Gemengde Berichten. Rechtzaken. Letteren, Kunsten Wetenschap. Laatste Berichten. PEll'TELEGRAAF. PostenTelegraphie. Koloniën. Land- en Tuinbouw. A rm e n z o r g. Vissche rij. Het proefnommer is verschenen van De AtMeet, orgaan van de Amsterdamsche athle- tische club. Dit blad, voorloopig om de veer tien dagen -verschijnende, is gewijd aan athle- tiek, voetbal, -wielrijden, cricket, roeien, js- sport, zwemmen enz. Uitgever firma fran kenberg Co. Inhoud van no. 17 van het GeYUu- streerd Zondagsblad. De roem van Kashgar, geïllustreerde novelle, naar het Engelsch van Robert Louis Steven son, 3e gedeelte. Ugolino in den honger- toren (met illustratie). an den regen in den drop", (illustratie) sStille deelge noot" (illustratie). Bei'nardo Taulongo, de directeur der Banca Romana te Rome (met portret). Brand aan boord (met illustratie). Een leeuwenjacht in Birmingham (met 8 illustraties). Een hooggeplaatst kaart speler. Fijngevoelde etiquette. Grove scherst gestraft. Anekdoten. Puzzle, Oplossing van Prijsraadsel XXXI. Een zonderling. Wel geflatteerd (met illustra tie). Wandelaars nu en voorheen. Bergziekte. De positie der vrouw. Den schijn vermijden (met illustratie). De prijjs- ■winners der raadsels XXV, XXVI en XXVII. Een merkwaardig getal. Nieuwe prijs raadsels XLin en XLIV. - Verbroken be lofte (met illustratie). Sledevaarten in de Tropen. Een verwonderlijke genezing, De crinoline. Anekdoteproeve no. 13. Schaakrubriek. Mededeehngen. Kralingen. Maandagmiddag had eene dame, die met een kindje liep te wandelen op de achterlaan van het park Honingen, het ongeluk met eenen groentewagen in aan raking te komen, waardoor zij en het kindje op den grond vielen en de wagen beiden over het lichaam ging, tengevolge waarvan Z zwaar gekwetst werden. 's-GraTenliage. Wegens het nog niet vervuld zijn van den Italiaaoschen gezant- schapspost alhier, zullen er ter gelegenheid van het zilveren bruiloftsfeest van het Itali- aansche koningspaar geen feestelijkheden vanwege de vertegenwoordiging van Italië kunnen plaats hebben. Ook zal er geen receptie aan de legatie plaats hebben, omdat de Italiaansche kolonie slechts uit enkele personen bestaat en niet zoo talrijk is als te Amsterdam en Rotterdam. In den feesttijd zal de Italiaansche vlag van het gebouw der legatie aan het Bezuiden- hout wapperen. Dr. Salverda de Grave, leeraar van de Koningin, heeft zich naar het Loo begeven om aldaar met H. M. de lessen te hervatten. De heer Leemans, inspecteur van den water- Staat, is gisteren naar Berlijn vertrokken, ter bijwoning van het waterstaats-congres. De heer Beelaert' van Blokland zal in z j ie hoedanigheid van gezant van de Transvaal den 29n April in het Hotel den Ouden Doe len" eon feestmaal geven ter gelegenheid van de herkiezing van den heer Kruger tot president van de 'ansvaalsche republiek. Nu men te Dusseldorp geen gedenkteeken voor Heine heeft'willen hebbon, doen de Duitschers te New-Ymk pogingen om het monument van Rein- hold Begas aan te koopen, teneinde het aldaar in het Centrale Park te plaatsen. De vrouw van den Belgischen luchtreiziger Toulet, die onlangs gekwetst werd en bijna om kwam bij een ongelukkigen tocht naar Calais, is gisteren, zooals was aangekondigd, alléén te Brussel opgestegen. Nu mijn man het niet kan, had zij gezegd, zal ik ons dagelijksch brood ver dienen. De moedige vrouw is behouden neer gedaald bij Nogseghem, waar zij op het kasteel van graaf d'Oultremont werd opgenomen. Hu eerst is de rekening van de tombola, ge houden gedurende de Parijgche tentoonstelling van 1889, afgesloten. Er is een batig slot van 580.000 ff., dat in de schatkist vloeit. Baron Rothschild te Parijs heeft 10,000francs gezonden voor de noodlijdenden in Algiers. De toepassing der lijkverbranding wint ook in Frankrijk veld. In 1890 bedroeg het aantal lijkverbrandingen te Parijs ingevolge beschik king van de overledenen ofhunne familien 121 in 1891 134 en in 1892 159. Bovendien hadden sinds 1889, vóór de alge- raeene invoering der crematie te Parijs, 10679 lijkverbrandingen aldaar plaats, toegepast op lijken uit hospitalen. Het aantal leden der vereeniging voor lijk verbranding is nu tot 563 