N°. 8258. KENNISGEVING. A0. 1893. Woensdag 26 April. i evenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J." ODÉ. Snitenlandsche Berichten. 1 V, c o ii urn. ABONNEMENTSPKIJ®er kwartaal franco per post, door bet geheele Rule Afzonderlijke sommers 1.85. - 2.50. - 0.10. BUUEA Ut BOTKKITKAAT, B 2 7. ADVERTENTIEPRIJS: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Coa. nl Iedere gewone regel meer. DRtEMAALgeplaatst wordt tegen TWEEBintekend. I.1Ó. o.ia Kweekschool voor reeva rt te Lelden. BurgemeesterEN WETHOUDERS VAN Sghiedah, Gezien de missive van heeren Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, van 4/10 April j.lB. no. 902 (le afd.j, waarbij zij worden uïtgenoodigd, da aandacht te vestigen op de bij dat schrijven gevoegde voorwaarden der aan neming van jongens voor de kweekschool voor zeevaart te Leiden brengen ter openbare kennis dat een uittrek sel uit die voorwaarden, op de gewone plaatsen is aangeplakt en zij in haar geheel ter lezing zijn nedergelegd ter Secretarie dezer gemeente. Gedaan te Schiedam, den 24sten April 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DHK VAN MATENESSE. De Secretaris, VERNÊDE. ITALIË. Zaterdag de dag, waarop vóor25 jaar koning "Umberto van Italiéin den echttrad met -de beminnelijke koningin Margherita zijn te Rome de, te dezer gelegenheid te geven teesten aangevangen met het gebruikelijk geschut-salvo, 101 kanonschoten. Daarna werd «ene mis bijgewoond in de kapel van het paleis. In den omtrek van het Quirinaal was eene groote volksmenigte toegestroomd, die door haar geestdriftig gejuich het feestvierend echtpaar herhaaldelijk noopte op het balkon te komen. Blijkbaar waren de koning en de koningin zeer getroffen over de hun bewe- tzen blijken van aanhankelijkheid. De vertegenwoordiger» der Kamer ontvan gend, sprak koning Umbertot> M ij n hart klopt hoog, nu ik mg omringd zie door zooveel liefde en toewijding. Mijn vriend en bondge noot keizer Wilhelm, en de prinsen, die her waarts zyn gekomen, geven daarmede aan Italië het bewijs hunner, zeer op prijs ge stelde, sympathie. Ook in de meeste andere Italiaansche ste den begon de dag met geschut-salvo's. Van de meeste gemeenteraden kwamen op het Quirinaal adressen of telegrammen van geluk- wensching in. Rome. welks bevolking door het afkondi gen eener gedeeltelijke amnestie dankbaar was gestemd, prijkte des avonds in schitte rende verlichting. Aan het gala-diner van 220 couverts op het Quirinaal bracht koning Umberto in het Fransch een dronk uit op keizer "Wilhelm en zijne verdere gasten. In het Duitsch antwoordde daarop de keizer met eene dankbetuiging voor de sympathieke ontvangst, terwijl hij den zegen des hemels afsmeekte voor de koninklqke familie en het heil van Italië en van Europa. De gala-voorstelling van Verdi's ïFalsta.ff' was allerschitterendst. De schouwburg was •a giorno verlicht. Op de zes rijen loges was de keur der geheele officieele wereld, het corps diplomatique, de opperofficieren van het gevolg der souvereinen en vorsten, enz. éilz. gezeten. De beide souvereinen met de gemalinnen hebben op zich laten wachten tot elf ure, toen het eerste bedrjjfafgespeeld was. Allen in de zaal stonden op en het was éene uitbarsting van gejuich. Het orkest speelde het Italiaansche en daarna het Pruisi sche volkslied. De Duitsche keizerin en de Italiaansche koningin, keizer Wilhelm en koning Umberto, de koningin-moeder van Portugal, 'skonings zuster, en de groothertog van Hessen waren op de eerste ry der