A°. 1893. Donderdag 4 Mei. N°. 8264. P O L I T I E. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J.' ODÉ. Buitenlandsclie B erichter Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. B SR K A El t E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantl.lo. Iedere gewone regel meer. .- 0.10. DRIEMAAL geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Aan het commissariaat zijn als op straat gevonden aangebracht: een rozen- kraus., een paar bruin glacé dameshand- sclioenen, een wandelstok, 2 paar witte manchetten, een Trouwenzak met 4 centen en een zakdoek, een blauw ge streept kieltje, een rechterhandschoen, eengroenheursjemet/O.S2K, een gouden oorbelletje met een rood steentje, een sleutel en een groote grijze hond. P E ANK R IJ K. De Kamerzitting van Maandag werd geheel besteed aan de zaak van het landbouwkrediet. Nadat een wetsontwerp was aangenomen waarbij de landbouwsyndicaten worden omge zet in locale bankinstellingen, ten dienste der landbouwers, werd het tweede gedeelte aan genomen van dat wetsontwerp, en dus de oprichting bevolen van een centrale bank, die als tusschenpersoon kan dienen voor de locale banken. Een motie, door den heer Méline onder steund, om de discussiën uit te stellen, werd verworpen. In de Kamer interpelleerde Du may de re geering over de op Maandag genomen maat regelen. Hij zeide dat liet ministerie al het mogelijke had gedaan om een tweede Four- mies uit te lokken. De minister van binnenland sehe zaken .zeide dat alle afgevaardigden, die de orde mochten verstoren, gearresteerd zullen wor den. Niemand zal worden ontzien. De Kamer heeft de door de regeering aanvaarde eenvoudige orde van den dag met 319 tegen 130 stemmen aangenomen. De minister Delcasse deelde mede, dat koning Behanzin van Dahomey zijne overgave heeft aangeboden en genoegen genomen met do voorwaarde dat hij afstand zou doen van den troon en zich in eene hem aan te wijzen plaats metterwoon vestigen, onder beding, dat hem een jaargeld worde verzekerd en hij niet wordt gedwongen zijn land te verlaten, het geen in strijd zou zijn met zijn godsdienst. Generaal Larbinet heeft zich bereid verklaard nader met den koning te onderhandelen en hem een vrijgeleide naar Abomey te doen toekomen. Te Parijs zijn Maandag ongeveer 80 per sonen in hechtenis genomen, en van dezen 23 gehouden. Het uitvoerend bestuur van den 4 en Meidag heeft bij geschrifte tegen de ge weldplegingen verzet aangeteekend. De afgevaardigden Baudin en Dumay, die Maandag te Parijs werden gearresteerd, zijn dienzelfden dag weder op vrije voeten gesteld. DUIT8CHLASI), De Rijksdag heeft zich gisteren met alge- meene stemmen vereenigd met het besluit der Ahlwardt-commissie, om het voorstel van Alilwardt te verklaren als van de baan ge schoven. De rapporteurs der commissie toon den aan, dat de door Ahlwardt overgelegde documenten volstrekt geen bewijs leveiden voor Ahlwardt's beweringen. Ahlwardt trok hierop zijn voorstel in, onder handhaving evenwel van zijne overige bewe ringen met betrekking tot de Rumeensche spoorwegmaatschappij, en van zijne bewering dat Miquel door het schrijven van Calendcros bezwaard geworden is. Hij kondigde eene openbaarmaking in druk van de gansche aangelegenheid aan. Heden komt het legerontwerp aan de orde. Teneinde allen schijn te vermijden dat de regeering de hulp van het Centrum zou heb ben gekocht met beloften op kerkelijk-politiek gebied, moet die parlij besloten hebben haar voorstel tot wedei toelating der Jezuieten-orde niet in behandeling te brengen, alvorens over het legerontwerp zal zijn beslist. Het keizerlijk paar is gisteravond te half zeven te Karlsruhe aangekomen. De keizer en de keizerin werden aan het station door den groothertog met gemalin en familieleden begroet. Bij den rit naar het paleis begroette de burgemeester het keizerlijk paar ten raadhuize en uitte zijne vreugde er over, dit te mogen doen op een oogenblik, dat de keizer zonder zorg \oor de weerbaarheid des rijks terug keerde en deze zonder inwendigen strijd ver zekerd scheen te zijn. De keizer dankte voor deze wooiden, er bijvoegend dat hij deze hoop deelde en dat het hem verheugde haar te kunnen uitspreken in de hoofdstad van eenen vorst, die steeds nationale denkbeelden ge koesterd had. E S G E I A S D. In het Lagerhuis zeide Grey, dat de re geering, na herhaalde aanvrage, van de over heden van den Kongo-staat mededeeling heeft ontvangen, dat er geen bericht hoegenaamd ingekomen is omtrent de vestiging van eenen post iu het Nijldal. De bedoelde overheden kennen Engelands zienswijze op dit stuk, doch kunnen niet toegeven dat er bevelen, onver- eeuigbaar met die zienswijze, gegeven zouden zijn aan de hoofden der expeditie, welke in de lichting van den Nijl met het eene of andere onbepaalde doel schijnt heengetrokken te zijn. De onderhandelingen met Rusland over Pamir verloopen (zoo verklaarde Grey verder) vriendschappelijk, en hij hoopte dat zij tot eenen bevredigenden uitslag zouden leiden. Rusland geeft besliste verzekeringen dat het zich gedurende deze onderhandelingen ont houden zal van elke expeditie naar Pamir. Het Lagerhuis heeft de begrooting