gestegen. De rechtbank voor erflatingsprocessen te Lon den heeft gisteren de hertogin van Sutheiland verooi deeld tot eene boete van 250 pd. st. en 6 weken gevangeniswegens het verbranden van een belangrijk document, betrekking heb bende op een testamentair proces, dat tusschen haar en den tegenwoordigen hertog van dien naam hangende is. De Engelscbe spoitsman John Gubbins heeft zijn renpaard Kendal aan de Oostemijksche regeering verkocht voor f240.000. Het paard zal geleverd worden tegen het eind van dit seizoen. In het Hongaarsche dorp "Vesprim heeft op nieuw een geweldige brand gewoed, welke 80 huizen in de asch legde. De brand wordt aan Kwaadwilligheid toegeschrevendrie personen zijn gevangengenomen. In het vorstelijk slot te Sigmaringen met zijn rijke kustschatten, is Maandag een hevige brand, uitgebroken. Te Wertacli, nabij Sonthofen, in Beieren, heeft een brand gewoed, waarbij van 161 wo ningen ruim 100 geheel zijn vernield, met bet gevolg dat ongeveer 700 personen van huisdak beroofd zijn. De Weener modemaaksters hebben eene zonder linge poging aangewend om de crinoline weer in zwang te brengen. Eenige aardige jonge dames, met dat kleedingstuk getooid, zonden zij door de voornaamste wandelparken, op den voet gevolgd door personen, die bij de minste be- leediging, welke deze dames ondervonden, de hulp der politie inriepen. Een viertal wande laars, die de meisjes uitjouwden, werden dien tengevolge tot belangrijke geldboeten veroor deeld. De nieuwe mode heeft echter geen ingang gevonden en de modemaaksters hebben hunne reclame dan ook weer gestaakt. De Luisna-Vosna-houtzagerij aan de Liusna-elf, bij Soederhamm, in Zweden, is gisteren geheel verbrand met alle voorraden, schepen enz. De schade beloopt 2 millioen kronen. Alle Zweed- sche en verscheiden buitenlandsche assurantie maatschappijen deelen in de schade. Volgens opgaven der llegierungsanzeiger zijn van 18 tot 24 Maart in Rusland door cholera aangetastin Pedolie '289 personen, in Orel 25, in Tambow 15, in Saratow 15, in Usa 40 en in Charkow 2 personen. Het aantal in die gouvernementen aan cholera overledenen be droog in d.at tijdperk 114. Mamuret-uli Aziz, een dorp in Armenig, is plotseling ingestort, waarschijnlijk nog tengevolge van de jongste aardbevingen. Tot nu toe heeft men 40 dooden en 8 gekwetsten gevonden. De gisteren door de Belgische Kamer ge nomen beslissing en het besluit van het bestuur der arbeiderspartij, orn tot hervatting van den arbeid aan te sporen hebben eene belangrijke ontspanning in den toestand teweeggebracht. Te Brussel, te Antwerpen en op tal van andere plaatsen is de arbeid weder tqina volledig hervat. De beide Brusselsche bladen Xe Peuple en La Sdforme berichten in buitengewone edities dat de werkstaking geëindigd is. Le Peuple schrijft de oplossing der crisis toe aan de pressie op het parlement geoefend door de algemeene werkstaking. La Beforme verheugt zich over de beslissing der Kamer en zegt, dat dit de democratische en vreed zame oplossing is welke zij gezocht heeft. Te Luik wordt overal geregeld gewerkt. Onder de brug te Ougré heeft een dyna- miet-ontploffing plaats gehad, maar slechts geringe schade veroorzaakt. '«•GRAVEKIIACE, lÖApril. Tweede Kamer. B.j het voortgezet algemeen debat j over de faillissement-wet bestreed de minis ter van justitie sterk het \oorstel-Levy om wettelijk te onderscheiden tusschen oneerlijke en ongelukkige schuldenaars. De heer De Kanter, die het voorstel-Levy wel wenschte, verdedigde de rechterlijke macht tegen de aanvallen dezer dagen onfeilbaar is ze niet, maar eerlijk onbetwistbaar. Verscheidene sprekers drongen aan op wijziging der wet zoo, dat rekemngmoet gehouden worden met het onderscheid tusschen particulieren en kooplieden. Het algemeen debat is daarna gesloten. HAULINGEW, 19 April. Bij de gisteren gehouden herstemming voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn uitgebracht 2730 geldige stemmen. Geko zen mr. Th. Heemskerk (anti-rev.) met 1366 stemmende heer A.Bouman (libeiaai) verkreeg 1310 stemmen. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar New-York (via Botteidam) bestaat dooi middel van het stoomschip Spaarndam. De laatste buslichting aan het postkantoor te Bot terdam is bepaald op 21 dezer, des avonds ten 10.30 ure spooitijd. