Binuenlandsche Berichten. Post en Telegraphie. Koloniën. Land- en Tuinbouw. O n d e rw ijs. Tan de boeren 42 doodgeschoten of door den trein overreden. Het gerucht loopt dat de regeering een zaakgelastigde bjj het Vaticaan zal accredi- teeren, om als tusschenpersoon voor de Rus sische katholieken op te treden. I T A L I E, De Italiaansche en Duitsche souvereinen, benevens de prinsen en gevolg, scheepten zich gisreren te Napels in op de ispanto, gevolgd door eene vloot van oorlogs- en koopvaardij schepen, onder daverende toejuichingen. Bij zijn terugkeer van het Vaticaan zon keizer Wilhelm, toen hij het legatiegebouw binnenging, graaf Eulenburg op den schouder geklopt hebben, zeggende: iMijn waarde graaf, als wij heden niet uitgefloten zijn ge worden, dan is dat wel een wonder". - SPANJE. De minister van binuenlandsche zaken had tijdens de Kamerzitting op Woensdagarond twee flauwten, zoodat hij huiswaarts moest worden gebracht. SERTIE. De regeering heeft aan de ontslagen regen ten Ristitch en Belimarkovitch duidelijk te verstaan gegeven, dat zij het land hebben te verlaten. T K K IJ E. Op het oogenblik dat de lijkstoet van een aanzienlijk Armeniër de moskee te Cesarea passeerde, werd deze door een troep met stok ken gewapende Turken aangevallen. Een aantal Armeniërs werden gedood of gewond. Door den Aimenischen bisschop is een tele gram met 300 handteekeningen verzonden aan den sultan, waarbij diens bescherming wordt ingeroepen. Door de paleis-beambten is dit telegram 48 uren vertraagd. De Daily News meldt uit Konstautiuopel dat het bezoek van prins Ferdinand van Bul garije en zijne echtgenoote aan den sultan niet zal doorgaan ingevolge het verzet van den Russischen ambassadeur Nelidofl. A M E K I K A. De groote scheed-revue te New-York heeft Donderdag, wegens het regenachtige weer, eerst in den namiddag plaats gehad, maar was toen ook buitengemeen schitterend. Om een uur begon zij, terwijl de Hudson- rivier overdekt was met vaartuigen van allerlei sooit. De oorlogsschepen prijkten in vollen vlaggentooi en lagen, fraai versierd, in twee rijen geschaard. De Spaansche skarvee- Iea" hadden daarbij de eereplaats. Op het oogenblik dat Cleveland, aan boord van het adviesjachtZkri/Vti», de landingsplaats verliet, vlogen alle manschappen der vloot het want in, om te paradeeren als de presi dent voo! bijkwam. De officieren salueerden met den degen, het volk maakte z ij n eigen aardig saluut, de muziekkorpsen speelden, en zoo ging het de geheele vloot langs. De commandanten der verschillende eska ders kwamen vervolgens aan boord om den heer Cleveland te begroeten, waatna de president zich weer langs denzelfden weg naar de landingsplaats terugbegaf. Het publiek voor zijne toejuichingen dan kende, stiet president Cleveland het hoofd aan de kap van het rijtuig zoo hevig, dat hü eene bloedende wond kreeg. Hij moest zich naar zijn hotel begeven, waar een pleister op de wond gelegd werd. Daarna vervolgde hij zijnen rit door de stad en nam den hoed van bet hoofd om het publiek te toonen dat de wond onbeduidend was. Te halftwaalf is Cleveland naar Chicago vertrokken. Het schijnt nu zeker, dat het congres tegen September in buitengewone zitting zal wor den bijeengeroepen. In een onderhoud met eenige bankiers heeft de secretaris der schatkist Carlisle gezegd, dat de uitgifte van obligaties op dit oogen blik slechts een tijdelijk hulpmiddel zou zijn. Die uitgifte zal niet geschieden, tenzij inde laatste plaats Dc landswetten op de ciiculatie zijn veikeerd en eischen herziening, welke zou moeten beginnen met de afschaffing\an de wet-Sherman. De Riaviliaansche minister van financiën Serzedello heeft ontslag genomen. Waar schijnlijk zal Effisbello Êjeire hem opvolgen. Na <j& vlucht \anpicsidentLeiia,heeftde aanvoerder des regeeiingstsoepen, genei aal Vasqtiez, vich dooi zijne strijdmacht tot prési dent (jt.r republiek Honduras doen uitroepen. Aan de JNew-Xork Heraldwordt uit Lima gemeld dat de aanhangers der candiJatuur