van in komsten bij tweede lezing aangenomen. De weikslakers te Londen hebben besloten, nu hunne vroegere aanvoerders onderling verdeeld zijn omtrent het nut eener algemeene weikstaking op het oogenblik, een eigen weikstakiDgs-bestuur te benoemen. Hunne makkers te Huil moeten van ver schillende zijden, zelfs van Parlementsleden, geldelijken steun hebben ontvangen, zoodat zij vaster dan ooit besloten zijn den strijd tot het uiterste vol te houden, vvaarin^zij door hunne vrouwen worden gesteund. De werkstaking der arbeiders in de jute- fabrieken te Dundee, als gevolg eener loons verlaging van vijf percent, breidt zich uit. 19,000 werkstakers trokken met muziek door de straten. Naar uit "Yokohama aan de Times gemeld wordt, komen daar vele Canadasche visschers aan. Men vreest dat zij in botsing zullen komen met de Russische en Japansclie over heden wegens het uitoefenen van de robben vangst in verboden wateren. De Britsche consul maakte eene waarschuwing openbaar. Henry Townsend, die gearresteerd is wegens het lossen van een schot nabjj Gladstone's woning, is een modelmaker uit ScliefReld. Hij zegt hoegenaamd geen plan te hebben gehad om den premier te dooden volgens hem giug zijn pistool bij ongeluk af. ZWITSERLAND. Het Duitsche keizerpaar is gisterochtend te Lucern aangekomen. De stiaten, die de vorstelijke stoet moest doortrekken, waren rijk versierd met vlaggen en wimpels. De bevolking verkeerde in ieestelijke stemming. De president van den Bondsiaad, den keizer toesprekende, zeide dat zijn bezoek de uitne mende vriendschapsbetrekkingen versterkt, die bestaan tusschen Duitschland en Zwit serland, welks bevolking, hoewel steeds bereid om met kracht de onafhankelijkheid en de vrijheden des lands te verdedigen, de leven digste belangstelling koestert voorde pogingen om den vrede te handhaven, waarvan de Duitsche keizer de machtige verdediger is. De keizer betuigde, uit naam van het Duitsche volk, aan den heer Schenk zijn dank voor de minzame uitnoodiging. Hij prees levendig de schoonheden van het Zwit- sersche land, dat door zijne gastvrijheid ge zondheid geeft aan duizenden zijner landge- nooten, en stipte met voldoening aan dat de goede verstandhouding onveranderd blijft. Tevens uitte hij het vertrouwen, dat de han delsbetrekkingen, op het handelstractaat tus schen Duitschland en Zwitserland gegrond, zich ontwikkelen en strekken zullen tot hand having van de vriendschap tusschen de beide volkeren. De keizer wijdde hierop eenen dronk aan Zwitserland. Het Duitsche vorstenpaar vertrok om 12.12 met den trein naar Karlsruhe. De Bondsraad te Bern heeft, zooals reeds gemeld is, bij de vaststelling van den tekst der nieuwe staatsregeling, waarover den 4n Juni gestemd zal worden, de oud-katholieke kerk als derde staatskerk eikend. Hij is nog een stap verder gegaau door de oud-katholieke vereeniging van Laufen, een dier weinige ko loniën van safvalligen", die zich in de Jura sedert de groote beweging na '70 in bloeienden toestand heeft staande gehouden, nadat ze zich van de algemeene kerk had afgescheiden, niettegenstaande den heftigen tegenstand der ultramontanen, tot een eigen gemeente te verheffen, met recht op de kerkelijke goede ren. Het kanton Bern, dat aan zijn' hoogesehool een oud-katholieke faculteit gesticht heeft en voortdurend onderhoudt, wil de van Rome afgevallen minderheid niet laten vallen, maar zoekt Lederen grond voor verdeeldheid tus schen de beide kei ken door wettelijke be palingen uit den weg te ruimen. ITALIË. Het nummer der Osservatore Romano het orgaan van den paus van Vrijdag j.l, is vanwege de regeeiing in beslaggenomen. SPANJE. De minister van oorlog gaf den kapitein- generaal te Porto Rico order versterkings troepen voor Cuba gereed te houden. Officieele depêches uit Cuba melden dat zeven colonnen voetvolk en ruiterij de op standelingen vervolgen. De'oproerige bewe ging blijft tot haar eerste punt van uitgang beperkt. B I A B IJ 2. De regeering heeft bij de verkiezingen eene schitterende overwinning behaald, zoodat de goedkeuring der gewijzigde grondwet ver zekerd is. S E B T I E. De liberalen, de wettigheid der verande ring in de regeering betwistende, hebben besloten om niet aan de verkiezingen deel te nemen. De koning heeft de censuur op buitenland sclie dagbladen opgeheven. AMERIKA. De Argentijnsche minister van buitenland sclie zaken Anchorona heeft ontslag genomen, daar zijn ambtgenooten de wijzigingen ten gunste van Chili in het proces-verbaal betref fende het grensgeschil aangenomen hadden. Het protocol, dat een eind maakt aan de moeilijkheden tusschen Chili en de Argentijn sche ïepubliek, is Maandag door de Chileen- sclie regeering geteekend. De opwinding, door de presidentieele ver kiezingen veroorzaakt, strekt zich over geheel Peru uit. De ministers hebben hun ontslag ingediend. Tusschen de aanhangers van Caceres en Pierola hadden botsingen plaats te Lima en te Callao. Er werden vier per sonen gekwetst. In Denver, Colorado, zijn de Navajo-India- rf nen wegens herhaalde vee-diefstallen in onmin geraakt met de groote fokkeis aldaar, wat

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1