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Tengevolge van veranderingen der rijkspost- stoomvsartlijnen der «Norddeutsche Lloyd", vervalt de Australische aansluitende verbindings lijn tusschen Sydney en Apia (Samoa-eilanden). B.j de regeering bestaat het ernstig voorne men, de oprichting eener lijkspostspaaibank in Oost-Indie te bevoi deren. Binnenkort kan de benoeming van den heer J. P. Havelaar tot hoofddirecteur der posterijen en der telegraphie en van baron Van derFeltztot hoofdinspecteur der posterijen worden verwacht. (IJaarl. Ct.) Batavia, 17 Maart. De gouverneur-generaal heeft, na den raad van Nederlandsch Indie te hebben gehoord, den bestuurder van Langkat en onderhoorigheden, sultan Al-Had j i Moesa Al-Mahadzim Sjah, eer vol van zijne waardigheid ontheven. Die onthef fing is een gevolg van des sultans eigen verzoek, dat gegrond was op zijn vergevorderden leeftijd. Op het verzoek van den sultan om zijne waardigheid te mogen overdragen om zijnen zoon en aangewezen opvolger Tongkoe Moentil, anders genaamd Tongkoe Abdoel Adzies, heeft de regeering mede gunstig beschikt. Doch niet onvoorwaardelijk. De resident is namelijk gemachtigd om Tong koe Moentil, nadat deze de vereischte akte van verband zal hebben afgelegd, bezegeld en be- eedigd, onder nadere goedkeuring en bekrach tiging van den gouverneur-generaal, plechtig te erkennen en te bevestigen als bestuurder van Langkat en ondeihoorigheden onder den naam van sultan Abdoel Azis Abdoeldjalil Rachmat Sjah, onder voorwaardedat hij tot een nader door den gouverneur-generaal te bepalen tijdstip, in al zijne bestuuishandehngen zal worden bijge- gestaan door en alléén mag handelen in over eenstemming met zijne halfbroeders Tongkoe Mohamad Sjanf en Tongkoe Hamza; eeistge- noemde voor de aangelegenheden betreffende Boven Langkat, laatstgenoemde voor die van Beneden-Langkat, en beide te zamen voor die, welke het geheele landschap betreffen. Deh-Cl 18 Maart. Van Atjeh meldt men aan de Xocomotie de iuitenant-kolonel van den generalen staf, Nieuwenhuis, door den gouverneur in commissie naar Dell is gezonden, teneinde met den mili tairen commandant van dat gewest in overleg te treden over (ie ten opzichte van den inval van Njacq Makam m het Tamiangsche te tl effen maatregelen. De zending was zeer geheim en de zegsman van het blad weet daarvan dan ook niets meer mede te deelen, dan dat de oveiste N. bij bet afzenden van dit benefit weiier te Koia Radja was teruggekeerd. De tuinman Bloeminkuit Tuello, heeft Maandag aan de Koningin de eerste nieuwe aard appelen van den kouden grond aangeboden. De remonte-commissie heeft bij haar bezoek in het noorden van Friesland niet meer dan 2 paarden van hare gading kunnen vinden. Van vrouwe douairière borones Van Nagel ge- boren barones Van Pallandt van Beerse te Zwolle, ie door de maatschappij van weldadigheid te Frederiksoord eene gift, groot f 200, ontvangen. In de gisteren gehouden zitting der arrond.- rechtbank te Rotterdam stonden terecht; A. G., brandersknecht, en P. v. d. S,, gist- zitfer, beiden te Schiedam, beklaagd den Maart lood ten nadeele van de gemeente Schiedam te hebben weggenomen van het dak van de smederij van de werf »De Nijverheid". Eisch 2 maanden gevangenis voor ieder. W. F. F., metselaar te Schiedam, die den -jgn Maart den agent van politie C. Meyers bad dreigd hem den strot te zullen afsnijden, afsteken of afbijten, omdat deze hem het maken van ziek op straat verbood. De agent verbood dit omdat het 's avonds half 12 was en P. <jns burengerucht maakte. Eisch 45 dagen gevangenis. Uitspraak over 8 dagen. VLAARD1NGEN. Na een korte reis kwam gisteren hier binnen van de beugvissctierij, uit hoofde van dood aas, de logger Nederland, met 3 tonnen zoutevisch, die niet publiek verkocht, maar door den reeder zelf gehoudeu zijn. De laatste marktprijs was f57.50. NIEÜWEDIEP. Door 26 kordprs werden hier gisteren 10 tot 60 tongen, 2 tot 4O roggen en 3 tot 8 mandjes kl, schol, door bougers 200

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3