van generaal Caceres voor het presidentschap der republiek, het kantoor van het Italiaan sche dagblad Voce <TItalia hebben aange vallen en vernield en verschillende leden der redactie mishandeld. Vervolgens deed het ge- ppupel epn aanval op het dagblad la Tunda, maar het werd daar met geweervuur ont vangen, zoodat verscheidene personen gewond werden. Cavalerie en politie joegen de muiters ten slotte uiteen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 28 April. De Kamer hernieuwde hare afdeelingen, die tot voorzitters kozen de heeren: Bahlmann, Haffmans, Van Alphen, De Beaufort (Amster dam) en Rutgers van Rozenhurg, Bij de behandeling van een verzoek van een tijdelijk gepensionneerd officier om voort durend pensioen, drongen de heeren Land en Van Löben Seis aan op een ruimere toepas sing der wet, in dien zin, dat een tijdelijk pensioen ook voor het vervolg kan worden toegestaan, als de belanghebbende tot armoede dreigt te vervallen. De minister van oorlog ontkende de moge lijkheid daartoe niet, maar zeide dat dit geval voor den hier betrokken officier niet aanwezig was. Aan den heer De Beaufort (Amst.), die inlichtingen vroeg over inkorting van het ver lof der cadetten aan de militaire academie met 1 dag, antwoordde de minister van oorlog, dat die straf was opgelegd, omdat de gouver neur z. i. zeer verstandig aannam dat het geheele korps had gebromd, toen de mede- deeling dat enkele cadetten geen verlof kregen wegens achterlijkheid in de studiën, met ge brom werd vernomen, zonder dat de daders ontdekt werden. De Kamer deed verschillende minder be langrijke ontwerpen af; o. a. werden goed gekeurd de afschaffing van de exceptioneele rechtspraak voor leden van het Vorstenhuis en den staat en hunne onderwerping aan de gewone jurisdictie de overeenkomst waarbij de Zuider-spoorweg-maatschappij wordt belast met den aanleg van den locaat-spoorweg Sittard—Herzogeorath, te expioiteeren door de staatsspoorweg-maatschappij, waarin de heer Vrolik een groot risico voor den staat zag, wat de minister van waterstaat tegen sprak, ondersteund door den heer Havelaar, die aan de lijn een goede toekomst voorspelde. Elk g-wal zou op zich zelf woi den beoordeeld, antwoordde de minister aan den heer Van de Velde, die 's ministers sympathie inriep voor locaalspooiwegen in andere streken. De centrale sectie heeft besloten Dinsdag 16 Mei in de sectiën te onderzoeken de wijziging der "Westindische comptabiliteits-wetten, de afschaffing der kanselarij-leges, de wijziging der wet op de rijks-postspaarbank, de ont eigening der Maas-normaliseering, de verhoo- gmgeu der Indische begrooting, enz. Het voornemen van den voorzitter is, op dien dag voor te stellen, de bedrijfsbelasting aan de orde te skellen na afloop van dat sectie-onderzoek. De fadlissementswet met de aangebrachte wijzigingen werd aangenomen met 56 tegen 12 stemmen. Ook werd zonder discussie goedgekeurd de conclusie in zake kapitein Kley. De Kamer is daarna gescheiden tot 16 Mei a.s. Faillistementswet. De wijzigingen, door de commissie van voorbereiding in overleg met de regeering alsnog voorgesteld, zijn vele, maar betreffen alle redactiewijzigingen ter bevordering van gelijkheid of verbetering van taalfouten en van aangehaalde nommers van artikelen. SCHIEDAM, 29 April 1893. De wereldtentoonstelling te Antwerpen, waarvan reeds vroeger sprake was, zal den 5n Mei 1894 geopend woiden en minstens zes maanden duren. Die tentoonstelling onder bescherming van koning Leopold II omvat voortbreng selen van nijverheid, kunst, wetenschap, kortom, ïalle onderdeelen van het menschelijk productievermogen". Die vakken zijn ver deeld in 66 groepen, welke weder onder verdeeld zijn in klassen en sectiën. Gedurende de vveieldtentoonstellingzal de ïKoninklijkp Maatschappij tot bevordering van Schoone Kunsten" eene internationale tentoonstelling van schilderijen en beeld houwkunst houden. Het comité heeft, o. m., ook een maritieme tentoonstelling en een Afrikaansche tentoon