BIJVOEGSEL Kamer van Koophandel en Fabrieken VERSLAG Zondag 23 en Maandag 2é April 1893. TE SCHIEDAM, ALGEMEEN OVERZICHT. VAN DE ScHwcte Courant VAN VAN DE over den toestand van Nijverheid, Handel en Scheepvaart In liet jaar 1693. Niettegenstaande het vorige jaarverslag der Kamer eenig vooruitzicht mocht openendat de sinds jaren minder gunstige beschouwingen over den toestand van Handel, Nijverheid en Scheepvaart in deze gemeente zich zouden verhelderen, en eetxe periode van meerderen bloei zou aanbrekendie hoop op verbetering van den algemeenen toestand is, wat dit jaar aangaat, nog geens zins vervuldjaer moet zelfs geconstateerd worden, dat het jaar 1892 integendeel aan die verwachting slechts zeer weinig heeft voldaan. De producten van onzen hoofdtak van industrie moesten tegen zeer lage, niet loonende prijzen van de hand worden gezet. Hoewel de daling der graanprijzen aan den eenen kant in het belang der exploitatie van de Branderijen had kunnen zijn, en dat tot op zekere hoogte was, werd daar echter aan de andere zijde niet van geprofiteerd, aangezien het goedkooper worden van de grondstoffen, waarvan anders bedoelde fabrieken voordeel hadden kunnen trekken, werd geneutraliseerd, zoo niet erger, door scher pere concurrentie van eene naburige gemeente en van het Buitenland, om niet te spreken van ongunstige tijds omstandigheden. Zelfs de productie van de nieuwere Gistsoort, hoewel bewijzende, dat de Schiedamsche industrie op dat ge bied wil en kan concurreeren, en niet behoeft achter te staan bij hare mededingers, en van welke opleving, niet zonder grondveel vooruitgang gehoopt werd zelfs die productie mocht nog niet ten volle aan de ver wachting beantwoorden. Toch blijft het verschijnsel, dat zich op dit gebied een nieuwe" veerkracht heeft geopen baard, alleszins moedgevend voor de toekomst. Het uitbreken en dus buiten werking stellen van Branderijen hetgeen dit jaar slechts zeer weinig plaats had die zoo geweldige amoveering in de latere jaren, waarop veler hoop gebouwd was, als zullende de vermeende overproductie en dus het overvoeren der markt voor 't vervolg belettenblijkt ook niet het gewenschte resultaat te hebben gehad, daar, wat hier wordt afge broken, zelfs in onze nabuurschap en wel door Maatschap pij en op aandeel, dat verschijnsel vooral van den nieuweren tijd, waartegen het individu op hoogst zeldzame uitzon deringen na, niet kan blijven concurreeren, wordt opgebouwd. De hoop, dat de kwestie der waterverversching dit jaar zou zijn opgelost, werd, helaas! niet vervuld. Wij blijven steeds de verwachting koesteren, dat onze fabrieken, door de oplossing van die kwestie, weldra in gunstiger conditie zullen komen. De algemeene toestand is er dus lang niet beter op geworden. Althans voor 't oogenblik. Toch is het een moedgevend feit, dat onze nijvere stad, door hare gunstige ligging aan de rivier de Maas nog niet behoeft te wanhopen, en volkomen in staat is, zich eene eervolle, zoo niet uit stekende plaats onder de Hollandsche steden te heroveren, zij het dan ook, dat er, wat wij niet hopen, nog veel water voorbij Schiedam zal stroomen, eer er zich hier, zoo niet .alleen door de aloude industrie, dan toch door het aangrijpen of zich vestigen van nieuwe takken van Nijverheid en Handel, een frissche herleving van bloei vertoonen zal. Inderdaad, dat er zoo weinig animo bestaat, althans zich openbaart, gebruik te maken van de prachtige ligging der stad en de minder kostbare gelegenheden, welke zich hier bij menigte opdoen wij herhalen, is het dan al niet tot het uit breiden van de oude Schiedamsche industrie op breeder® basis en naar meer wetenschappelijke methode, waarvoor door het toepassen van de resultaten der