Biiiiienlfiiidschc Berichten. Rome aangekomen. Aan het station werd hij ontvangen door den prins van Napels en de ministers. In den namiddag hebben de souvereïnen een wandelrit door de stad gemaakt. De keizerlijke trein kwam onder gejuich ten 12.50 ure aan het spoorwegstation. Keizer Wilhelm en de keizerin stonden aan het portier en wisselden de eerste groeten met den koning en de koningin. Daarna omhels den de souvereinen elkander hartelijk her haalde malen. De ontmoeting droeg het karakter van groote innigheid. Het geheele personeel van het Duitsche en Beiersche ge zantschap was tegenwoordig. Na de gebruikelijke voorstelling drukte de keizer den minister-president Giolitti, den minister van buitenlandsche zaken Brin, de heeren Ratazzï, Ponzio en den syndicus van Rome hartelijk de "hand. Bij het vertrek van liet station gingen de juichkreten van de menigte op. De stoet telde 17 rijtuigen. De straten waren gevuld met eene onaf zienbare juichende menigte. De militaire muziek, die aan beide kanten van den stoet ging, speelde het Pruisische volkslied. Het was een indrukwekkend schouwspel, de komst van den Duitschen keizer en de keizerin op het Quirinaal. Op het plein heb ben de beide souvereinen eene wapenschou wing gehouden over de aldaar geplaatste troepen." De souvereinen begaven zich vervol gens naarden zoogenaamden Salon des Suisses. De ministers en de voorzitters der beide Kamers wachtten in eene nabijgelegene zaal de komst van het Duitsche keizerspaar af. Nadat aan het Italiaansche koningspaar ge- lukwenschen waren gebracht, werden de keizer en de keizerin door koning Umberto en zijne gemalin naar hunne appartementen geleid. De keizer droeg de uniform van het regi ment zwarte huzaren met al de Italiaansche decoratiën op de borst. De koning van Italië droeg de Duitsche uniform met de Italiaan sche ridderorden. De koning en de koningin zijn met den keizer van Duitschland en zijne gemalin op het balkon van het Quirinaal verschenen om de bevolking te begroeten. De dicht saam- gepakte menigte juichte de hooge personen met de grootste levendigheid toe. De winkels, de beurs en de scholen zijn gesloten. Een der voornaamste aantrekkelijkheden van de feesten, den 25n dezer te geven ter gelegenheid van de zilveren bruiloft van den koning en de koningin, zal bestaan m het groote gecostumeerde bal ten hove, als een soort van herinnering aan het verleden van het huis van Savoye. Niets dan zuiver historische kostumes zul len op dit bal verschijnen. Als intermezzo van het bal is bestemd een torneo (tournooi), door sgravea van Savoye" gespeeld, die voorgesteld worden door leden der hoogste aristocratie van hetiijk. De prins van Napels zal verschijnen als grootmeester der orde van de Annunciatie, de hertog van Aosta als Humbert I, de hertog der Abruzzen als Amadous II, bijna alle graven van Savoye (1027 tot d 410), hertogen van Savoye (1410 tot 1720), en koningen van Sardinië (1720 tot 1861), worden vertegenwoordigd. In de laatste quadrille zullen de 100 voor naamste steden van Italië worden gesymbo liseerd door de edellieden in het stedelijk kostuum uit do He en 12e eeuw. De eere dames der koningin zullen gekleed zijn in schitterende kostumes van palriciennes uit de 14e eeuw. De Kamerzitting was AVoensdag vrij woe lig men beraadslaagde over het regeerings- voorstel om de zittingen tot 3 Mei te verdagen. De heer Pocci, republikein, bestreed dit voorstel heftig, met het oog op de discussiën over de bankzaken, die den 28n dezer zouden aanvangen. De