Binnenlanflsche Berichten» die de Jezuïeten uit het land weert, op te heffen en de schoolwet te hervormen. FKANKKUK. De ministerraad besloot bij de Kamer aan te dringen op het handhaven op de begroo ting van den post voor controle op de spoor wegen, door den Senaat geschrapt. De regee ring is van oordeel, dat men het o\er de begrooting ian 1893 eens zal worden. Gisteren is in de arbeidsbeurs het congres der spoorwegarbeiders geopend. De commissie der Kamer voor de begroo ting heeft het krediet voor de controle op de spoorwegen, dat door den Senaat geschrapt was, hersteld overeenkomstig het ei langen der regeering. Zij heeft voorts met 11 stemmen tegen 1 het ontwerp tot herziening der belasting op de dranken afgevoerd van de begrooting voor 1893 en het ontwerp betreffende de belasting op de omzettingen ter beurze goedgekeurd. De oneenigbeid blijft nu nog bestaan be- ti effende de controle op de spoorwegen en de patentbelasting voor de groote magazijnen. In eene vergadering door syndicale Kamers van weiklieden te Marseille gehouden, zijn de arbeiders aldaar uitgenoodigd den dn Mei te manifesteeren. Eene groep van gesyndiqueerde werklieden te Carmaux heeft besloten 1 Mei tot een dag van manifestatie, en niet tot een feest dag te maken. I E L G I E. De Senaat heeft het nieuwe grondwets artikel 47 (voorstel-Nyssens) aangenomen met 52 stemmen tegen i 14 leden onthiel den zich van stemming. EK GELAND. Het Lagerhuis heeft gisteren alle voor stellen betreffende de begrooting na eene be raadslaging van vijf uur aangenomen. Bij de derde lezing werd de wet aange nomen tot regeling van de werkuren voor het dienstpersoneel bij de spoorwegen. De heer Asquith verzocht nog geene vragen te doen over den aanslag op Gladstone, daar hy de zaak wel als ernstig beschouwde en zij gerechtelijk wordt onderzocht. De heer Fowler hoopte binnenkoit eene bill ter tafel te brengen betreffende de gelijk making der plaatselijke belastingen te Londen. Het gerucht, dat gisteren liep, als zou Woensdagnacht een aanslag op Gladstone hebben plaats gehad, is volkomen ongegrond. Een man, naar men denkt een gek, schoot een revolver af in de nabijheid van Gladstone's woning in Downing-street, omstreeks den tijd, dat Gladstone gewoonlijk te voet naar huis keert, iie man werd in hechtenis genomen en verscheen gisterochtend voor den politie rechter, die inlichtingen omtrent hem deed inwinnen. De gevangengenomen persoon heet Townsend en is een Engelschman van ongeveer 35 uren terug, mijnheer," voegde de wachtmeester er nog bij. »Wij hebben strenge orders, niemand zonder het wachtwoord vóór hedenmiddag door te laten. Daar boven achter de fabriek is eene heibergdaar zijn reeds verscheidene menschen, die wachten, om tot hero toegelaten te worden." Met een korte opwelling van spijt bemerkte de graaf, dat de generaal inderdaad strenga orde hield. Hij keerde zich om oveilegde een oogenbiik en sloeg toen de aangewezen richting in. De handelwijze der Polen was voor hem geheel vreemd en nieuwhij wilde hen onder* tusschen een weinig Uestudeereo en zich orien- teeren. Er waren daar in den omtrek vele fabi ïeken en een er van lag dicht in >le nabijheid. Onze held vond achter de uitgestiekte gebouwen op eene weide een bonte menigte van menschen, wagens en paarden bijeen, die zich den tijd ran het wachten zoo aangenaam mogelijk zochten te Verdrijven. Bij een in bakst opgeslagen kraam waar haring, spek en gebraden worsten te koop werden aangeboden, gmg het bijzonder levendig toe. De meer aanzienlijke bezoekers hielden zich jaar, die blijkbaar tot den werkenden stand behoort. Tot den politie-agent, die bij het huis