Bacteriologische experimenten thans reeds gelegenheid wordt gezocht, dan toch van die gunstige locale gelegenheid te profiteeren voor andere takken van Handel en Nijverheid, de Scheep vaart niet het laatst te noemen over dat ongebruikt laten van zulke schoone plaatselijke gesteldheid mag men 2ich met recht verbazen. Het is een niet te weerspreken feit, dat menigeen hier voor een onbeduidenden prfls gelegenheid kan vinden op dit oogenblik, ter vestiging van grootere oflleinere fabrie ken van welken aard ook, gebouwen of terreinen te ver krijgen. allergunstigst gelegen Voor het vervoer te water en te land van hare productenvoor welke gelegenheid men elders het drie- of vierdubbele zou moeten betalen. Wanneer de Industrie in het algemeen hare aandacht mocht beginnen te vestigen op de vele terreinen alsook op de tot velerlei doel geschikte panden zoowel hier aan de rivier de Maas als aan onze havens gelegen, die zoo voordeelig als nergens elders konden worden verkregen en geëxploiteerd, dan zouden Handel, Nijverheid en Scheepvaart, en dns de Gemeente eveneens, daarvan gelijktijdig rijke vruchten kunnen oogsten. Maar, wanneer dat niet geschiedt, en er van bevoegde zigde geen meerdere pogingen worden aangewend, om hier Handel, Nijverheid en Scheepvaart door alle mogelijke middelen te steunen en aldus een deel van dien vruchtbaar makenden stroom hierheen te leiden, dan wij kunnen het ons moeilijk ontveinzen geeft de toe komst dezer gemeente weinig aanleiding tot rooskleurige voorstellingen. Het zijn echter niet alléén plaatselijke maatregelen, welke die verbetering -zouden kunnen teweegbrengen, maar vooral zou hetRijksbestuur al onmiddellijk veel kunnen doen, om den tegenwoordigen hoofdtak van bestaan dezer gemeente zoo niet den bloei, dan toch het leven meer mogelijk te maken. Immers het Brandersvak, men kan wel zeggen die bij uitstek Nederlandsche industrie, sinds eeuwen zijn domi- cilium te Schiedam hebbende, wordt door allerlei ver ouderde en ongelijkmatig toegepaste fiscale bepalingen, waai op, jammer genoeg, hij de jongste arbeids-enquête in 't geheel de aandacht niet is gevestigd, hier, om het niet sterker uit te drukken, weinig mmder dan ge dwarsboomd en alleen aan de welwillende houding der betrokken ambtenaren is het te danken,, dat deze fiscale druk nog niet meer revolteerend is. Inderdaad is het verbazingwekkend, dat, niettegen staande de zeer aanmerkelijke baten, die Schiedam aan de schatkist des Rijks toebrengt, gezwegen nog van het nut der door iedereen, zonder onderscheid, gewaardeerde Gistfabricatie en Spoelingproductie, niettegenstaande deze belangrijke bijdragen tot de algemeene behoeften, er van Rijkswege niets wordt gedaan, om bedoelde in dustrie door het wegnemen van hinderlijke en onnoodige wetsbepalingen, wjj zeggen niet eens te beschemienmaar haar ten minste het bestaan dragelijker te maken. Evenwel bestaat het vooruitzicht, dat het opheffen der vooral ten opzichte Van de Branderijen buitensporige Patent belasting eene betrekkelijk kleine verlichting zal aan brengen. Moge eene herziening van de eveneens verouderde wet van 20 Juni 1862 op het gedistilleerd mede niet lang meer uitblijven, en er meer vrijheid bij het stoken worden gegeven, zoodat niet alle en dus ook onwillekeurige en in de meeste gevallen niet te voorkomen afwijkingen van de letter der wet, als frauduleuze feiten worden beschouwd en exemplair gestraft. Het is de welgegronde overtuiging der Kamer, dat, wil de Staat niet voortgaan, zij het dan ook onwillens of on willekeurig, het monopolie voor buitenlandsehe spiritus fabrieken hier voor te bereiden, eene belangrijke wijziging der fiscale bepalingen van deze wet noodzakelijk dient ter hand