Binneiilandsche Berichten. n Ook deze verkiezing heeft weder geleerd, dat de katholieken niet langer voor slippen- dragers der Calvinisten willen spelen. Bjj de eerste stemming hadden de driepartijenhunnen candidaattoen de anti-rev. candidaat met den liberalen in herstemming kwam, besloten de katholieken zich te onthouden wat na tuurlek ten gevolge had, dat de heer Schippers bezweek. De anti-revolutionnairen kunnen b'g'na niets zonder ons en willen den geheelen buit, zonder iets voor ons over te laten. Gelukkig zijn de oogen der katholieken meer en meer opengegaan, en bedanken zij voor sdie liefde van éenen kant", zooals de heer Schoute uit Delft het in de kiesvergadering te Naaldwijk noemde." R D H E N I E. Terwijl de Kamer het ontwerp behandelde betreffende de gemeente-belasting, kwamen een aantal kleinhandelaars een verzoekschrift indienen. Toen de minister der domeinen het gebouw verliet, wierp de menigte steenen tegen zijn rijtuig. De gendarmes deden een charge, maar de kleinhandelaars zochten een schuilplaats op de daken der naburige huizen en bestookten de gendarmes en politie-agenten met pannen. Men hecht geen waarde aan deze betooging, welke gehouden werd op c. aansporing van eenige leden der oppositie. De orde is hersteld. S E B T I E. In eene Maandag gehouden vergadering der liberale partij betoogde de voormalige minister-president Avakumovitsch, dat de libe ralen aan de nieuwe verkiezingen geen deel moeten nemen, waartegen andere sprekers zich echter verzetten. De liberale dagbladen hebben opgehouden te verschijnen. Koning Alexander heeft den wensch uit gesproken zijne studiën voort te zetten. A F B I K A. Uit Kaapstad wordt gemeld dat sirHenry Doch, gouverneur der Kaapkolonie, en presi dent Kruger gisteren te Colesberg zijn aan gekomen en door de inwoners met geestdrift ontvangen. De conferentie tusschcn de beide heeren heeft tot dusver met gesloten deuren plaats. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 18 April. Het algemeen debat over de failissementen is aangevangen. De heer Levy, erkennende het nut van dit ontwerp, drong ernstig aan op verzachting der gevolgen van het faillissement, vooral met het oog op de gelijkstelling van niet- kooplieden met kooplieden. Zij die ongelukkig aan lager wal zijn ge komen moeten niet de gevolgen van het failissement ondervinden, maar er moet een wettelijk rechtsinstituut ztjn, waardoor het faillissement kan worden voorkomen. De heer Van Houten wensehte öfhet fail lissement te beperken tot kooplieden, öf de bevoegdheid tot faillietverklaring anders te formuleeren. De heer Hartogh bestreed beide sprekers en betoogde, dat de praciijk eischt gelijk stelling van kooplieden en particulieren. Het stelsel van wettelijke regeling bij onder- liandsch accoord acht de spreker ongewenscht. De minister van justitie bestreed even eens de beide vorige sprekers en betoogde dat gelijk recht voor particulieren en koop lieden rechtskundig en practisch gewenscht is, en bestreed het stelsel-Levy. Morgen voortzetting. Door den heer Van Houten is een amende ment op de faillissementwet voorgesteld om in art. 1 de woordeniDe schuldenaar, die ophoudt te betalen", te lezen: nDe schul denaar, die blijk geeft van onvermogen om 2ijn opeischbare schulden te betalen". En aan het art. als tweede lid toe te voegen nEr bestaat onder andere vermoeden van onvermogen om zijne opeischbare schulden te betalen ten aanzien van hem, die nalaat eene schuld uit eenen wisselbrief of uit een order briefje te voldoen, of met achterlating van schuld zijne woonplaats heeft verlaten, zonder orde op het beheer zijner zaken te stellen". SCHIEDAM, 19 April 1803. De hulpvereeniging tot oprichting van tehui zen voor militairen in Ned. Indié ontving van H. M. de Koningin f 150 en van H.M. de Koningin-Regentes f 100. Invoer van Hollandsshe boter in Spanje. De heer F. B, Löhnis te 's-Gravenhage schrijft het volgende in het Landb. WTclld.Door onzen gezant in Spanje, baron Gericke van Her wijnen, werd voor eenigen tijd de aandacht van de Nederlandsche regeering gevestigd op het feit, dat de invoer van boter uit Neder land, in Spanje zulk een hoogst onbeteekeaend cijfer bedraagt, terwijl Frankrijk en vooral Denemarken zich langzamerhand geheel van dien handel hebben meester gemaakt. Uit een nader onderzoek is mij gebleken, dat de meeste uitvoerfirma's van boter bjj ons te lande weinig relaties in Spanje bezitten en daarom