heer Agnini verwonderde zich dat de minister-president niets zeide over de beschuldigingen, laatstelijk tegen hem ingebracht. De heer Giolitti wilde de begrooting be handeld hebben vóór het debat overdeSici- liaansche bank. Na een zeer heftige discussie vóór en tegen, zijn de voorstellen der regee ring aangenomen. S E E T I E. Maximo vilcli is tot minister van justitie benoemd. T U K K U E. Naar uit Konstantinopel verzekerd wordt, heeft de sultan beslist geweigerd vorst Fer dinand van Bulgarije en diens aanstaande gemalin te ontvangen. Het jonge paar zal thans over Triest naar Bulgarije gaan. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 20 April. Bij de voortzetting van het faillissements debat rees allereeist de vraag of het ingrij pende amendement-Levy tot instelling van een buitengerechtelijk accoord zonder ver band met faillissement, naar de afdeelingen zou worden gezonden. Een daartoe strekkend voorstel van den voorzitter bleef vootloopig onbeslist, daar de Kamer met 50 tegen 9 stemmen, op voorstel van den heer Van Delden, besloot eerst te beraadslagen over de wenschelijkheid \an het door den heer Levy voorgestelde rechtsinstituut. Dientengevolge bestreed, namens de voor bereidingscommissie, de heer Hartogh het buitengerechtelijk accoord, hoofdzakelijk om dat dit voorrecht aan iedereen, ook aan den oneeilijke wordt toegekend tegen de bedoeling der voorstellers; het faillissement door dit nieuwe middel, een door deze regeling niet gewild infamant karakter krijgt. De voorge schreven publiciteit zon het sluiten van vóor- onderhandsche aeeoorden in de hand werken. Beter ware de werking van het nieuwe failüetenrecht eerst af te wachten. Maar de heer Levy achtte het beginsel onfeilbaar noodig, omdat de nieuwe wet dec eerlijken en niet eeilijken debiteur op den lijn stelt en het faillissement uitbieidt tot niet-koop- lieden. Het afwachten van hare wei king ware bestendiging van onrecht. Zijn doel is: vrijwaring tegen de smet van faillissement. Opk de minister vau justitie verschoof de vraag of een andere wijze van liquidatie noodig is, naar de toekomst, wanneer de uitkomst der voorgestelde regeling bekend is, en kwam op tegen het belemmesen van de nieuwe failliet-wetgeving. De heer De Beaufort (Amsterdam) vreesde dat uitstel, gevolg van aanneming van het geenszins door hem bestreden rechtsinstituut, onder de tegenwoordige omstandigheden, af stel zou kunnen worden, en dit wenscht hij niet. De heer Levy noemde die vrees hersen schimmig. Ten slotte werd het beginsel van zijn amendement (accoord zonder faillietver klaring) verworpen met 41 tegen 27 stem men, waarna de behandeling der faillisse ment wet zelve werd vooitgezet. Art. 1 van het ontwei p eischt de failliet verklaring van schuldenaar die ophoudt te betalen. Hierop is voorgesteld: 1. een amendement- Van Houten, die de failüetveiklaring mogelijk wil maken, «lis de schuldenaar blijk geeft van onvermogen om zijne opeischbare schul den te betalen, o. a. wisselschuld2. een amendement-Aran der Kaay, die de failliet verklaring alleen wil indien dit in het belang der gezamenlijke schuldeischers wenschelijk blijkt; 3. eeu amendement-Van Karnebeek, die wenscht de wet alleen te doen slaaaop kooplieden doch deze trekt het voorioopig in, om het wellicht later als art. 2 voor te stellen. De minister van justitie had het minst bezwaar tegen het amendement-Van der Kaay, mits het nog eenigszins gewijzigd werd. Hij nam dit over, zoodat thans sprake 3s van het gemeenschappelijk belang der