stelling ontworpen. Voorts worden er een aantal wedstrijden, congressen, voordrachten en verschillende feestelijkheden beraamd. Alle volken der wereld worden tot deel nemen uitgenoodigd. De tentoonstellingsgebouwen zullen een oppervlakte van 100.000 vierkante meter beslaan. Het uitgekozen terrein is in het nieuwe stadsgedeelte, bij de Schelde en de nieuwe havenwerken. Het plan bestaat, in ons land een bond van Ned. boekverkoopersbedienden op te richten. De commissie, benoemd tot het samen stellen der ontwerp-statuten, heeft die thans rondgezonden en belanghebbenden uitgenoo digd tot definitief vaststellen der statuten op eene vergadering, te houden op Zondag 7 Mei e.k. te TO'/s uur in het lokaal ïKras- napolsky" te Amsterdam. Volgens art. 1 van de ontwerp-statuten zal het doel van den bond zijn slangs wet tigen weg en door gepaste middelen de be langen te bevorderen van hen, die in den boekhandel werkzaam zijn". Dit doel zal men, zegt art. 2, tiachten te bereiken: sdoorhet houden van vergaderingen door het zenden van petitiën; door het uitgeven van een orgaan tot het bespreken van de belangen van den bond door het oprichten van een onder steuningsfonds. Gewone leden kunnen zijn zij, die den leef tijd van 18 jaar hebben bereikt en minstens éen jaar in den boekhandel werkzaam zijn. Het bestuur zal bestaan uit zeven leden, waarvan minstens vijfte Amsterdam moeten gevestigd zijn, daar de zetel van den bond gevestigd zal wezen te Amsterdam. Het plan is, het orgaan van den bond ten minste eenmaal 's maands te doen verschijnen. Het doel van het ondersteuningsfonds zal zijn, uit de opbrengsten der jaai'lijksche contributiën, giften en andere baten, voor de deelnemers te vergemakkelijken: genees- en heelkundige hulp, ondersteuning bij het zonder schuld buiten betrekking geraken. Suiker een YoeüingmMdel 1 De Amsterdamsehe afdeeling van den ïYolksbtmd, vereeniging tegen drankmis bruik" hield Maandagavond een huishoude lijke vergadering, waar de heer G. Birnie, uit Deventer, een voordracht hield over »de noodzakelijkheid van het gebruik van suiker voor allen, die spierarbeid hebben te ver richten". In hoofdzaak kwam dit betoog neer op hetgeen de heer Birnie reeds vroeger over deze zaak had gesproken, en ook hier legde de spreker er nadruk op, dat suiker een der goedkoopste voedingsmiddelen zou zijn, wan neer zij niet door zulk een zwaren accijns werd gedrukt. In het debat, dat op de inleiding van den heer Birnie volgde, bestreed prof. Stokvis de juistheid der meening, dat rietsuiker een onontbeerlijk voedingsmiddel is. Het menschelijk lichaam is er juist op ingericht om de suiker, die de spierkracht verhoogt, te vormen uit meelspijzen, aard appelen, peulvruchten enz.; de suiker, die het lichaam noodig heeft, vindt het dus in de gewone spijzen. De riet- of beetwortel- suiker heeft daarom over 't algemeen slechts waarde wegens haar prikkeling en smaak. De conclusie, waartoe prof. Stokvis kwam, was deze; dat, waar de suiker, die het lichaam behoeft, in onze gewone spijzen voldoende voorkomt, de riet- en beetwortelsuiker niet als onontbeerlijk voedingsmiddel, maar als een uitstekend genotmiddel moet worden beschouwd. Eenige andere sprekers voerden nog het woord, o. a. om er op te wijzen, dat de sterke prikkel van den alcohol niet zal kunnen vervangen worden door den zooveel zwakke ren prikkel van de suiker, zoodat het nog niet vaststaat of door een vermeerderd ge bruik van suiker het drankmisbruik zou verminderen. Ook prof. Stokvis voerde nog het woord, om te betoogen, dat de suiker gedurende den arbeid door hare prikkeling opwekkend kan werken, maar dat men de suiker niet mag beschouwen als een middel om in hooge mate de verloren spierkracht te herstellen. De vraag of Van Houtens cacao werkelijk de sbeste is in het gebruik" wordt nu door de correctioneele rechtbank te Parijs over wogen. Er is namelijk tegen de Parijsche vertegenwoordigers der bekende chocolaad- firma een proces ingesteld, wegens ^schadelijke "vervalsching" van hunne cacao. Het open baar ministerie houdt vol, datbij het product te veel potasch is gevoegd en te veel van het natuurlijk vetgehalte aan de cacao ont nomen is. Twee geleerden van naam, prof. Brouardel, deken der medische faculteit, en prof. Rjche. van de sEcole de Pharmaeie", bevestigen die beschuldiging. Zij achten de cacao deswege bepaald schadelijk voor de gezondheid. Maar vier andere beroemde geleerden, de heer Bardy, chef van het ïLftboratoire des contributions indirectes", prof. Gantier, de scheikundige Vincent en dr. Dujardin Beaumetz verklaren, dat naar hun oordeel Van Houtens cacao door de ondergane be werking juist gezond en goed verteerbaar gemaakt is. >Waar deskundigen van gelijke vermaard heid het zoozeer oneens zijn," vraagt le Journal des JDébats, nwat zal daar de rechter doen V Dat zal moeten blijken bij de uitspraak, welke over acht dagen geschieden zal. Bij den uitgever J. van Boekhoven te Utrecht is verschenen do OfficieeltReisgidi der Maatschappij tot Exploitatie van Staats- Batavia, 38 Maart. In de Atjehsche Cl. van 8 Maart leest men Gisterochtend, ongeveer 7i/2 uur, had zich eene bende Atjehers genesteld op den buitenweg Kota PuhumaPakan Kroeng Tjoeten beschuot van daar den eerstgenoemden post. De luitenant Dijkstra, commandant van Eöta Pohama. rukte onmiddellijk met oen detachement uit en ver- dl oef welds a den vijand. Twee gesneuvelde Atje hers benevens eenige wapenen vielen daarbij in onze handen onzerzijds werden geen verliezen geleden. Aan den heer A. Stoop is vergunning verleend tot het doen van ruijnbouwkundige onderzoekin gen m de afdeeling Kendal. Onder den titel: Verein: Het Ncdcrlandsche Rundvee-Stamboek (Niederlandische Herdbuck- Gesellschafl) unter dem hohen Protedoral Ihrer Majesteit der Rönigin WUtwa Regentin der Niederlande. Statuten und Bcstimmungen fiir Einschrcibung des Mielieszijn bij H. A. fif. Roelants te Schiedam in het Duitsch verschenen de statuten van het Nedei landsche rundvee- stamboek, met verschillende bijlagen en afbeel dingen van sommige ingeschreven runderen. Tevens verscheen in druk het Noderlandsch Rundvee-Stamboek 1892. Aflevering XVIII. Vol ledige uitgaaf. Verkrijgbaar bij den secretaris P. F. L. Waldeck, te Loosduinen. Bij het te Utrecht gehouden examen voor de christelijke bewaarschool, akte B. is geslaagd mej- U. Klein, te Schiedam. Door den-minister van koloniën is de heer F. Koster gesteld ter beschikking van den gouver neur-generaal van Nedei Jandsch Jndié, om te worden benoemd tot onderwijzer der 3e klasse bij het openbaar lager onderwijs voor Europeanen en met deze gelijkstelden in Nederlandse!) Indië. Bij hel gemeentebestuur te 's-IIertogenboECh is bericht ontvangen van den minister van bin- nenlandsrhe zaken, dat het rijk ook in het ver volg f2000 huur *S jaars zal blijven betalen spoorwegen, met een kaartje, die zeer prac- tisch is samengesteld. Voor eenige dagen deed in verschillende bladen het bericht de ronde, dat men, om de plaag van tonen in woonhuizen kwijt te raken, schillen van sinaasappelen moest leg gen voor de gaten, waar die insecten uit komen. Een Arnhemmer, die veel last heeft van de zwarte torren, heeft genoemd middel toegepast, maar vruchteloos, want in plaats dat de diertjes er door verdreven werden, aten zij de schillen op. Door tusschenkomst der Engelsche postadmi nistratie kunnen postpakketten tot een gewicht van 5 KG worden versenden naar de republiek Salvador. Het pott bedraagt voor 1 KGf2 37yJt van 4—3 KG f3.50. van"3—5 KG f4.62. Elk pakket is van 2 douane-verklaiingen te voorzien. De booten vertrekken van Londen Woensdag om de 14 dagen, te beginnen 10 Mei. Door tusschenkomst van de Duitsche post administratie kunnen postpakketten het gewicht van 5 KG niet te boven gaande worden verzonden naar Tientsin (China) op dezelfte vooi waarde als naar Shanghai. Verrekenpakken en pakketten met aangegeven waarde zijn niet toegelaten.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 6