zullen onderstaande nade'e inlich tingen, eveneens door den Nederlandsehen gezant verstrekt, er toe kunnen bijdragen, belanghebbenden op te wekken tot hetaan- kuoopeu van handelsbetrekkingen. De buitenlandsche boter dan, welke uit Noriuandië en Denemarken betrokken wordt, is steeds gezouten en wordt verzonden in blikken van l/4, 1, 5, 7, en 14 kilo. De beste tijd voor verkoop is van Novem ber—April gedurende de zomermaanden is de invoer veel minder. Andalusie is een belangrijke markt voor buitenlandsche boter, daar de inlandsehe boter ongezouten en niet in blikken veizonden woriit, waardoor zij in dat warme klimaat spoedig bederft, terwijl daarentegen de bui tenlandsche gezouten in blikken verzonden wordt, waardoor lij langen tijd tegen bederf gevrijwaard blijft. Men betrekt ook versche ongezouten boter uit Isigny (Normandié), maar dit artikel is een weelde-aitikel en weinig courant. Om zaken te kunnen doen, zouden Neder landsche exporthuizen agenten in Spanje moe ten aanstellen. Ten opzichte van de Deensche boter is dit steeds het geval. De hoofdagent van de heer Bruun uit Denemaikea is de heer Ravel te Parijs, die te Madrid een agent heeft, die er op zijn beuit anderen in de onderscheidene Spaansche steden heeft aangesteld. Voor nadere bijzonderheden verwijst de Nederlandsche gezant tot de heeren Max van Hulsteyn, Ned. vice-consul te Madrid, Calle Correo 2, en tot den heer P. S. Bruner te Amsterdam Laatstgenoemde heer deelt mij mede, dat hij gaarne bereid is nadere inlichtingen en voorlichting te vei strekken, en ik meen dus niet beter te kunnen doen dan belanghebben den naar dat adres te verwijzen. Zooals men weet, is bij de herstemming voor een lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland de heer Waldeck, candidaat der liberalen, gekozen met 1332 stemmen, ter wijl de anti-rev olutionnair, de heer Schippers, er 1210 verwierf. Bjj de eerste verkiezing had de heer Waldeck er 838, de heer Schip pers 961, de heer Van Schaik (katb.) 642. De Stand, schrijft nu: 3In Vlaardingen werd de liberalist gekozen, doordien de Roomsche kiezers hem tegen over den heer Schippers stemden. ^Dit was hun volle recht. »Zij beschikken over hun stemmen even vrij als wij over de onzen. Zelfs mag gevraagd, of de anti-revolution- nairen in het Westland niet te ver gingen, toen zij meetings hielden, niet om eigen geest verwanten aan te moedigen, of ook voorde kiezers in het algemeen de deugdelijkheid van hun candidatuur te bepleiten, maar om de Roomsche kiezers te beduiden, dat zij onzen candidaat stemmen moesten. ïYoor zoover ons heugt, is dit de eerste maal, dat zulke, altoos eenigszins bevreem dende, en, op zijn zachtst genomen bedenke lijke, meetings gehouden zqn. nDe uitslag maant dan ook niet tot na volging." De Maasbode beweert echter, dat de katholieken zich van stemming onthielden. Het blad schrijft o. a. De Nederlander verdedigt zich tegen de beschuldiging van het bestuur der centrale liberale kiesvereeniging te Ha -Isngen, dat het de candidatuur van den heer Bouman niet naar behooren heeft gesteund en zich feitelijk voor Treub heeft verklaard, 't Blijkt intus- schen dat niet alle leden, die aan het blad hun medewei king verleenen, met de houding van den redacteur instemmen. Mr. S. van Houten heeft althans verzocht zijn naam als medewerker te schrappen. De Keulsche Vaart of Merwedekanaal is thans zoover gevorderd, dat het water van de Merwede reeds stroomt in het Nieuwe Kanaal, zoodat de geul tot doorvaart der schepen wel deze maand gereed znl zqn, terwijl dan het kanaal geheel geopend is. In de pers vindt men nog steeds berich ten over een vooistel tot ontslag van een openbaar onderwijzer te Leeuwarden, als gevolg van de bekende circulaire der school opzieners, "Wij kunnen mededeelen, dat bedoel de onderwijzer herhaaldelijk door de school- opzieneis en door burgemeester en wethou ders is gehoord, dat hij zijnstandpuntdaaibij heeft gehandhaafd en verdedigd en dat er geen voorstel tot zijn ontslag bij denraadis ingediend. Schoolblad De commissie voor het monument voor pastoor Brouwers heeft van de vrijwillige brandweer uTrouw moet blijken", te Nieuwer - Amstel, waaiin deze voortdurend warme belangstelling betoonde, eene belangrijke bijdrage ontvangen. De verschillende bijdra gen moeten reeds tot een aanzienlijk cijfer geklommen zijn. Gistermiddag is te Hoorn het vijfjarige meisje van den bakker v. d. V. in een open- staanden