schuldeischers. De heer Van Houten heeft hierop zijn amendement ingetrokken. Het gewijzigd artikel 1 gaf aanleiding tot allerlei nieuwe voorstellen, zoodat het debat verdaagd werd tot morgen. Door den heer Rink is voorgesteld, de ter mijnen van hooger beroep en verzet, in art. 8 der faillissement-wet gesteld, te verlengen, die voor hooger beroep van 3 tot 8 dagen, die voor verzet van tot 14 dagen, en voor de kennisgeving, bedoeld in het 4de lid, te stellen in plaats van uiterlijk op den tweeden dag, ruiterlijk op den vierden dag". SCHIEDAM, 21 April 1893. H. M. de Koningin-Regentes heeft aan de -Weduwe v. E. te Zoeterwoude f20 doen toekomen. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch Indië van 20 dezer, wordt de gouvernements-kofiieoogstop Java voor dit jaar thans geraamd op 144,544 pikols. Stct De milicien-verlofgangers der lichting *1896 van het reg. grenadiers en jagers zullen van 28 Juli tot 30 Augustus en die van het 2e, 3e, 4e, 5e, 6e, 7e en 8e reg. infanterie van 11 Augustus tot 14 September voor herha lingsoefeningen onder de wapenen komen. De hoofddirectie en inspectie van de Hol- landsche ijzeren-spoorwegmaatschappij ver trok gisteren naar den Hoek-van-Holland, om van daar uit de eerstdaags te openen nieuw- aangelegde lijn Hoek-van-HollandMaassluis te inspecteeren. Bij de Woensdag in het hoogheemraad schap van Delflandgehouden herstemmingen zijn gekozen in het eerste district tot hoofd ingeland-plaatsvervanger de heer J. P. Mooy- man te Stompwijk en in het tweede district tot hoofdingeland de heer J. F. "Wessteinte Honselersdijk en tot hoofdingeland-plaatsver- vanger de heer S. J. van den Bergh. Bij de verkiezing van een lid der Provin ciale Staten van Noord-Holland in het district Alkmaar in de plaats van wijlen den heer W. Bos zijn uitgebracht 2048 stem men. Gekozen is kar. J. P. Kraakman (ultram.) met 1083 stemmen. Mr. A. P. de Lange (lib.) verkreeg 946 stemmen. Hr. Ms. korvet Van Speyh is Woensdag te Fort Monroe (New-York) aangekomen. De les uit België. Het Haagsche Dagblad neemt uit de ge beurtenissen in België aanleiding tot eene ernstige waarschuwing aan de regeering niet, dat helpt niet meer Van Tienhoven is louter een naam geworden maar aan de vertegenwoordiging. Het democratisch be ginsel ziet men nu in zijn volle kracht. Geef aan de candidaat-kiezers-werkstakers het stemrecht en zij zullen welhaast even drei gend staan tegenover hun eigen uitverkore nen als nu tegenover de Kamerleden, aan wie zij hun eisch opdringen. Het geweld zal tot regeermiddel worden verheven. Opper vlakkig kalmer gezind, heerseht onder dat gedeelte der arbeidende bevolking te onzent, 'twelk vatbaar blijkt voor radicalen en socialen invloed, dezelfde geest als in België. Het Dagblad zou het een onverantwoorde lijke daad, een politiek misdrijf noemen, om de kieswet-Tak aan te nemen. Wel zou jbijna geen bezwaar bestaan tegen eene geleidelijke uitbreiding in den geest als de Min. Lobman indertijd beoogde", maar toch gelooft het blad, »dat het voorioopig kiesrechtregl. vooreerst nog zeer goed zou kunnen behouden blijven, hetwelk ongetwijfeld het meest in den geest van den grondwetgever van '87 zou zijn". Lijnrecht tegenover dit advies staat b.v. het Centrum. Dit blad vindt het te bejammeren, dat door sommige invloedrijke Belgische afgevaardigden zulk een hardnekkige opposi tie is gevoerd tegen een flink ingrijpende kiesrechthervorming en zij zich schrap zetten tegenover al datgene, wat h. i. naar democra tie zweemt. De katholieke leiders