van Gladstone de wacht hield, zeide hij, dat hij den eersten minister wilde dooden. De agent dacht, dat hij dronken was en zeide hem naar huis te gaan. Toen loste de man twee revolvei schoten op hel huis van Gladstone en werd dadelijk gearresteerd. Men vond by hem een notitieboekje met allerlei onsamen hangende zinnen, beschreven tegen Gladstone en de Home-rule-vvet. De zaak is door den rechter acht dagen uitgesteld. De vrouw van Townsend verklaart dat haar man sedert verscheidene jaren tijdper ken van slapeloosheid heeft, die dikwyls aan vallen van waanzin ten gevolge hebben. De toestand te Hull is minder gespannen kleine opstootjes komen nog voor, maar een vergadering van 6000 werkstakers, onder leiding van Ben Tilletf, liep vrij kalm af. 8Ö0EÏÏE6BS. De koning had gistervoormiddag eene lang- duiige bijeenkomst met Fasting, het radicale lid van het Storthing. Naar het heet, heeft deze vastgehouden aan het standpunt, dat bij eene in eene vergadering te Lovland goed gekeurde motie is aangenomen. Vervolgens heeft de koning den staatsraad Kildal bij zich ontboden. Stanz heeft nog geen onderhoud met den koning gehad. ITALIË. De Duitsche en Italiaansche vorsten zijn gisteren omstreeks twee uur te Napels aan gekomen, toegejuicht door een ontzaglijke menigte. Aan het spoorwegstation werden zij door den hertog van Genua, de plaatselijke autoriteiten en den commandant van het Duitsche oorlogsschip 1Vixe ontvangen. De schepen ter reede begroetten de vorsten met saho's en de tioepen presenteerden het ge weer. De vorstelijke stoet, samengesteld uit 13 rijtuigen, begaf zich naar het koninklijk paleis. Volksvereenigingen hebben voor het paleis den souvereinen en hunne gemalinnen eene ovatie gebracht. Daarna verschenen de keizer en de koning op het balkon. De keizeiin en de koningin wuifden met haar zakdoek. De voiksvereenigingen defileerden vervol gens voor het paleis. De levendigheid in de stad is buitengewoon groot. Er wordt veel gesproken over het feit, dat de Fransche gezant bij het Vaticaan door den paus ontvangen is en eenige uren bij Leo XH is gebleven, nadat de Duitsche keizer het onderhoud met den paus heeft gehad. De paus heeft gisteren den grootvorst "Wladimir \an Rusland en diens gemalin ten gelioore ontvangen. Wonderen worden er verhaald van het ruitertouinooi dat, gelijk wij reeds gemeld hebben, den 25n dezer in de daarvoor inge richte tuinen van de villa Borghese gegeven werd. Het aantal tegen betaling toegelaten eenigszins op een afstand, de dames wandelden naast de rijtuigen en onderhielden zich met hare begeleiders eenige saletjonkers reden op hunne paarden onophoudelijk heen en weer, of trokken op een andere wijze de algemeene attentie. De verschijning van den graaf baarde ook hier eenig opzien, men maakte elkander op den knappen ruiter opmerkzaam en vroeg, wie hij was. Een oud heer. die er voornaam uitzag, kwam naar graafllancke too, stelde zich zeer beleefd «an hem voor als den heer Von Wosinskï uit Swieri en verzocht ook aan graaf Ilancke, zijn naam te zeggen. Nauwelijks had deze aan dit verlangen voldaan, toen een straal van vreugde over het gelaat van den ander vloog. Gij zijt alzooeen zoon van graaf Hanckc, den vriend en school kameraad uit mijne jeugd, te Zurich V' riep de vreemdeling. t> Het doet mij leedte moeten zeggen antwoordde graaf Uancke. terwijl hij kleurde, idat wij niets dan den naam gemeen hebben." j't Is mijin weerwil daarvantoch een genoegen, kennis met u te maken, heer graaf. toeschouwers op de amphitheaters bedroeg een 20,000. De zuivere opbrengst daarvan komt ten goede aan het weezengesticht iSavoia". De vier afdeelingen