waterput gevallen en verdronken. Te Aalten zou Zondagnamiddag in het koffiehuis van mej. de wed. Semmeling op treden de socialist Van Kol met een rede over katholicisme en socialisme. Het werd hem echter onmogelijk gemaakt, daar de tal rijk opgekomenen l het binnentreden van Van Kol vaderlandsche liederen begonnen te zingen en daarmede steeds voortgingen. Later volgde deze menigte hem naar de woning van den buigemeester, die echter afwezig was, en van daar naar den heer Van Hopbergen, wethouder. Het bleef tot laat in den avond, vooral op het marktplein, zeer rumoerig wanordelijkheden vielen er echter niet voor. Omtrent den verdachte van moord of mede plichtigheid daaraan op den wachtmeester der marechaussee Hoekman, 26 Maart j.l. te Os gepleegd, kan worden medegedeeld, dat de rechtbank te 's-Hertogenbosch diens gevan genhouding heeft bevolen en dejustitie ijverig voortgaat met nasporingen te doen, die tot de zekere aanwijzing van den moordenaar of de moordenaars kunnen leiden. Uit den aard der zaak doen velerlei ver halen met betrekking tot die misdaad de ronde en hoewel dienaangaande ongetwijfeld veel wordt medegedeeld, waarvan de juistheid mag betwijfeld worden, schjjnt het toch zeker dat reeds bij de begrafenis van Hoekman een in burgerkleeding aanwezige marechaussee, zich als reiziger in het koloniale vak voor doende, belangrijke opmerkingen omtrent de gedragingen van enkele daarbij mede aanwe zige personen aan de justitie zou hebben gerapporteerd. Mede verneemt men uit goede bron, dat zich gedetineerde, op den avond waarin de de moord gebeurde, en slechts enkele minuten nadat de schoten vielen, hij gende naar den adem, zou hebben bevonden op den weg van den Eikenboomgaard, waar Hoekman doodelijk getroffen werd, naar het «poorwegstation, waar bij door zekeren J. zou zijn gezien, die daarvan dan ook melding zou gemaakt hebben ter plaatse waar zulks be hoort. Is verder waar, hetgeen mca vertelt, datnamelijk een broeder van den gedetineerde zich bereids uit de voeten heeft gemaakt, dan pleit zulks zeker niet voor de onschuld of onwetendheid der familie. Een oud-strijdervan 1830/31 herinnert zich, naar aanleiding van den sluipmoord op den brigadier Hoekman, onlangs te Os gepleegd, dat de bewoners van dat dorp, tijdens hq daar in de buurt gekantonneerd lag, als zeer gevaarlijk in den geheelen omtrek bekend stonden en gevreesd werden. Men noemde hen sbekkesnijders", omdat zij, met een oud scherp dubbeltje gewapend, overal op markt dagen en kermisfeesten ruzie maakten en menigeen het gelaat verminkten. De justitie had handen vol werks met die gevaarlijke lui. Tijdens onze troepen daar in den omtrek lagen, hielden zij zich natuurlijk kalm, maar menig militair was toch niet op zijn gemak, wanneer hq te Os ingekwartierd was. Uit 's-Hertogenbosch wordt ons nader ge meld, dat een der diie in hechtenis genomen personen uit Os aan de justitie reeds genoeg heeft medegedeeld, om te kunnen verwachten, dat de schuldigen aan den moord op den wachtmeester Hoekman weldra ontmaskerd zullen worden. Voorts meldt men ons, dat de schennis, het wandalisme, van het graf oorzaak is ge weest, dat een inwoner van Os, daarover hevig verontwaardigd, de thans in hechtenis genomen personen bij den waarnemenden brigade-commandant te Os signaleerde, Gijs- bertus van Gelderen als de moordenaar en A. van Galen en G. J. de Bie als diens mede plichtigen. Eerstgenoemde is een broodjager en gepensionneerd O.-I. militair, 29jaar oud; de beide anderen zijn arbeiders van 32- en 27-jarigen leeftijd. Het door de justitie aanstonds aangevan gen onderzoek werd gedurende den geheelen dag voortgezet (AT. v. d. D.) Bij ontgravingen in den tuin van een thans door de Fraters aangekocht huis te Grave werd Maandag een kannetje gevonden waarin een 50-tal zilveren munten uit den Spaanschen tqd. Ook het kannetje van glazuren bak sel moet omstreeks 2 eeuwen oud zijn. Beneveld door misbruik van sterken drank is te Montfoort E. N. te water geraakt en verdronken. Een vrouw en 7 kinderen laat de dronkaard hulpbehoevend achter. De bevolking der provincie Drente bedroeg op 1 Jan. 1893 71,269 mannen en 64389 vrouwen, totaal 135,658 zielen. Op 1 Jan. 1892 bestond de bevolking dier provincie uit 70,376 mannen en 63,651 vrouwen, zoodat zij in den loop van 1892 is toegenomen met 893 mannen en 738 vrouwen, totaal met 1631 zielen.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2