hadden van meet af de leidiog der volksbeweging in handen moeten nemen en haar niet aan radicalen en socialisten moeten overlaten. Worden nu straks dezulken gekozen, dan krijgt het uitgebreid kiesrecht de schuld. Stoot men altijd de massa af, gaat men niet uit eigen beweging tot haar, dan grijpt zij de toegestoken hand der uiterste partijen aan. Hiertegen te onzent te waken is de ern stige plicht der katholieken. Wederom anders de Tijd. Dit blad wijst er op dat de anti-liberalen, zoowel in Nederland als in België, schoongeen algemeen kiesrecht willende, een zekere uitbreiding langzamer hand voor een eisch des tijds schenen te gaan houden. Het blad stemt met die mee ning blijkbaar maar half in. Immers de ervaring, zegt het, toonde al zeer spoedig hoe moeilijk het is om, wanneer men voor een buitenstaande menigte een deur half opent, om een zeker getal binnen te laten, die weder te sluiten, om een ander gedeelte te weren". Toch adviseert de Tijd niet tot het geslo ten laten van de deur, maar zoekt de oplos sing in het door haar reeds vroeger aange prezen meervoudig stemrecht, dat, volgens de laatste berichten uit België, aldaar de eenige kans schijnt te bieden om de herziening tot een gewenscht einde te brengen". sKan hierin wellicht", vraagt zij, nvoor Nederland een vingerwijzing zijn gelegen om de oplossing van het hoogst netelige kies recht-vraagstuk ook langs dien weg te be proeven Vee-invoer in België, Uit Rozendaal (N.-Br.) schrijft men aan het N. v. cl. D.: »Zoodra de openstelling van de Belgische grenzen tot invoer van vee langs JËsscken werd bekendgemaakt, werden de veehouders langs de grens als 'tware bestormd door Vlanmsche kooplieden. Sommigen ontvingen zelfs vijftien verschillende kooplieden op den zelfden voormiddag. Zooals te voorzien was, kon daardoor een algemeene en voor de lok kers zeer gewenschte opruiming onder het vee gehouden worden. t> Algemeen denkt men echter, dat de lang durige sluiting van België slechts een repre saille-maatregel is geweest, door het Belgische gouvernement genomen ten opzichte van het onze, wijl dit zulke strenge maatregelen heeft verordend voor de beweiding en beak- kering van de landerijen aan de grenzen. jMen moet grensbewoner zijn, om dien benarden toestand eenigszins te kunnen be seffen. Wat toch is het geval? Vee uit België mag reeds sedert jaren niet meer ingevoerd woi den, doch ter bewei ding van de grenslanderijen werd daartoe- onder bepaalde voorwaarden steeds dispensatie verleend. Geheel onverwachts, meestal plot seling, werden deze dispensatiën somtijds ingetrokken en waren de houders daarvan alsdan genoodzaakt hunne landerijen tegen lagen prijs te verhuren, te verkoopen of wel een ruil te doen met hunne naburen. Dat hierdoor groot nadeel wordt berokkend aan de Belgische grensbewoners, behoeft geen betoog, daar zij voortdurend in de onzeker heid verkeeren, of hunne dispensatiën wel het geheele jaar of langer geldig zullen wezen, zoodat van een goede bemesting, teneinde de landerijen vruchtbaar te maken, evenmin sprake kan zijn. sïndien het Nederlandsche gouvernement voortaan wat minder kieskeurig te werk ging, dan zou men waarschijnlijk ook mogen reke nen op wat meer inschikkelijkheid van de Belgische regeering." De stelling Amsterdam heeft de laatste jaren nogal eens van comm"\ü4iitgewisseld. De Arnh. Ct. vreest nu, dat het met de stelling van IJoliandsch Diep en Volkerak denzelfden, niet aanbevelenswaardiger!, weg zal opgaan

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2