of groepen stelden in zekeren zin de geschiedenis van het Huis van Savooie voor, sedert de eerste tijden tot den huidigen dag. Er werd dus eene periode van omstreeks 1000 jaar te aanschouwen gegeven. De groepen, die de meeste aandacht ge- trokken hebben, waren de herauten, trom petters en ridders der elfde eeuw en die der ridders, welke den hertog Umberto met de Witte hand, voorgesteld door den hertog van Aoste, omgaven. De pracht der kostumes, waarin de zwaar gebaarde Saksers uit ver vervlogen eeuwen tot aan de ridders uit den tegemvoordigen tijd verschenen waren, riepen herhaaldelijk, evenals de voortreffelijk uitge voerde nommers van het tournooi, jubelkreten te voorschijn. De verschijning van den prins i van Napels, in wiens gevolg de nationale vlag gedragen werd, deed vooral een storm van bijval ontstaan. Het glanspunt van het tournooi, dat twee uren geduurd heeft, was eene door 32 ridders gevormde ster met acht armen. Ten slotte namen alle 450 leden gelijktijdig deel aan het tournooi en riepen in geestdriftsEvviva Savoia 1" De koning heeft 500,000 lire geschonken tot het stichten van eene weldadigheidsin richting voor kinderen van arbeiders, .die in het uitoefenen van hun beroep den dood gevonden hebben. De koning heeft verklaard dat hij en zijne gemalin niet tot alle welda- digheidswerken, wier stichting in verschil- lende steden des lands voorgenomen is, kun nen bijdragen. Zij hebben mitsdien hunne gave bestemd voor bedoeld weeshuis te Rome. PORTUGAL. Luidens de Times zijn de buitenlandsche comité's van houders van Portugeesche schuld brieven door de regeering uitgenoodigd naar Lissabon te komen, teneinde tot eene ver standhouding te geraken. A M A I K A. Uit Honduras komt het verrassende bericht, dat generaal Vasquez, die sinds geruimen tijd aan het hoofd van de geregelde troepen den oustand, welke onder generaal Bonilla met wisselend geluk tegen president Leiva zich verhief, bevochten heeft, nu door zijn leger tot president van Honduras uitgeroepen is. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 27 April. Interpellatie-Pijttersen. Deze heer stelde de vraag of, en zoo ja, in hoever de regeering ■wil medewerken tot onteigening van gronden door de gemeentebesturen, zoo noodig met Cnancieelen steun van het rijk, ter verlich ting van den toestand der arbeidende klassen, en ik vraag om de gunst, u aan de mijnen en mijne vrienden te mogen voorstellen." Onze held bevond zich. dank zij den vriende lijken bescheimer. aanstonds daarop in het midden eener bonte menigte en hoorde verscheidene namen noemen. Allen, zoowel dames alsheeren. omringden hem drukten hem de handen en boden hem wijn en sigaren aande geheele verhouding was op eens veranderdhij kreeg een gevoel alsof hij bij hen behoorde. Nog steeds kwamen er meer menschen aan en vonden er nieuwe begroetingen plaats; graaf Hancke bemerkte, hoe allen met belangstelling naar hem keken. Iemand, die hem vroeger te Krakau of Wicelowiec gezien had, deelde aan de omstan ders mede, dat deze Poolsche lansier voorkorten tijd nog een keizerlijk uiaan was geweesthij was een van de weinigen, die van het Oosten- rijksche leger tot het hunne waren overgegaan. Een jongedame boog zich uit het rijtuig en verzocht hem naderbij te komen zij nam een bouquet viooltjes, dat zij op hare borst gestoken bad, en bood het >den held" aan, tel wijl hare vooral ton plattenlande. Hij wees op de nood zakelijkheid van voorziening in 't belang van orde en rust, in 't belang van duizenden werkloozen en wegneming der ontevreden heid. By deze gelegenheid deed hij «en beroep op de clementie van de kroon voor de ver oordeelde, meestal