genomen te worden, om het voortbestaan van be doelde Nederlandsche industrie niet te bezwarend te maken. Thans, nu de algemeene strooming in het belang van den dus genaamd vrijen handel nog weinig van hare kracht heeft verloren, is elke verzachting der administra tieve bepalingen aan onze gedrukte industrie welkom. Overigens zal het met allen ijver gebruiken van de mid delen om haar meer te volmaken, door toepassing van de nieuwste werktuigen en methoden bij hare exploitatie, voorloopig wel het meest krachtige en duurzame correc tief blijken, en spruit daaruit in elk geval het voordeel, dat de opwakende energie haren vèr strekkenden, ver- levendigenden invloed rondom zich zal doen gevoelen. Branderij en en M o u t wij n h a n d el. Welzijn onder de eersten de Weenergistfabrieken dit jaar weder in aantal toegenomen, waardoor ontegenzeggelijk de ex ploitatie der Stokerij iets gunstiger is geworden, doch andere omstandigheden -wogen daar wèl tegen op. Het gedistilleerd, met name de Moutwijn, kon zich niet boven den prijs van 9.50 per Hectoliter verheffen, ja daalde weldra tot ƒ8.- om met zeldzame volharding zich op de noteering van 8.50 te handhaven. Zware concurrentie, zoowel met het Buitenland als met binnenlandsche spiri tusfabrieken, bleef met loodzware hand op onze Moutwijn- markt drukken. De omstandigheid, dat de prijs der Rogge, vooral in 't begin des jaars, aanmerkelijk hooger was dan die der Ma'is, moest de Voordeelen, welke overigens de Weenergistfabrieken door meerdere en betere productie konden hebben, door het verplicht meerder verbruik van Rogge aanmerkelijk reduceeren. Het is te verwachten, dat de aanstaande verhooging van den accijns op het Gedistilleerd alweder de belemme ringen van de Branders in de fabricatie en bij den afzet van hunnen Moutwijn niet zal verminderen. Toch bestaat er eenige grond, te hopen, dat de tegen woordige Minister van Financiën, met name bij beboetoare afstokingen, ten minste een mildere gedragslijn zal doen volgen. Pogingen, door onze Kamer aangewend, om on willekeurige, hoewel naar de letter der Wet strafbaar gestelde, afwijkingen door den Minister niet als frauduleuze handelingen per se te doen beschouwen, hebben geen ontmoedigend resultaat opgeleverd. De mildere toepassing der Wet zal nu wel niet te beschouwer! zijn als gróóte financiëele winst, doch de zedelijke inci/uk, dien eene billijke en gematigde toepassing der W et op deze van alle zijden gedrukte industrie uitoefenen zal, is niet van zoo geringe beteekenis te achten. Gist handel. Ook de Gisthandel had dit jaar ruim schoots zijn aandeel van den druk, zij het dan niet in die mate door Wetten en administratieve bepalingen, dan toch door de ongunstige tijdsomstandigheden veroorzaakt. De scherpe concurrentie deed ook dezen tak van Handel hare gevolgen ondervinden en, terwijl onze binnenlandsche concurrenten, de naburige Gistfabrieken, Schiedam overal fel bestookten, breidde het Buitenland eveneens zijne fa bricage uit. Ondervonden wij op de Engelsche markt de mededinging van de Schotsche en ïersche gist, in België hadden wij het hoofd te bieden aan den Frnnschen gisthandel, die in zijn eigen land, beschermd door een invoerrecht van 60 centimes per kilo zijne overproductie des te ge makkelijker voor zeer lagen prijs kon af/.etten. De uitgebroken cholera-epklemie in Hamburg, met de sporadische gevallen in Holland, gaf dezen concurrenten het onedele wapen van verdachtmaking der Schiedamsche gist, in sanitair opzicht, in de hand. Hoewel dit valsche bericht, dat de Hollandsche gist aanleiding tot besmetting door cholera-bacillen zou geven, niettegenstaande rich in Schiedam geen enkel geval van de/e gevreesde ziekte had voorgedaan, hoewel