N°. 8254. A 1893. Donderdag 20 April. Zevenenveert gst© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. SCHOUW W a a r s c h u w i n g. Buifcenlandsche Berichten. 000RAI1I ABONNEMENTSPRIJS, per kwartaal1.85. Franco per post, door het geheele Rijk 2.50. Afzonderlijke nommers.-0.10. BDBEAI: KOTBKSTKAAT, E 2 7. ADV ERTENTIEPRIJS: ïii t10 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer. 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen TWEEMAAL berekend. over de wateringen en heinslooten in het Oud- en UTleuw-West- Frankenland. Burgemeester EN WETHOUDERS VAN Schiedah, Gezien art. 9 der verordening op het reinigen en op de gevorderde breedte en diepte houden van de ■wateringen en heinslooten in het Oud- en Nieuw- West-Frankenland binnen genoemde gemeente, van den 19den Jlei 1881; Brengen ter kennis van de eigenaars van lande rijen, huizen en erven in genoemd Frankenland, datop Maandag den 8sten Mei 1893, des voormiddags ten negen are, eene SCHOUW zal gedreven worden over bovenbedoelde wateringen en heinslooten. Wordende bij dezen ieder, dien zulks mocht aan gaan, gewaarschuwd, te zorgen, dat aan het bij de bovenaangehaalde verordening, voorgeschrevene als dan behoorlijk voldaan zij. En opdat niemand hiervan onwetendheid zoude kunnen voorwenden, zal deze worden afgekondigd waar het behoort. Schiedam, den 19den April 1893. Burgemeester en 'Wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENËSSE. De Secretaris, VERNÈDE. B E L «I B. De Kamer heeft het amendement van Graux op het ontwerp van Nyssens met 84 tegen 47 op 145 stemmenden verworpen en het voorstel van Nyssens met 119 stemmen voor, 44 stemmen tegen en 11 onthoudingen aan genomen. In eene gisteravond te Brussel gehouden vergadering is een manifest aangenomen van de werkmanspartij, de werklieden aansporende om de werkstaking te doen eindigen. Te Gent was het gisteren den ganschen dag woelig op de" Vrijdagmarkt en rondom het lokaal B Vooruit". Herhaalde charges wer den uitgevoerd. Alle winkels en magazijnen m dit belangrijke handelskwartier zijn ge- -sloten. Miliciens, in sVoomit" gevlucht, hou den er zich verscholen. De commandant der -gendarmerie beval het pistool in de vuist te nemen en deed de omliggende straten ont ruimen. Weerstand werd geboden in de Druif- steeg, waar de socialisten zich gebarricadeerd hadden in eene kroeg, van waar zij met flesschen wierpen. De agenten gaven vuur, waardoor 20 personen werden gekwetst. In den namiddag begaf het gros der werk stakers zich naar de Fabrique Gantoise. Her haalde charges van gendarmes en landers .dreven hen terug. Zy verspreidden zich langs den Boulevard de Plaisance, waar zij alle gas lantaarns omverrukten. richtten in eene verbindingstraat eene barricade op van kei- flteenen, trottoirbanden, oude meubels enz. Vrouwen hielpen daarbij. De politie was machteloos om te straat te ontzetten. Om 7 uur was er eene massa volk aan 1 het station, om den terugkeer der volksver tegenwoordigers uit Brussel af te wachten. Linietroepen, gendarmes en landers deden de plaats ontruimen. Er waren meer nieuws gierigen dan werkstakers. In verscheidene vergaderingen werd des avonds besloten de werkstaking heden te eindigen. Elisée Faviau, een socialistisch schepen te "Wasmes, is gisteren gevat en naar de ge vangenis te Bergen gebracht. Te Luik werden na het bekend worden van het votum in de Kamer in eene volks vergadering zeer heilige toespraken gehouden. Redenaars voorspelden eerst eene algemeene werkstaking en daarna eene revolutie. Gisteravond te 10 uur veroorzaakte een hevige ontploffing te Luik grooten schrik onder het publiek. Zy werd gehoord te Seraing, Tilleur en Jemappes. Men telephoneerde ver geefs in alle richtingen, niet wetende waar de ontploffing heeft plaats gehad. Men ge looft aan dynamiet. Te Lalouvière is de stemming in de Kamer met geestdrift ontvangen. Een 4000 werk lieden vergaderden voor het Volkshuis. Zy werden aangespoord om heden den arbeid te hervatten. DUIT8CIILAND. Het keizerlijk paar is met gevolg gister avond naar Rome vertrokken. In de Rijksdagzitting van Maandag heeft de voorzitter, Von Levetzow, het voorstel van Ahlwardt c. s. ontvangen, maar verklaard het niet in behandeling te kunnen brengen als niet in den vorm zijnde. De sociaal-demo craten hebben daarop een beter geformuleerd voorstel ingediend, waarin de taak der com missie duidelijk omschreven wordt, n.l. te onderzoeken of en in hoeverre de door Ahlwardt in de zittingen van 21 en 22 Maart tegen leden van den Rijksdag en den Bonds raad geuite beschuldigingen gegrond zijn. De vergadering zette daarna de behandeling van het ontwerp tot beteugeling van den woeker voort, maar aangezien slechts 171 leden aanwezig waren, konden geen besluiten worden genomen en moest de zitting verdaagd worden. Ofschoon men zich in parlementaire krin gen overtuigd houdt dat tusschen den rijks kanselier en baron Von Huene eenq defini tieve regeling In zake het legerontwerp is getroffen, spreekt de Germania, het officieel orgaan der Centrumpartij, beslist alle geruch ten en beschouwingen tegen welke uit het onderhoud van genoemde staatslieden zjjn voortgevloeid. »A;I die berichten", zegt