluiten- De directeuren der dagbladen hebben besloten de letterzetters, die het werk staken, te ont slaan. Men vreest voor geweldpleging tegen hen die arbeiden willen. Alleen het radicale blad, la Se'forme, heeft er in berust niet te verschijnen.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1