dit valsche bericht onmiddellijk door de Schiedamsche G istvereeniging met behulp van gezaghebbende deskundigen zooveel mogelijk wetgelogen straft, toch was de invloed van deze tendenz-berichten maar al te zeer op onze gewone afnemers in Engeland merkbaar, en de hoop, dat onze nieuwe Weener of Schepgist zich een baan aldaar zou bteken als equivalent van Hamburgsche en Deensehe gistsoortea werd, althans voor dit jaar, door deze noodlottige bijomstandigheden de bodem ingeslagen. Dit neemt niet weg, dat er alle voor uitzicht blijft bestaan, dat, bij het wegnemen van de/e toevallige hinderpalen, onze gistfabrikanten het, zoo wij hopenkortstondig verloren terrein zullen herwinnen. Het behoeft geen betoog, dat de prijzen der gist onder deze omstandigheden sterk moesten dalen, om niet totaal verdrongen te worden De overvloedige aardappeloogst werkte mede drukkend op den gisthandel. Spoelinghandel. Het derde en niet minst nuttige product der Branderijen, de spoeling, had, alle omstan- heden in aanmerking genomen, zoo al geen gelukkig, dan toch een bevredigend jaar. Wel werkte het verbod van invoer van vee, zoowel in België als in Engeland, om het hier heerschende mond- en klauwzeer, noodzakelijk on gunstig op den spoelinghandel, maar toch waren in dit jaar goede prijzen voor de spoeling te bedingenge middeld 1.26 per ketel. Door deze betrekkelijk hooge spoelingprijzen kon de fabricatie van spoelingmeel niet ten volle voldoen aan de aanvrage naar dat artikel en ingedikte spoeling voor het Buitenland. Wel bracht de fabriek met voortdurend succes, gesteund door hare nieuwere machines, hare producten in den handel en had zij de satisfactie, op de Landbouwten toonstelling te Leiden een door haar met spoelingmeel gemest stuk vee met den tweeden prijs bekroond te zien, doch door de duurte harer grondstoffen was zij verplicht, om aan de eene zijde niet te verliezen wat aan de andere Zijde kon gewonnen worden, haren handel stationnair te houden. Scheepvaart. Het langdurige verbod van uitvoer van Granen uit Rusland oefende een nadeeligen invloed op de scheepvaart uit. Zonder dat verbod zou de be weging natuurlijk hier beter geweest zijn, maar eenigsrins werd de belemmering vergoed, door de omstandigheid, dat er in dit jaar meermalen ertsbooten van de firma Friedrich Krupp te Essen, onze haven aandeden, om hier, in plaats van in het door cholera besmette Rotterdam, te lossen. Dit toevallige feit, 'twelk aan vele rappe handen eene gelegenheid tot welbeloonden arbeid gaf, mocht zich evenwel niet bestendigen; zelfs niet, nadat het Ge meentebestuur, in deze materie door onze Kamer gead viseerd, eene niet onbelangrijke verlaging van het shaven- geld" voor zeestoom booten toestond. Nadat de oorzaak, het ophouden der besmetverklaring van Rotterdam, was opgeheven, moest Schiedam het tot zijn leedwezen weder aanzien, dat de ertsbooten van Krupp zijne haven voorbijstoomden. De hoop is evenwel niet verdwenen, dat er door nieuwe concessies, wat het haven geld betreftaan de wijziging van welk tarief thans wordt gearbeid, onze gemeente in staat zal komen, de scheepvaart naar hier, buitengewone Voordeelen aan te bieden. Graanhandel. De aanzienlijke prijsverhooging waarop ggrekend werd, zoowel door het verbod tan uitvoer uiFRiïsland, als door den heerschenden hongersnood aldaar, werd weldra, door ruime aanvoeren van elders naar hier, in zwaren achteruitgang omgezet. Het lijdt geen twijfel, of vele graanhandelaars zijn hier de dupe van deze door niets te voorziene misrekening geworden, en natuurlijk zij, die hunne inkoopen of speculatiën reeds in 't begin des jaars hadden gedaan of gesloten, het

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 9