koninklijke loge gezeten de aartshertog Reinier, de grootvorst "Wla- dimir van Rusland, de hertog van York, die sprekend gelijkt op zyn vader, den prins van Wales, prins George van Griekenland en de Italiaansche kroonprins op de tweede rij; de hertog van Aoste, de kroonprins van Mon tenegro, de graaf van Turijn, prins Thomas en de hertog der Abruzzea op de derde rij. De keizer heeft met aandacht de opera gevolgd en hartelijk gelachen over de weder waardigheden van sir John Falstaff. Na het derde bedrijf hebben de souvereinen den schouwburg verlaten. Men schat het aantal vreemdelingen te Rome op niet minder dan 200,000. Onder de buitenlanders winnen het de Duitschers in aantal. De koning heeft aan een aantal veroor deelden kwijtschelding van straf verleend. De Garibaldi-club te Triest heeft "den koning eene rijk ingebonden verzameling van het irredentistisch blad de Ecodelle Alpi Giulii gezonden. Keizer Wilhelm gebruikte Zondag het déjeuner bij den Pruisischen gezant bij het Vatiaan. Tot de genoodigden behoorden Le- dochowsky, Lucianus en graaf Eulenberg. Na het déjeuner begaven de keizer en de keizerin zich in een rijtuig der Pruisische legatie naar het Vaticaan waar men tegen drie uur aan kwam; op hun weg derwaarts werden hun door de Italiaansche troepen de honneurs bewezen. De hooge bezoekers werden door de zalen, met de eerewacht m groot ornaat gevuld, naar deGeleZaal geleid, waar Leo XIIIhen wachtte. De paus stond op en ging hen te gemoet tot aan de deur. Na een onderhoud van een kwartier verliet de keizerin de zaal. De paus bleef alleen met keizer "Wilhelm achter hun onderhoud duurde bijna een uur. Na zijn gevolg te hebben doen binnentreden, nam de keizer afscheid van Z. H., die zyn bezoeker weder tot de deur uitgeleide deed. Toen de keizer zich voor de handkus wilde buigen, drukte de paus hem driemaal de hand. De paus vereerde aan het keizerlijk paar een prachtige mozaïek, en ontving van den keizer een photographische afbeelding ten geschenke, den keizer en de keizerin met hun kinderen voorstellend. In het onderhoud van den keizer met den paus was er sprake van den toestand van den katholieken godsdienst in Duitsch- land en van de Centrumspartij. Het onder houd was zeer vriendschappelijk. De paus •vergezelde den keizer tot aan het troon-pleio. De lezingen der bladen over het onderhoud missen allen grondhet wordt stipt geheim gehouden en een officieele mededeeling zal wellicht later volgen. De vorsten woonden gisteren de wapen schouwing bjjzij werden luide toegejuicht op hun weg en passeerden te paard, in stap, zeer aandachtig de revue. De keizer droeg Italiaansche ordeteekenen, de koning de Duitsche. Zij keerden naar het Quirinaal terug, gevolgd door 9 regimenten en een on afzienbare menigte, die hun herhaaldelijk ovaties bracht. Na afloop der revue hebben de koning en de keizer aan den minister van oorlog hunne hooge tevredenheid te kennen gegeven over de houding der troepen, en den minister opgedragen hiervan mededeeling aan het leger te doen. De keizer heeft verschillende ridderorden uitgedeeld. De kei'er en de keizerin zijn gisteren ten ure vertrokken om een bezoek te bren gen aan de villa's Adriana" en »Este"\ Het Italiaansche koninklijke paar kon hen niet vergezellen, omdat zij moesten deelnemen aan de Garden Party bij den Engelschen ambassadeur. DU1TSCIILAN1). Volgens het Berliner Tageblatt/yn de on derhandelingen met het Centrum in zake de legerwet mislukt, en is eene verwerping der voordracht