misleide arbeiders in het noorden. Z. i. was de voorziening in de werk loosheid even noodzakelijk als de kieswet en meende hij dat zy kan tot stand gebracht worden bij afzonderlijke wet. Z. i. moesten de gemeentebesturen kleine gedeelten grond aan de arbeiders in pacht geven, woeste gronden doen ontginnen en het rijk finan- cieelen steun daarvoor geven. De minister van binnenl. zaken verklaarde in 't algemeen sympathie voor werkverschaf fing door ontginning van gronden, verzekerde dat de regeering reeds herziening der ont eigeningswet overweegt, maar meent dat de indiening moet wachten op beslissing over het lot van het voorstel-Van Houten en op een tijdstip dat de Kamer niet zoozeer met weik is ovei laden. De heer Pijttersen betreurt dat de minister geen speciale wet kan toezeggen, maar dringt aan om, indien door Schoterland voor de daar gedane pogingen tot werkverschaffing in den geest van spreker financieele steun wordt ge vraagd, daarop goedgunstig te beschikken. De heer De Beaufort (Wijk-bij-Duurstede) zag meer heil in wijziging der armenwet, in den zin van staatsondersteuning aan gemeente besturen, die werkverschaffing bevorderen. De heer Goe man Borgesius zag de hoofd fout in het toenemend absenteisme in Fries land en wenscb.e herziening van den vierden titel van het burg. wetboek, regelende de pachten en huren. De heer Van der Feltz waarschuwde tegen het generaliseeren van de werkloosheid. Hierna wordt te gelijk de interpellatie- Tijdens behandeld. De heer Tijdens vroeg ofde regeering vol doende gegevens bezat om volledig over de werkloosheid te oordeeienwat zij voorne mens is ter voorkoming van werkloosheid en of spoedig een pensioenwet voor oude werk lieden is te wachten. De minister Tak van Poortvliet antwoordde dat gegevens worden verzameld, en de toe stand in den volgenden winter waarschijnlijk beter zal zijndat de regeering de plaatselijke besturen in armenzorg gaarne zal steunen en dat een pensioenwet voor oude weiklieden binnen een niet ver verwijderd tijdstip te verwachten is. De heer Heemskerk bestreed de denk beelden van den heer Pijttersen, en vereenigde zich met die van den heer Goeman Borge sius. Hij meende dat in het Oldambt eene christelijke ontwikkeling van de boeren en boerinnen heilzaam zou zijn, achtte bescher mende rechten wenschelijk en bestreed de staatshulp van gemeenten. De heer Gerritsen meende, dat het kies recht moet herzien worden alvorens andere ingrijpende wettelijke regelingen mogelijk zijn en bestreed den heer Van der Feltz. Hij wenschte eene algemeene aanschrijving aan de burgemeesters in den geest der circu laire van den commissaris der Koningin in Groningen. Eindelijk drong de heer Gerritsen aan op openbaarheid der registers voor de slikgeld- fondsen in Friesland. De heer Zijlma wenschte een algemeene ■waterstaatswet. wangen gloeiden en hare schoone oogen hem dankbaar aanzagen. In dit aangenaam gezelschap gingen de uren spoedig voorbij de voorkomendheid, de geest drift, waarmede hij van alle kanten begioet en behandeld werd, deden den overlooper buiten* gewoon goed, en onderdrukten voor eenige oogenblikken de stem van zijn geweten. De ulaan kleurde, hij hoorde Martha's naam noemen en hij bemerkte nu. hoe hij het voorwelp van nog verhoogde belangstelling, namelijk van den kant der damesgeworden was. Tegen den middag steeg bij weder te paard. Nadat hij stellig beloofd bad, des middags te Swierze te zullen dineeren, galoppeerde de graaf vandaar, terwij l de schitterende oogen der vurige Poolsche dames hem met belangstelling volgden. Wordt vervitgd.)

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2