het hlad, nbehooreri tot het gebied der fabelen en een dagbladschrijver behoorde zich wel twee maal te bedenken alvorens die in de wereld U zenden. Waar is, dat de Centrumpartij Zondagavond eene vergadering heeft gehou den, maar daarin is niet over het legeront werp gesproken; ten aanzien daarvan zal het Centrum zijne houding niet wijzigen." De Centrumparty heeft geweigerd den tot lid van den Rijksdag verkozen redacteur Fusangel in haar midden op te nemen, ter wijl zijn nieuwe patroon weigert hem verlof te geven om zijn mandaat te vervullen. De werkstaking der stokers en kolenwer- kers te Hamburg is in hunne Maandag ge houden vergadering met 173 tegen 159 stem men geëindigd verklaard. De staking heeft ongeveer vier weken geduurd. Te Altona heeft de overheid het houden van den op 1 Mei voorgenomen optocht, wegens het gevaar dat daaruit voor de open bare orde ontstaan kan, verboden. F B A N K B IJ K. Te Lens heeft Maandagavond het congres der gedelegeerden van den mijnwerkersbond in Pas-de-Calais plaats gehad. Men besloot, in het geheele kolenbekken het werk te doen stilstaan op den ln Mei, en overal optochten te organiseeren. De manifestation zullen dit jaar vooral ten doel hebben, de regeering en de Kamer te dwingen tot het tot «tand brengen van nieuwe arbeidswetten en herziening der grondwet, om te komen tot opheffing van den Senaat. ENGELAND. x In het Hoogerhuis zeide lord Ripon gisteren dat de regeering alle reden heeft om tege- looven dat Kruger tot president van de Zuid- afrikaansche republiek herkozen is. Het onderzoek was afgeloopen en Kruger werd president verklaard. Sir Henry Loch vertrok gisteren naar de Transvaal, om van Kruger mededeelingen te ontvangen betreffende de conventie van 1890. In het Lagerhuis verklaarde Campbell- Bannermann dat er op het oogenblikin Egypte 5637 man Engelsche troepen zijn. Naar de heer Mundella meedeelde, gafeen telegram uit Huil goede hoop op eene minnelijke oplossing der arbeids-quaestie. De berichten van nieuwe gevechten met de Kachins worden bevestigd; doch de tydingen in de dagbladen schijnen overdre ven te zijn geweest. De aanval op Nhzang op 10 dezer werd zonder verliezen afge slagen. Wegens een gerucht omtrent het oponthoud van een gewapende Chineesche bende in de buurt van Sima, werd eene colonne op 13 dezer naar Bramo gezonden. De onderhandelingen met China over de Kachins duren voort. Gladstone verklaarde dat het beter zou zyn indien het debat over het Homerule- ontwerp Donderdag afliep; doch ny wil daaromtrent geen strijd aanbinden met de oppositie. In het Lagerhuis verdedigde Morley het Homerule-ontwerp, dat voorgesteld werd omdat de oninschikkelijke politiek der vorige regeering by de algemeene verkiezing schip breuk leed. De oppositie had geene argumen ten, slechts profetieën tegen het ontwerp aan gevoerd en het beste antwoord op profe tieën is, er niet aan te gelooven. Nooit tevoren hadden de Teren de leiders eener groote politieke partij in Engeland bij hunne nationale eischen aan hunne zijde. Men zou hen niet in den steek laten. Maandag werd in een afdeeling van het Lagerhuis een bijeenkomst gehouden van den minister van koophandel Mundella, den leider dér werkliedenpartij John Burns, den reeder "Wilson en eenige andere afgevaardigden, om een schikking te beramen, waardoor een einde kan gemaakt worden aan de werksta king te Huil. De getroffen overeenkomst werd onderworpen aan de goedkeuring van gedele geerden der dokwerkers te Londen. De gede legeerden besloten het advies in te winnen van de dokwerkers en reeders te Huil en het voornemen, om een algemeene werksta king uit te lokken, voorloopig te laten varen. De door den minister Mundella, Burns en anderen ontworpen schikking omtrent de werkstaking te Huil werd gisteren den gan schen dag, eenerzijdsdoor de Hullsclie reeders, anderzijds door de aanvoerders der dok werkers, in overweging genomen. Tot dusver is de uitslag niet bekend. De reederijen heb ben zich echter gisteravond met het Londen- sche centraal-bureau van den reedersbond in verbinding gesteld. Ondertusschen heeft de reedersbond gisteren besloten het aanstellen van vrije arbeiders tot geenen prijs op te geven. Verder verklaart de reedersbond dat van Mundella's regeling volstrekt niet wil weten. Deze toch betreft slechts Huil. De Londensche lord-mayor presideerde gisteren eenen schepenenraad, in welken de alderman Lawrence tegen de volgende raads zitting eene motie aankondigde, waarby de Londensche schepenenraad het betreurt, dat de lord-mayor bij het geruchtmakende feest maal in het Mansion House, aan kardinaal Vaughan en de bisschoppen, eenen ongrond- wettigen en onpatriotischen toost op den paus en de koningin instelde. De motie verklaart te protesteeren tegen zoodanige afkeurens waardige afwijking van eene vier eeuwen oude patriotische traditie der City. De schepenenraad hoorde het lezen der motie zwijgend aan. De heer Gladstone heeft geweigerd eene deputatie ie ontvangen van het kerkgenoot schap der Presbyterianen in Ierland. De deputatie heeft nu gehoor verzocht bij de oud-ministers Balfour, Chamberlain en sir Henry James.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1