en daarmede ontbinding van den Rijksdag thans onvermijdelijk geworden. De commissie van het Pruisisch Heeren huis heeft m de door het Huis van afge vaardigden goedgekeurde kieswet eenige wij zigingen gebracht, en wel in den geest van het oorspronkelijk voorstel der regeering, zoodat er kans is op herstel van de oor spronkelijke bedoeling der voordracht. De Nordd. Allg, Zeitung zegt, dat het van verschillende zijden verspreid gerucht als zou de keizer aan generaal Von Caprivi een blanco volmacht tot ontbinding van den Rijksdag hebben gegeven, onwaar is. In de Zaterdag gehouden zitting van den Rijksdag deelde de president Levetzow op een vraag van Ton Manteuffei mede, dat Ahlwardt het volgende voorstel heeft inge diend De Rijksdag benoemt eene commissie van 21 leden, welke zal onderzoeken of en in hoeverre de door Ahlwardt aan den Rijksdag overgelegde stukken zijne beschuldigingen rechtvaardigen. Het voorstel is voldoende onder steund. Ahlwardt vervolgde de voorzitter heeft een kwartier geleden het huis ver laten om de stukken te hedenhij is echter nog niet terug. Ingeval de stukken er dan zijn, zal Ahl- wardt's voorstel het eerste onderwerp van beraadslagingen vormen in de eerstvolgende zitting op 25 dezer. De vergadering wordt gesloten. Nadat de zitting gesloten was, heeft Ahl wardt zyn e zoogenaamde akten aan het bureau van den Rijksdag ingeleverd. Het zijn twee aan elkaar gehechte liassen met verschillende nummers van twee in de zeventiger jaren door Joachim Gehlsen uitgegeven bladen voorts twee bundels losse, ongeordende bladen en geschriften, rekeningen, kopieën van brieven en dergelijken. Alles staat in verband met de betrekkingen der Rumeen- sche spoorwegmaatschappijen tot de disconto- maatschappij. B E L G I E. Te Beinissaert, bij Doornik, hebben weer ongeregeldheden plaats gehad Een duizend tal werkstakers heeft bakkers-, slagers- en kruidenierswinkels geplunderd, en de agenten, die dit wilden beletten, met steenen gewor pen. De gendarmerie moest tusschen beiden komen en tien belhamels arresteeren. In de Borinage zou gisteren de arbeid worden hervat. Maar men is eenigszins ont stemd over de zware straffen, aan de be drijvers der jongste ongeregeldheden opge legd twee a drie maanden gevangenis en een der lijders zelfs vijf jaar. Te Brussel, waar trouwens niet zulke ern stige dingen voorvielen, was men elementen. Daar werden Zaterdag, wegens verzet tegen de politie, slaan of schelden, 23 personen tot straffen van 50 francs boete tot zes maan den gevangenis veroordeeld. Het talrijk opge komen publiek scheen, blijkens zijn zwijgen, deze straffen nogal genadig te vinden. FBANKB IJ K. De financieele commissie uit den Senaat heeft het stelsel der regeering op de patenten der groote magazijnen aangenomen. De ministenaad heeft aan de beambten en werklieden in dienst van den staat ver boden deel te nemen aan de betooging op 1 Mei. Van regeeringswege is bekendgemaakt, dat de regeering en de commissie uit den Senaat het op de meeste punten eens zijn geworden. ENGELAHD. Sir William Harcourt heeft gisteren in het Lagerhuis de staatsbegrootingingediend. Het overschot, door het afgeloopen dienstjaar op geleverd, bedraagt 50,000 p. st Voor het nieuwe dienstjaar worden de uitgaven gesteld op 91,464,000 p. st. en de ontvangsten ge raamd op 89,890,000 p.st., zoodat er een tekort zal zijn van 1,574,000 p. st., tot dekking "waar van de inkomstenbelasting zal worden ver-

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1